Dumiho ostruvek

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od willcz »

Přesně tak, když je 3F rozvod, tak se nulák celkem fláká.
Když to ale předěláme na 1F tak že spojíme fáze, je nulák přetížený.
nic menšího než 5x4 bych nedal.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Mate pravdu!! Diky to.mi nedoslo. 5x6mm2 to bude jistit :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od sitra »

Ono to s tím dimenzováním taky není úplně jednoduché. Záleží na mnoha faktorech jako jsou např. způsob uložení, délka vedení, oteplení apod....
Takže CYKY 1,5 můžu zatížit dokonce 20A...
To samé rozvodnice, když je "naflákáná" úplně celá tak to oteplení (protože každý jistič hřeje) hraje zcela významnou roli.... Asi bych se úplně nepoštěl do velkých amatérských akcí....
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Zas tak amatersky to.nebude. neboj. O otepleni rozvadecu vim. Ale.diky za info.

Tak dneska.jsem vymontoval pojistku. Na jeji misto prisel bocnik. Pridelal sem ho dratem na sroub a pro jiatotu zaizoloval. Stejne bych casem chtel tuhle cast upravit a zakrytovat.
IMG_20190331_134528.jpeg
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od youda »

Tak tohle si dam v PC na plochu :)
Nebo si to radeji vytisku a vylepim na nastenku v nasem oddeleni, tam co je sekce "ukazky nasich vyrobku".
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Jo jo dej :) a pochlub se co jeste zajimaveho tam.je :-)

Casem.bych to chtel dat do nakeho rozvadece. Pojistku zrejmne do odpojovace a ten bocbik aspon do instalacbi krabicky. Ale.ted sem doma.bohuzel nic nemel, tak aspon takto :-)


Jinak dneska sem pomoci slunce a.novych baterii porezal drevo :-)

Baterky sice jeli cca na 0,5-1C ale dali to nadherne.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Tak.uz jsou doma :-)
[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201904 ... e5ba2d.jpg[/img]

Dekuji Youdovi za obchod a skvelej pokec :-)

Btw. Nekde sem.tu videl, ze nekdo baterie stlacuje deskama k.sobe aby se nenafoukli. Tyka se.to i tehle?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od youda »

Zdravím vás pane kolego,

i já děkuji za super pokec. Vzdájemné sdílení vědeckých poznatků je vždy přínosem ;) Ovšem příště musím zajistit aspoň táborák, jelikož k večeru byla už dost zima.

Co se týče baterek,tak ano. Tento typ se většinou stahuje k sobě. Na druhou stranu, pokud se baterky nabíjí na rozumné napětí, pak by se vůbec neměly nafukovat. Pokud má někdo Winstony kulaté jak kynuté knedlíky, tak to spíše znamená, že do nich pere proud hlava nehlava a nabíjí je na příliš vysoké napětí. V obou mých boxech baterky od výrobce stažené nebyly a na můj dotaz jsem obdržel právě výše uvedenou informaci.

I tak je ale dobré baterky stáhnout, ublížit jim to nemůže a na manipulaci je to lepší.

PS: Co je ta věc na foto úplně v levo? Vypadá to jako JetPack!
80d18010e272663ec4b95a6cf9e5ba2d.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Aha. Dekuji za info :-)
Laboroval jsem s polohou a nejlepe mi vyslo toto:
[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201904 ... 565b84.jpg[/img]
V teto poloze se vsak budou blbe stahovat :-/

Kdyz pokud je dam o 90 stupnu (puvodni foto) tak by to taky slo. U tohoto schematu se mi libilo ze je + i - vystup na stejne strane -> stejna delka vodicu. A navic jsou uzsi a nezasahuji tolik do prostoru. i kdyz pokud je dam podle puvodniho schematu a posunu je doprostred budou vodice taky stejne.

U tebe byly teda uplne na volno? Nestahovala je ta nerezova bedna?

Jinak vec vlevo jsou nahradni predni dvere na auto :-) a za nima na zemi (ta bambule vedle.baterie) je kus kardanu, kterej sem uz asi 2 roky do auta nestihl vratit. :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od diablo007 »

Já na předek kardan nemám už 2 roky taky a zjistil sem.ze co auto nevyjede to vynavijakuju takže se bez něj dá žít
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od youda »

V té bedně byly na volno. Bylo kolem nich cca 5mm místa na každou stranu. Extra jsem se na tenkrát ptal na to stahování, poněvadž už jsem byl nachytřenej zde z fóra.

Jak na to koukám, tak bych to pro začátek nechal volně, hlavně že dobře vyjdou ty kontakty, krátké kabely a stejná délka. Stejně budeš Dumiho ostrůvek ještě 3x předělávat, takže bych se zatím nepouštěl do žádných permanentních řešení.

Tuším, že Rottenkiwi má baterky také navolno a to je baterkový expert. Dreambox, který má baterkama vydlážděnou celou podlahu, to má taky na volno: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=2397
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od youda »

dumi píše:...vec vlevo jsou nahradni predni dvere na auto :-) a za nima na zemi (ta bambule vedle.baterie) je kus kardanu, kterej sem uz asi 2 roky do auta nestihl vratit. :-)
Tak to je škoda, myslel jsem že je to JetPack a to vepředu že jsou přezky od popruhů, kterýma se upevní přes ramena :(
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Juchu, dneska je planovana odstavka proudu, zacne to v 9 hodin, a ja jsem doma, tesim se na to jako malej kluk :D
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od diablo007 »

To by nastalo kdyby jsi měl prázdné baterky co
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

baterky se krasne nabily na 95%, takze v pohode, no kdyby byli prazdny tak bych to holt hodil na centralu :D
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od youda »

dumi píše:Juchu, dneska je planovana odstavka proudu, zacne to v 9 hodin, a ja jsem doma, tesim se na to jako malej kluk :D
U nás byly odstávky při každé letní přeháňce, ale v posledních letech to úplně přestalo. Což mne trošku mrzí, jelikož jsem také chtěl mít tu krásnou škodolibou radost, že mě všecko jede, zatímco ostatní jsou "na suchu". Ta lidská povaha je hrozná... :twisted:

Je možné, že pár odstávek DS v mezičase bylo a já si jich vůbec nevšiml, takže jsem si tu radost ani neužil. U mne je ale ještě další problém, a to ten, že oba místní internetoví provideři mají záložní baterky jen na pár desítek minut provozu. Pokud tedy vypadne DS, budu po chvilce muset přejít z wifi na internet přes SIM kartu v laptopu. Je to otrava, ale jako nouzovka dobrý. Na jachtu si stejně budu muset pořídit satelitní internet a při každém kotvení ladit anténu, tak ať si zvykám.

Každopádně doporučuju vystrčit z okna repráky a pustit na plný koule. Případně posekat zahradu elektrickou sekačkou :yes:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od youda »

Jo Dumi, co ty Winstony, už si je zapojil do pracovního procesu? Doufám, že ti šlapou o 106!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Jo v procesu jsou uz davno, sice jen provizone pres kabel 6mm2 a bez alanceru, ale slapou dobre. vzhledem k absenci balanceru nabijim jen na 3,42 max a jen po kratkou dobu. merim je jednou za cca dva dny a vubec se nerozchazeji. takze by se jim nemelo nic stat.

Kazdopadne prave jsem odhalil nekolik nedokonalosti systemu:
1] provider nema zalohovanej POP, takze mi nejde net
2] budu muset k elektrarne natahnout UTP kabel, momentalne ta mam internet natazenej pres 230V sit a ta ted jaksi nejde, takze to nemuzu kontrolovat a to me desne vytaci :D
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od diablo007 »

Youda kolik stojí 1Gb satelitního internetu? Jestli by to nevyšlo levněji než ty naše český paušály :D
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od diablo007 »

dumi píše:Jo v procesu jsou uz davno, sice jen provizone pres kabel 6mm2 a bez alanceru, ale slapou dobre. vzhledem k absenci balanceru nabijim jen na 3,42 max a jen po kratkou dobu. merim je jednou za cca dva dny a vubec se nerozchazeji. takze by se jim nemelo nic stat.

Kazdopadne prave jsem odhalil nekolik nedokonalosti systemu:
1] provider nema zalohovanej POP, takze mi nejde net
2] budu muset k elektrarne natahnout UTP kabel, momentalne ta mam internet natazenej pres 230V sit a ta ted jaksi nejde, takze to nemuzu kontrolovat a to me desne vytaci :D
Pokud budeš mít modulací interfernetu až na výstupu z měniče pojede ti to i při výpadku ds ne?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek