FVE Frenky - Doubravička

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

FVE Frenky - Doubravička

Příspěvek od Frenky »

Ahoj fotovoltaici

Plním slib a přikládám pár fotek z instalace.
Staré téma FVE Frenky Mladá Boleslav je tady https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=89706#p89706

Panely
Umístění panelů 6 stringů po třech
Umístění panelů 6 stringů po třech
Panely, jiný pohled
Panely, jiný pohled
Rozvaděč stringů na střeše
trošku větší rozvaděč. (Martin prostě nemá menší) :lol:
Ochrana proti blesku (bleskojistky) není finální, musím teprve pořídit, zatím tam je to co mám v šuplíku.
Jištění stringů
Jištění stringů
Mechanická konstrukce
Strojovna na kolečkách, rám z profilů (od Martina), kapotáž z cembritových desek.
Rozvaděč a komponenty přišroubované na desky (do cembritu lze řezat závity a drží to) :D
Konstrukce strojovny
Konstrukce strojovny
Strojovna z boku
Strojovna z boku
Bateriové police a umístění baterek
Příčky Al profily, desky taky z cembritu
Police baterek
Police baterek
Rozvaděč FVE
Tady jsem měl asi použít tan velký co mám na jištění stringů :mrgreen:
Nožovky v horní řadě jistí jednotlivé baterie a střídač (jeden do zálohy). Ještě tady musím popracovat na oddělovacích příčkách mezi jednotlivými napěťovými soustavami (220V stř., 48V, 24V, 12V, apod). Taky se mi moc nelibí umístění switche a servru na dně rozvaděče, uvidím kam to ve finále dám.
Rozvaděč
Rozvaděč
Rozvaděč z předu
Rozvaděč z předu
Domovní rozvaděč
Domovní rozvaděč
Domovní rozvaděč
Detail přepínání FVE - 0 - DS
Detail přepínání FVE - 0 - DS
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE Frenky - Doubravička

Příspěvek od youda »

Teda Frenky, oproti Boleslavi se ti ten systém DOST zvětšil! Podle fotek soudím, že se taky rád rozvaluješ na lehátku, sosáš pivko a kocháš se pohledem na pracující panely. Já to teda tak mám :D

Až se k tomu dostaneš, doporučuju ty moduly z fibara šoupnout do těchto DIN krabiček. Jsou předražený, ale v rozvaděči se s tím pak líp pracuje:
DINmodul Fibaro.PNG
https://smarterhome.sk/cs/prislusenstvi ... m-478.html
Je víc různejch typů krabiček, podle typu modulu který chceš dát dovnitř.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: FVE Frenky - Doubravička

Příspěvek od Frenky »

youda píše:Teda Frenky, oproti Boleslavi se ti ten systém DOST zvětšil! Podle fotek soudím, že se taky rád rozvaluješ na lehátku, sosáš pivko a kocháš se pohledem na pracující panely. Já to teda tak mám :D

Až se k tomu dostaneš, doporučuju ty moduly z fibara šoupnout do těchto DIN krabiček. Jsou předražený, ale v rozvaděči se s tím pak líp pracuje:
DINmodul Fibaro.PNG
https://smarterhome.sk/cs/prislusenstvi ... m-478.html
Je víc různejch typů krabiček, podle typu modulu který chceš dát dovnitř.
No navíc sousedím z hospodou, takže ani nemusím na lehátko. :D
Já vím, že ty krabičky prodávají, možná je dokoupím. Měl jsem v úmyslu použít místo třech dvojitých Fibaro modulů ten "Heatit", co je v nejspodnějším patru rozvaděče, ale zatím není dost času. Začíná být venku teplo a venkovní úpravy volají do práce. :D
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: FVE Frenky - Doubravička

Příspěvek od willcz »

Pekne, radost pohledet.
Jsem zvedavy na ty sodikove baterie.

Nebude se do tech mezer mezi penely chytat zbytecne snih?
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: FVE Frenky - Doubravička

Příspěvek od Frenky »

willcz píše:Nebude se do tech mezer mezi penely chytat zbytecne snih?
Možná bude, prověří následující zima :mrgreen:
Ono to těsněji moc dobře udělat nelze, protože držáky se musí dle předpisu montovat na "horní" vlnu plechu mezi jednotlivé segmenty a pak to prostě nevychází.
satjam-web-solar-06.jpg
satjam-web-solar-06.jpg (27.46 KiB) Zobrazeno 4036 x
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE Frenky - Doubravička

Příspěvek od marko250 »

Už máš konkrétní data od sodíkovek?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
bednto
Příspěvky: 56
Registrován: pát lis 08, 2013 10:16 am

Re: FVE Frenky - Doubravička

Příspěvek od bednto »

Pěkná instalace. Teda na zahradě má sekčák 22kV málokdo... :yes:
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: FVE Frenky - Doubravička

Příspěvek od Frenky »

marko250 píše:Už máš konkrétní data od sodíkovek?
No ono není co k sodíkovkám dodat. V březnu jsem je aktivoval a běží do dnes. Ani jednou jsem nepřešel plně na síť. Ani jednou jsem je nevypnul. Jen při přetížení střídače (hodně žroutových spotřebiču najednou) se chvilku můj STUDER sfázuje na síť a něco odebere ze sítě. Je to tak do 1kWh, někdy. Je u nich pěkně teplo, sousedovic kočce se to strašně líbí a občas se stáva, že emigruje ke mně do strojovny. Alespoň mám tak aktivovanou anti mouse ochranu stavení. :mrgreen:
Teď bylo asi tři dny hnusně a kapacita baterek klesla na 50%.
Takže za mně dobrý a jasná spokojenost. Žádná potíž a žádné starosti. V létě trochu teplo, ale teď na podzim nepotřebuji žádné topení do podkroví.
Kapacita nijak s časem neklesá, je to od jara pořád stejné.
Nepodařilo se mi ještě udělat nějakou komunikaci s vestavěnou BMS v baterkách, takže odečítám ráno a večer vizuálně kapacitu baterek podle počtu bliknutí stavové LED-ky. Žádná jiná data netajím. Info jak to funguje je v grafech na mypower.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: FVE Frenky - Doubravička

Příspěvek od Frenky »

bednto píše:Pěkná instalace. Teda na zahradě má sekčák 22kV málokdo... :yes:
On ten sekční odpojovač trafostanice není zrovna žádný architektonický zázrak, ale co mám dělat. :roll: , alespoň si můžu říkat, že až mě vesničani nas..., tak jim to vypnu a ukážu jim, k čemu ten můj aparát je vlastně dobrej. :mrgreen:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

FVE Frenky - Doubravička

Příspěvek od Frenky »

marko250 píše: Frenky> díky Tobě taky a moc prosím o zkušenost se sodíkovkama ve tvém vlákně,určitě nejsem sám zvědav.Zazimoval jsi je nebo jedou dál?
Tak tedy sodíkové *batt*

Nejdříve jsem je chtěl na zimu vypnout, protože není přes zimu dostatek výkonu k jejich provozu. Takže jsem je nechal dojet v systému na nějakých 48V. Potom jsem je odpojil pomocí nožových pojistek a oni se prostě sami, po vyčerpání energie vypnuly. V rozvaděči jsem velké spotřebiče přepnul ručně na DS.

Někdy v půlce listopadu jsem se rozhodnul v podkroví pracovat a zprovoznit si tam dílnu. začalo mi být při cca 18°C při práci zima, tak jsem dostal nápad a sodíkovky při jednom z mála slunečných dnů zapnul a nabil. Nechal jsem je na Studeru a on je prostě udržoval na spodní hranici napětí a sodíkovky fungovaly a topily. :mrgreen:

V půlce prosince jsem dostal nápad a začal jsem při NT nabíjet sodíkovky. Po zbytek dne jsem spotřebovával energii ze sluníčka společně s naakumulovanou energií ze sodíkovek. Problém tohoto provozu se ukázal dnes. Protože nemám v provozu žádný vytěžovač, tak cca v 11:00 - 12:00 hod došlo k nabití AKU. Energie z panelů neměla kam jít, tak regulátor stáhnul výkon. Protože jsem to zjistil pozdě, tak jsem přišel o část výkonu dnešního dne. Po zjištění stavu jsem připojil přímotopy a jel jsem na ně do západu slunce.

Přemýšlím tedy o zakoupení GREENBONO AKU na vyřešení tohoto problému. Ale protože všechny údaje potřebné k řízení mám a cajků kolem FVE mám taky dost, tak asi raději něco sestrojím.

Takže sodíkovky nejen akumulují energii, ale v zimně příjemně, vytopí menší zateplenou podkrovní místnost o velikosti 7m x 3m výšky 2,5m na příjemných 21°C.

:D Prostě o jednu funkci navíc "solární topení" :D
teplota
teplota
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: FVE Frenky - Doubravička

Příspěvek od Frenky »

youda píše: ....
Až se k tomu dostaneš, doporučuju ty moduly z fibara šoupnout do těchto DIN krabiček. Jsou předražený, ale v rozvaděči se s tím pak líp pracuje:
Příloha DINmodul Fibaro.PNG je dlouhodobě nedostupná.
https://smarterhome.sk/cs/prislusenstvi ... m-478.html
Je víc různejch typů krabiček, podle typu modulu který chceš dát dovnitř.
Ahoj Ondro

Tak jsem se k tomu dosal a krabičky na Fibaro pořídil :D
WP_20200323_16_20_11_Pro[1].jpg
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

FVE Frenky - Doubravička

Příspěvek od Frenky »

Dobré odpoledne přátelé,

tak jak jistě víte, tak jsem trochu rozšiřoval Původně jsem chtěl FVE nechat chvilku odpočinout, ale Vítek mě vybídl k činnosti. Takže jsem rozšířil sestavu o pár drobností

1) Balancer od pana Kolaříka https://www.ostrovni-elektrarny.cz/inde ... tp-16x7-5a na stávající LiFePo 200Ah.

2) green bono s jedním SSR relé, které kaskádovitě přepíná pomocí stykačů dva přímotopy. Schéma zapojení je na stránkách pana Trochty. http://www.yorix.cz. Protože j sem nějak chtěl vědět pomocí domácí automatizace, v jakém stavu jsou jednotlivá relé, tak jsem relé GBO napojil na vstupy zařízení Heatit systému Fibaro.

3) Analogové A-metry na jednotlivé větve akumulátorové baterie. Tak dlouho jsem přemýšlel kam dát bočníky, až jsem je zasunul do patic dříve instalovaných pojistkových pouzder pro pojistky PH00.

4) Již před chvílí zmiňované krabičky na moduly Fibaro po kterých jsem pokukoval a youda mě přesvědčil, že je musím opravdu mít. :D

5) No a konečně střídač Fangpusun XTM 4000-48 (Čínská kopie STUDERU XTM 4000-48)

Samozřejmě, že není všem dnům konec, na řadu přijdou ještě další baterky a v létě až dokončím pergolu (pokud někdy vůbec zprovozní po korona virové přestávce stavebniny) přijdou přidat nějaké panely.

Dost písmenek na řadu přicházejí obrázky.

1) Greenbono, sada relé a vstupů pro Fibaro, převodník RS232 na ETH, pomocí kterého vidím Greenbono kdekoli na ETH síti.
Greenbono, Heatit pro Fibaro, převodník RS232 to ETH
Greenbono, Heatit pro Fibaro, převodník RS232 to ETH
2) Obrazovka programu Greenbono, komunikace probíhá přes dříve zmiňovaný převodník RS232/ETH.
program GBO
program GBO
3) Domovní rozvaděč a SSR relé s jedním kaskádovým stykačem, který přepína "zatím" dva přímotopy v baráčku.
SSR relé a stykač kaskády
SSR relé a stykač kaskády


4) Zase domovní rozvaděč a tentokrát detail na krabičky systému domácí automatizace Fibaro a jednoho modulu Fibaro, který umí spínat a měřit velké střídavé proudy. Pomocí něho spínám střídavý vstup do střídačů STUDER a měním tak elektrárnu z ostrovní na hybridní. Spínač je sepnut jen v době tarifu NT a umožňuje nabíjení baterií v případě, že *sun* je naštvané a nesvítí do panelů a *batt* jsou chudáci vybité. :D
krabičky Fibaro a relé pro velké proudy
krabičky Fibaro a relé pro velké proudy
5) Proudová sonda Greenbona a bočníky jednotlivých stringů baterek.
proudová sondna greenbono a bočníky baterek
proudová sondna greenbono a bočníky baterek
6) A-metry a znova bočníky :mrgreen: Poslední A-metr měří proud střídačem XTM 4000-48 č.1
A-metry
A-metry
7) Celkový pohled na strojovnu
WP_20200323_16_37_28_Pro[1].jpg
8) Detail obou střídačů zleva č. 1 STUDER origo, č. 2 FANGPUSUN
Detail obou střídačů
Detail obou střídačů
Tak pěkný den a ať sluníčko svítí jak odnes.

Frenky
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

FVE Frenky - Doubravička dohled

Příspěvek od Frenky »

Ahoj solárníci.
Tak od března loňského roku jsem se až v tomto období donutil zprovoznit dohled nad všemi komponenty mé strojovny. Léto bylo hektické na stavební úpravy mé chatrčky, zejména jsem se věnoval prostoru za domem a vyrobil jsem nějaké chodníčky a tak. Celkem jsem to spočítal na 18 tun betonových výrobků, tři avie písku 1 paleta cementu, štěrku ani nevím. No hrůza hrůzoucí. Přístřešek na dřevo sice stojí, ale panely na sobě ještě nemá, takže až jej osadím panelama, tak zase poreportuji.

Úpravu paparametrů na dohledu jsem si rozdělil na dvě etapy.
Etapa 1. Dostat do dohledu druhé XTM 4000-48 (Fangpusun) a druhé VT-80
Etapa 2. Dostat do dohledu parametry z BMS-ky od pana Kolaříka https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?akt ... 5a-p320132

Tak Etapu č.1 jsem za psychické podpory rottenkiwiho zvládnul do vánoc a etapu č.2 jsem snad zvládnul dnes.

U BMS-ky jsem se zatím omezil jen na čtení napětí z jednotlivých článků, čtení dalších stavů si ještě promyslím.

Výsledek
WWW1
WWW1
www2
www2
Ten, kdo by se chtěl pokochat hlouběji, tak tady je web http://95.85.214.80/index.html

Pěkný večer, po dni plných překvapení a objevů si jdu zaslouženě odpočinout.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

FVE Frenky - Doubravička

Příspěvek od Frenky »

Ahoj
Jsem včera ještě zapomněl sdělit informaci, že nemám jenom dohled FVE na RPi, ale pod ním pracuje neúnavný bojovník s daty, arduino DUE, které se stará především o sběr dat z komponentů STUDER. DUE má v sobě také weboou stránku. Používám ji hlavně při ladění programového vybavení, abych věděl, zda vyčítám data správně. Někdy se mi zdá, že data na webu DUE jsou možná zobrazena přehledněji, než na stránce hlavní v RPi. DUE je uvězněno v krabičce na DIN lištu a podařilo se mi jej objevit na eshopu, již takto připravené k používání. https://www.hwpro.cz/oc/index.php?route ... uct_id=380

Dříve jsem se snažil něco podobného sestrojit, ale vždy to skončilo na stole plném drátků a relátek. Nepodařilo se mi nikdy vymyšlenou sestavu spolehlivě a trvale uvěznit do škatulky.

Jmenované DUE "ARMOSY" má na sobě dotykovou obrazovku, 4 relé a spoustu dalšího vybavení. O pár příspěvků víše jsem se o tomto zmiňoval a je tam i pár fotek z instalace. Když jsem jej tenkrát objednával, tak celá ta sranda stála cca 5000,- Kč. Krom jiného jsem si tam tenkrát omylem naklikal taky slot na telefonní SIM kartu. Takže tam mám zprovozněn jednoduchý SMS-kový systém, který mi odpovídá zase SMS-kou. Použil jsem to párkrát na cestách v zahraničí, kde jsem neměl datové připojení a nemohl tak plně kontrolovat svá zařízení. Asi SMS systém trochu upravím a bude mi podávat pravidelná večerní hlášení o energetických událostech mé nemovitosti, uvidím. Ono by se to všechno zařízení dalo vyvíjet do úplného vyvinutí, ale při rekonstrukci baráku na to nezbývá moc času.

A co také neustále nové komponenty, které jsou na trhu a lákají na vyzkoušení. Dnes každý měnič, každá BMS, dokonce i každá baterie má své možnosti jak data vyčíst a někam je zobrazit, použít. To by se z toho člověk zbláznil. Pořád by se něco dalo zkoumat, vyvíjet a kutit, nechápu některé jedince, kteří se nudí a vymýšlejí kraviny jak škodit společnosti.
Někdy si ale říkám, jestli nám ta naše automatizace někdy nepřekáží. Spousta dat, spousta problémů, drátů a součástek. Nezapomínáme někdy, že všechna ta technika má sloužit a pomáhat lidem. Někdy se mi zdá, že je to naopak. Člověk slouží technice. :mrgreen:

Tak jsem se zase úspěšně zakecal a odběhl od myšlenky dát sem obrázek webové stránky, toho ARDUINA DUE uvězněného v krabičce "ARMOSY". :D
ARDUINO DUE
ARDUINO DUE
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

FVE Frenky - Doubravička

Příspěvek od Frenky »

Ahoj solárníci,
nevím, jestli jste zpozorovali od včerejška změnu v mých grafech. Přestaly se hýbat data (grafy), na  elektrárně "uLog2frenky" a přibyla elektrárna "Doubravička". Obě dvě sousedí hnedle vedle sebe. Ve skutečnosti, je to elektrárna jedna. Ve spolupráci s Adminem jsme upravily vzezření zobrazovaných dat a přibily nějaké zobrazované proměnné navíc.
Takže grafíky zobrazují data ze dvou polí FVE zvlášť (dvě VT-80-ky), Dále zobrazují data z elektroměrů (okamžitý odebíraný příkon z DS, okamžitý odebíraný příkon ze střídačů  ). Dále zobrazuji nějaké teploty (teplota RPi a SDS). A nově přibilo zobrazení stavů (fv status) vybraných parametrů střídačů STUDER (3028 Operating state XT-I. a XT-II.) a stavu, kdy jsou střídače přifázovány k DS (Domovní síť) a buď dobíjejí baterie, nebo doplňují výkon střídačů. Tento stav (dobíjení baterie) může nastat zatím jen v noci, když baterie potřebuje dobít, tak automaticky sepne externí stykač v závislosti na odběrovém tarifu. Takže stykač se sepne (a napětí DS se objeví na AC vstupech střídačů) pouze v době, kdy je sepnut tarif NT (noční proud) a současně má baterie hlad. Tento graf se mi líbí ze všech nejvíc a připomíná mi tréning lýkožrouta ve dřevě. :lol:
Závěrem bych chtěl velmi a moc poděkovat Filipovi za odvedenou práci.
Určitě si zase na něho něco připravím. Chtěl bych (až najdu čas a odvahu) časem přejít na systém "microlog.php"

https://mypower.cz/cmsdata/graphs/fve-ul ... 00_-9h.png
frenky graf
frenky graf
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

FVE Frenky - Doubravička

Příspěvek od Frenky »

Ahoj solárníci
máme zimu a v zimě nepracuji na baráčku a mám čas rozvíjet mou domácí automatizaci. Loni jsem ladil přidané komponenty mé FVE (STUDER) do dohledu. Letos jsem si dal za úkol dostat data z RPi do HC2 (Fibaro). :home:

Rekapitulace:
FVE komponenty STUDER, data přes krabičku studeru XCOM 232i do arduina DUE https://www.hwpro.cz/oc/index.php?route ... uct_id=380 dále data shromažďuji v raspberry, kde běží web server, sql databáze a php. Pomocí php skriptů tvořím JSON formát, který na zavolání od HC2 pošle jednotlivá data do HC2. Data pak mám možnost zobrazovat v HC2 jako VD (virtual device), vybraná data můžu ukládat do globálních proměnných a řídit podle nich provoz jednotlivých spotřebičů (boiler, topení apod.)
Výsledek:
Screenshot 2022-01-25 at 18-37-36 Home Center 2.png
Jednotlivá data pak vypadají nějak takto
Screenshot 2022-01-25 at 18-39-20 Home Center 2.png
Takhle nějak vypadá php skript v RPi, který vybírá data z sql databáze a tvoří z nich JSON

Kód: Vybrat vše

<?php
header("Content-Type: text/html; charset=windows-1250");

// Set the JSON header
header("Content-type: text/json");
include ("config_sql.php");  

$connection = mysql_connect(SQL_HOST, SQL_USERNAME, SQL_PASSWORD) or die(mysql_error()); //to connection vepředu je jenom kvůli uzavření
    mysql_select_db(SQL_DBNAME) or die (mysql_error());
		$vysledek=mysql_query("SELECT `Datum_cas`,`a011`,`a012`,`a080`,`a081`,`a088`,`s011`,`s012`,`s080`,`s081`,`s088`,
                                              `a021`,`a022`,`a082`,`a083`,`a087`,`s021`,`s022`,`s082`,`s083`,`s087` 
                           FROM `FVE` order by `Datum_cas` desc limit 1") or die(mysql_error());
		while ($data1=mysql_fetch_row($vysledek)):
    
    $Datum_cas[0]=$data1[0];
    $a011[0]=$data1[1]; $a012[0]=$data1[2];   $a080[0]=$data1[3];  $a081[0]=$data1[4];  $a088[0]=$data1[5];
    $s011[0]=$data1[6]; $s012[0]=$data1[7];   $s080[0]=$data1[8];  $s081[0]=$data1[9];  $s088[0]=$data1[10];
    $a021[0]=$data1[11]; $a022[0]=$data1[12]; $a082[0]=$data1[13]; $a083[0]=$data1[14]; $a087[0]=$data1[15];
    $s021[0]=$data1[16]; $s022[0]=$data1[17]; $s082[0]=$data1[18]; $s083[0]=$data1[19]; $s087[0]=$data1[20];
    
		endwhile;
	mysql_close($connection);	//uzavře spojení s databází

header('Content-Type: application/json');

$XTinp = '{"XT1_Uin":'.$a011[0].',"XT2_Uin":'.$s011[0].',"XT1_Iin":'.$a012[0].',"XT2_Iin":'.$s012[0].',"XT1_Pin":'.$a088[0].'
          ,"XT2_Pin":'.$s088[0].',"XT1_kwd":'.$a081[0].',"XT2_kwd":'.$s081[0].',"XT1_kwv":'.$a080[0].',"XT2_kwv":'.$s080[0].'
          ,"XT1_Uout":'.$a021[0].',"XT2_Uout":'.$s021[0].',"XT1_Iout":'.$a022[0].',"XT2_Iout":'.$s022[0].',"XT1_Pout":'.$a087[0].'
          ,"XT2_Pout":'.$s087[0].',"XT1_okwd":'.$a083[0].',"XT2_okwd":'.$s083[0].',"XT1_okwv":'.$a082[0].',"XT2_okwv":'.$s082[0].'}';
$XTinput = json_encode(json_decode($XTinp), JSON_PRETTY_PRINT);
echo $XTinput;
 
?>
Takhle vypadá nějak LUA scéna v HC2, která čte data přes JSON a cpe je do globálních proměnných a VD

Kód: Vybrat vše

local http = net.HTTPClient()

function call(url)
  http:request(url,
    {
      options = {method = 'JSON' },
      success = function(response)
        --fibaro:debug(response.data)
		jsonTable = json.decode(response.data)
        fibaro:setGlobal("XT1_Uin", jsonTable.XT1_Uin..'') -- udaj do globalni promenne
        --udaje do VD cislo 479 a 486
        fibaro:call(479, "setProperty", "ui.Label1.value", jsonTable.XT1_Uin..' V')
        fibaro:call(479, "setProperty", "ui.Label2.value", jsonTable.XT2_Uin..' V')
        fibaro:call(479, "setProperty", "ui.Label3.value", jsonTable.XT1_Iin..' A')
        fibaro:call(479, "setProperty", "ui.Label4.value", jsonTable.XT2_Iin..' A')
        fibaro:call(479, "setProperty", "ui.Label5.value", jsonTable.XT1_Pin..' W')
        fibaro:call(479, "setProperty", "ui.Label6.value", jsonTable.XT2_Pin..' W')
        fibaro:call(479, "setProperty", "ui.Label7.value", jsonTable.XT1_kwd..' kWh')
        fibaro:call(479, "setProperty", "ui.Label8.value", jsonTable.XT2_kwd..' kWh')
        fibaro:call(479, "setProperty", "ui.Label9.value", jsonTable.XT1_kwv..' kWh')
        fibaro:call(479, "setProperty", "ui.Label10.value", jsonTable.XT2_kwv..' kWh')
        
        fibaro:call(486, "setProperty", "ui.Label1.value", jsonTable.XT1_Uout..' V')
        fibaro:call(486, "setProperty", "ui.Label2.value", jsonTable.XT2_Uout..' V')
        fibaro:call(486, "setProperty", "ui.Label3.value", jsonTable.XT1_Iout..' A')
        fibaro:call(486, "setProperty", "ui.Label4.value", jsonTable.XT2_Iout..' A')
        fibaro:call(486, "setProperty", "ui.Label5.value", jsonTable.XT1_Pout..' W')
        fibaro:call(486, "setProperty", "ui.Label6.value", jsonTable.XT2_Pout..' W')
        fibaro:call(486, "setProperty", "ui.Label7.value", jsonTable.XT1_okwd..' kWh')
        fibaro:call(486, "setProperty", "ui.Label8.value", jsonTable.XT2_okwd..' kWh')
        fibaro:call(486, "setProperty", "ui.Label9.value", jsonTable.XT1_okwv..' kWh')
        fibaro:call(486, "setProperty", "ui.Label10.value", jsonTable.XT2_okwv..' kWh')
        local XT_Pout = jsonTable.XT1_Pout + jsonTable.XT2_Pout
        local XT_okwd = jsonTable.XT1_okwd + jsonTable.XT2_okwd
        --fibaro:debug(XT_Pout)
        --fibaro:debug(XT_okwd)
        local vysledek = 'Výkon: '.. XT_Pout.. ' W ' .. ' _ Výroba: '.. XT_okwd.. ' kWh'
        --fibaro:debug(vysledek)
        fibaro:call(486, "setProperty", "ui.Label11.value", vysledek.. '')
        --fibaro:debug("\n\n")
       end,
      error = function(errorcode) fibaro:debug("error=" .. errorcode) end
    })
end

call"http://192.168.0.4:80/skript_LUA1.php" -- volani skriptu v RPi


a takhle vypadá VD v HC2, která data zobrazuje

Kód: Vybrat vše

fibaro:sleep(30000) -- scena se vykona kazdych 30s (v ms)
--fibaro:debug("test")
fibaro:startScene(47) -- proved scenu
Samozřejmě jsem na všechno nepřišel sám. Otravoval jsem s tím pár lidí okolo.
Takže velké díky zejména uživatelovi zdejšího fóra MYPOWER z nikem dub042, který mě uvedl do tajů JSON a velké díky guru propagace fotovoltaiky a IT technologie mistru joudovi (Ondrovi). Bez nich, bych to nikdy nedal. Jsem jim oběma velkým dlužníkem :handshake2: :cheers:

Samozřejmě mám na tom ještě hodně práce, musím vymyslet jak všechno dobře nastavit a jak ty data správně použít.
:comp:

Hodně zdaru a ať to již konečně svítí *sun* do ::pv:: *batt*
Jaromír (Frenky)
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809