Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

Zdravím, jsem zde nový nicméně jsem elektrikář a tak ted když jsem si koupil domek se střechou na čistý jih a stodolou na východ a západ přemýšlím co mám dělat s panely. na střechu jižní se mi jich vejde 28 s tim že bych dal 4 seriově a 7 paralelních větví. ano vám že to je 7.2 kWp nebo kolik, vim že drátů bude hodně a že budou muset bejt z každého stringu to technické místnosti,
dále mám 6 panelů 160W což nám dělá cca 900W no a k tomu mám PWM regulátory 2x 30A na 12V což by mohlo dobíjet primárně baterky pro UPS.

ted sem začal koukat po sinusových střídačích a jeden je zajímavej a to od firmy volt polka 5000W což je 2,5 kW trvale z 12V DC na 230V AC a ve špičce 5kW pro zapnutí třeba asynchronáku…



Ale zajímá mě co s tím mám dělat... budu mít aku nádrž 1000 litrů, na střeše již mám termický kolektory 4,5 m2 který celkem rychle ohřejou muj 125 litru bojler... mám teda doma 2 trakční baterie 12 V zapojene paralelně, na tom UP která napájí oběhové čerpadlo k topení.

přemejšlím že bych část panelů cpal do vlastní spotřeby na baterky za pomocí mppt regulatoru třeba victron 150/75 A s tim že by to mělo vyjít jak napětově tak proudově, a třeba nějaký 4kW cpát do aku nádrže na přitápění, na přitápění mám 2 kW modif sinus střídač kterej by měl dostat na vstup 240V DC. což není problém dám 2 ty stringy do serie a mam napajení pro tento střídač na bojler...

Spíš mě zajímalo co byste dělali kdybyste měli takovej potencial co mam ja.... jetstli za každou cenu většinu na jih
mužu dát co chci kam chci všude hodně místa kabelový trasy pořešim kudy bude nutné
Díky za návrhy a věcné nápady
přílohy foto domu + navrh rozmistění na střechu v pdf
č.p. 92 letecký pohled.png
vert.pdf
(313.73 KiB) Staženo 103 x
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od NOPARasito »

Jak 4seriove??? Na 150V mppt??? Nee??? Lepsi spocitat i VOC!!!
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

panely maj VOC 36,7 V tzn 4 * 36,7 =146,8V jako maximum, při max výkonu máš 4 x 29,4 = 117,6V proto sem psal že se dá použít usměrnovač s mppt na 150V jako maximum s tim že výstup je automaticky dle baterie ( pokud máš 12V baterii tak max máš 70A při třeba 14,4V a tak podobn pro vyšší napětí baterií)
jen sem psal co za usmernovač mohu použít...
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od NOPARasito »

Pri chladnu bude Voc celkem pod 150V??? Je to mala rezerva.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od dracekvo »

VOC se většinou uvádí pro nějakou teplotu (teň nevím přesně jestli pro 20°C nebo 25°C)
Ale s klesající teplotou VOC stoupá a při 4 panelech v sérii je 100% jistota, že překonají 150V. Proto se pro 150V regulátory dává jen 3 ks v sérii.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

Děkuji za odpověď, v tom případě máme jasno budu je skupit po 3 do serie, včak o nic nejde...
Má někdo něco dalšího věcného k původním dotazům prosím?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od diablo007 »

A ty chceš 7kwp řvát do baterek na 12v tak to hodne štěstí. A nabíjet baterie u UPS je nesmysl když funkce UPS je je mít plné takže druhý den nebude kam dávat jelikož ti UPS z nich bude brát jen při vypadku
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

ne tu UPS tam mam jako zalohu na oběhové čerpadlo ke krbovým kamným, chtěl bych zřejmě střídat vhodným střídačem do vlastní spotřeby a přebytky cpát do aku nádrže. to že tam je ted 12V to je proto že UPS má 12V... aby nedošlo r uvaření kamen.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od youda »

Zdravím, jsem zde nový nicméně jsem elektrikář
Vítej v klubu!

a tak ted když jsem si koupil domek se střechou na čistý jih a stodolou na východ a západ přemýšlím co mám dělat s panely.

Panely bych dal na střechu, nebo na zahradu. V garáži vyrábějí o dost míň.
Pro elektrárnu dedikuj samostatnou místnost. Ideálně trochu dál od obytných, jelikož pracující technika je slyšet.

na střechu jižní se mi jich vejde 28 s tim že bych dal 4 seriově a 7 paralelních větví.

Nosnou konstrukci udělej rovnou na celou jižní střechu.
Panelů osaď, co se tam vejde.

ano vám že to je 7.2 kWp nebo kolik, vim že drátů bude hodně a že budou muset bejt z každého stringu to technické místnosti,

Buď tak, nebo dráty spojit v krabici pod střechou a dolů táhnout už jen dva silnější.

dále mám 6 panelů 160W což nám dělá cca 900W no a k tomu mám PWM regulátory 2x 30A na 12V což by mohlo dobíjet primárně baterky pro UPS.

UPS prodej.
Invertory na hranatej sínus prodej.
Regly na 12/24V prodej taky.
Místo toho je lepší mít plnohodnotný invertor čistý sínus, se 48V baterkama a nízkou vlastní spotřebou.

ted sem začal koukat po sinusových střídačích a jeden je zajímavej a to od firmy volt polka 5000W což je 2,5 kW trvale z 12V DC na 230V AC a ve špičce 5kW pro zapnutí třeba asynchronáku…

Každá investice do 12V systému v rámci takto velkého RD jsou vyhozené peníze.

Ale zajímá mě co s tím mám dělat... budu mít aku nádrž 1000 litrů, na střeše již mám termický kolektory 4,5 m2 který celkem rychle ohřejou muj 125 litru bojler...

Ty máš vodní topení?
A ktomu už máš trubky až na střechu a na střeše funkční fototermiku?
Pak nechápu, proč vyrábět elektriku a tou zase topit....
Pokud máš to vodní topení, tak bych na jižní střechu naplácal co nejvíce fototermiky.
Fotovoltaiky bych na střechu dal jen zbytek.

mám teda doma 2 trakční baterie 12 V zapojene paralelně, na tom UP která napájí oběhové čerpadlo k topení.

12V i 24V je slepá cesta.
Čím větší napětí, tím víc Adidas. Bohužel nejrozšířenější napětí pro AKU je zatím 48V, vyšší zatím moc nefčí.
Přešel bych na 48V a systém s co nejmenším množstvím komponent.

přemejšlím že bych část panelů cpal do vlastní spotřeby na baterky za pomocí mppt regulatoru třeba victron 150/75 A s tim že by to mělo vyjít jak napětově tak proudově

Jasně. Panely -> regly -> baterka -> Invertor -> 230V -> vlastní spotřeba+záloha oběhového čerpadla

a třeba nějaký 4kW cpát do aku nádrže na přitápění, na přitápění mám 2 kW modif sinus střídač kterej by měl dostat na vstup 240V DC. což není problém dám 2 ty stringy do serie a mam napajení pro tento střídač na bojler...

Topit elektrikou v případě, že už mám hotové trubky až na střechu a používám už nějakou fototermiku mi přijde nesmysl.
Jasně, můžeš do akumulační nádrže poslat občas nějaký elektrický přebytek, ale to jen proto aby ti nebylo líto, že baterky jsou plné a venku je pořád hezky.

Spíš mě zajímalo co byste dělali kdybyste měli takovej potencial co mam ja.... jetstli za každou cenu většinu na jih
mužu dát co chci kam chci všude hodně místa kabelový trasy pořešim kudy bude nutné


Dotáhnul bych do konce tu fototermiku.
Jižní střechu bych využil na maximum.
Dedikoval samostatnou strojovnu pro FVE.
Přešel na 48V AKU.
Vyhodil UPS a všechny 12V věci.
Stodolu bych zatím nechal být a pozoroval jak se na ní pohybují stíny na podzim, v zimě. Teprve pak bych tam možná dal nějaké panely.

Možná to tak nevypadá, ale myslím to s tebou dobře :lol:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

Zdravím youdu,
dík za přijetí mezi místní gang.
Jednoduchý.... ty věci kolem 12V systému to je daný to je zapujčený a bud použiju nebo ne...

Každopádně co teda má člověk koupit? mám stringů jak nasráno, bude energie hodně, tzn existuje nějaký střídač třeba takovej aby to mělo 3kW trvale, ( rychlovarka + další věci )
a ten střídač by uměl přebytky posílat do baterek a za předpokladu že je moc sluníčka ještě řídit třeba za pomoci nějakeho zařízení přebytek do aku nádrže - aku nádrž bude zároven jak na topení tak s nerezovým průtokovým šnekem na TUV.....
nechci mít nadrž a TUV....
kamna mam na dřevo a když ted večer přitopím tak snadno přetopím interier což se dá dnes jednoduše řídit když si natopíš nádrž dopředu....


já spíš asi navedu 3 nebo 4 seriově zařazený panely do technické místnosti a tam je bude moct dale zapojovat serioparalelně jak bude potřeba dle střídaše nebo nabíječů nebo tak něco....


Máte někdo nějaké věci ozkoušený?

jako takhle nechci dělat ostrov tzn neni nutné mít 40kWh baterky aby to chvili vydrželo
, ale rád bych jněco jako že jedeš vlastní spotřebu a připojen k síti s tim že zapojen střídač bude limitovat výkon na 0 na hlavním měření....

jak říkám nevím o měničích dnešní doby nic takže jestli off grid nebo ongrid,
ani nevim nic o legislativě co mužu a nemužu bez revize zapojit na soustavu....


tento topic vznikl abych si tak nějak udělal ucelený názor jak letos připravit střechu..

a ano kolektory s trubkama deskový mám na střeše 4,5 m2 a to udělá denně při sluníčku cca 100 litru 60 stupnove vody ted.. v letě nevím. to tipuju tak 300 litru....
díky Vítek
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od ikovlabs »

S fototermikou opatrne - to neni FVE ktera se proste odpoji ale musi mit staly odber tepla jinak ma tendeci umrit....
Navic umi vyrabet jen teplou vodu - FVE umi vic.
Fortotermika ma ale + v tom ze umi 90 procent ucinnosti - FVE zatim cca 18..?
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od rva »

Celkem podstatné je, kolik elektřiny denně spotřebuješ. Podle toho se pak přihlíží k orientaci panelů. Pokud zvládneš vše, co vyrobíš, spotřebovat, tak přidávej na jižní stranu. Pokud už vznikají vyšší přebytky, je lepší panely dávat na východ, nebo západ - šetří se tím využití baterek. A pokud je panelů skutečně hodně, mohou klidně směřovat na sever. Tehdy totiž nejde o to, mít dostatek elektřiny v poledne když svítí Slunce (to budeš mít vždy), ale mít dostatek i ráno a večer, nebo když je zataženo (a tady už nepotřebuješ orientaci na jih).
Pokud vše nacpeš na jih, tak musíš mít tolik regulátorů, které zvládnou proud ze všech panelů najednou. Když to rozhodíš, stačí ti třeba polovina regulátorů (přepaneluješ je stringy z různých směrů).
A na topení v zimě (listopad-leden) zapomeň - vyrobíš méně, než je potřeba na běžné spotřebiče.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

Nejde na topení... na topení mám dřevoplyn a na ohřev TUV mám solar ale abych neměl 30 panelů a z toho používal 10 ráno 15 večer a zbytek nic. to radši budu ohřívat bazén...

Nicméně zatím z Vás nikoho nevypadl nějaký konkrétní návrh systému... :-) díky Víťa
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od rva »

Optimální systém je pro každého jiný. Jestli jste typická rodina - ráno + večer max. spotřeba a přes den prázdný barák, tak může být vhodné polovina panelů (jiho)východ + polovina (jiho)západ + malá kapacita baterie na noc. A na zimní výrobu rezignovat, protože to stejně nestojí za řeč.
K tomu paralelně dva Axperty 5kW s tím,že na noc se bude jeden vypínat
U nás je barák stále plný, takže spotřebiče běží i v poledne a proto mám dostatek panelů na jih, kde vyrobí více.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od kybos »

vitecekmatrka píše: Nicméně zatím z Vás nikoho nevypadl nějaký konkrétní návrh systému... :-) díky Víťa
To bude tím, že z tebe zatím nevypadlo slušné zadání. Pokud chceš seriózní návrh, musíš dodat seriózní podklady. A tím jsou minimálně denní odběrové diagramy pro léto, zimu a pro přechodné období, dále nějaká vize finálního záměru (chci nabíjet euto přes noc nebo jen napájet drobné spotřebiče přes den, chci vařit na elekrice jen přes poledne nebo i po západu slunce, nebo chci vytápět v přechodném období a chladit v létě atd.). Pro každou takovou vizi bude konkrétní návrh vypadat docela jinak. A docela odlišné mohou být i návrhy, které se dělají pro energeticky přizpůsobivého a energeticky nepřizpůsobivého uživatele. Pak je zde také cenové hledisko a míra ochoty obětovat nemálo času a vlastní práce na zhotovení systému a také neznámá míra rizika, kterou je zhotovitel schopen snášet.

Pro začátek bych doporučil poohlédnout se po fóru na konfigurace fotovoltaických systémů jednotlivých členů (někteří je mají v podpisu).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od kvako1 »

kabely koupiš na bazoši za par šupek
pouvažuj nad stringama na 450
Axpert nebo pip na 450V a maš 4x miň kabelaže.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od marko250 »

Nevýhoda mít všechny panely na jednu stranu je v tom,že na to pak musí být výkonově přizpůsoben i zbytek FVE.Najednou to bude dělat na systém 7kW.Je to jak píše >kybos,dejte nám informace o životě v domu a kam až jste ochoten zajít a pak se to dá sesumírovat.Vodu ohřívat nemusíte,protože na to máte účinnější termiku(léto a okolo) a dřevoplyn(zima+přechod),na druhou stranu není problém odklonit přebytek právě tam.Problém je spotřebovat výrobu FVE v domě s co největší účinností v závislosti na životě v něm a investici.Pokud nemáte zastínění po celý rok na střechách ,tak lze využít vysokonapěťové zařízení a uspořit kabeláže s koncovkama(Axpert 450V,Infinisolar,Goodwe a jiné).Panely se prostě spojí sériově(stejný typ) na aktivní rozsah napětí.V domě je třeba promyslet točivé 3F stroje na 400V,nejlépe zlikvidovat a nahradit 1F a pak je jednodušší cesta k výkonnému měniči,či paraele dvou ,jak již bylo řečeno s možností jeden na noc vypínat,ať zbytečně nežere energii,když výkony nejsou potřeba.Baterka je o peněžence,co pořídit je tady už dost rozebráno a kapacita je jen na Vás,bez ní se ale systém chová dost nevyváženě,hold akumulace el. energie je alfa omega FVE s tolika panely.Prvotní jsou souběhy v domě.A ještě k těm 4 panelům do série,mám to tak doma a je pár dnů ,kdy tam přeleze 153VDC v záznamech,pak je to o regulátoru,který to v tu chvíli umí zvládnout(Midnite 150 jen omezí zpracování/MakeskyBlue-jede do 160V).Toto přepětí ,ale nikdy nebylo v zimě,nýbrž teď v toto období.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od Vitek »

počítám s tím že případně bude část na východ a část na západ na stodole, tzn dejme tomu 24 panelů na jih 4 panely na východ a 4 panely západ. otázka spíše zda jít cestou vše usměrnit a schovat do baterek a nebo schovat část a zbytkem přitopit aku nádrž. Ted se mi narodil malej a po celý den je žena doma, plánujeme ještě druhýho prcka takže že by někdo nebyl doma atp to asi nehrozí...
jak jsem psal možná existuje nějaké zařízení které umí zajistit střídačem jak vlastní spotřebu tak případně v nem nějaký zařízení které veškerý přebytek pošle do ohřevu TUV nebo akumulace.. Baterky si letos dovolit nemužu nicmene rad bych system letos alespon v částečném režimu rozchodil. a to že nevyužiji letos maximum a nebo že panely nebudou na střeše všechny případně nebude dořešené zapojení baterií to je věc druhá, chápu že je moc neznámých nicmene nemám problém se poučit z Vašich rad a zkušeností.
Klidně jsem pro aby některé panely byly na východ - klidně i 2kW pak 2 kW na západ no a zbytek na jižní stranu no proč ne.... není problém
nechám si poradit jak s uspořádáním tak se zapojením... není nutné v mém případě dělat plnou ostrovní elektrárnu jsem zvyklý platit zálohy za el energii pokud ale existujou možnosti jak snížit vlastní spotřebu rád se zachovám dle Vašich doporučení. Jsem velmi otevřený názorům.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od volente »

S takovou sestavou je to bez baterie nesmysl, hooodně moc toho zůstane přes den na střeše, a v noci budeš platit zbytečně.
Udělej si rozvahu noční spotřeby a podle toho zvol kapacitu baterie včetně rezervy. Dejme tomu spotřeba x 1,5 - 2.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Co s tím? 32 panelů jinko solar 225Wp + 6 panelů

Příspěvek od kybos »

vitecekmatrka píše: jak jsem psal možná existuje nějaké zařízení které umí zajistit střídačem jak vlastní spotřebu tak případně v nem nějaký zařízení které veškerý přebytek pošle do ohřevu TUV nebo akumulace..
Najdi si heslo "vytěžovač", případně "Greenbono" nebo "Wattrouter".
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek