Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mati »

A ten bagr , co jsi minule používal , stojí za tou pravou nebo levou stěnou? Pokud za čelní - rozhodoval bych se , až bude lžíce uvnitř.. :mrgreen:
youda píše:Drazí přátelé akademici,

dnes dorazil do Youdovy ostrovní laboratoře stojanový rozvaděč, do kterého bych chtěl postupně nacpat nové baterky. Možná bych rovnou přikoupil i druhý, ať tam nestojí tak sám a není mu smutno. Samozřejmě, osazenstvo laboratoře se bude muset po nezbytnou dobu přeorientovat na dehydrovanou stravu. Pravděpodobně značky Dog Food, když bude dobře, tak s paštikou Whiskas.

Nicméně nastal problém - jakékoliv logické umístění racku v rámci strojovny znamená natáhnout cca 10m kabelu, což při 50mm2 a 200A je tak 1V napěťový úbytek :(

Důkladně jsem promyslel všechny možnosti, a jako nejschůdnější se jeví buď:
A) Vybourat dveře a rack osadit na jejich místo (2-3m kabelu).
B) Vybourat podlahu a k racku vést kabelovou chráničku spodem (3-4m kabelu).

Po špatných zkušenostech s dírkou pro elektrikářskou krabici KU68 (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 780#p88051) se mi jako schůdnější jeví možnost B).

Žlábek bude veden přibližně v místech, které označuje modrá příklepová vrtačka:
bourani podlahy.jpg
Mimochodem, v případě Youdovy ostrovní laboratoře se jedná se o AKU Nářadí.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Za mě: hned bych se na to vykašlal, do suterénu je optimální řešení drátovej kabelovej žlab 50x100 G, levný, jednoduchý, snadná rozšiřitelnost a škálovatelnost:Obrázek - montuje se přes podložky hmoždinkama do stropu, pokud je ti jeden málo, těsně k tomuhle z druhé strany dáš druhej, a pokud i to je málo, tak koupíš žlab 200x50 (300x50, 300x100?!!) a připevníš ho na "T" držák do stropu, s mezerou 3-5 cm od stropu, aby tam šly nasypat kabely. Pak samozřejmě není problém doplnit nějaký odbočky, rozdělit datový a silový kabely do samostatnejch uzemněnejch žlabů (a na tom bych v laboratoři trval).
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Matess »

žlaby a racky k sobě prostě patří...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Podstropní žlab je krásnej, ale ono mi to pak opravdu vychází na strašnou dýlku. Nebude ten úbytek moc vadit? Nebo, že bych opravdu použil nějaký monstrózní kabely? hmm...

Já právě koukal, že největší CYA v eshopu je 90mm2. A to mi přišlo málo, když už teď mám všude CYA 50mm2.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Óoooo! Je potřeba se podívat i do jinejch eshopů, než jen solárnickejch.
Objevil jsem CYA 240mm2, tím by to nevadilo, že to bude trošku delší káblík.... akorát nemají rudou barvu:
240mm2.JPG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Matess »

brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od brin »

Koupil bych kus běžnýho velkýho tlustýho kabelu, co se na NNko tahá normálně pod zemí. Je to AYKY nebo i CYKY 3x240 + 120. Z toho pak vypreparuješ tři žíly. Vyjde to levnějc, protože se to dá koupit i použitý. Nebo pak kolejnici :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

No a teď už jen vymyslet, jak v tom racku udělat co nejlépe pozitivní a negativní busbary. Líbily by se mi dva vertikální po stranách, na které bych vždycky okama přišrouboval kabely od každého bateriového modulu. Něco jako tady v pravo:
1606CIMinstallF2.jpg
1606CIMinstallF2.jpg (21.51 KiB) Zobrazeno 610 x
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

taky sem neo takovyho vymyslel nakonec sem to vyresil kabelem a svorkovnici na DIN listu, preci jen by to muselo bejt od racku izolovany.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

No právě nad tím dumám, jak nejlíp:
- má to 42U.
- jedno U jsou 3 díry, tedy 126 děr
- jeden box má 3U tedy 9 děr
- jednu dírku (třetinu U) nechám na chlazení, takže box vezme 10 děr

Vleze se tam tedy přesně 126/10 = 12 boxů a zůstane 6děr. Tedy 2U budou volná na nějakou svorkovnici. Takže asi koupím dvě záslepky o velikosti 1U a namontuju na ně nějakou izolovanou svorkovnici, do které zakončím vždy jeden stack o 6ti boxech. Těch propojů tam vlastně nakonec bude docela málo.

Nebo se na to vyprdnu, vytáhnu oko na kabelu a ty dva konce do něj rovnou přišroubuju jedním šroubem. No a pak to zamotám do izolačky...jako to dělám dycky :?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Možnost boxy jednotlivě odpojovat bez nářadí by taky nebyla marná, emerson konektory a je hotovo. Navíc bych doporučil pro každej box samostatný jištění, pokud by stačilo 120A, tak něco jako OPV22, ale to do 2U nevejde, jedině naležato, a to nevím, jestli je dovolená poloha...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marko250 »

Já jsem typoval,že půjdou pryč ti dva zelení pažravci nejdřív :-) a Ty pereš ven, to co funguje nejlíp a nejdéle.Co bude v tom racku konkrétně?Kabel pod stropem mi příjde lepší řešení,než v podlaze.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ano, je pravda, že ty dva InfiniSolary naprázdno trochu víc žerou. Ale když jsem tu pak slyšel zkušenosti uživatelů s jinými typy měničů, tak ani tam to není úplně ideální. Žerou třeba třetinu, ale zase toho moc neutáhnou, nebo mají jiné potíže.

Vše má prostě výhody i nevýhody, takže přechodem na jinou značku bych si aktuálně moc nepomohl. Navíc, když je dost baterek, střecha plná panelů a už vím, že Infini můžu kaskádovat, tak ta vlastní spotřeba až tolik nebolí. Až budu nabíjet elektromobil, tak mi ti dva předimenzovaní zelenáči přijdou vhod ;)

Do racku stále hledám, co tam dát. Zatím to vidím buď na ty větší Pylontech 3.6kWh, nebo SinLion 2.5kWh. Ani jedno není perfektní, ale nic moc jiného se průmyslově nevyrábí. Uvažoval jsem i o tom, že bych si 19" AKU moduly nechal vyrábět na zakázku, ale to má také pár nevýhod.

Na druhou stranu, třeba ty moje zánovní Winstony někomu udělají radost, tak proč je syslit. Mám tu ještě ten druhý, starší box, ale ten už má najeto skoro rok a zatím si ho nechám.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

Skoda ze to.nabizis az ted kdy uz mam pulku slozenou. Jinak bych je vzal. Nechxes treba dat ten starsi za nizsi cenu?

jak se ti do toho racku nevejdou? Na lezato.byt nemuzou?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ten starší box si ještě cca rok nechám, pak už na něj mám rezervaci. Teprve ta když nedopadne, tak bych ho za rok nabídnul veřejně v bazaru.

Technicky lze Winstony mít i na ležato, ale pro instalaci do racku je to obecně blbej formát. Je k tomu pak špatnej přístup a hodně to plýtvá místem. Vyšlo mi, že 19ti palcový box by zabíral asi 5U a to už je hrozná potvora, kterou jeden člověk ani neuzvedne.

Tyhle baterky se prostě hodí buď dát do krabice na zem, nebo vyrovnat na nějaký velký skladový regál.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Janma »

Mel bych zájem
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Janma »

Chtěl bych to spolu s liionkamá. Mam 12s. Vychází mi life 14x 3,45V.
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od xmasin »

V telekomunikacích používáme pro jištění trochu větších proudů něco jako je v přiloženém obrázku. Je to dimenzované na 1500A na 48VDC :D
DC jištění.jpg
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od ota »

youda píše:
Technicky lze Winstony mít i na ležato, ale pro instalaci do racku je to obecně blbej formát.
Winstony naležato NEBRAT!!!
Při provozním přetlaku si neodfoukne ventilem plyn ale kapalný elektrolyt. Zkracuje se životnost a smrdí to.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vidíš Oto, to mne ani nenapadlo, ale je to logické. Já vždy uvažoval jen o těch povolených/zakázaných polohách podle návodu, kde je to kvůli správnému zaplavení elektrod.

Takže asi další důvod pro to, nesnažit se Winstony cpát zbytečně do racku, ale raději je poslat do světa.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek