Dumiho ostruvek

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od lzahradil »

To jsi dělal na laserovce přes přenosku a prežehlit?
Takhle jsem dělal pár desek a hodně záleží na kvalitě tonerů, možná i na vhodném prohřátí na přenos. Vždy jsem ale retušoval fixkou protože přenos nebyl úplně 100%
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Ano presne tak, pres modrou prenosovou folii. Dela se i bila, ale ta se mi neosvedcila.

Uz sem jich par desitek udelal takze uz to tak nejak odhadnu a jde to dobre :)

jeste za dob VS studi (cca 10 let zpet) sme bezne delali pomoci toho plosnaky na SMD s rozteci v radech stovek mikrometru a pak se to pajelo mikropajkou :)

Pripajet TSSOP pouzdra neni problem, horsi je kdyz je clovek chce z toho plosnaku mikropajkou sundat :D
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od lzahradil »

A nezkoušel jsi tisknout na lesklou stranu papíru na pečení? :) Je to podstatně levnější než modrá fólie a jde to taky
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Nezkousel. Nekdy vyzkousim :+)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dracekvo »

Já tisknu na tu lepivou stranu těch barevnejch papírů pro děti. Jak se to namočí a pak to lepí, jako známka na dopis.
A jak psali ostatní, kvalita nic moc a chce to občas retušovat fixou. U mě to může to být i tonerem, mám nějaký repas.
Ale poslední dobou na to kašlu a posílám to na plosnaky.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od kodl69 »

Já jsem lenošnej na tyhle hrátky, takhle jsem to dělal kdysi. Dneska je za pár korun nažehlovací fotorezist, a UV led jsou za pár korun, dokonce i klasický bílý dělají tolik UV, že se to nasvítí. Ale je to chemická výroba, zkoušel jsem i masku, ale nebaví mě to... Když potřebuju něco do druhýho dne jenom sprostou desku(bez prokovů, masky, potisku, halu...), tak plosnaky.cz, někdy si na to sám napiplám masku, a když to má být pěkný, oboustranka, 10x10cm, 10ks + smt stencil (na naášení pájecí pasty), tak to zadám na seeedstudio.com a za cca 500kč je to za tři týdny doma...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Obcas se nevyplati setrit, ta folie funguje bez problemu a draha neni, 90Kc za A4. Z toho se udela plosnaku hafec.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

O vikendu jsem trosku zapracoval:

Nainstaloval jsem prvni cast baterie 30Ah (cil je 90Ah), od prvni fotky jsem to jeste trosku prepracoval. Vyrobu dalsiho patra rozesipu dukladneji vcetne fotek.

Plosnak zmineny drive, slouzi k mereni napeti jednotlivych clanku. Mam modul s 8mi vstupy pro mereni napeti 0-5V, bohuzel maji spolecnou nulu. Vyresilo to tedy 8 operaznich zesilovacu, zapojenych jako rozdilovych. Na jejich vstupy jsou privedeny vyvody z jednotlivych clanku a na vystupech ja napeti kazdeho clanku, krom prvniho, ten je meren naprimo. Mereni je pro me potreby presne, na setiny voltu sedi, coz je dostatecne.

Mam tedy zajisteno mereni kazdeho clanku. Regulator je nastaven na rezim Flooded Pb, cimz chodi do absorbce 29.2V coz je hodne. Toto je vyreseno vytezovacem, ktery automaticky drzi napeti na max 27.6 V. tzn baterie drzi na 3,45V/clanek. Vzhledem k vykonu elekrarny je to momentalne dostatecne, vytezovac ma pri ma odberu 1kW a topi do bojleru. Sance ze by ho prehral momentalne nehrozi.

Dale jsem doplnil do systemu mereni proudu z baterie pres bocnik, takze ridici system vi co se s baterii deje. Bohuzel momentalne mam k dispozici pouze vstup -1/1V coz pro bocnik 100A/100mV neni nejvhodnejsi, mam tedy presnost na jednotky amper + jeste se do toho pricita malinke zkresleni. Presnost tedy neni nejvyssi, ale prozatim dostacuje.

Do systemu jsem doprogramoval integraci kapacity baterie, na zaklade proudu jsou pocitany dodane odebrane Ah a vidim tedy +- zbyvajici kapacitu, vcetne dopocteni odhadovane doby do vybiti/nabiti pri soucasnem vykonu.

Jeste musim cely rozvadec doucesat zacistit a muzem pokracovat dal.

Dalsi krok bude tvorba grafu, na to uz mam veci nachystane jen se do toho pustit :)

Vsem preji mnoho *sun* na ::pv::
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Tak jsem ted o vikendu docela prokrocil:

1. prepojil sem sit tak, ze mam propojene nuly axperta a DS. Cimz mi staci u spotrebicu prepinat Fazi :celebrate2:
2. Podarilo se mi rozjet mereni proudu z bocniku do PLC, bohuzel plc ma nejvhodnejsi vstup jen 0-0.5V (mimo jine), tudiz sem nepocital s tim ze by merilo zapor, ale ono je schopne tech -100mV v pohode zmerit. :celebrate2: :celebrate2:, Trosku sem tam bojoval s tim, ze diky ubytu napeti na napajecim vodici k PLC mi to hodne zkreslovalo mereni. Vyresil jsem to tak ze sem druhy analogovy vstup pripojil paralelne k GND systemu a v systemu odecitam tyto dve napeti od sebe, cimz eliminuju chybu ubytku na napajecim GND vodici :)
3. Mereni napeti baterie sem predelal tak, ze pruhozi proudy ho uz neovlivnuji, baterii tedy merim s presnosti 0.01V, res zobrazuji tri desetinna mista, ale v tom tretim uz si nejsem jisty presnosti
4. Baterie sem rucne zbalanoval a pripojil k nim dalsi precizne zbalancovanou sadu. Mam tedy jich 50Ah v LifePo4. jeste dalsich 40Ah je na stole.
5. Konecne sem zacistil rozvadec a temer celou elekrarnu. Jeste musim dat kabely do list. Musim koupit vesti, nejak sem to podcenil a nevejde se mi to tam :wall:

Momentalne je k LiFePo4 pripojeno paralelne jeste stare dosluhujici olovo. Nevim jestli ho tam necham, zitra to chci merit, jak se tu resilo, po odpojeni nabijeni se LiFePo cca 300mA vybiji do olova. Uvidime jestli se to nekde ustali nebo to bude porad. Libi se mi, ze pri vetsich zatezovacich proudech olovo prebere cas proudu a LiFePo4 je tak setreno dokud nebude kompletni. Pri ma proudu 100A to u LiFePo4 vychazi na 2A na clanek, pricemz kapacita ma byt 1,1Ah. POdle datasheetu jsou vybijeci proudy max 10A trvale a nebo 150A po dobu asi 10s a baterie by mela vydrzet 1000 cyklu. Snazim se ale tyto proudy netahat.

Nabijeni nastavim na 3,42V/clanek Absorbci a ca 3,31V/clanek bude float. Vzhledem k tomu ze mam pouze axperta na olovo, kterej nema USER nastaveni baterie, ponecham nastaveni na Flooded a omezeni napeti budu resit pomoci vytezovace.

Jo a dneska jak jsem se v tom vrtal sem mel i pomocnika:
photo_2019-03-30_20-33-08.jpg
Aktualni stav je nasledujici:
photo_2019-03-30_20-47-12.jpg
photo_2019-03-30_20-33-08.jpg
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od willcz »

Jen otazka k jisteni, je fakt dobry napad jistit I minus?
co kdyz ta pojistka odejde, nebo ji odpojis, jak se zachova zbytek elektroniky kdy najednou zmizi "referencni" bod?
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

JIstit minus mi bylo doporuceno zde na foru. POkud praskne tak se odpoji bateri, zustane jen na jednom polu, takze to cely lehne, veskera elektronicka a cely system je napajen az za pojistkama. Horni vyvod z bocniku.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od youda »

Jistit mínus fakt není ideální.
Mínus si dokáže najít náhradní cestu po datovým kabelu, stínění apod. Pokud se to stane, tak si na cestu do křemíkového nebe vezme notebook nebo aspoň nějakej datovej konvertor.

Stává se to pouze výjmečně, ale náhoda je blbec.

Nadruhou stranu - aspoň se díky tomu zjistí, že něco co mělo být galvanicky odděleno vlastně odděleno nebylo ;)

EDIT: Ještě jsem si vzpomněl, že občas bývá v zahraničí pro baterie solárních systémů vyžadován "two pole disconnect". Pak se to řeší tak, že pojistka je na plusu a navíc je tam vypínač, kterým lze oba póly baterie opravdu odpojit. Co je vyžadováno normami v ČR netuším. Možná by stačilo nahradit mínusovou pojistku "dummy pojistkou", která bude sloužit jen jako vypínač, ale vevnitř bude proklemovaná a venku označená že je "dummy".

Mě například takto přišly 3f pojistkové odpojovače - ve fázových odpojovačích byly 10x38 pojistky a v odpojovači označeném jako nulák byl místo pojistky mosazný váleček.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Puvodne se mi to jisteni obou dvou taky nezdalo, ale mel sem za to ze mi to nekdo na foru zde poradil, nicmene to nemuzu najit, takze je klidne mozne ze sem si to jen v hlave vymyslel :D, problem to neni, zitra jednu pojistku vyndam, zadnej stres. Tedy zvlastne jo. necim musit pridelat ten bocnik :D
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od youda »

Mám takovej dojem, že tenhle typ nožovky má šroubky, jde rozdělat a vevnitř proklemovat. Takže spodek tam klidně nechej, pojistku vykuchej a zvenku si ji označ, že už to není pojistka ale "vypínač" ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

take reseni, ale spis bych si ji nechal jako nahradni :),, to mi pripomona ze tu zadnou nahradni nemam.

a kdyz vyhodim spodek zase uberu trochu na prechodovych odporech :). nejak to vymyslim. nejaka svorka na Kombrivrut urcite bude, minimalne treba rabovka na prichytavani trubek by to mohla dat :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Dneska jsem vsak "vymyslel" vetsi problem, resp z nej vychazejici akci.

Takto vypada hlavni domovni rozvadec:
photo_2019-03-30_23-01-33.jpg
Celkovy pohled:
photo_2019-03-30_23-01-30.jpg
Jak je videt z detialu rozvadece je plnej. uz dostat tam ten proudovy chranic oznaceny Hrnecnice byl docela problem (musel sem vyndat jeden 3f jistic a sloucit dve 3f zasuvky pod jeden. Stejne tak je ten chranic az za jistice, protoze to proste jinak neslo :( takze chranic je jistenej jistcitem nalevo od nej, vim ze se to ma delt obracene).

Z celkoveho pohledu je zase videt ze uz se tam nevesel ani 4f elektromer ktery je na 6 pozic (na celkovem pohledu ten rozvadec nahore pod stropem), pani domaci se to zrovna designove nelibi, je to primo u vchodu do domu, me popravde taky ne a navic se tam uz nic nevejde. Kalsi vec jsou listy, kteryma vedou kabely k elektrarne (momentalne pouze napajeni axperta, ale casem privod z axperta do rozvadece).

Taaakze akce Z bude spocivat v tom, ze tento hlavni domovni rozvadec vybouram a instaluji misto nej nejaky vetsi, alespon 56M :yes: mozna i vic pokud sezenu.

Predstava je takova, ze bych rad mel v rozvadeci nekolik prepinacu site 1-0-2, abych mohl jednotlive casti elektroinstalace domu nezavisle prepinat mezi DS a axpertem podle potreby a aktualnich moznosti. Navic bych tim i rovnou do zdi zasekal kabely od elektrarny :yes:

Vysledek bude krasnej rozvadec se spoustou mista a moznost libovolne prepinat jednotlive okruhy mezi DS a elekrarnu.

Kabel od elekrarny samozrejmne natahnu 5x2.5mm2, pro budouci rozsireni na 3f, resp 3x1f :)

To mi pripomina ze soucasne napajeni axperta je taky jen 1f, takze soucasny kabel pujde taky vymenit.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od youda »

Tomu říkám slovo chlapa! Kdybys chtěl poradit s těma bouracíma pracema tak dej vědět. Kamarádi o mně říkají, že jsem odborník. Obzvláště po mých dvou posledních akcích...

Nezná se ti 2.5mm2 trochu málo? Já mezi měniče a domovní rozvadeč natáhnul kabely 10mm2. Čím větší průřez, tím víc Adidas!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Malo? nevim, 2,5mm2 je na 16 Amper, to preci musi staci kazdemu :-D

Ted vazne, diky za nakopnuti, mozna dam aspon 4mm2, nebo 6mm2, preci jen kdybych navysoval a sel na 5kW axerta tak je to pres 22A. to uz je na 2,5 moc. Nastesti ten kabel se bude dat snadno vymenit. nehodlam ho do ty zdi zadit primo, ale dam si tam pro jistotu nekolik husich krku, clovek nikdy nevi :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od youda »

Já si opravdu natahal:
- 3f 6mm2
- tu nejsilnější fázi 10mm2
- zemění 10mm2
- rezerva na ovládání stykačů 2.5mm2

Zase ale fakt je, že mívám často velký oči. Nadruhou stranu, já si husí krky nemohl dovolit, takže kabely jsou už ve zdi napevno. Asi proto jsem to raději trošku předimenzoval.

Přívod z DS k Infini mám taky 3f 10mm2, ikdyž teď je to vlastně skoro pořád vypnutý. Jen včera a dnes jsem DS musel použít, když je laborka v troskách.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od redcrown »

Pro 5x2,5 bacha u myšlenky 3x1f kvůli nuláku.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek