Kdo mi postavi FV?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Wings
Příspěvky: 9
Registrován: ned úno 24, 2019 9:17 am
Reputace: 0

Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od Wings »

Chlapi, nejsem elektrokutil, nemám rád dotace a proto bych rád požádal někoho o pomoc se stavbou elektrárny na novostavbě RD. Nerad bych se dostal do stádia, že budu kupovat řešení na klíč.....

Bude se jednat o mini elektrárnu, primárně určenou pro provoz domácnosti (lednice, mrazák....) s přebytky do vody. Jak už jsem psal v jiném vláknu, hlavní topení finská pec tedy dřevo, elektrokotel na ohřev TUV a podlahového vytápění jako záložní zdroj. 12kW elektrokotel bude nahřívat bojler dražice 120l s vlastní patronou, která bude odpojena.
Kromě ohřevu a pár světel + základní spotřebiče v domácnosti nijak výraznou spotřebu neočekávám (TV nemáme).

RD je ve Zlíně, pokud se najde někdo kdo má chuť něco zrealizovat, dejte vědět. odměna dle dohody. Na instalaci se budu fyzickou prací podílet také, jen potřebuji někoho kdo tomu rozumí a řekne co a jak... :)

tož tak.

Díky
martin
rva
Příspěvky: 3461
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od rva »

Raději to ještě zvaž. FV je dobrá pro toho, kdo to má jako koníček, popřípadě pro toho, kdo se připravuje na konec světa. Jinak z toho moc peněz není. Nějaké profesionální sofistikované řešení, které maximalizuje výrobu a řídí spotřebu taky neexistuje. Je to stále oblast nadšenců, kteří jsou schopni poznat, když něco není v pořádku, zasahovat do zapojení, navrhovat vlastní řízení.
Třeba máš jiný koníček, ve kterém budeš utápět finance s radostí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od mati »

Wings píše:Chlapi, nejsem elektrokutil, nemám rád dotace a proto bych rád požádal někoho o pomoc se stavbou elektrárny na novostavbě RD. Nerad bych se dostal do stádia, že budu kupovat řešení na klíč.....

Bude se jednat o mini elektrárnu, primárně určenou pro provoz domácnosti (lednice, mrazák....) s přebytky do vody. Jak už jsem psal v jiném vláknu, hlavní topení finská pec tedy dřevo, elektrokotel na ohřev TUV a podlahového vytápění jako záložní zdroj. 12kW elektrokotel bude nahřívat bojler dražice 120l s vlastní patronou, která bude odpojena.
Kromě ohřevu a pár světel + základní spotřebiče v domácnosti nijak výraznou spotřebu neočekávám (TV nemáme).

RD je ve Zlíně, pokud se najde někdo kdo má chuť něco zrealizovat, dejte vědět. odměna dle dohody. Na instalaci se budu fyzickou prací podílet také, jen potřebuji někoho kdo tomu rozumí a řekne co a jak... :)

tož tak.

Díky
martin
Řekl bych , že do toho jen tak někdo nepůjde - ty potřebuješ elektrárnu , o kterou se nemusíš starat a my tady se pokoušíme realizovat ( použiju zdejší formulaci ) "solární laboratoře" v neustálém vývoji k co nejlepším výsledkům.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od diablo007 »

Je tu pár solidních lidí co se tím i živí tak třeba se ozvou
Wings
Příspěvky: 9
Registrován: ned úno 24, 2019 9:17 am
Reputace: 0

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od Wings »

rva píše:Raději to ještě zvaž. FV je dobrá pro toho, kdo to má jako koníček, popřípadě pro toho, kdo se připravuje na konec světa. Jinak z toho moc peněz není. Nějaké profesionální sofistikované řešení, které maximalizuje výrobu a řídí spotřebu taky neexistuje. Je to stále oblast nadšenců, kteří jsou schopni poznat, když něco není v pořádku, zasahovat do zapojení, navrhovat vlastní řízení.
Třeba máš jiný koníček, ve kterém budeš utápět finance s radostí.
to mi neříkejte, že všichni co mají na střechách fotovoltaiku jsou nadšenci a neistále se v tom rýpou.
rva
Příspěvky: 3461
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od rva »

Drtivá většina jsou ongrid střídače bez baterek. Což v běžné domácnosti moc neuspoří, protože většina elektřiny odejde za hubičku k distributorovi. Proto následně toto zoufalci hledají, jak zvýšit vlastní spotřebu a třeba vyrobenou elektřinou ohřívají vodu, kde si konkurují "levné" elektřině od distributora v době nízkého tarifu, zatímco v době vysokého tarifu už FV nevyrábí.
Pokud jde někdo neznalý do baterek, tak spoléhá na nějaké firemní řešení jejich monitoringu a zatím snad neexistuje nic dostatečně spolehlivého, co by nevyžadoval občasný dohled.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od diablo007 »

Nenech se vystrašit jsou solarnici co na to nesáhnou nechají to zprovoznit a fungující. Pak jsou takzvaní pacienti co každý měsíc přijdou na způsob jak z toho možná dostat 2% navíc a tak to stále vylepšující pozměňují a hrají si s tím to hraní je důležité protože když si hraješ nezlobíš a toto fórum je převážně pro ty kdo si s tím opravdu hrají mám pocit že tu někdo i se svými stridaci vykládá.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od dracekvo »

Já si takovou automatickou bezůdržbovou elektrárnu dokážu představit.
Jenže je potřeba si říci, že jen za monitoring baterie, řídící logiku a automatizaci dám nejspíš více jak 30 tis. A pak ještě bude záležet na schopnostech člověka, který tu automatizaci bude programovat.
Je to zodpovědnost za cizí majetek v řádech desetitisíců a osobně bych do něčeho takového nešel.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od ikovlabs »

No asi nebudu v mainstreamu tady ale toto je opravdu spise pro firmu a dotaci.
Dnes se da za cca 120000(svých penez..) poridit 3,5 kWp s hybrid stridacem a 4,8 kW Pylon baterkama.
Není to sice uplne za hubicku a je to strizene aby byla max dotace za mini. naklady (pro firmu samozrejme) ale za jen svoje peníze nekoupíš - navíc se kasaji komplet zárukou 10 let na vse - i s pojistkou FVE u pojistovny.
Samozrejme tim padem komplet legal s papirama a montazi- nemusíš se u toho modlit a resit....
Sam zvazuji..
Jen ty baterky jsou dnes za 50000...
No ale na druhou stranu je to zavazne na 10 let takze pristi rok muzou byt baterky za ty peníze o 30 procent lepsi ale ty si je uz nepripojis(legalne) + stat te ma v merku ....
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od diablo007 »

dracekvo píše:Já si takovou automatickou bezůdržbovou elektrárnu dokážu představit.
Jenže je potřeba si říci, že jen za monitoring baterie, řídící logiku a automatizaci dám nejspíš více jak 30 tis. A pak ještě bude záležet na schopnostech člověka, který tu automatizaci bude programovat.
Je to zodpovědnost za cizí majetek v řádech desetitisíců a osobně bych do něčeho takového nešel.
S tím monitorováním baterií za 30t to je fakt lepší rovnou vzít polyntech a máš to hotové a s cenou kolem 10t za kwh
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od dracekvo »

Pokud se popereš s jinejma neduhama co má pylontech tak asi jo. Ale mě osobně v omezeném rozpočtu příde lepší schánět použité bateie z EV. O hooodě více muziky za méně peněz. A BMS za 15 tis je jednorázová investice a v budoucnu pak můžu jen doplňovat kapacitu. Kdežto s pylontech jsem vázaný při doplňování na jeden typ baterie a kupuju vždy zbytečně celou elektroniku s každejma 2,5kWh baterek.
Ale nějaké řízení nad tím vším stejně bude muset být. Nebo to nebude bezůdržbové. To je právě těch dalších 15 tis. Minimálně.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od kodl69 »

vidíš to, já zase mám baterky rozdělený do více packů samostatně, každej se svou BMS, takže se blížím tomu BYD nebo Pylontech. Proto vyvíjím BMS, aby tohle řešení bylo cenově co nejpřístupnější. Zatím mi to vychází sjiostotou do 5kKč pro 16s v nějaký základním provedení řídící jednotky. Ale ještě to chce nějakej čas vývoje...
Ale to přesně odpovídá tomu, že se tím bavím. Něco mezi řešením na klíč a víceméně samostatnou tvorbou vidím jako problém. Z několika důvodů - pokud nevíš, jak co funguje a proč jsi to vybral, tak si můžeš stěžovat a stěžovat (tj pomoc způsobem za dobrotu na žebrotu) navíc když se něco stane (slušně řečeno mimořádná událost), tak ten dotyčnej, co ti to namontuje, bude zase v pasti. Systémy, i ostrovní, montuje na klíč Tomas, rhelektro, a předpokládám, že se s nima dá domluvit i to, že jim budeš dělat pomocný práce při instalaci. Potom máš komplet záruku, monitoring, atd, ale nechci za Tomase mluvit. Podle mě je pro tebe tohle jediná rozumná cesta.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Wings
Příspěvky: 9
Registrován: ned úno 24, 2019 9:17 am
Reputace: 0

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od Wings »

Nazdar ogaři,
Po roce oživuji toto vlákno.
RD je dostaven, od října bydlíme a FVE stále není :), za to mám konkrétnější představu.

Stále hledám nadšence/odborníka na stavbu FVE ve Zlíně.

roční spotřebu předpokládám 6-8MW, tzn elektrárnu cca 5kWp (rád bych panely o výkonu min 385kWp)
Orientace jižní, sklon 35st, volná plocha 65m2 - pálená taška.

Baterie zatím nic, poměr cena/výkon mi prostě nevychází a hotovost taky ne :) Takže plánuji využít "férovou baterii" od skautů, pro začátek.
Zbytek technických detailů jako 3f nebo 1f, symetrický asymetrický, pulzující nebo kmitající :D jde mimo mě, tohle bych rád zkonzultoval s případným zájemcem o realizaci.

Díky slunci zdar
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od FRSO »

Wings píše:Nazdar ogaři,
Po roce oživuji toto vlákno.
RD je dostaven, od října bydlíme a FVE stále není :), za to mám konkrétnější představu.

Stále hledám nadšence/odborníka na stavbu FVE ve Zlíně.

roční spotřebu předpokládám 6-8MW, tzn elektrárnu cca 5kWp (rád bych panely o výkonu min 385kWp)
Orientace jižní, sklon 35st, volná plocha 65m2 - pálená taška.

Baterie zatím nic, poměr cena/výkon mi prostě nevychází a hotovost taky ne :) Takže plánuji využít "férovou baterii" od skautů, pro začátek.
Zbytek technických detailů jako 3f nebo 1f, symetrický asymetrický, pulzující nebo kmitající :D jde mimo mě, tohle bych rád zkonzultoval s případným zájemcem o realizaci.

Díky slunci zdar
Tak to musíš ještě dlouho počkat, panely s tak velkým výkonem co požaduješ ještě nikdo nevyrobil. :D
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od Madra »

Wings píše:Nazdar ogaři,
Po roce oživuji toto vlákno.
RD
Baterie zatím nic, poměr cena/výkon mi prostě nevychází a hotovost taky ne :) Takže plánuji využít "férovou baterii" od skautů, pro začátek.


Díky slunci zdar
Myslím, že to jsi už trošku v jiném levlu, na tohle budeš muset mít povolení a firmu co ti to postaví. To nepůjde jen tak na koleni. Právě kvůli baterce, je to normální dodávání energie do sítě.
Madra
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od brumlaj »

Nejen to, ale finanční rozdíl mezi dodávkou akumulátorem distributora a nákupem energie v NT je tak stokoruna ročně. Přečetl jsi si, že v průběhu tohoto roku skauti přesoutěží dodavatele? A budeš mít po kosech..teda po ptákách. Podíval jsi se kolik je letošní cena u jelo energie?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od xmasin »

Wings píše: Baterie zatím nic, poměr cena/výkon mi prostě nevychází a hotovost taky ne :) Takže plánuji využít "férovou baterii" od skautů, pro začátek.
Na tu férovou baterii jsem se u Skautů ptal a musí to postavit jen firma, kterou mají nasmlouvanou a kromě toho jsou tam ještě další omezení, takže bych do toho nešel.
Wings
Příspěvky: 9
Registrován: ned úno 24, 2019 9:17 am
Reputace: 0

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od Wings »

taky jsem se na to ptal, nemusí to postavit jejich firma resp PRE. Jediná výhoda pokud ot udělají oni, je cena sluzby po 2 roky zdarma. Nevýhoda je, že do sítě dodáte x Kw, zpátky platíte distribuční popl., silová elektřina zdarma.
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od Madra »

Samozřejmě to může být jakýkoliv firma, která ti zařídí revize a vyjedná připojení do sítě. Takže to je fve na klíč. Může to být tady z ostrovní elektrárny, Solar experti, Solar nemehla, ale pořád firmy. Nemůžu ti to namontovat já Franta Novák, připojit k hodinám a tož funguj. V tomto případě budeš muset sepsat své požadavky a odeslat firmy co ti to udělají nejlevnější. A možná na to zařídí i to zde hambaty slovo. Ale pak zas nebudeš moci připojit baterie. A myslím, že i měnič bude jiný a tak dále.
A myslím, že ve výsledku zaplatíš více než kdyby jsi to udělal sám s baterií. Taky jsem nad tímto přemýšlel, ale po přečtení nabídek jsem došel k přesvědčení, že virtuální baterie je jen způsob jak ojebat systém na dotace (nepotřebuji baterii) ale ve skutečnosti zaplatím 2x víc než když chci baterii. Skautská energie to má možná "zadarmo" ale eon chce třeba 500,- měsíčně poplatek... A úspora tím pádem... 00 nic.
Madra
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Kdo mi postavi FV?

Příspěvek od marko250 »

Poslední průzkum o připojení:

"Jo taky jsem dostal zabavny dopis.Tak na zadost nechteji kromne vykonu a typu zarizeni uz ani jednopolove schema.
Nasledne vam prijdou podminky pripojeni a nestacite se divit . Pozadavky jako :graficky rozkreslene reakce systemu na vypadek a nasledne zapnuti DS,dalkove ovladani HDO vykonu FVE,projekt a podobne sra... . Cekam ze budou jeste chtit velin pripadne obehnat barak ostnatym dratem.To se potom nedivim ze menic pro tu nasi superbomba sit musi stat 50000!
Zeptam se jich jak si predstavuji realizaci - to bych mel asi donutit vyrobce aby naimplantoval reseni jejich napadu ,prohnal to zkusebnou a s uklonou mi to donesl zdarma ke dverim....Hlavne ze je nejdrive zajima jestli zarizeni ma vsechny EU normy.NJN jsem v CEZku kde se 1 vec slibuje ale 2 realizuje.No mam tuseni ze moje predstava legalniho modraska jaksi padne pod stul.... ".
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek