Jaké topné těleso do boileru?

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od chatař »

Mám boiler bez elektrického topného tělesa. Kdysi jsem ho s otcem ufušoval, vytápím ho Dakonem. Protože je to mimo topnou sezónu krajně nepohodlné, jdu do FV ohřevu. Kromě jiných problémů řeším, jaké topné těleso bude nejlepší. Zda "mokré", anebo "suché", šamotové v trubce. Tak nějak mi logicky vychází, že mokré těleso bude rychleji a pohotověji předávat energii vodě. Jaké máte s tím kdo zkušenosti?
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od diablo007 »

Bude rychleji nahřívat ale bude také zarůstat vodním kamenem což bude dobu naopak prodlužovat a časem bude na vyhozeni suchá na toto tak netrpí . Pokud jsi ale bojler vyráběl tak tam dostat přírubu na suché těleso bude větší oříšek u mokrého stačí jen dovsrit příslušný závit
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od chatař »

Problém nebude to, ani to. Rouru s vnitřním průměrem 48 už mám koupenou, tak ji jen na jednom konci zaslepím, udělám do boku boileru díru a rouru tam vevařím. U mokrého tělesa opět díra do pláště boileru, místo roury navaření nátrubku 6/4". S tím vodním kamenem to je fakt. No jo, ale tak mě napadlo, mokré těleso půjde vymontovat a kámen odstranit. Jenže navařenou trubku už nikdy nevymontuju. Z té by se asi kámen odstraňoval těžko.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od diablo007 »

Proto se trubka nevaří ale je na přírube ale zatím co sem čistil bojler nebyl kámen na trubce ale vždy sesypsny na dno bojleru suchá má povrchovou úpravu jako vnitřní stěna bojleru takže se na tom kámen moc nedrží pokud to budeš dělat sám nedokážu posoudit. Určitě by šla i ta trubka pro suché těleso dát na závit
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od youda »

Místo navařené trubky bys mohl koupit originální trubku na topné těleso s přírubou od bojleru Dražice a k tomu těsnění.
Ten originál má na sobě takovou modrou skelnou vrstvu (asi něco jako smalt) a vodní kámen se na něj skoro nechytá.

Navíc přidej do bojleru magnesiovou "sacrifice rod", aby se voda vyřádila na této tyči a nikoliv na topném tělese a nádobě bojleru. Originál příruba má na sobě na tuto tyč rovnou navařenou vnitřní matku, takže sežranou tyč lze každých 7 let jednoduše vyměnit a bojler vyčistit.

Nebo se na to vykašli, do bojleru zavař trubku co máš a za deset let to celé hodíš do šrotu a koupíš za pár kaček bojler novej, fabrickej, včetně všech těch výše uvedených blbostí.
nahradni dily.png
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od diablo007 »

U vyráběného bojleru se ta velká příruba hůře řeší
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od chatař »

youda píše:Místo navařené trubky bys mohl koupit originální trubku na topné těleso s přírubou od bojleru Dražice a k tomu těsnění.
Ten originál má na sobě takovou modrou skelnou vrstvu (asi něco jako smalt) a vodní kámen se na něj skoro nechytá.

Navíc přidej do bojleru magnesiovou "sacrifice rod", aby se voda vyřádila na této tyči a nikoliv na topném tělese a nádobě bojleru. Originál příruba má na sobě na tuto tyč rovnou navařenou vnitřní matku, takže sežranou tyč lze každých 7 let jednoduše vyměnit a bojler vyčistit.

Nebo se na to vykašli, do bojleru zavař trubku co máš a za deset let to celé hodíš do šrotu a koupíš za pár kaček bojler novej, fabrickej, včetně všech těch výše uvedených blbostí.
nahradni dily.png

Je mi 66 let, i když jsem zdravej a jakž - takž při síle, kdoví, co bude za deset let, takže se s tím asi moc cecat nebudu. Asi koupím mokré těleso, navařím nátrubek a finíto. Dá to nejmíň práce a přenos do vody bude okamžitý. Po roce to vyšroubuju, a jestli tam bude vrstva kamene, tak to strčím do octa a bude. Vodu tady nemáme nijak extrémně tvrdou, tak snad to nebude žádná katastrofa. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od Kostěj »

Snad jen že suché těleso lze napájet stejnosměrným nebo pulzním proudem. Mokré těleso je potřeba napájet střídavým proudem (a zdůrazňuji že) s nulovou stejnosměrnou složkou, jinak jeho životnost jde rapidně dolů.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od chatař »

Kostěj píše:Snad jen že suché těleso lze napájet stejnosměrným nebo pulzním proudem. Mokré těleso je potřeba napájet střídavým proudem (a zdůrazňuji že) s nulovou stejnosměrnou složkou, jinak jeho životnost jde rapidně dolů.
O riziku při napájení mokré spirály stejnosměrným proudem jsem již někde četl. Siton mám sice už objednaný, ale bezpečnější bude asi suchá vložka. O.K., dík za radu.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od redcrown »

Jaké má ta stejnosměrná složka pro mokré těleso vysvětlení?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od chatař »

Když dojde k poruše tělesa, stejnosměrný proud začne dělat elektrolýzu vody v boileru. Z kohoutku vám půjde směs vodíku a kyslíku. Kuřák náležitě ocení. :lol:
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od redcrown »

jestli se nepletu, tak elektrolýzu způsobuje i běžná fáze ze zásuvky, a to je docela slušný sinus.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od rva »

Nabízím alternativní vysvětlení. I při mírném porušení tělesa se na jeho povrch, který je v kontaktu s vodou, dostane nějaký potenciál, který povede k rychlé korozi (potenciál vyruší ochranné elektrochemické napětí od hořčíkové anody).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od chatař »

rva píše:Nabízím alternativní vysvětlení. I při mírném porušení tělesa se na jeho povrch, který je v kontaktu s vodou, dostane nějaký potenciál, který povede k rychlé korozi (potenciál vyruší ochranné elektrochemické napětí od hořčíkové anody).
Zbývá si položit otázku, za jak dlouho u nového tělesa může dojít k tomu poškození. Já si myslím, že to nebude otázka několika let. Pokud takové poškození hrozí po deseti letech, tak prostě vyměním těleso.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od diablo007 »

Mokré těleso nemá životnost 10 let ve vodě to je scifi leda bys měl destilku a nezarustala ti vodním kamenem. Viděl sem spirály u rrklamovanych bojleru a to se bavíme tedy o zařízení do 2 let stáří
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od chatař »

O.K., ovšem vodní kámen jde odstranit. Mělo by stačit topné těleso občas vymontovat, strčit do octa, nebo do nějaké kyseliny když je toho kamene velká vrstva a je to. Chemie přece musí fungovat.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od kodl69 »

problém je to "občas vymontovat a vyčistit" - pokud vím, tak důchodci mají ještě míň času než pracující, a já mám problém po pěti letech vybrat z boileru kámen a vyměnit anodu, na datum poslední výměny napsaný na boileru se raděj ani nedívám... Ale na druhou stranu v boileru je z boku dražická TJ 6/4" už osm let, a nic jí není, ale po většinu roku boiler ohřívá fototermika přes spodní výměník, takže v reálu má natočený max dva roky normálního provozu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od jahodovák »

Samozřejmě to funguje,těleso jde docela snadno vyčistit,problém je však,že je třeba boiler bud vypustit,nebo mít kanálek a při výměně oželet dost vody,pokud je těleso suché,jde v klidu vyměnit pokud bude potřeba klidně i za jiný výkon a moje zkušenosti říkají,že pokud se na trubce vytvoří kámen,střídáním teplot se odlupuje a padá ke dnu boileru a to co zůstane až zas tak moc nevadí,jen se trochu zvedne teplota na keramice,což tělesu zas tak moc nevadí.Dokonce pokud náhodou dojde k zapnutí suchého tělesa bez vody,toto to přežije,kdežto mokré bez vody spolehlivě odejde a stačí poměrně krátká doba.toto mám ověřené na parním kotli,takže předěláním na suché dost šetřím za tělesa,suché jde opravit výměnou spirály,kdežto mokré akorát zahodit...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od chatař »

No vida, tak to nebude zas tak strašné s tím mokrým tělesem. A mám ho komplet i s hlavicí. Navařit nátrubek, našroubovat těleso, připojit kabel a už to frčí. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jaké topné těleso do boileru?

Příspěvek od rva »

Po třech letech ohřevu hodně tvrdé vody vypadá dodatečně dané 3-fázové topné těleso (3 spirály po 2 kW) v boileru OKC 300 NTRR/SOL takto
Topné těleso boileru - 3 roky v tvrdé vodě
Topné těleso boileru - 3 roky v tvrdé vodě
Mechanicky to šlo celkem snadno vyčistit. A muselo se to vyčistit, protože jinak byl špatný přestup tepla do vody a často vypínal termostat, který je v jímce uprostřed mezi spirálami. Elektrikou to ohřívalo hlavně přes zimu, protože přes léto stačila fototermika, ohřívající hadem ve spodní části boileru.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek