elektrifikace chatičky Prachaticko

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od dracekvo »

Panel někam opři a kup si k němu pwm regl za 200,- :) Ať ti doma neleží ladem.
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am
Reputace: 11

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Choze »

Jo, tim jsem začal. Koupil tenhle panel, k tomu PWM a kabely. Nakonec jsem se tu dozvěděl, že má panel moc V aby to zvládl PWM na 12V system. Tak sem pořídil MPPT a zjistil, že i zbytek je k ho...
Takže z mojí nabíječky baterek za 8stovek je úplně jiná akce.
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am
Reputace: 11

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Choze »

Příští neděli pofrčím pro onen panel, tak jsem si řekl, že to rovnou napojím na novou baterku. Staré baterky odvezu ma sběrňák..
Vím že olověné baterky jsou odsuzované, ale nebudu riskovat krádež drahé baterky. Mám dvě varinty, které mi cenově připadají dostupné. Jedna je zaplavená, druhá je gelová. Jak budu systém využívat, jsem se rozepsal na začátku. Druhá věc je namáhání prostředím. Přes zimu jde v chatě teplota i pod bod mrazu. To by asi mohlo řešit odvoz baterie a dám tam na zimu starou autobaterku. Ale rád bych to měl bez zbytečného tahání olova.
Takže:
https://www.battery-import.cz/goowei-ol ... 2v-vrla--/

Nebo
https://www.battery-import.cz/equipment ... v--et-950/

Ještě by stálo za info, že baterka bude ve větrané "obytné(jediné)" místnosti


Jinak pokud gel, tak asi i doporučit značku. Moc se v nich nevyznám. Ještě jem narazil na tuto
https://www.battery.cz/ultracell-ucg100 ... terie.html
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od vla »

Já bych šel do trakční zaplavený, je tam reálná šance, že energie bude přebytek, takže se bude moci hezky povařit a tím desulfátovat, další výhoda je cena. Nevýhoda, kontrolovat a dolévat destilku, která se vyvaří, asi by byla dobrá nějaká těsná krabice s vývodem plynů mimo obytný prostor, nebo ji dát ven pokud chajdy nestojí přímo na zemi, zpravidla bývá aspoň na nějaké nízké podestě, takže třeba tam, jde li to. Gelové jsou na tom s úniky plynů lépe, ale taky jsou. Měl jsem je dva roky v bytě a zvládl to byt i já i nějaké elektropřístroje zavřené ve stejné skříni (regulátor, měnič, foťák s příslušenstvím. :eek2: ..), vše to zvládlo a je funkční další 3 roky po přesunu baterek jinam, takže zas bych to umístění až tolik nedémonizoval. Ale fakticky bych udělal stejné opatření s odvodem výparů jako u olova. Takže za mě zaplavená olověná, pokud možno trakční, nebo případně použitá gelová, které zde někteří členové taky nabízejí v bazaru. Prostě bych to tlačil cenově dolů.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am
Reputace: 11

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Choze »

Dám-li jí ven, tak jí vystavím v létě horku, v zimě mrazu. Chata je oplácaná polystyrenem, v létě je tam příjemně, v zimě to ujde. Určitě ne -20.. Navíc venku by jí hned nějakej chmaták sebral. Predpokládám, že gelovka s VRLA by měla toho do vzduchu vypouštět méně.
Osobně bych dal taky zaplavenou. Ale pokad to smysl má, tak bych připlatil za gel.
Navíc jestli udělám 40cyklů ročně, tak je co říci. Nepočítám li spotřebu regulátoru. V létě tam jezdím, kdyz je hezky, takže by spotřeba byla stejnak ze sluníčka.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od FRSO »

Choze píše:Dám-li jí ven, tak jí vystavím v létě horku, v zimě mrazu. Chata je oplácaná polystyrenem, v létě je tam příjemně, v zimě to ujde. Určitě ne -20.. Navíc venku by jí hned nějakej chmaták sebral. Predpokládám, že gelovka s VRLA by měla toho do vzduchu vypouštět méně.
Osobně bych dal taky zaplavenou. Ale pokad to smysl má, tak bych připlatil za gel.
Navíc jestli udělám 40cyklů ročně, tak je co říci. Nepočítám li spotřebu regulátoru. V létě tam jezdím, kdyz je hezky, takže by spotřeba byla stejnak ze sluníčka.
Tak zaplavenou bych dal tuto kvalitní záruka 3 roky, cca 1500 cyklů 50% DOD:
https://eshop.neosolar.cz/solarni-bater ... -12v-106ah

Nebo velmi kvalitní ale dražší AGM od Hopecke, cca 2500 cyklů 50% DOD:
https://eshop.neosolar.cz/solarni-bater ... power-vr-m
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am
Reputace: 11

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Choze »

Ta první by cenově ještě odpovídala mému maximu, co jsem do baterky ochotnej investovat. Ta druhá už je přes čáru. O té první si něco přečtu. Malinko to vyvrací zdejší častej názor, když olovo, tak to nejlacinější :)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od youda »

Nějak si nemůžu pomoct, ale prostě bych vynechal jednu kaviárovou svačinku a dal tam raději lithium.
4 x 60Ah = 8 300 Kč
4 x 90Ah = 11 700 Kč

I ta 60Ah bude fungovat líp, než 100Ah olovo. Nastavíš trošku menší nabíjecí napětí a ani nebudeš potřebovat balancery. Možná tak leda cellog.
Capture.JPG
Capture.JPG (36.52 KiB) Zobrazeno 716 x
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am
Reputace: 11

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Choze »

Věř, že bych si je do baráku pořídil hned. Na zahradu, kde každej vejkend vykradou nějakou chatu, v zimě je tam pod bodem mrazu a v případě špatnýho počasí mi jí vytluče regulátor? Já chápu, že máte rádi kvalitu. I já. Ale musim brát ohled na další okolnosti.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm
Reputace: 50

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od thomas.007 »

naopak si myslím, že investice do Lithia (klidně jeté kvůli ceně) v tvém případě bude rozumnější. Tyhle akumulátory nemusíš větrat, tudíž je sevřeš k sobě kvůli nafukování, hodíš do bedýnky třeba z OSB desek, vyvedeš káblíky hadicí, zatavíš do igelitu a zakopeš do země. Kvůli vlhkosti ještě zasypat silika gelem. Odpadne problém s kolísáním teplot a ve větší hloubce ani zamrzat nebudou. Požární odolnost prvotřídní a ruku na srdce, kdo ze zlodějů bude hledat baterku zakopanou v zemi?
Olověnou baterku náhodný zloděj stejně vezme a prodá do bazaru nebo do kovošrotu.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od vlkazajac »

Nezámrzná hĺbka je okolo jedného metra. Kde bude istenie ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am
Reputace: 11

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Choze »

Tak určitě nebudu nic zakopávat :) Asi po 50ti cm mám jíl. A ani nemám kam. To by byl kabel od regulátoru k baterkám dalších tak 8m.. Ať to vyhraje jakákoliv baterie, bude kabel do 1.5m a jištění asi 30cm od regulátoru.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm
Reputace: 50

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od thomas.007 »

OK nezámrzná hloubka je kolem jednoho metru, ale v chatě by mu to stejně vymrzlo. Je lepší tedy -20'C nebo třeba jen -1'C?
Jištění přímo v bedýnce třeba nožovkou. Když to bude 20cm pod zemí tak by neměl být až takový problém. Primárně jde o ochranu proti zlodějům...
EDIT: výhoda v maskování zůstává, dá se to poskládat jakkoliv a narozdíl od olova to nebude tak těžké. LiFe 60Ah udělá víc práce než 100Ah olova.
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am
Reputace: 11

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Choze »

Na druhou stranu, která vyhublá smajda potáhne 40kg baterku. By se zlomil v zádech :D To zlehčuju.. Poptávám Lifepo ale uvidí se, jestli se do mé ceny dá něco pořídit, aby to bylo k tomu.
Když koukám po bateriích, vůbec nechápu, proč někdo udává kapacitu v C100, někdo C20 a gelovky sou snad všechny v C10. To aby to číslo hezky vypadalo? Například EPsolar regulátor chce zadat kapacitu baterie. To mu zadám tu, co výrobce uvádí na obalu?
Že já si nesvítím nadále svíčkama
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od vlkazajac »

Parameter kapacity je údaj, ktorý batériu predáva. Preto sa niektorí viac a niektorí menej snažia zahmlievať podmienky, pri ktorých chcú batériu predať.
Pre štartovaciu batériu by sme vystačili s údajom viazaným k jednej či piatim hodinám, je to najbližšie k intenzite jej využitia.
Pre staničnú batériu, ktorá sa aktivuje zriedka a pri plytkom či hlbokom vybití ( náhodnom ), lepšie vyhovuje napr. C100.

U štartovacích batérií je to úplná kovbojka, tam sa extrémne fixluje, u zavedených značiek aj u no name sa nedozviete často, o aké "CXX" vlastne ide. Naopak, trakčné batérie sú doložené údajmi veľmi dobre.

Pre nás je optimum poznať C10, nanajvýš C20.

Zadávanie kapacity sa mi u dvoch rozličných Epsolarov zdalo na prvý pohľad zbytočné. Mali by ho potrebovať pre obmedzenie nabíjacieho prúdu pri neprimerane silnom panelovom poli a slabej batérii. Mali by. V skutočnosti som také pomery nemal a nešetril. Odpozoroval som ale, že Epsolar ....RN mal síce štandardne nastavenú dobu absorpcie 2 hodiny, ale pri poklese prúdu pod 1 A prešiel do float skôr. Môžem sa len domnievať, že priradil túto hodnotu práve k zadanej kapacite.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Martin P »

Choze píše:Na druhou stranu, která vyhublá smajda potáhne 40kg baterku. By se zlomil v zádech :D To zlehčuju.. Poptávám Lifepo ale uvidí se, jestli se do mé ceny dá něco pořídit, aby to bylo k tomu.
Když koukám po bateriích, vůbec nechápu, proč někdo udává kapacitu v C100, někdo C20 a gelovky sou snad všechny v C10. To aby to číslo hezky vypadalo? Například EPsolar regulátor chce zadat kapacitu baterie. To mu zadám tu, co výrobce uvádí na obalu?
Že já si nesvítím nadále svíčkama
S tím smazkou bych si až tak jistej nebyl. Na záznamu kamery z depa jsem viděl, jak cca 50-60kg prismahlej manik dokázal odnést 120 kg. nárazník z vagónu a ještě ho dostal vrchem (!!!) přes plot. Normálně tam dělat nechtějí, ale když jde o corku, tak mají taková křídla že jim je nedá ani Redbull.
To C10 znamená, že baterie bude každou hodinu vydávat 1/10 své kapacity než dosáhne konečného vybíjecího napětí. Každý výrobce si to udává po svém. Platí však: čím rychleji baterii vybijim, tím méně z ní v konečném součtu dostanu Ah.
Bude-li mít vedle sebe dvě 200Ah baterie a jedna bude mít C10 a druhá C100, tak si vezmu tu s C10. Když tu s C100 zatízim proudem C10, tak z ní těch 200Ah zdaleka nedostanu.
Přeji hodně úspěchů a ať se Vám dílo daří.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od youda »

U nás chodí smažky s vozejčkem.
Vyšší šarže smažek dokonce jezdí v pickupech. Většinou něco na způsob Citroen Berlingo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am
Reputace: 11

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od Choze »

On když je zloděj nadopovanej, tak zvládne nemožné :) přemýšlím že udělám v chatě domeček s odvodem plynů ven, a uzamknu ho petlicí. Bohužel pákovky jsou povinná výbava zlodějů. Já například používám na zahradě zásadně Torx šrouby a doufám, že zloději nebudou takto vybaveni :D. Jinak díky za vysvětlení. Je mi jasný, že výrobci se snaží udávat co nejhezčí čísla, protože ty primárně prodávají.

Ještě ohledně domečku na baterku. Máte někdo? Z čeho nejlépe? Přemejšlím nad OSB a nejspíše plolystyrenem. V zimě nepustí zimu dovnitř, ale v létě kdy bude baterka nabíjena do syta, nepustí teplo ven.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od diablo007 »

Obojí je super hořlavá věc. Takže bych doporučil dovnitř ještě jednu bednu třeba cetris nebo nehořlavy sádrokarton takže skladba by byla nehořlavý základ nebo aspoň samozhaseci materiál obložit polysem a z venku co se ti bude estetický líbit klidně i palubky záleží z čeho máš chatičku
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: elektrifikace chatičky Prachaticko

Příspěvek od diablo007 »

Jinak je ale ještě myslet na jednu věc a to že rosný bod musíš dostat do polystyrenu coz může být problém s tloušťkou

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek