Ostrovni system 5KW - Barcelona

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
tomas200484
Příspěvky: 7
Registrován: úte bře 12, 2019 4:31 pm
Reputace: 0

Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od tomas200484 »

Dobry den,

Dekuji za prijeti. V soucasnosti kupuji dum bez pripojky na sit a chtel bych hned od zacatku pouzivat off grid system. Jelikoz je toto tema pro me pomerne nove tak bych se chtel zeptat na Vase nazory/rady ohledne moznosti ktere jsem nasel.

• ve Spaneslku neni zadna podpora ze strany statu pro tento prumysl. Navic pripojka stoji mezi 200 a 500 EUR plus dluh predesleho uzivatele(dluh je na nemovitos, ne na osobu)
• nebranim se systemu ktery by bylo mozne rozsirit do budoucna o solarni panely a baterie
• topeni a vareni bude reseno plynem/v budoucnu bych chtel system rozsirit o termofotovoltaiku, pripadne dalsi dalsi invertor pro moznost vareni na elktricke indukcni desce
• momentalne zde budu zit sam a tak ze zacatku budu potrebovat energii pouze pro lednici, router a bazen(s casovacem na spusteni puze behem slunecnich hodin)
• panely budu instalovat na strese ktera je orientovana na jiho vychod se sklonem priblizne 30 stupnu bez stineni
• kontrola pres internet by se mi libila.
• Chtel bych extra 12/24V vyvod na invertoru pro extra energii(v pripade 100% nabyti baterii) pro ohrev, predehrev teple vody
• Inveror musi mit minimalne 5kw dlouhodoby vystupni vykon

Kontaktoval jsem nekolik dodavatelu:

Overeni dodavatele ze Spanelska:

1. 5KW 48V system s produkci 12KW den
cena 133.625,00 Kc / 5.345,32€
https://autosolar.es/kit-solar-aislada/ ... 12150whdia
obsahuje nasledujci casti plus kabely, atd
9x Panel Solar 270W/60 clanku
1x Invertor Cargador + Regulador de Carga Must Solar 5000W 48V con MPPT
1 x WIFI pripojka Must Solar: (neni v cene)
8x Baterie Ultracell UZS 600Ah 6V:


2. 5KW 48V system s produkci 14KW den
cena 143,275.00 Kc / 5.731,00 €
https://suministrosdelsol.com/es/Kits-s ... ab_gel_235
obsahuje nasledujci casti plus kabely, atd
9x Panel Solares 270W (MPPT)
1x hybridni invertor solar Axpert MPX5000/48
8x Baterie TAB 250Ah (C100)

Dodavatel z Ciny, nakup pres Alibaba.com …. Tento system je jako jediny 96V

3. 5KW 96V system
Cena 118,390.00 KC $4,947.30 3 +285 postovne
https://www.dahsolarpv.com/5kw-off-grid ... m_p54.html
15 x DHP72-330 Poly 330W
1 x Off Grid Inverter DC Input: 96V AC Voltage: Single Phase 230V DAH SOLAR
1 x DC Combiner Box
1 x 96V MPPT Charger Controller
8 x 12V 200Ah Baterie

Dekuji,

Tomas
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od youda »

Ahoj Tomasi,

jen pár poznámek:

1) 96V systém je krásná věc, ale pořád to není standard. Budeš pak mít problém sehnat další invertor, abys systém rozšířil. Otázkou je, zda-li ten OEM co nabízí DAH Solar vůbec umí paralelní provoz. Ačkoliv 96V je efektivnější, osobně bych pro ostrov zvolil standard 48V, ve kterém najdeš spoustu kompatibilních invertorů, chargerů, MPPT controllerů atd.

2) MUST je nautorizovaná kopie invertoru Voltronic Axpert. Funguje, ale budeš mít problémy s FW UPG a s paralelním provozem. Ten neber.

3) Všechny nabídky obsahují Flooded Lead Acid baterie, neboli Olovo. Důvod je zřejmý - v této cenové hladině by baterka zvedla cenu řešení na dvojnásobek. Přesto bych investoval do lithia.

Vzhledem k tomu, že cílíš na čínské výrobky a off-grid, bych ti doporučil:
- kup si Axpert MKS 5KW PAR B (3kWp panelů) http://ostrovni-elektrarny.cz/index.php ... -5kw-par-b
- přidej 2x Pylon 3.6 http://ostrovni-elektrarny.cz/index.php ... 48v-3-6kwh
Vše výše uvedené můžeš do Španěl odvéz v kufru osobáku a aspoň dáš vydělat české firmě.

Panely kup ve Španělsku, 60ti článkové Polykrystaly s nejlepším poměrem cena za Wp. Budeš jich potřebovat asi 10-12 kusů. Víc na jeden Axpert nemá cenu přidělávat, obzvláště když máš ideální střechu bez stínů a hezké počasí celý rok.

Počítej s tím, že budeš muset přikoupit ještě pár dalších věcí, abys to dal dokopy:
- háky, hliníkové profily, úchyty a šrouby na střechu
- rozvaděč, přepěťovky, pojistky, jističe
- 1f AC elektroměr na výstup
- AC kabely
- solární kabel a MC4 koncovky
- AKU kabely a kabelová oka
- AKU pojistkový odpojovač

Až to tak nějak rozchodíš, postupně si dokoupíš:
- další Axpert MKS 5KW PAR B
- další panely
- další Pylon 3.6
- monitorovací software ICC (podporuje Axperty i Pylon, chodí na PC nebo Raspberry)

Na montáž držáků na střechu asi stejně budeš muset najmout místního pokrývače, nebo si dovéz pomocníka. Elektrice předpokládám trochu rozumíš, takže zapojit to dokážeš sám. Já to taky zvládnul sám.

Držím palce!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
tomas200484
Příspěvky: 7
Registrován: úte bře 12, 2019 4:31 pm
Reputace: 0

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od tomas200484 »

mockrat dekuji za odpoved, Ty odkazy projedu. Samozdrejme bych radeji zvolil jine baterie a evropske vyrobky. Problem je v cene. S hypotekou si vyssi cenu dovolit nemuzu, maximum je 5 - 6 tis Euro proto bych radeji investoval vice do invertoru a do zbytku pozdeji
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od youda »

Axperta máš za 20tis
Dva Pylony 3.6 jsou za 70 tis
K tomu 10ks panelů 275Wp v ceně 3200Kč je za 32 tis.
Celkem 122 tis za to, že to můžeš rozjet. Limit 5K EUR dodržen.

Par tisícovek navíc budeš potřebovat na to bižu okolo. Nejdražší je hliník na střechu. Ale na 10 panelů ti bude stačit trocha. U mne stála konstrukce desetitisíce korun.

Olověnou baterku si fakt nekupuj, do offgridového baráku jsou to vyhozené peníze.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
tomas200484
Příspěvky: 7
Registrován: úte bře 12, 2019 4:31 pm
Reputace: 0

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od tomas200484 »

tahle varianta se mi libi ... je mozne zacit s 1 jednou baterii na par mesicu?
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od ikovlabs »

Muzes jen pozor na povolene proudy baterkou...
Ty Pylony podporuji rizeni menicem tak taky zjistit ktere s nim kamaradi...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od youda »

Je, ale tu baterku bys neměl vybíjet více než na 80% a tahat z ní více než 37A (per Pylon 3.6 brick).
Takže s jednou baterkou asi nevydržíš jet až do rána. Leda se nebudeš večer koukat na TV/PC a necháš přes noc zapnutou fakt jen ledničku.

Takže ano, rozjet se to dá, ale brzo si pak dokup další 2-3 cihly abys měl komfort jako bys byl připojen na distribuční síti. Já mám ekvivalent cca 5ti takových cihel a to znamená že můžu přes noc třeba i nechat prát/sušit prádlo, před spaním k tomu ještě zapnout myčku nádobí a celou noc koukat na péčko :D
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
tomas200484
Příspěvky: 7
Registrován: úte bře 12, 2019 4:31 pm
Reputace: 0

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od tomas200484 »

finance to omezuji .. zacatek bude tezky, ale z dlouhodobeho hlediska to stoji za to! Diky za rady
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od diablo007 »

youda píše:Je, ale tu baterku bys neměl vybíjet více než na 80% a tahat z ní více než 37A (per Pylon 3.6 brick).
Takže s jednou baterkou asi nevydržíš jet až do rána. Leda se nebudeš večer koukat na TV/PC a necháš přes noc zapnutou fakt jen ledničku.

Takže ano, rozjet se to dá, ale brzo si pak dokup další 2-3 cihly abys měl komfort jako bys byl připojen na distribuční síti. Já mám ekvivalent cca 5ti takových cihel a to znamená že můžu přes noc třeba i nechat prát/sušit prádlo, před spaním k tomu ještě zapnout myčku nádobí a celou noc koukat na péčko :D
Má barák v Barceloně místo koukání na péčko bude při svíčkách pichat turistky takže určitě ze začátku vydrží i s jednou baterii
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od vlkazajac »

Toto fórum sa dúfam nestane tribúnou nevkusu a sprostoty.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od mati »

vlkazajac píše:Toto fórum sa dúfam nestane tribúnou nevkusu a sprostoty.
To víš : jinej kraj - jinej mrav
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
tomas200484
Příspěvky: 7
Registrován: úte bře 12, 2019 4:31 pm
Reputace: 0

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od tomas200484 »

Jake typ baterii pouzivate? Co je nejvyhodnejsi pomer KW/KC? a jakou znacku by jste doporucili?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od diablo007 »

vlkazajac píše:Toto fórum sa dúfam nestane tribúnou nevkusu a sprostoty.
Život je i o tom se umět trošku zasmát nadsázce a ironii nemůžeme ho brát moc vážně stejne to neprezijem. Ale abych nepoburoval tak tedy kopulovat s turistkami
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od diablo007 »

tomas200484 píše:Jake typ baterii pouzivate? Co je nejvyhodnejsi pomer KW/KC? a jakou znacku by jste doporucili?
Pokud jsi šikovný na ruce tak většina místních zde staví po volných večerech baterie z 18650 je tu celkem rozsáhlé vlákno s fotkami a podrobnými návody. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=39&t=2871
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od youda »

Tomasi,

u baterií nejde jen o poměr Kč/kWh, ale pro solární systémy se do toho musí započítat:
- cena
- kapacita
- využitelnost kapacity (DoD)
- životnost z pohledu počtu cyklů
- životnost z pohledu roků
- maximální nabíjecí a vybíjecí proudy
- nehořlavost, bezplynatost
- možnost postupného rozšiřování bez velkých nákladů za každý upgrade
- energetická hustota (Ta je důležitá jen pro elektromobily. Nám, mikro-solárníkům je celkem fuk.)


1) Když to všechno propočteš, tak aktuálně nejlepší chemie je prostě Lithuim.
2) Vůbec nejlépe vycházejí samo-domo skládačky z článků 18650. Nicméně ne každý má dostatek zručnosti a času.
3) Další alternativa pro kutily jsou články LiFePo4 od Winston, CALB, Sinopoly a k tomu připojit BMS.
4) Pro ty co mají raději hotové řešení jsou ideální tyto kompletní battery packy, které jsou včetně BMS a záruky:

- Enstore (eskutr.cz)
- Pylontech
- BMZ
- BYD
- LG Chem Resu (pozor, nechodí s Axpertem, vyžaduje vyjmenované typy měničů)


Já osobně mám teď baterky z eskutr.cz, které jsou elektricky super, ale do budoucna to asi postupně vyměním za Pylon 3.6, ikdyž mne na něm spoustu věcí vadí.

Důvody proč Pylon:
- Kompletní battery pack bez starostí.
- Formát 19" ideální pro instalaci do racku.
- Možnost vyčítat digitálně údaje o SoC, proudu a napětí.
- Dobrá cena za využitelnou kWh, cyklus a životnost.
- Nízká cena za každý upgrade.
- Jednu cihlu uzvedne člověk zcela bez pomoci.
- Zavedená značka, s předpokladem dostupnosti upgradů i v dalších letech.

Co je na Pylonu špatné:
- Zapojení 15 článků sériově, tedy o 3.2V nižší napětí než u standardních 16ti článkových packů.
- Nízký nabíjecí/vybíjecí proud pro 1 cihlu. Je potřeba do začátku koupit aspoň dva až čtyři packy nebo se omezovat.

Pokud ještě pořád přemýšlíš o olověné baterce, tak věz, že skoro každý tady s olovem začínal a spousta z nás ho ještě někde máme zapojené. Pokud dostaneš olovo zadarmo, pak říkám: klidně. Nicméně, do seriozní instalace off-gridu v rodinném domě už dnes olovo prostě nepatří.
Stále ho kupuje a obhajuje pouze ten, kdo je tom finančně opravdu hodně špatně, nebo neumí našetřit ani pitomých 50 tisíc Kč, aby si pořídil základní Lithium. Typicky je to důchodce, který nešetřil dokud pracoval, ale spoléhal se na sociální stát. Další kategorie Olovářů jsou ti, co ho dostávají zadarmo ze šrotu, nebo invalidé, kterým v našem dnešním státě opravdu nezbývá nic jiného, než se spokojit s tím nejhorším co na ně zbyde :(

Za mne tedy asi ten Pylontech, ale klidně si tam dej třeba citrón a dva hřebíky... :lol:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od xmasin »

U baterií pro ostrovní systém by mě zajímaly hlavně dvě věci:
1) cena za uskladněnou a využitou kWh dle počtu cyklů a hloubky vybíjení
2) bezpečnost

Dělal jsem si cenový průzkum baterií a v ceně za uskladněnou kWh bohužel LiFe vycházejí dráž než baterie olovo-uhlík, takže já zkusím tuhle technologii.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od youda »

A vychází to i lépe než 18650?

Jestli si to můžeš dovolit, tak vyzkoušej a nezapomeň se podělit o poznatky.
Pravda je, že velké baterie jsou dnes poptávány hlavně pro elektromobilitu a vyrovnávání distribuční sítě, takže veškerý vývoj se upnul na energetickou hustotu a vysoké vybíjecí proudy, tedy právě všechny možné lithiové chemie.

Přitom je docela dobře možné, že ta ideální solárnická baterka je někde úplně jinde, a na svoje objevení terpve čeká...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od dracekvo »

Určitě vyzkoušej.
Zatím tu pokud vím nikdo olovo uhlík neměl. Takže report z reálného provozu se určitě hodí.
Nicméně u lifepo člověk ví, že pokud se o baterku bude dobře starat, tak s ním určitě bude víc jak 15 let.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od střídač_N »

youda píše:......... Typicky je to důchodce, který nešetřil dokud pracoval, ale spoléhal se na sociální stát. Další kategorie Olovářů jsou ti, co ho dostávají zadarmo ze šrotu, nebo invalidé, kterým v našem dnešním státě opravdu nezbývá nic jiného, než se spokojit s tím nejhorším co na ně zbyde...
Bývám jeden z nejslyšitelnějších odpůrců olova. Trošku to přehání, aby si každý uvědomil, že olovo potřebuje hlavně velké panelové pole.

Mé začátky jsou spojeny se startovacím olovem. Pokud se s nimi zacházelo dle jejich požadavků, po vybití ihned nabít a nenechat ve vybitém stavu, jejich životnost nebyla až tak špatná.

Potom jsem experimentovat s LFP, jež jsem nakonec zavrhl pro jejich cenu. Cena se do dnešních dnů zhoršila, tudíž i závěr trvá.
Pokud budu LFP týrat, nebude dobrá životnost, pokud chci zacházet s LFP šetrně musím mít alespoň dvojnásobnou kapacitu oproti týrání, což je většinou tak kolem 10kWh.

Přes výhrady k olovu jsem si nakonec koupil zánovní "vysokozdvižné" olovo 48V/480Ah. Při 2kWp panelů to byl boj s nabíjením. Po zvýšení na asi 5kWp se stalo to, že od poloviny února do poloviny října je systém naprosto bezobslužný. Neřeším zdali večer chladit, prát, nebo sušit. Těch 3-5kWh je večer vždy k dispozici a nabíjení dalšího dne je často omezeno již před polednem.
Při jedné příležitosti, kdy děti přijeli z prázdninové aktivity a druhý den se měli vydat na druhou, bylo třeba přes noc vyprat usušit asi tři pračky. V naprosté pohodě, jen se baterka nabíjela další tři dny.
DOD je v mezích kdy baterka vydrží sloužit v tomto režimu alespoň 15 roků. Tato investice byla vratná během asi 2,5 roků.
S tím, že cena olova stoupá a je ho na 780kg i s bednou.

Pokud bych dnes začínal s elektrárnou, těžko bych se rozhodoval, jakou akumulaci použít. Především by asi rozhodovala cena dostupné akumulace a hlavně v případě lithia, jak je kvalitní BMS, jak zvládá ošetřit hraniční stavy a nastavení oněch hranic. Bez tohoto zásadního požadavku je LFP cesta do ztrát.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Ostrovni system 5KW - Barcelona

Příspěvek od xmasin »

Já jsem přemýšlel, že bych udělal nějaký zrychlený test menší baterie olovo/uhlík, ale zatím jsem nanšel čas. Ale třeba Victron začal tyto baterie také vyrábět a zatím tvrdí, že jejich baterie daly 500 cyklů při 100% vybití:
Tests have shown that our lead-carbon batteries do withstand at least five hundred 100% DoD cycles. The tests consist of a daily discharge to 10,8V with I = 0,2C₂₀, followed by approximately two hours rest in discharged condition, and then a recharge with I = 0,2C₂₀.(Several manufacturers of lead-carbon batteries claim a cycle life of up to two thousand 90% DoD cycles. We have not yet been able to confirm these claims)
Cycle life≥ 500 cycles @ 100% DoD (discharge to 10,8V with I = 0,2C₂₀, followed by approximately two hours rest in discharged condition, and then a recharge with I = 0,2C₂₀) ≥ 1000 cycles @ 60% DoD (discharge during three hours with I = 0,2C₂₀, immediately followed by recharge at I = 0,2C₂₀) ≥ 1400 cycles @ 40% DoD (discharge during two hours with I = 0,2C₂₀, immediately followed by recharge at I = 0,2C₂₀)
Takže podle mě je to zajímavá technologie i vzhledem k ceně. Třeba Narada tvrdí, že jejich baterie dají 6000 cyklů při 40% vybíjení a to je na cca 16 let při jednom cyklu denně.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek