Mc4

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Mc4

Příspěvek od diablo007 »

Bývá z některými problém pokud jde o nákup z ebay nebo je to všechno v podobné kvalitě . Popřípadě kdyby měl někdo doma přebytek tak bych koupil tady za to chteji i na bazosu dvojnásobek co mi to pošlou z Číny
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Mc4

Příspěvek od diablo007 »

Ještě sem zvažoval že spoj udělám odstřihnutím a obyčejným zapálením natvrdo. Rozebirate to někdo občas když opominu maniaky a co meni a měří stringy jako ponožky
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mc4

Příspěvek od kodl69 »

nemá cenu něco bastlit, na střeše to musí být všechno na první dobrou, není to prostor na nějaký svrtávání konstrukce a pájení, prostě je to šikmá plocha :)
Na to je zima, aby jsi si z ali a ebay naobjednával materiál, kterej na jaře namontuješ *sun* ::pv:: *batt*
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Mc4

Příspěvek od youda »

Já bych to taky nepájel. Ikdyž to neplánuju rozdělávat, náhoda je blbec.

Když jsem hledal kde nakoupit MC4, tak nejvíc se mi líbila nabídka z GME:
https://www.gme.cz/sada-konektoru-pro-s ... ly-mc4-m-f

(Fotka neodpovídá realitě, ve skutečnosti přišla lepší verze, která se dobře krimpuje. Ty MC4 z fotky jsou odpad, pár jsem jich dostal k Infini a byly fakt hrozný, takže po vyzkoušení letěly do popelnice.)

Proč jsem to vzal z GME:
- Za 56Kč získá člověk jeden balíček ve kterém je M i F konektor, takže 1ks konektoru vychází na 28Kč.
- Na jiných eshopech chtěli 50Kč za jeden konektor, tedy skoro 2x dražší.
- Je to v ČR, takže přišlo za 2 dny a lze reklamovat, ikdyž já tyhle věci hážu..však víte.

Vzhledem k tomu, že mám High-Voltage stringy, tak mi stačilo koupit 20 balíčků a vyřešil jsem všechno. Pokud má někdo Low-Voltage stringy po jednom panelu, pak toho spotřebuje víc. Nadruhou stranu, v combiner boxu Low-Voltage stringů už konektory nejsou nutné, stačí dutinka a šup do svorkovnice. Takže jeden string = 1 balíček.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Mc4

Příspěvek od rva »

Objednej z Číny, pár v zásobě patří do výbavy každého solárníka. Někde mám u stringů i pájené kabely k sobě, ale je to dobře přístupné. A u těch MC4 se mi už stalo, že ten plastový zobáček držící samce a samici u sebe se ulomil (bylo to v napadaném a namrzlém sněhu).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Mc4

Příspěvek od diablo007 »

Nebo pak je sichr se připojit dozadu do krabičky panelů a nemáš žádné konektory pak ty stringy jen pospojovat ve svorkovnici
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Mc4

Příspěvek od NOPARasito »

Z Ciny si davej majzla na to ze jsou 2 kvality konektoru, ale to ti recenze prozradi.
Jinak se daji sehnat za bezkonkurecni cenu.
A u me to vychazi u kusu 2kc(F nebo M) je jedno.
Hodne mi to udelali opozdene dodavky, ktere jiz pres "dispute" byly uzavreny a stejne po 2mesicich opozdene dosly.(a to jich byo vice jak 1/2 objednanych)
U cca.70ks panelu na strese nebudes vymyslet improvizace ;-).
To by mi cas nedovolil.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mc4

Příspěvek od kodl69 »

Ale to je tak trochu podvod, záleží na úhlu pohledu, sice nedodrželi podmínky obchodu, ale zboží nakonec máš... Tohle když se mi jednou stalo, jsem prodejce kontaktoval a pak mu znovu poslal prachy přes paypal, sice prachy pocestovaly po světě (stejně jsou to jenom čísla v internetu) ale co už. Potom mi vychází pár MC4 hrozně draho, skoro na 20Kč, tj kus na 10Kč.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Mc4

Příspěvek od lzahradil »

Správnej solárník má vždy dostatečné zásoby.
Jen mi řekněte co krimpujete?
Odholím kabel, dám do vnitřku, sevřu jednu packu, pak druhou, domáčknu kombinačkama a protože mám rád jistotu tak ty packy proletuju s kabelem. Vnitřek zastrčím do konektoru až klapne, dotahnu těsnění a je konektor s kabelem hotovej.
Přílohy
IMG_20190315_002753.jpg
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Mc4

Příspěvek od NOPARasito »

kodl69 píše:Ale to je tak trochu podvod, záleží na úhlu pohledu, sice nedodrželi podmínky obchodu, ale zboží nakonec máš... Tohle když se mi jednou stalo, jsem prodejce kontaktoval a pak mu znovu poslal prachy přes paypal, sice prachy pocestovaly po světě (stejně jsou to jenom čísla v internetu) ale co už. Potom mi vychází pár MC4 hrozně draho, skoro na 20Kč, tj kus na 10Kč.
Vidis a ja vzdy prodejce kontaktoval a ten mi jiz bud neodpovedel nebo mi neprimo jeden naznačil, ze nema moznost jak mu to mam zaplatit, i kdyz jsem mu nabidl moznost, ze objednam zbozi znovu s tim, ze mi ho neposle.(z naznaceni me vyplynulo, ze maji zasilky pojistene a sve penize stejne dostanou).
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mc4

Příspěvek od kodl69 »

A to proletování je to nejhorší co jsi mohl udělat. Máš jistotu: 1.) toho, že drát začne oxidovat, a to klidně několik cm po délce, prakticky všechny běžný tavidla se ve vlhkým prostředí stávají agresivními.
2.) díky cínu, co se "vsákne" do slaněnýho vodiče, dojde k tomu, že se drát ohýba mimo konektor na hraně mezi pocínovaným a nepocínovaným.
V tom stajným místě řádí oxidace z tavidla. Takže tam se pravděpodobně drát přeruší. Znám to z autoelektriky, tam je to díky soli ještě rychlejší proces.

Lisuju to normálníma kleštěma na autokonektory, v podstatě je jenom minimální rozdíl mězi kleštěma na faston a na MC4, mají cca o 2mm užší lisovací plochy, jinak je to to samý.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Mc4

Příspěvek od NOPARasito »

lzahradil píše:Správnej solárník má vždy dostatečné zásoby.
Jen mi řekněte co krimpujete?
Odholím kabel, dám do vnitřku, sevřu jednu packu, pak druhou, domáčknu kombinačkama a protože mám rád jistotu tak ty packy proletuju s kabelem. Vnitřek zastrčím do konektoru až klapne, dotahnu těsnění a je konektor s kabelem hotovej.
Ja treba mam origo kleste. Podobne temto, s vymennymi nastavci na vice typu.
Https://postovnezdarma.cz/krimpovaci-kl ... ZYQAvD_BwE
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mc4

Příspěvek od kodl69 »

A zěs je kupoval tak draho? kleště MC4
já to mastím těmahle: kleště faston mají navíc tu část, co zamačkává na fastonu ten pásek do izolace, tady se jenom otiskne do izolace, protože MC4 tohle nemají. Mám těch lisovacích kleští už tak dost, a na vyměňovací nástavce jsem moc bordelář, jsou to dva díly a kleště, a to se může každej kousek zatoulat jinam...
Ale kombinačkama se snažím konektory nemačkat, fakt to blbě drží a svádí to k tomu propájení. Raděj kleště, který nejsou třeba úplně přesně na danej konektor, ale aspoň mačkají ze všech stran.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Mc4

Příspěvek od lzahradil »

Já proletovávám jen ty packy co přemáčknu přes lanko plus v tom místě samozřejmě cín proteče do lanka. S oxidací nevím. Ten vnitřek je zatěsněnej. Utrhnout nebo zlomit by se to také nemělo. Kabel sám o sobě drží v té průchodce s těsněním.
Není ale nic snazšího než že jeden letitej ustříhnu a rozpreparuju.
Kleště mám různé na podobné krimpování. (BNC, SMA,...) včetně velkých pákovek. Takže by mě případně stačilo pořídit do těch ručních čelisti. Jenže. To je o tom v mém případě je ztratit protože jsem bordelář. A zase když to jde jinak a dobře tak proč je kupovat...
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Mc4

Příspěvek od dracekvo »

Mám to letovaný a je to několik let bez problému.
1. konektor má těsnění
2. narozdíl od auta se panely neklepou ani nehejbou, takže o nějakém ulomení v místě pájení nemůže být řeč.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Mc4

Příspěvek od ikovlabs »

Navic pokud tam vnikne vlhkost tak ten jen lisovany spoj je KO urcite drive nez + letovany ....
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Mc4

Příspěvek od josse »

To bohužel závisí na Fluxu. A většinou právě Flux toto zásadně změní opačně než si myslíme.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mc4

Příspěvek od kodl69 »

Jestli si myslíte, že něco, co je venku, nedejbože na střeše je v suchu, jste na velkým omylu. Kondenzující vlhkost se do MC4 i do jakýhokoliv konektoru dostane, proto anténáři už dlouho používají na krabičky se zesilovači nejlepší těsnění: dírku dole. Tohle mají ostatně předlisovaný i některý IP44 krabice. Dlouhodobě kondenzaci zabrání jenom zalití do izolační hmoty, jinak nic, IP68 je málo.
A že se dráty nehejbají? při větru, co byl nedávno, tak jistě vibruje konstrukce i panely, nebudeme polemizovat jak moc, ale vibrace tam jistě jsou. Stejně tak když projede sníh pod panelama, tak to asi není dokonale připáskovaný, aby se to ani nehnulo... Je to samozřejmě o řád míň než v tom autě, ale zase vím, jak vypadají věci po 10-ti letech na anténním stožáru. Pokud nejsou dobře umytý a zalakovaný desky, je to obvykle tak zelený, že už to nefunguje kvůli svodům v měděnce. A třeba všechny profi konektory na koax jsou lisovací, příp. drží na plášti sešroubováním, proč asi? Zrovna včera jsem měnil šňůru na napařovací žehličce - tj koroze a koroze, konektor na topným tělese vůbec nešel rozdělat, ale drát v něm byl nalisovanej spolehlivě, i když to zvenku nevypadalo moc pěkně. Ustřihl jsem to cca 5cm od konektoru a drátky byly černý, ne zelený, takže ještě dobrý... Ostatně proč asi norma nedoporučuje pocínovat konec vodiče do svorky a doporučuje lisovanou koncovku? A jak to, že vůbec někde jede elekrika, když celá energetika je na hliníkovejch slaněnejch vodičích nalisovanejch do hliníkovejch koncovek? A jak vypadá vnitřek pojistkové skříně v zimě si někteří dokážou představit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mc4

Příspěvek od kodl69 »

ještě k tomu těsnění - dnes jsem řešil závadu na ČOV myčky aut. Byla tam takováhle kabelová spojka:Obrázek
ke koupení zde: https://www.moje-elektro.cz/kabelove-sp ... -ip68.html
podle popisu IP68, jistě nebyla ponořená ve vodě, ale cca 1m nad hladinou vody, co stekla z aut do téhle jímky. Žádná agresivní chemie, trochu autošamponu a špíny ve vodě, nic víc. Po třech letech provozu:
Nevyhovující izolační stav (17kOhm) způsoboval vybavení Fi. Určitě bych vyloučil chybu montáže, vývodky byly utažený a správně smontovaný. Zahodil jsem to, dal tam klasickou Acidur kde jsou kontakty víc než 1cm od sebe, zapojil jsem raděj ty na protějších stranách, vývody kabelů umístit směrem dolů a zbytečně neutahovat moc vývodky, aby se tam ta zkondenzovaná voda nehromadila. Škoda, že jsem si to před vyhozením nevyfotil. Takže to, že má konektor těsnění, nic nevypovídá o tom, jak to bude vypadat uvnitř za pár let... Ostatně krabice s vývodkou, kde po kabelu stékala voda, a přes vývodku se nějakou malou netěsností dostávala dovnitř tak dlouho, že po otevření v zimě vypadal svorkovnice jak z doby ledové, v pěkné kostce ledu, byla taky hodná zdokumentování.
Shrnutí z mnohaleté praxe: voda se dostane všude, nejlepší těsnění je díra, voda neteče moc do kopce.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Mc4

Příspěvek od xmasin »

Budu potřebovat cca 100 párů MC4 konektorů, od koho na Aliexpresu / Ebay doporučujete koupit?

Odpovědět