marsalova poustevna

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Začínám zahradní architekturou...
A hned mám nejistotu ohledně stability upevnění panelů ve velkém větru a dotaz fóru:
Manželka nepřála panelům na zahradě beton :-/. Takže jsem panely "po dlaždičsku do písku" (ve skutečnosti je to odvrtaná žula po vrtu do studny) uložil na betonové kvádříky 30x30x10 cm. Upevněno závitovkami 10mm a distančními trubkami. Drží to pevně, nicméně myslíte, že to v silném větru nebude putovat po zahradě?
Panely jsem dal nakonec nastojato - ty originální upevňovací profily a materiál jsou tak drahé a naležato by to vyšlo ještě na víc... Panely mají spíše "zimní" sklon.

Ti, kteří si vzpomenou na tklivý příběh "čínská plechárna" (např. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t ... 970#p88944) mohou zaznamenat jistou změnu, protože mne ta plechárna štvala už i esteticky, tak jsem ji nahradil za italský plasťák (už poučen, co od toho čekat, cena pod 300 Euro) s lepším generátorem. Od té doby ale prakticky nefoukalo. Nicméně i zde bude potřebné podle průběhu napětí buď boost měnič a/nebo transformátor, případně diodový násobič s kondenzátory. Ano, chápu, že raději panel navíc než takovéto hračky, ale já to nevzdám, vítr je přece vítr ;-) a sousedi si už zvykli, že se vedle něco točí...

Edit:
Vše je ve stadiu zrodu - především ještě nestojí ona poustevna... Při meditaci o "záložním" měniči jsem k Axpertovi, porovnávaje ceny, přikoupil nakonec místo měniče bratříčka https://www.aliexpress.com/item/EASUN-P ... 28850.html
Přílohy
Panely1.jpg
Architektura.jpg
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od KUTIL »

Ten veterník by som dal do pivnice. Pri svojich (ne)kvalitách a umiestnení pri zemi medzi stromami sa qkurát m§že stať, že v letnej búrkovej víchrici to všetko okolo rozbije !
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Aaale, to větrnictví, jak na to jdu, je podle všeho taková má nemoc ;-). Teď spíš tápu, zda ty obludné kameny můžu schovat či naopak hledat větší...
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od brin »

Na obludné kameny vybodnout ty se, vyrazit do unihobby ty musíš, zde 80cm zemní vruty za pár korun nalezneš a na ty sestavu upevniti musíš. Pak zázrak stane se, manželka klidná bude.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od KUTIL »

Problem nemusí byť len v stožiari a jeho ukotvení. To monštrum sa môže rozobrať samo od vibrácii či materiálovej chyby. aj keď vypadá robustne, ale pri vibráciách je to na škodu, to sa môže ohnúť aj ten stľp ! Nič, doslova nič to nemôže vyrobiť a na ozdobu to tiež nevypadá. 1000,-USD je v pytli, tak aspoň ponaučenie...
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Jo, díky, zemní vruty jsem už zvažoval. Tahle větrněsolární nemoc leze do peněz...
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od brin »

Holt jeden zemní vrut kolem 150 Kč. To mi nepřijde jako zase taková tragédie. Taky je možný to dát jen na křížovej zarážecí profil, ty jsou levnější, ale...
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od diablo007 »

Jestli je vidět dlaždice nebo betonová patka pořád to z vrchu vypadá stejně ale ta betonová patka bude v zemi držet až to bude zavážet vykopes a nebude nic poznat a máš to udělané pořádně
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Díky opět všem, kteří jsou tady ochotni přispět radou nebo inspirací - vyrážím pro zemní vruty :-).
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od youda »

Ahoj poustevníku ;)

Jak na to koukám, děláš rychlé pokroky. Ze škarohlídů si nic nedělej. I kdyby ten větrník vyrobil jen pár wattů, budeš z něj mít radost. Žádný evropský výrobce by si jistě nedovolil prodávat věc, která se dezintegruje při první letní bouřce a jednou ranou zabije kocoura, bábu od vedle, i pana starostu. Spousta subtilních konstrukcí vydrží více, než by člověk od pohledu řekl. A naopak u mnoha výrobků, které vypadají robustně, dojde často k tomu, že se rozpadnou už při prvním použití.

Jasně, až opět udeří orkán Kyrill, tak se větrník vydá na pochod. Ovšem společně sním se na cestu vydají i panely, dětská klouzačka v povzdálí a všechny stromy okolo. Druhý den půjde už jen stěží poznat, co do čeho praštilo jako první. Takže bych nemaloval čerta na zeď dřív, než si to sám okoukáš.

Stejně mám takový dojem, že verze 1 i verze 2 jsou jen takové tvoje laboratorní pokusy, a až tu svoji poustevnu vyfotíš příště, už se tam bude rýsovat 40-ti metrový větrník od Vestas nebo ABB ;)

Ať se daří!
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od KUTIL »

Pochybujem že to niekto niekedy vyvažoval, na to aby sa to rozkmitalo netreba ani hurikán Kyril. A čo sa týka slovenských či českých obchodníkov predajú čokoľvek a ani sami nevedia čo to vlastne predávajú (viď všetky čínske šmejdy tu na fóre). Podľa slovenských zákonov čo nemá pravé CE (Osvedčenie o zhode, Conformity Europeane, nie China Export), tak sa u nás predávať ani nesmie.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Jsi milý člověk, youdo, jsem rád, že jsme se mohli potkat. Když jsem u Tebe kupoval baterky, inspiroval jsem se možná víc, než jsem na to vypadal ;-). Ten EASUN POWER Solar Inverter 3KVA 24V 220V Hybrid Inverter Pure Sine Wave Built-in 50A PWM Solar Charge Controller Battery Charger (https://www.aliexpress.com/item/EASUN-P ... 28850.html) za "nepřekonatelnou cenu" jsem kupoval proto, že jsem si uvědomil, že laborování bude dost a dost, takže nějakou UPS, kterou máš ty, budu také potřebovat. A tento druhý měnič jsem po srovnání cen koupil jako právě jako "UPS". Myslím, že to bude fungovat, ale je to legrace s tou čínou, začínám poněkud střízlivět z těch krásných levných spontánních nukupů na Ali: (a) stále hlásí, že dobíjí z panelů, i když je odpojím, (b) nerozchodil jsem zatím vůbec modbus, což je ovšem dané asi i nezkušeností, nejsem schopen zatím zjistit - ostuda - ani bitrate ani adresu zařízení - CAS Modbus scanner mi nic nenašel :-/,(c) pokud to nastavím na standby, žárovka, kterou tam zapojím, krásně poblikává :-). Ale jak říkám, roli UPS/dobíječe to věřím zastane.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od volente »

No nevím jestli to byla dobrá volba. Original MPPsolar není o nic dražší a má dobrou odezvu na reklamace a kvalita bude taky asi někde jinde.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

No, ale já to kupoval opravdu jako UPS a záložní měnič, nikoli jako solární regulátor + měnič. Maximálně tam zapojím jeden panel na dobíjení záložního (youdo, nečti) olova. Budu mít ruční přepínač (v další fázi nejspíš bezspotřebový dvojstykač á la kodl69 :-) ) pro přepnutí vstupu do rozvaděče (z měniče 1 nebo tohoto měniče 2), když s primárním Axpertem budu něco vyvádět nebo se - nedejbože - odporoučí.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od youda »

To vypadá úplně jako malý Axpert, dokonce i ten manuál. Jen ta cena je fakt šíleně nízká - fakt 194USD?
Modbus? Já žil v domnění, že tenhle typ má jen sériák - RS232 a k tomu program WatchPower. Takže jestli řešíš připojení k PC, určitě na to stačí jen USB-to-RS232 konvertor ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Ano, spíš je to malý Axpert. Eh, WatchPower má nastavení "Modbus", ve kterém nastavuje kvazi Modbus. Ale neměl jsem zatím na to moc času, tak nechci zatěžovat fórum.
Edit:
No, právě že můj RS232-USB konvertor mi nefunguje.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od hurvayz »

To jsem taky zažil. Už mám hezkou sbírku převodníků..Kup si u pana Kolaříka, ten chodí napo1.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Díky, jdu na to :-)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od youda »

Zdravím Vás, pane kolego!

nejprve to bude chtít rozchodit ten klasický WatchPower na PC a nějaké to PLC přidat až teprve potom.

Komunikace Axperta přes sériovou linku RS232 používá proprietární protokol, na Google ho lze vyhledat pod klíčovým slověm QPIGS. Základní princip je, že odešleš textový příkaz a měnič ti vrátí zpět řetězec čísel, který reprezentuje provozní hodnoty a stavy. Stejným způsobem lze odesílat i konfigurační příkazy, k těm je však potřeba vypočítat CRC. Na výpočet CRC je vhodné najít hotovou CRC knihovnu pro Axperta, neboť knihovna dokáže ošetřit několik speciálních stavů (například stav, kdy při výpočtu vyjde CRC jako 0D nebo A0, což jsou znaky, kterými normálně končí každý příkaz...)

Jak s Axpertem komunikovat z našich automatizačních udělátek řeší Dumi v tomto vlákně:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=17&t=4415

Zde najdeš PDF popis protokolu. Existuje více verzí PDF, ale základy i pozice hodnot v odpovědích jsou v 99% popisů stejné:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =60#p89237

V příspěvku zde, jsem popisoval já, jak jsem připojil Tecomat Foxtrot k InfiniSolarům. Ty používají podobný proprietární protokol, příkazy i odpovědi jsou však jiné:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 680#p86737

Jakmile budeš mít jednou hodnoty v PLC, tak už s nimi můžeš dělat cokoliv. Grafovat, postavit nad nimi řídící logiku, nebo je poslat do dev nul :)
Přílohy
emoncms.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Díky, jojo, my začátečníci, právě takové informace móc oceňujeme :-), číst se snažíme, ale ke čtení je toho hodně.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek