GreenBonO a fázová regulace

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od tomas »

GreenBono zapojeno pro fázovou regulaci u testovací FVE 12kW (z roku 2010 bez licence/dotací). Maximální fázový výkon 3,2kW. Testovací provedení, estetickou stránku provedení a popisky prosím neřešte. :oops: Často se to předělává.
Na SSR připojeno topné těleso v akumulační nádrži 3x1kW.
Na relátka připojeno druhé topné těleso v akumulační nádrži 3x1kW.
Topná tělesa v akumulačním zásobníku byla nevhodně zvolená, jsou 9kW 400V, ale při zapojení do hvězdy na 3x230V mají sotva 3x1kW. Vhodnější by byla dvě topná tělesa 4,5kW 3x230V/3x1,5kW.
Pokud se akumulační nádrž ohřeje tak termostat vypne napájení pro přepínací relátka Elko VS316 a ty přepnou z topných těles v bojleru na topná tělesa na stěně (přímotopy) 3x2kW + 3x1,5kW.
SSR je pro okamžité spínaní QLT 6048RD3.
Filtr a protirázová tlumivka musí být bez paralelního kondenzátoru Cx, ten by proudové rázy tyristoru ještě zvýšil.
Vzor odrušení: http://elnika.sweb.cz/radia/odrus_reg.gif
http://www.pmec.cz/index.php?page=filters (úplně dole)
Jeden z mála vhodných typů filtrů jsem našel QLT POWER FYG10T5. Nebo je možnost použít samostatné tlumivky.

Zkušenosti z provozu bohužel zatím nemám, spotřeba stále převyšuje výrobu, takže přebytky nejsou a GreenBono je teď pouze jako pojistka. Jak budu mít více času a bude mi dovoleno odpojit spotřebu, tak provedu testy a budu vědět více.

U této 3 fázové verze je problém ten, že není možné předávat výkon mezi fázemi, takže může nastat situace kdy bude na jedné fázi přebytek výkonu a na jiné nedostatek, vlivem nesouměrné zátěže. A to zhorší maximální využití solární energie.
Přílohy
fázová regulace GreenBono
fázová regulace GreenBono
přímotopy 3x2kW + 3x1,5kW
přímotopy 3x2kW + 3x1,5kW
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od joseff »

To asi nebude instalace v RD, kdyz i pri instalovanem vykonu 2 kWp spotreba stale prevysuje vyrobu, ze?

Jak velka nadrz se tim nahriva a na co vsechno se nahrata voda vyuziva?

Ta topna telesa na zdi jsou jen jako marice prebytecneho vykonu, proste pojistka aby nic nepreteklo do site nebo ma teplo z nich taky nejake vyuziti? Zajimavy typ topnych teles, kolik stoji a kde se daji koupit - vypadaji odolne, ze by mohla dlouho slouzit, mozna bych si jedno takove mohl dat do sklepa pro letni vyuziti prebytku a pres leto si tak akumulovat teplo do zdi/zakladu domu, cimz bych mozna mohl oddalit topnou sezonu aspon o tyden:-), co myslite?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od tomas »

Je to rodinný dům + firma.
Nádrž není velká asi jen 300l, přebytků není moc.

Ty topná tělesa na stěně jsou jen pojistka, když je akumulační nádrž nahřátá, tak na ně termostat přepne přebytečnou energii.
Tyto topná tělesa mají zde:
http://www.solar-elektro.cz/index.php?a ... &catg=2466
ale levnější a libovolný výkon i napětí vyrobí a prodají zde:
http://backer.inshop.cz/inshop/scripts/ ... ItemID=566
http://www.eltoppraha.cz/cs/14369-prumyslova-kamink/
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od joseff »

tomas píše:Je to rodinný dům + firma.
Nádrž není velká asi jen 300l, přebytků není moc.

Ty topná tělesa na stěně jsou jen pojistka, když je akumulační nádrž nahřátá, tak na ně termostat přepne přebytečnou energii.
Tyto topná tělesa mají zde:
http://www.solar-elektro.cz/index.php?a ... &catg=2466
ale levnější a libovolný výkon i napětí vyrobí a prodají zde:
http://backer.inshop.cz/inshop/scripts/ ... ItemID=566
http://www.eltoppraha.cz/cs/14369-prumyslova-kamink/
Diky za info. Tak to je super, ze se jim podarilo zvolit takovy vykon FVE, ze ho dokazi vyuzit cely temer bez prebytku, urcite je to pro ne dobra konkurencni vyhoda. Vic takovych firem!
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od solárník »

tomas píše: SSR je pro okamžité spínaní QLT 6048RD3.
Filtr a protirázová tlumivka musí být bez paralelního kondenzátoru Cx, ten by proudové rázy tyristoru ještě zvýšil.
Vzor odrušení: http://elnika.sweb.cz/radia/odrus_reg.gif
http://www.pmec.cz/index.php?page=filters (úplně dole)
Jeden z mála vhodných typů filtrů jsem našel QLT POWER FYG10T5. Nebo je možnost použít samostatné tlumivky.
Takže z těch filtrů na foto jsou vyoperované kondenzátory Cx?
Je zapojen i vnitřní triak v GB?
Už jsou nějaké zkušenosti z provozu? Třeba kvalita odrušení?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od tomas »

Blbě jsem to napsal, omlouvám se. Chtěl jsem napsat že kondenzátor Cx není před tlumivkou ve směru od SSR (tyristoru), ale až za tlumivkou.
Jde o to že tyristor při fázovém řízení nespíná v 0V, ale může sepnout i v maximu sinusovky. A pokud by byl paralelně k tyristoru kondenzátor Cx tak ten je v ten okamžik nabitý na maximální napětí (325V) a kondenzátor by se vybíjel velkým proudem do tyristoru. A to by mu nedělalo dobře a i rušení by mohlo být vyšší.
Takže podle mne by tam Cx v tomto zapojení neměl vůbec být, protože by zvýšil proudové rázy přes tyristor.
Měl jsem tam včera jet zkontrolovat to jak to funguje, ale přišla mi teď do toho dovolená, takže nevím, ale nikdo si nestěžuje takže by to mělo být funkční.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od solárník »

Já testoval fázové řízení s podomácku vyrobeným SSRkem a tímhle filtrem (10A max)
Obrázek
a triak neprotestoval (některé SSRka používají dva tyristory v protifázi). Spínalo to bez problémů. Ale trvale zapojené to ještě nemám, čekám až po dovolené, aby to nezačalo dělat nějaké nepřístojnosti, když budu daleko a nebudu to moct ladit.

Tenhle filtr ale kondík na vstupu má. Ale asi by se dalo ho zapojit obráceně. Jak už jsem psal, spínalo to ale spolehlivě.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od solárník »

Ale s tím kondíkem na vstupu to vypadá jako rozumná úvaha. Pak to nespíná do "krátkodobého zkratu", než se kondenzátor nabije. Asi to budu muset ještě přehodnotit a ten odrušovací člen možná vyměnit. Já jsem původně uvažoval, jestli ho tam vůbec dávat, ale to rušení by bylo asi velké. Bude tím větší, čím větší je vzdálenost od SSR k zátěži (budou vysílat přímo dráty). Co se týče sítě, tak je to asi jedno, tam lze ten odrušovák vložit asi kdekoli i před celé to zařízení.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od tomas »

Nejvhodnější by asi bylo SSR posunout co nejblíže ke spotřebiči a odrušení udělat jen ze strany sítě. A ovládací kabely od GreenBono k SSR udělat sítěné (J-Y(st)Y, SYKFY atd..), takto jsem bez problémů ovládal SSR i 20m daleko od GreenBono. Potom by možnost rušení měla být minimalizovaná na minimum.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od solárník »

Díval jsem se do cca 3 vysavačů s fázovým regulátorem (1-2kW) a většinou tam byl jen na vstupu AC odrušovací kondenzátor, jinak nic. Ale tam je ten spoj triak-motor jen opravdu pár centimetrů.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od tomas »

Jenže u vysavače je motor a to je indukční zátěž, proud při sepnutí triaku (tyristoru) pozvolna narůstá. Takže tlumivka už zřejmě není nutná. Spínat tyristorem odporovou nebo kapacitní zátěž bude něco jiného.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Gook
Příspěvky: 39
Registrován: pon dub 24, 2017 12:08 pm
Reputace: 4
Bydliště: Plzeňský kraj

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od Gook »

Nemáte někdo, prosím, informace nebo zkušenosti s tím, jaké maximální napětí je možné přivést na svorky pro připojení 3f proudového měřícího transformátoru? Jedná se mi o zvýšení citlivosti měření navýšením zatěžovacího rezistoru. GreenBonO sice má maximální rozlišovací schopnost do 2,5V, ale jde o to, když dojde k nárůstu odběru a stoupne napětí třeba až na 5V, jestli to GreenBonO přežije bez následků. Třeba interní měřící transformátor má lineární rozsah 0 až 12A a bez problémů může být odběr i 40A a nic se nestane. Jen už je měření mimo rozsah.
24V ostrov 760Wp, měnič REVO VP3000-24 (3kW/24V), Li-ion 78Ah 7s2p + Li-Pol 7s (cca 130Ah) + nějaké olovo (nouzovka).
Gridfree 879Wp, GreenBonO, bojler 3x600W (OKC 200, 2 termostaty).
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od brumlaj »

Možná nejsem zcela v obraze, ale 2,5V bych odhadl na umělou nulu, neb jsou to transformátory střídavé a měří proud obousměrně. Pokud není ochrana přímo v GB0 tak paralelně k odporu nainstaluj zennerku 5V1 nebo spíš dvě obrácené v sérii a snad to napětí omezíš dostatečně.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Gook
Příspěvky: 39
Registrován: pon dub 24, 2017 12:08 pm
Reputace: 4
Bydliště: Plzeňský kraj

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od Gook »

brumlaj píše:Možná nejsem zcela v obraze, ale 2,5V bych odhadl na umělou nulu, neb jsou to transformátory střídavé a měří proud obousměrně. Pokud není ochrana přímo v GB0 tak paralelně k odporu nainstaluj zennerku 5V1 nebo spíš dvě obrácené v sérii a snad to napětí omezíš dostatečně.
Ano, jedná se o umělou nulu, z důvodu měření AC proudu (rozlišení -2,5V až +2,5V). Zennerky mě taky napadly, jenže nevím, zda by charakteristika diody nezkreslovala výsledky měření ještě před dosažením Zennerova napětí. Po dosažení by mi to už nevadilo. Dále vždy jedna dioda by byla v propustném směru a vznikl by na ní úbytek cca 1V. Takže zvolit Zennerku třeba na 2,4V?
Naposledy upravil(a) Gook dne úte dub 09, 2019 10:13 am, celkem upraveno 2 x.
24V ostrov 760Wp, měnič REVO VP3000-24 (3kW/24V), Li-ion 78Ah 7s2p + Li-Pol 7s (cca 130Ah) + nějaké olovo (nouzovka).
Gridfree 879Wp, GreenBonO, bojler 3x600W (OKC 200, 2 termostaty).
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od tomas »

Dal bych tam obousměrný transil
https://www.zirafoviny.cz/modules/lexik ... ntryID=246
možná že v GreenBonu standartě jsou a nic se mu nestane. Kontaktujte pana Trochtu určitě odpoví a doporučí nějaké řešení.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od brumlaj »

tak jsem napsal blbost. Stačí jedna 5V1 přímo na vstup GB0 která omezí napětí na vstupu. Anoda ale ne na společný bod traf, ale na "zem" GB0. Společný bod by měl mít těch 2,5V proti té "zemi". Je to tak?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Gook
Příspěvky: 39
Registrován: pon dub 24, 2017 12:08 pm
Reputace: 4
Bydliště: Plzeňský kraj

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od Gook »

brumlaj píše:tak jsem napsal blbost. Stačí jedna 5V1 přímo na vstup GB0 která omezí napětí na vstupu. Anoda ale ne na společný bod traf, ale na "zem" GB0. Společný bod by měl mít těch 2,5V proti té "zemi". Je to tak?
Na stránkách GreenBonO se píše, že potenciál elektroniky je plovoucí a nesmí se nijak propojovat s napájením ani se zemí.
24V ostrov 760Wp, měnič REVO VP3000-24 (3kW/24V), Li-ion 78Ah 7s2p + Li-Pol 7s (cca 130Ah) + nějaké olovo (nouzovka).
Gridfree 879Wp, GreenBonO, bojler 3x600W (OKC 200, 2 termostaty).
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od ikovlabs »

Napiste vyrobci nebo zavolejte - ochotne mi poradil s pripojenim a pripadne tuningem cidel.
Gook
Příspěvky: 39
Registrován: pon dub 24, 2017 12:08 pm
Reputace: 4
Bydliště: Plzeňský kraj

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od Gook »

Nenastavoval jste někdo P a I konstanty regulační smyčky GreenBona s fázovou regulací? Studoval jsem různé podklady na internetu, ale stále se v tom nějak ztrácím. Výchozí nastavení GB je P=10 a I=8. Mám připojeno 853Wp v panelech a SSR spíná 600W spirálu. Při rychlých změnách výkonu se mi zdá, že je regulace pomalá. Pokud snížím hodnotu P, rychlost se zvýší? Pokud by byl někdo ochotný trochu vysvětlit, např. význam těchto hodnot a jejich vliv na regulaci, budu moc vděčný.
24V ostrov 760Wp, měnič REVO VP3000-24 (3kW/24V), Li-ion 78Ah 7s2p + Li-Pol 7s (cca 130Ah) + nějaké olovo (nouzovka).
Gridfree 879Wp, GreenBonO, bojler 3x600W (OKC 200, 2 termostaty).
jkl2n
Příspěvky: 33
Registrován: úte dub 24, 2018 9:56 am
Reputace: 0

Re: GreenBonO a fázová regulace

Příspěvek od jkl2n »

Zdravim,

chcem znovu otvorit poslednu otazku z tohto vlakna, vie niekto detailnejsie popisat hodnoty KP a KI a ich vyznam na regulaciu? Dakujem.

J.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek