Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od vla »

Přesně, mě to panikaření taky štve. Mám 18650 článků cca 2500 ks a v běžné provozu mi nikdy řádná nebouchla, nikdy žádná nehořela. Jistě v rámci pokusů jsem o nějaké přišel, ale pokud jsem do nich neudělal mechanicky díru, nic zvláštního se nedělo. A i když jsem udělal nějakou prasárnu nic se nestalo, jen se ohřály tak na 50-60°C a to bylo vše. Pokud mi nějaká pojde v elektrárně (nedělám tak kvalitní výběr jako někteří zde) zjistím to až když mi jedena sada ze 7S snižuje mírně napětí oproti ostatním. Vadný článek má teplotu tak 30°C, přestože se přes něj vybíjí třeba 120P.
Nemám rád tenhle stát.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Na nějaké přednášce hasičů pro elektrikáře ukazovali požáry od elektriky, a jedna z informací byla, že se množí požáry od elektrokol. Jeden třeba proto, že při nabíjení to nezvládla BMS odpojit, a tak, jak jsou udělaný origo akupacky ke kolům (natvrdo, bez jištění článků) to nějakej článek nezvládl a začlo to hořet, další bylo to, že kolo někde ve stodole shodil pes, a to tak nešťastně, že se do obalu baterky zapíchl nějakej kovovej hrot, a už to hořelo - opět, si myslím, že kdyby tam byly pojistkový drátky, tak k ničemu nemuselo dojít, jeden článek by zasyčel a to je celý... Asi jsme dál než většina výrobců akupacků na elektrokola... Pak tam předváděl takový ty klasický požáry od tepelnejch spotřebičů a hodně zanedbanejch instalací, klasika. Když se to vezme kolem a kolem, kolik je elektrokol a tohle byly snad dva případy z celé ČR a rok předtím asi žádnej.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení kolegové,
reaguji na Vaše rady ve vlákně bazaru:

Vím, že Winstony jsou to nejlepší co si člověk může dopřát. A hlavně, podle zkušeností, které tu na fóru jsou, to vypadá, že LiFePo4 články vydrží fungovat v našich solárnických podmínkách i déle než 10 let. Ano, nějaká kapacita se časem ztratí, ale to není žádná tragédie. Jsou to prostě úžasné baterky :)

Já si Winstony opět znovu rád koupím, ale teprve až je někdo bude prodávat cca v tomto balení:
- uzavřená krabice ve formátu rackového serveru
- váha jedné krabice taková, aby s ní mohl manipulovat jeden člověk
- externí svorky typ šroub M10 pro snadné vertikální spojení více krabic
- zabudované balancery
- připojení všech krabic na jednu centrální BMS, tak aby se rozšiřování neprodražovalo vždy o nákup další BMS
- externí komunikace z centrální BMS přes RS232, nebo Ethernet a RestAPI
- jednoduchý komunikační protokol, pro RS232 plaintext, pro RestAPI JSON
- CAN pro standardizovanou komunikaci baterie na více meničů a řízení nabíjení
- cena jedné krabice 30-40tis korun, tak aby člověk mohl vždy přišetřit a rychle dokoupit
- výrobky skladem, možnost nakoupit bez čekání

Jelikož jsem lopata, tak sám nic tak sofistikovaného si vyrobit nedokážu. Na zakázku to bude drahé a budu muset pořád čekat na každou dodávku. Proto jsem se rozhodl, že stávající baterky teď prodám, a chvíli budu zkoumat jak se chovají baterie jiné, prodávané komerčně.

Ekonomicky správný krok to není určitě, ale já to mám pro radost :)
Jestli se výměna povede, samozřejmě se s Vámi podělím o dobré i špatné zkušenosti, tak jako vždy.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Matess píše:32 kusů, to je zapojení 16s2p, rack má šířku 482mm mezi kolejnicema. Baterie má šířku 145mm, takže se vejdou 3 vedle sebe. V konfiguraci 3x11 je třeba rozměr 435*748 a hmotnost 108kg

https://www.mironet.cz/triton-policka-s ... +dp228884/

police hloubka 750mm, nostnost 150kg... jde to i na jednu polici. (pokud tedy nemáš jen 600mm hloubku racku)

Já osobně bych ale volil volil poloviční řešení a udělal bych baterie 2 - každou 16s1p s vlastní bms. Když budou baterie jednotlivě udělané v případě selhání jedné jí bms odpojí ale systém pojede dál na jedné baterii.

V takovémto řešení na 2x8 je třeba rozměr 290x544

a na to stačí tato police s hloubkou 550 - to se vejde do každého stojanového racku - pokud vím nejmenší jsou 600mm hluboké.

https://www.mironet.cz/triton-policka-s ... +dp228882/

V obou případech zbyde kolem baterií i místo pro jejich sešroubení do jednoho celku, ale v prvním to bude o něco komplikovanější, protože tam bude jedno místo prázdné (3x11)-32...

Prostě a jednoduše jde to a přimlouvám se k Otovi. LïFePO4 Winston je to nejlepší co člověk může mít. Cokoliv co uděláš jinak bude horší. Pylontech je krásná věc pro montážníky... je to šup-šup hotové... né pro laboratoř... Co budeš dělat když ti nějaký článek v pylontechu odejde a bude to po záruce? Winston je TOP.... zamysli se nad tím a neudělej kolosální chybu.
Matessi,
díky za doporučení a výpočty. Uvažoval jsem přesně o tomto co píšeš:
- buď to dát na rackové poličky
- nebo nakoupit dostatečně hluboké serverové skříně určené pro montáž do racku

Vyšlo mi ale, že kvůli výšce 100Ah článku by jedna taková skříň či polička zabírala asi 5U, což je dost. Taky by byla hodně těžká na to, abych s ní zvládnul sám manipulovat. Do každé poličky bych musel mít samostatnou BMS, nebo k tomu dokoupit za 20 tisíc centrální BMS Batrium se spoustou balancerů (viz vlákno Batrium od Willcz). A po tomto všem by to pořád byl jenom bastl.

Baví mne vrtat se v drátech. Ale vyrobit a opečovávat něco takového, to chce zručného odborníka. Nikoliv lopatu, jako jsem já. Levné Winstony tedy udělají radost někomu dalšímu z naší komunity a já si udělám radost zase něčím novým :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Matess »

hele komunikaci s menicem nepotrebujes... to je jen hracka navic. Co se tyka samostatnych BMS je to spravna cesta. Pokud ti totiz selze 100Ah clanek v baterce, ktera ma 16s1p bms takovou baterku odpoji a nic se nedeje. Pokud ti selze clanek v baterii 16s2p jsou 2 varianty... clanek zmekne a nebude mit kapacitu, nebo proste bude mit nekonecny odpor anebo varianta druha bude mit zkrat. Dle toho jak lifepo odeslo me je to zkrat. Chces mit v takovem pripade baterie opravdu paralelne? Jasne lifepo je v pohode... jen kdyz ti vadny clanek zkratuje ten dobry zacne se to cele hrat, poustet obrovske mnozstvi bileho koure a zacne se nafukovat - neni to liion horet to nebude. I tak je ale lepsi mit samostatnou BMS, kterou ale neni treba dimenzovat tak jako centralni bms... Na ali koupis cinskou programovatelnou kde si nastavis primo kdy a jak ma balancovat a pripadne pokud by jsi chtel lepsi bms vcetne nejakeho managementu, tak ja ti rad neco postavim.

Kdyby jsi o neco takoveho mel zajem jde to udelat

https://github.com/stuartpittaway/diyBMS

kousek na ali
https://www.aliexpress.com/item/16S-60V ... 97854.html
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marko250 »

Tak kámo nezměřil jsem nic na tom tříletém li-ion článku,po 50Ah dobíjení do plna mě klekla nabíječka,dál už softwérově nenaběhne,jen čtverečková řada na displeji a rozborka nic neukázala.To už je druhý kus,první umřel na lempla,co položil napájecí drát na hřející můstek.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Doprčic, to jsem nechtěl, aby to takhle dopadlo :?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Drazí kolegové,

musím přiznat, že nápad vyříznout tu drážku na kabely v podlaze za pomoci flexy.....nebyl úplně šťastný. Laboratórium je v troskách, všude leží centimetr prachu. Oba měniče jsem před demolicí vypnul a zabalil, nicméně UPS a ČOV zůstaly běžet a samozřejmě nasály tunu cementového oblaku. Jsem osel. ::facepalm::

Začínám mít obavu, zdali strojovnu vůbec zvládnu uvést zpět do funkčního stavu a chce se mi brečet.
demolice1.JPG
demolice2.JPG
PS: Děkuji za SZ které mi v mezičase dorazily. Dám si několik panáků na uklidnění a večer se pokusím odpovědět.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

230 flexou jsem dnes řezal beton na původně poměrně čerstvým vzduchu u frekventované silnice II třídy. I hromada písku se ze žluté stala bílou... Ty kabelový žlaby pod stropem by už dávno byly namontovaný a při vrtání dír pro hmoždinky se dá prach hned odsávat...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od jahodovák »

Dovedu si představit co se dělo,brousil jsem drážku do střešních tašek pro dzžáky a bylo to též parádní,naštěstí venku,po podobné srandě uvnitř už na takové věci používám sbíječku a vůbec mi nevadí nerovné okraje..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od redcrown »

v interiéru řezat jedině na mokro. Chce to pomocníka, který pomocí zahradního postřikovače soustavně stříká na bok diamantového kotouče. Nesmí ani na vteřinu přestat. Při určité zručnosti a cviku to jde celkem bez prachu. No tedy alespoň v porovnání se suchým řezem. Ta trochu bahna se snadno sešrábne lopatou a nakonec utře.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Beton se řeže pod vodou ale nepomáhá zahradní postřikovač ale spíš tekoucí proud z hadice soustavně aby byl prach mokrý s bylo to jak píše kolega blátíčko. Jinak ta verze kabelového žlabu by byla méně prašná a už hotová jak říká kodl ale pozdě bycha honiti
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od redcrown »

Jak jsem psal, mám dobré zkušenosti i s malý proudem postřikovače. Jak chceš pracovat s proudem z hadice v interiéru?
PS. Flexa 230mm.
Ne jemné rozprášení, ale jemný čůrek.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Tak jak je postřikovač nastaven na curek tak to jo rozprášení tam efekt opravdu nemá
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od redcrown »

Ono je jedno, jestli rozprášení nebo čůrek, důležité je množství vody. Jde to ale tak, že to nevyplaví interiér.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Stropní žlab: jsem si říkal, že když budu vrtat do stropu díry na hmoždinky, tak že mi třeba spadne smítko do oka....

No, to jsem ještě nevěděl, že ta bruska vyvolá Třetí Světovou :sm1:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od svango »

Neviem ci je to tiez moznost, ale https://www.kabel-design.com/ochrana-ka ... ve-mustky/
Ked ano, zamichas trochu cementu a zasterkujes vyrobene drazky.
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dracekvo »

Co si tak v půjčovně půjčit drážkovačku a pořádnej vysavač? Většinu prachu veme do sebe ten vysavač.
A nebo jak psali vejš neřezat to úplně na sucho.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

No nakonec jsem se po precteni vsech rad vykaslal na rezani a proste jsem to sbijeckou rozmlatil na atomy...

Prachu to delalo asi tak 10x min, takze pohoda. Uz jsem do toho nalil i beton. Bohuzel moc ridkej, takze chranicky mi vyplavaly nahoru. No jak jsem se je snazil zatlacit botou zpatky, tak jsem se do toho zabetonoval jak mafian pred skokem do prehrady...achjo!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek