Axpert

Měniče Axpert
Zamčeno
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Axpert

Příspěvek od NOPARasito »

Ja mam 6x MPPT(60A) 3000W, neresim a doufam nebudu muset překračovat vstupni vykon. Bylo by mi to trochu proti srsti, samozrejme kde neni odber tam neni proud.
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od unicast »

Zdravím všechny,

prostudoval jsem si návod k Axpert inverterům. Řeším, zda by dávaly smysl v mém nasazení.
Mám nějakou spotřebu, která běží trvale (počítače, routery, čerpadla apod.). Pak mám nějakou spotřebu, kterou můžu v průběhu dne nějak posouvat (pračka, myčka, domácí pivovar, svícení a topení do akvárií apod., bojler řešit nemusím, na ten je už připravená fototermika). Mým cílem není utéct ČEZu, ale "jen" od něj brát méně energie. Zajímá mě (zejména tedy po zjištění, že náklad na uložení 1kWh v baterkách je v nejlepším případě velmi podobný nákladu na 1kWh koupenou) proto zejména pokrytí oné spotřeby trvalé a oné spotřeby "posuvné". Moje priority tedy jsou:

1. solární články
2. proud ze sítě
3. teprve v nouzi, když není ani jedno, přechod na baterie

Zkoumal jsem, jestli takové pořadí je s Axpertem možné. V návodu jsou popsány provozní režimy SUb (resp. SOL) a SbU. SUb (Solar/Utility/Battery) je popsán takto:

Solar energy provides power to the loads as first priority. If solar energy is not sufficient to power all connected loads, battery energy will supply power the loads at the same time. Utility provides power to the loads only when any one condition happens:
- Solar energy is not available
- Battery voltage drops to low-level warning voltage or the setting point in program 12.


a SbU (Solar/Battery/Utility) takto:

Solar energy provides power to the loads as first priority.
If solar energy is not sufficient to power all connected loads, battery energy will supply power to the loads at the same time.
Utility provides power to the loads only when battery voltage drops to either low-level warning voltage or the setting point in program 12.


Proč mám dojem, že ty provozní režimy jsou vlastně víceméně stejné a pro výše popsané nasazení tedy nevhodné a že pořadí je *vždy* (tedy s výjimkou třetího režimu USb, který je de facto úplně k ničemu) solar/battery/utility? Napadají mne samozřejmě způsoby, jak to obejít, třeba zvýšit práh napětí baterií pro vypnutí (menu 12), nicméně pak Axpert asi krmit nebude ani při výpadku proudu, případně nějaký cut-off těch baterek stykačem, když je k dispozici proud ze sítě, ale je to vážně nutné takhle zběsile obcházet?
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Axpert

Příspěvek od dumi »

Rezimy podoben nejsou:

Utility - system jeden primarne ze site, kdyz vypadne prepne na solar/baterii, je to vlastne UPS nabijena i sluncem.
Solar - zatez je napajena primarne ze slunce, kdyz zajde nebo se vybije baterie pod nastavenou mez, prepne se na DS, jakmile je baterie nabita nebo vyjde slunicko vrati se to zpet na slunce.
SbU - Zatez je napajena primarne ze slunce, na sit se prepne pouze v pripade ze je vybita baterie.

Takze pokud chces:

1] pres den je solarem a na noc setrit baterie a jet ze site zvol :Solar
nebo
2] porad na solar (v noci tedy ciste na baterie) dej SbU
nebo
3] ciste na sit a pouze pri vypadku jako zaloha je solar vyber Utility

Pro to co pises v cislovanem seznamu bych zvolil Solar. Pricemz si muzes jeste vybrat zda-li se baterie maji nabijet jen sluncem (mohou pres noc tedy zustat vybite) a nebo i ze site.

Bacha na jednu vec, axpert umi nabijet ze site pouze v pripade pokud je v Bypassu, tzn. nelze nabijet ze site a zaroven bezet ze slunce. Vyjimkou je Axpert King.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od jahodovák »

Sice moc nechápu co chceš ale pokud dovedeš využít slunce vždy když svítí tak aby jsi vše spotřeboval a pokud nesvítí tak jel ze sítě,pak skutečně budeš potřebovat baterky jen při výpadku sítě,což až zas tak časté není.Pokud ale chceš ušetřit za proud a využít slunce smysluplně i když návratnost bude dost dlouhá a většina co jsme zde se možná ani návratnosti nedožije,pokud nebude proud z DS razantně zdražen.Takže moje zkušenost říká,že je třeba alespon tolik baterek aby ti to pokrylo spotřebu alespon na den s tím,že přivedeš na vstup proud v době levného tarifu s nastavením pokud není slunce,přepne se na ds.Já to mám takto přepnuté jen v lednu a v ostaní čas jedu už jen bez připojení na DS.Jen ale zcela určitě ještě velmi dlouho bude trvat,než se bude moct říct už se to zaplatilo,pokud někdy vůbec.Mě to ale nějak netrápí .....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Axpert

Příspěvek od vlkazajac »

"........Mým cílem není utéct ČEZu, ale "jen" od něj brát méně energie. .............

1. solární články
2. proud ze sítě
3. teprve v nouzi, když není ani jedno, přechod na baterie
........"

V bode 3. je citovaná ambícia pochovaná dosť významne, nie však úplne.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Axpert

Příspěvek od brumlaj »

"........Mým cílem není utéct ČEZu, ale "jen" od něj brát méně energie. .............

1. solární články
2. proud ze sítě
3. teprve v nouzi, když není ani jedno, přechod na baterie
........"
věř tomu, že Tě ČEZ donutí přehodit bod 2 a 3. Udělá vše pro to aby jsi se zatvrdil.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Axpert

Příspěvek od xmasin »

Řeším podobný problém a došel jsem ke stejnému závěru. Nejdřív je potřeba zhodnotit stálou spotřebu a podle toho dimenzovat výkon panelů a k tomu přizpůsobit měnič. Osobně mám už koupený Axpert King, který kromě zmíněných režimů umí jet paralelně solár a síť v případě nedostatečné výroby solárů. Ostatní Axperty jedou kombinace solár a baterie a po vybití baterie přepnou natvrdo na síť.
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od unicast »

vlkazajac píše:V bode 3. je citovaná ambícia pochovaná dosť významne, nie však úplne.
brumlaj píše:věř tomu, že Tě ČEZ donutí přehodit bod 2 a 3. Udělá vše pro to aby jsi se zatvrdil.
To je samozřejmě možné, nicméně zatím s ním vycházím víceméně bezproblémově a tématem tohoto vlákna je spíše ten střídač. Takže, jestli to správně chápu, potřebuju Axpert King. Fajn.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Axpert

Příspěvek od youda »

Na to co chces delat, jsou v delsim horizontu ekonomicky nejvyhodnejsi tato reseni, a to presne v poradi:

A) OnGrid zcela bez baterek
B) Hybrid s malou baterkou
C) AC-DC-AC s malou baterkou (Axpert King)
D) Off-Grid s velkou baterkou (klasicky Axpert)

Vzhledem k ekonomicke a byrokraticke narocnosti A a B vychazi, ze C je spravne.

V pripade C nastavis na Kingovi rezim SUB. Baterku pak bude vybbijet, jen kdyz bude vypadek DS. Za normalniho provozu bude baterku pouzivat jen jako buffer, takze SoC se bude stale pohybovat ve vyssich hodnotach.

Drzim palce.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od kodl69 »

Mám otázku ohledně akspert king: dá se někde sehnat popis komunikace s akupackem po RS485? má to někdo popojený? Pokud jo, nebylo by extra složitý to odposlechnout, ale napsaný na papíře by to bylo podstatně jednodušší...
Podle manuálu jsem jenom zujistil, že je to 9k6, a adresa master aku 0 , ale to je dostmálo. Známej to chce pořídit, a rád by to nějak zkomunikoval s BMS vlastní výroby...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

Technická otázka v návodu je napsáno toto
Měnič podporuje přímou komunikaci s bateriemi Pylontech po přiloženém datovém kabelu a umí případně pracovat i zcela bez baterie.
Otázka zní pracuje bez jakýchkoliv baterií nebo jen nejakym způsoben akceptuje že mu po komunikací polyntech řekne že se odpojuje kvůli napětí a on to toleruje do doby než se zase připojí po nabytí?
Jedná se o tento model
http://shop.mypower.cz/kombi-menic-axpe ... w-pf1-3243
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Axpert

Příspěvek od youda »

Tak zrovna typ VMIII umí opravdu fungovat i zcela bez baterky. Je tam jen nějaká podmínka, že musíš mít mrtě panelů a menší stabilní zátěž.

Někde na YT je na to dokonce video, jak PIP 5048 MG bez baterek utáhne i minisplit klimu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Axpert

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Axpert

Příspěvek od youda »

kodl69 píše:Mám otázku ohledně akspert king: dá se někde sehnat popis komunikace s akupackem po RS485? má to někdo popojený? Pokud jo, nebylo by extra složitý to odposlechnout, ale napsaný na papíře by to bylo podstatně jednodušší...
Podle manuálu jsem jenom zujistil, že je to 9k6, a adresa master aku 0 , ale to je dostmálo. Známej to chce pořídit, a rád by to nějak zkomunikoval s BMS vlastní výroby...
Ano, já popis komunikace mám, dávám do přílohy.

Fyzicky:
  • RS485
    9600 baud
    1 startbit
    8 bit data
    1 stopbit
    no parity
Logicky:
  • Další vrstva je protokol podle nějakého existujícího standardu pro komunikaci "smart devices". Ten protokol je ovšem šílený.

    1) příkazy i hodnoty jsou v HEX, pro přenos ale zakódované do ASCII. Pro dekódování se tedy nejprve musí načíst z linky znaky 0-9 A-F, z dvojic se vytvoří hexa čísla a pak se to teprve převede na bajty. Aby se to nepletlo, tak úvodní znak datagramu takto zakódován není a je to znak "~".

    2) Některé informace jsou bajty, něco wordy, neco bity.

    3) Každý datagram také obsahuje dva kontrolní součty a buňku, která informuje o celkové délce datagramu.

    4) Aby to bylo co nejvíce komplikované, tak jeden 16ti bit word obsahuje 4bitový kontrolní součet a zároveň 12ti bitovou hodnotu délky datagramu. Člověk tedy musí nejprve spočítat to CRC, pak ho bitově posunout a operací OR na to přilepit 12bitů délky datagramu. (Z toho plyne, že nejdelší datagram může mít velikost 4095 bytů).
No prostě chuťovka.

Pokud někdo vyrábí vlastní BMS pro Axperta, tak je mnohem jednodušší udělat to opačně. Tedy nesnažit se emulovat tovární BMS, ale logiku řízení měniče ponechat ve svojí BMS a do Axperta jen posílat jednoduché příkazy přes RS232 a protokol QPIGS.

Pokud je někdo v opačné situaci, tedy chce číst stav tovární BMS Pylontech, pak mu nezbývá jiná možnost, než výše uvedený masochistický protokol skutečně naimplementovat. Na jednu velmi dobrou implementaci jsem narazil, je v jazyce Python pro Raspberry PI. Opět přikládám.
pylon485-elbow.zip
(6.31 KiB) Staženo 134 x
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Axpert

Příspěvek od volente »

Tak jsem dnes objevil příčinu poblikávání žárovky v ledničce. Věděl jsem o tomto jevu delší dobu, ale nikdy jsem se nedostal k řešení hned a později k jevu nedocházelo. Stávalo se to pouze při malých odběrech do 400W, jakmile jsem zvýšil odběr poblikávání ustalo. Dnes se mi podařilo odhalit viníka, je jím mrazák. Prostě jakmile jede kompresor mrazáku patrně způsobuje rázy které měnič nedokáže při tak malém výkonu eliminovat.
Máte někdo podobnou zkušenost?
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: Axpert

Příspěvek od kvako1 »

myslíš jakože kolíše napětí z měniče ?
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert

Příspěvek od rva »

volente píše: jakmile jede kompresor mrazáku patrně způsobuje rázy které měnič nedokáže při tak malém výkonu eliminovat.
Zkušenost nemám, ale nemůže za tím být účiník mrazáku? Snad se pohybuje 0,6 u starších a 0,9 u novějších lednic. Teda jestli není příčinou indukční charakter zatížení od mrazáku.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Axpert

Příspěvek od hurvayz »

[quote="volente"]Tak jsem dnes objevil příčinu poblikávání žárovky v ledničce. Věděl jsem o tomto jevu delší dobu, ale
To máš ještě dobré, jestli jen v mražáku. Já jednu na celý dům a žena sýčkuje proč mrkají žárovky! At s tím něco laskavě udělám. :roll: Dělá to oblá blbina a to kávovar. Vyhřívá si plochu pod šálkami aby byly teplé(nevím na co..) a to zbůsobuje mrkání asi se mu brzo kouknu na střeva.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Axpert

Příspěvek od volente »

https://youtu.be/-UEHi_OHzVw
Takto bliká žárovka v lednici. Zkusil jsem i obyčejnou žárovku 40W v lampičce, bliká také. Ostatní osvětlení je LED a tam se toto neprojevuje. Ještě podotknu že lednice je samostatná a mrazák truhlicový.
Přide mi že blikání je v rytmu otáček kompresoru, což by odpovídalo mojí představě o proudových rázech s poklesem napětí které Axpert nedokáže tak rychle kompenzovat.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert

Příspěvek od rva »

Stejně bych změřil účiník a zkusil ho u mrazáku kompenzovat paralelním připojením kapacity vhodné velikosti. Tady ta kapacita vyjde malá - ono je taky rozdíl, jestli se má kompenzovat rozvod distributora s jeho megawatty, nebo výstup měniče 2 kW. Výpočet je třeba na http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=66217 - viz obrázek
kompenzace účiníku
kompenzace účiníku
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek