P: Bodovačku baterií

Archiv ukončených inzerátů
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od Matess »

Tak pánové mám to hotové.... nešlo to úplně podle plánu, takže se omlouvám za zpoždění.

První problém se objevil u těch 3 kusů co jsem udělal hned na začátku a pokračoval v jejich testování. Přidal jsem na jednu z nich TVS diody (mají chránit mosfety) a předal ji kamarádovi, který ji začal používat. Po asi 100 svárech mu to vyprsklo a diody ve zkratu, mosfety mrtvé.

Dal jsem mu druhou jestli to nebyla náhoda a po pár svárech stejný výsledek. Ze 3. jsem diody odpájel a má na ní aktuálně 890 svárů a bez jediného problému. Rozhodl jsem se tedy diody ze všech odstranit a kde nebyly jsem je ani nedával.

Další problém byl rukama... nefungovalo automatické spouštění... po krátkém prozkoumání jsem zjistil, že jsem otočil zenerku. Toto šlo opravit rychle. Nahrál jsem poslední SW verze 3.3 od autora a začal testovat.

V tomto SW je nějaká chyba, kterou jsem odmítl hledat... je tam přidán odhad bodovacího proudu a současně je tam vidět odpočet do provedení sváru. Problém je, že ať jsem dělal co jsem dělal odpočet trval 10 vteřin, celé to bylo takové zpomalené a po bodnutí to nahlásilo 1450A a na 10s to bylo tuhé. To jsem nepovažoval za normální fungování a vrátil se k ověřené verzi 3.1.

Tuto verzi jsem náhrál, otestoval a vše funguje jak má. Při testování jsem nepozorností škrtnul hrotem o desku a jednu jednotku odpálil. Mosfety KO, driver KO, celé to bere místo 30mA 130mA... tuhle si opravím jak bude čas a nechám si ji pro sebe...

Bodovačka umožňuje napájení přímo z baterie. Pokud ale baterie není úplně v kondici doporučuji pouvažovat o externím napájení. Já osobně používám zatím tříčlánek lifepo4 A123 (120Ap každý) v konfiguraci 3s3p a 12V pro napájení dělám step-up měničem. Mám objednaný měnič co má fungovat od 2V, tak vyzkouším zda to bude chodit i z 1s3p - jak to budu vědět dám zase update.

Návod k použití:
Co se týká zapojení, tak širší železo se připojuje na mínus pól baterie a úzké železo se připojuje na bodovací hrot. Positivní pól baterie se připojuje na bodovací hrot přes pojistku (pokud se máte rádi dejte tam opravdu pojistku - stát se může cokoliv - brnkete si hrotem o něco co nemáte apod... já mám 32V/100A). Pokud budete připojovat positivní pól z baterie stačí připojit +12V na svorkovnici - je to ta dále od kraje a je tam nápis +12V. Pokud budete připojovat externí zdroj (což doporučuji) je potřeba zapojit i mínus a opět je to na desce popsané jako GND.

Po zapnutí se na displayi objeví nastavený čas, který se mění otočením voliče. Doporučuji začít od nějakých 5-7ms a postupně přidávat dokud svár nebude držet dobře. Já osobně používám lifepo baterii a tenké plíšky z ali na baterky a stačí mi kolem 8ms, kamarád používá starou startovací baterii z auta, která mu už v zimě feldu nenastartovala a napájí to externím zdrojem a používá silnější plíšky na propojování baterek. On potřebuje 30ms. Kdybych 30ms použil já tak mi to vyprskne že od toho vyskočím jak se leknu. Začínat tedy od mála a zkoušet a přidávat. Jak najdete optimální čas jde všechno velmi rychle.

Pokud volič zmáčknete dostanete se do menu. V menu se dá nastavit automatické bodnutí vypnuto / zapnuto - na hlavní obrazovce je potom zobrazeno auto / manual (pokud to vypnete je potřeba přidělat externí nožní spínač na piny foot switch) pokud to zapnete nastavíte si v položce delay dobu po jaké to má po přiložení provést svár. Standartně tam jsou 2s. Za začátku je tento čas dobrý, ale po nějaké době když toho budete dělat hodně si tento čas jistě zkrátíte někam k 1s.

Pokud by jste chtěli bodovačku někam integrovat do nějaké krabičky doporučuji pouvažovat nad nějakým větráčkem, protože po 50 svárech už začne být na vzduchu trošku vlažná a v krabičce by to mohlo být horší. Pokud ji budete chtít integrovat vzhůru nohama, tak ve vyplém stavu zmáčkněte volič a zapněte. Toto vás dostane do servisního menu, kde můžete nastavit maximální délku sváru a otočit display. Po dokonceni zmen dejte safe a reboot, ale reboot musíte udělat ručně.

Před prvním použítím doporučuji skočit do auta a vypůjčit si náhradní žárovku, nastavit čas někam ke 30ms a hroty přidat na póly k žárovce. Za nastavený čas by mělo být vidět jak krátce zažhne vlákno v žárovce. Tímto si ověříte, že vše funguje jak má. Pokud se vám žárovka rzsvítí trvale někde je průser a mosfety jsou trvale otevřené - pravděpodobně propálené a v tomto případě doporučuji nebodovat, nebo by se vám mohl bodovací plech s plechem na baterii odpařit (já si s vadnýma TVS diodama užil své). Doporučuji po uskladnění a znovu vytažení tento jednoduchý a rychlý test pro klid duše vždy udělat.

Mám tedy k dispozici celkem 7 kusů a 5 párů hrotů.

Zájemci:
kodl69 (ty jsi to chtěl v nedokončené podobě - beží ti to?)

seřazeno dle data kdy si o to řekli:
Skrat (2/1)
b**** (pres PM 3/1)
m**** (pres PM 6/1)
p**** (pres PM 10/2)
l**** (pres PM 10/2)
scarabeus (26/2)
*CAR* (2/3)

Jsem tedy rád, že mám pro všechny, kterým jsem to sliboval.

Pánové pokud váš zájem stále trvá poprosím vás o PM s adresou kam to chcete poslat. Případně jsem ze Šumperka, pokud by někdo chtěl osobní předání. Mám kamarády v Brně i v Praze, přes které to mohu poslat. Jinak asi pošta. Napište zda jste chtěli i hroty ať to nemusím dohledávat... Pošlu vám zpět číslo účtu. Odesílat budu do 48 hodin od obdržení platby.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od Matess »

2 jsou na ceste k jejich majitelum, jedna platba na ceste ke me... a co zbytek? Panove pokud jste si to nekdo rozmysleli, tak mi to prosim napiste at to nemusim drzet. Mam jeste nejake zajemce...
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od FRSO »

Matess píše:2 jsou na ceste k jejich majitelum, jedna platba na ceste ke me... a co zbytek? Panove pokud jste si to nekdo rozmysleli, tak mi to prosim napiste at to nemusim drzet. Mam jeste nejake zajemce...
Tak pokud by zbyla nějaká, tak si ji zamlouvám, dík.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od Matess »

FRSO píše:
Matess píše:2 jsou na ceste k jejich majitelum, jedna platba na ceste ke me... a co zbytek? Panove pokud jste si to nekdo rozmysleli, tak mi to prosim napiste at to nemusim drzet. Mam jeste nejake zajemce...
Tak pokud by zbyla nějaká, tak si ji zamlouvám, dík.
poznamenavam... jsi 2. nahradnik
scarabeus
Příspěvky: 4
Registrován: ned úno 24, 2019 7:57 pm
Reputace: 0

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od scarabeus »

Bodovacka dorazila a funguje jak vino. Skoncil jsem na 5-6ms, protoze 10 uz prskalo jak blazen. Baterka z Ochcavy 1.6 diesel. Jedina vada na krase je, ze volic doleva pridava, doprava ubira, ale na funkci to nema vliv ;-) Timto dekuji @Matess za super strojovnu, asi ted budu porad jen bodovat :-D
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od kodl69 »

U toho voliče jsem si toho taky všiml (ještě nemám napojený hroty, tak jsem nebodoval), měl by to být jednoduchej zásah do programu. Na surovce by bylo přeškrábnout cestičky a zapojit drátama křížem, ale mělo by stačit v souboru arduino_spot_welder_V3.2.h na řádku 73 a 74 navzájem zaměnit čísla 2 a 8. Podle popisu jsou to piny pro rot. enkodér.
Už si ppřesně nevzpomenu, ale v menu to bylo tuším správně, tak by to tenhle zásah zase rozdrbal.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od Matess »

já myslím, že i v menu je to naopak... ale moc jsem se tím netrápil. Ono je to drobnost.
scarabeus
Příspěvky: 4
Registrován: ned úno 24, 2019 7:57 pm
Reputace: 0

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od scarabeus »

Je to v souboru Arduino_Spot_Welder_V3.1.ino, radek 301, tedy:

if(mEvent == EV_ENCUP) pData.pulseTime = pData.pulseTime < pData.maxPulseTime

je nutne zamenit EV_ENCUP za EV_ENCDN

Ta podminka jednoduse rika, ze pokud se volic pohne doprava (=pridavame), pridej cas pulzu o 1. Tak staci obratit smer a rict, ze kdy je to dolu, pridej +1.

Ozkouseno, nahrano a facha jak ma. Pro pripadne zajemce, kterym by to neslo nahrat - narazil jsem na dva problemy, oboji v Arduino IDE.

1) Prvni radek ve vyse jmenovanem souboru nesmi mit v sobe tecku, takze 3.1 zmente na 3
2) Problem s knihovnou SofwareReset, zvolte starsi verzi 2, protoze na 3ce to vubec nechtelo kompilovat

Bodovani zdar!
scarabeus
Příspěvky: 4
Registrován: ned úno 24, 2019 7:57 pm
Reputace: 0

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od scarabeus »

Tak jsem se trosku unahlil, je potreba zmenit ten samy parametr na vice mistech a pak to teprve funguje jak ma = ve vsech menu a podpolozkach menu. Nevidim tu ale moznost nahrat soubor, coz je spatenka :-)
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od kodl69 »

A není fakt jednodušší změnit to přiřazení pinů pro encodér v arduino_spot_welder_V3.2.h na řádku 73 a 74 mezi sebou? Tím se prohodí směr otáčení všude. V programu co napsal někdo jinej se mi vrtat nechce a přijde mi to zbytečně složitý.
Já s kompilací ani nahráním téhle verze neměl problém, ide 1.6.12..., spot welder verze 3.2
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pa.v.el
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 01, 2016 8:23 pm
Reputace: 0

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od pa.v.el »

Ahoj, jestli je to stále aktuální, stal bych se rád 3. náhradníkem. Díky.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od Matess »

to: pa.v.el: aktualne jsem bez hrotu... asi jsem to podelal a nejak se prepocital a nemam uz hroty. Pochopil jsem ze budou potreba, takze posledni jsem poslal se svyma hrotama a ikdyz uz jsou z ciny na ceste cekam ze realne u vas na stole to bude tak za mesic. Pokud mate zajem stale mam k dispozici jednu posledni bodovacku (po odecteni te co mi uz za ni lezi penize na uctu)
pa.v.el
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 01, 2016 8:23 pm
Reputace: 0

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od pa.v.el »

Zájem určitě je, čas není problém. Pošlu PM.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od kodl69 »

Bodovačku jsem taky zprovoznil, ale co mi dost vadí, tak je odpočítávání po pulsu, než se dá znovu aktivovat, další puls, trvá to podle mě zbytečně dlouho, tuším 5s, polovina by asi stačila, nevíte někdo, kterej je to parametr?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od Matess »

jsi tam nahral novejsi verzi, nebo mas tu se kterou jsem to poslal? Me tohle delala ta posledni...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od kodl69 »

jo, nejnovější verze 3.3 Asi inovace. V 3.2.2 tohle nemá? Na druhou stranu je to jistita, že to "neutavím" ani bez ventilátoru. Nejteplejší jsou - od nejteplejšího: spoje u pojistky, držáky hrotů, mosfety a baterky... Nefunguje autostart, musel jsem narychlo zbastlit nožní spínač. Ale i tak jsem udělal podle počítadla víc než 600 svárů. Ostatně hrot na + pólu hovoří jasně, že už s ním bude brzo konec...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od Matess »

v te verzi 3.3 bylo neco spatne... ani ta casova prodleva co se da v menu nastavit, tak fungovala naprosto divne.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od Matess »

Tak pánové hlásím hotovo. Mám hroty. Pokud je tu někdo kdo mi poslal peníze, nedostal ode mě zprávu ani bodovačku ozvěte se mi prosím. Snažil jsem se v tom udělat pořádek, ale víte jak to je... na fóru nick, v bance příjmení a podací lístky co jsem posílal dřív a co jsem dostal echo že došlo už jsem vyhodil... nerad bych někomu něco dlužil. Jsem jen člověk a mohu se splést...

jelikož jsem bodoval kamarádovi baterie do RC auta, tak jsem rovnou i otestoval jak chodi 1s3p lifepo jako zdroj pro bodování a jednoduše řečeno - nechodí. Čas jsem vyšrouboval až na 100ms a ikdyž to už mělo nějakou snahu, tak svár to prostě nebyl... 3s3p jede skvěle...
*CAR*
Příspěvky: 211
Registrován: pát srp 09, 2013 10:38 pm
Reputace: 1
Bydliště: Březinky-Nectava a pak Olomouc

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od *CAR* »

Hlásím se o jednu kompletní bodovačku s hroty - nic se ke mě nedostalo .
FVE ostrov systém zatím 24V
FVE JihoZápad 2 500Wp Polykrystal
FVE JihoVýchod 2 500Wp Polykrystal
FVE JihoZápad 1 300Wp Amorfní panely
WTA 24V/400W
MVE 24V/ 250W
Gravitační Ebaterie 24V/250W
Baterie Ni-Cd 24V / 10 KW + Hybridní měnič EASun 24V/ 3 KW
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: P: Bodovačku baterií

Příspěvek od kodl69 »

Dnes jsem po delší době vybalil bodovačku, a pořád mi nechodí automatický spouštění, a tak si říkám, jestli nezkusit verzi 3.3.3, nemáte to někdo v provozu?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Zamčeno