Aký druh batérie? AGM, Gel, alebo kyselina?

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Odpovědět
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Aký druh batérie? AGM, Gel, alebo kyselina?

Příspěvek od LIX »

Stavám si malý ostrovný systém kde budú dva 103W amorfné panele od schoot a neviem sa rozhodnúť aký druh batérie mám zvoliť, kyselinová by mala mať najviac cyklov, no neako mi nevoní prilievanie do nej počas jej života, nieje to predsa kvetina. AGM neviem kolko má približne cyklov a podobne aj gel. Takže vás prosím o radu čo mi odporúčate?
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Aký druh batérie? AGM, Gel, alebo kyselina?

Příspěvek od vata »

AGM nebo gel si opatřete v případě, že budete mít baterie tam, kde se nesmí vyskytovat plyny z baterií (v bytě). Já bych po zkušenostech s AGM šla do tekutého elektrolytu, prostě proto, že u AGM nebo gelu nemáte kontrolu nad stavem elektrolytu, který se stejně časem ztrácí a baterie tak odchází. U VRLA baterií obecně si musíte dávat opravdu velký pozor na maximální napětí na baterii. Počet cyklů - pokud nehovoříme o kvalitních Hoppecke akumulátorech, spíše seženete kvalitnější AGM nebo gel. Ale taky podstatně dražší.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aký druh batérie? AGM, Gel, alebo kyselina?

Příspěvek od LIX »

Panele mám na RD a káble sú ťahané do podkrovia, zatial je síce neobývané ale nieje vylúčené že sa tam raz bude nachádzať pracovňa takže budem musieť asi kyselinové vypustiť. Mám v pláne na tie panele kúpiť na panele batériu s kapacitou približne 80Ah a chcel som za ňu dať maximálne 150€ no teraz vidím že mi nebude stačiť na ňu asi ani 200€. Je hlúposť riešiť túto agm batériu? http://www.solarspot.sk/index.php?page= ... &Itemid=64
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Aký druh batérie? AGM, Gel, alebo kyselina?

Příspěvek od SJM »

Pokud bude baterie v interiéru, tak zkuste raději LiFeYPo 40Ah nebo 60Ah, nejlépe po jednotlivých článcích. Tyto akumulátory mají cca 4-8x větší množství cyklů a vetší možnost vybití až 80%, zatímco olovo pouze cca 15-30%.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Aký druh batérie? AGM, Gel, alebo kyselina?

Příspěvek od vata »

SJM má samozřejmě pravdu - 40A v LiFYPo Vám nahradí dvojnásobné olovo při delší životnosti. Nicméně pro začátečníky na první rok není olovo k zahození :) Já začala s 200Wp na jedné AGM 100Ah baterii, na té jsem si ten systém vyzkoušela a učila se.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aký druh batérie? AGM, Gel, alebo kyselina?

Příspěvek od LIX »

Ja mám 40Ah gel zatial, ten mi došiel náhodne pod ruku nový za 45€. Používal som ho na zálohovanie a teraz s ním budem testovať panelovú sústavu. Normálne ste ma asi presvedčili na tie LiFeYPo. Aj keď sa mi nechce babrať s tými obvodmi k tomu a ešte si o tom budem musieť vela naštudovať. Ale keď som zbadal tú cyklickú odolnosť tak ma to dostalo.

EDIT: Neexistuje neaký zahraničný obchod napr. aj v číne kde by mali tie LiFeYPO4 lacnejšie? Veď tu musí byť podla mňa strašne nadhodená cena.
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: Aký druh batérie? AGM, Gel, alebo kyselina?

Příspěvek od toxic_cz »

LIX píše:EDIT: Neexistuje neaký zahraničný obchod napr. aj v číne kde by mali tie LiFeYPO4 lacnejšie? Veď tu musí byť podla mňa strašne nadhodená cena.
už jsme to tu řešili, když se připočte dph, clo a doprava, tak to vyjde srovnatelně s i4wifi

a LiFeYPO se neboj, není to nic složitého, jenom je potřeba dodržet pár základních pravidel, něco o svém startu s LiFePo jsem sepsal zde
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aký druh batérie? AGM, Gel, alebo kyselina?

Příspěvek od LIX »

Niečo som už o nich prečítal, všetko mi je jasné, len či zvládne tento regulátor aj LiFeYPO. http://www.i4wifi.cz/solarni-mppt-regul ... d2705.html
Nebojím sa, som vyštudovaný elektrotechnik len od mala som sa tolko hral so všetkými obvodmi, všetko prerábal a tak že teraz aj najmänšia babračka sa mi nechce, ale keď sa do toho pustím tak všetko pôjde od ruky.
Článok som už čítal asi 3x je super, chválim ho.
Ešte by ma zaujímalo aká bola vaša cena batérii + tá nabíjačka a tie ochranné obvody?
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Aký druh batérie? AGM, Gel, alebo kyselina?

Příspěvek od luge »

LIX píše:Niečo som už o nich prečítal, všetko mi je jasné, len či zvládne tento regulátor aj LiFeYPO. http://www.i4wifi.cz/solarni-mppt-regul ... d2705.html
Nebojím sa, som vyštudovaný elektrotechnik len od mala som sa tolko hral so všetkými obvodmi, všetko prerábal a tak že teraz aj najmänšia babračka sa mi nechce, ale keď sa do toho pustím tak všetko pôjde od ruky.
Článok som už čítal asi 3x je super, chválim ho.
Ešte by ma zaujímalo aká bola vaša cena batérii + tá nabíjačka a tie ochranné obvody?
Zdravím.
Mne tento regulátor s LiFeYPo a balančnými modulmi funguje pol roka super bez problémov.O týždeň bude na predaj prechádzam na Tracer 45A pribudli mi ďalšie panely.Cena bola cca baterie 90Ah 8kusov 880.-balančné moduly 18,-regulátor 103.-
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aký druh batérie? AGM, Gel, alebo kyselina?

Příspěvek od LIX »

luge
Ten regulátor by som od vás kludne zobral.
Ešte mám asi posledné otázky. Akú kapacitu LiFeYPo batérie sa mi oplatí kúpiť vzhladom k tomu že mám 2x Schoot ASI 103 čo je približne 200W. Panely sú na JZ streche, odklonené od juhu približne 15° smerom na západ. Podla mojich výpočtov by mi panely s MPPT nabili aj 90Ah LiFeYPo ktorá by mohla byť úplne vybitá, som na omyle? :D
A druhá otázka mohol by som pripojiť k už používanej LiFeYPo ďalšiu novú? Myslím to tak že si kúpim 40Ah a neskôr keď budú zasa peniaze dokúpim ďalšiu pretože niesom schopný sporiť. :D
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Aký druh batérie? AGM, Gel, alebo kyselina?

Příspěvek od atom »

na 200Wp panel když se daří tak vyrobí 1,5kWh za den v létě, když se fakt nedaří tak 0,3kWh, většínou by teda měl dát 1 kWh a na tuto letní výrobu bych prozačátek koupil baterie, v lifepo4 jsou to 4x 90Ah články
40Ah se pak dobře hodí do el. skůtrů
jde dokoupit další články a propojit, samozžejmě inicializační nabití a všechny shodně vybalancovat, nové a staré články se chovají nějakou dobu jinak, takže balancéry budou mít trochu víc práce
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Aký druh batérie? AGM, Gel, alebo kyselina?

Příspěvek od luge »

LIX píše:luge
Ten regulátor by som od vás kludne zobral.
Ešte mám asi posledné otázky. Akú kapacitu LiFeYPo batérie sa mi oplatí kúpiť vzhladom k tomu že mám 2x Schoot ASI 103 čo je približne 200W. Panely sú na JZ streche, odklonené od juhu približne 15° smerom na západ. Podla mojich výpočtov by mi panely s MPPT nabili aj 90Ah LiFeYPo ktorá by mohla byť úplne vybitá, som na omyle? :D
A druhá otázka mohol by som pripojiť k už používanej LiFeYPo ďalšiu novú? Myslím to tak že si kúpim 40Ah a neskôr keď budú zasa peniaze dokúpim ďalšiu pretože niesom schopný sporiť. :D
Ohladom regulátora sa môžeme dohodnúť :handshake2: ,budúci týždeň čakám nový Tracer tak to sem hodím do bazaru.
Súhlasím s atomom.Mne dva panely poly 230Wp na sledovači nabijú life 90A/24V v priemere za šesť hodín.Zoberú si 2600Wh.Nevyužívam kôli životnosti celú kapacitu.
Keď sa darí panely vyrobia 3800Wh.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aký druh batérie? AGM, Gel, alebo kyselina?

Příspěvek od LIX »

Narazil som na jednu velmi zaujímavú stránku, neskutočne velký výber LiFeYPo batérií a neskutočne malá cena, tak ma zaujíma či je bez dph, alebo s DPH. http://3xe-electric-cars.com/lithium-ba ... on-battery
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Aký druh batérie? AGM, Gel, alebo kyselina?

Příspěvek od luge »

LIX píše:Narazil som na jednu velmi zaujímavú stránku, neskutočne velký výber LiFeYPo batérií a neskutočne malá cena, tak ma zaujíma či je bez dph, alebo s DPH. http://3xe-electric-cars.com/lithium-ba ... on-battery
Už sme to tu niekde preberali je to poliak a bez dph,plus pošta.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek