Sériově a paralelně zapojené panely ve stringu.

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
Odpovědět
kadlos
Příspěvky: 39
Registrován: pát úno 08, 2019 4:50 pm
Reputace: 3

Sériově a paralelně zapojené panely ve stringu.

Příspěvek od kadlos »

Plánuji zapojit dvě FVE pole (východ - západ) na vysokonapěťový regulátor. Je možno postupovat tak, že letos zapojím východní string z jednoho druhu panelů a příští rok doplním západní string, pokud neseženu stejné, jiným druhem panelů, . Jejich počet zvolím tak, aby součet jejich Vmpp byl v obou zapojeních stejný nebo hodně podobný. Stringy by následně byly zapojeny paralelně na vstup jednoho regulátoru, pravděpodobně Axperta.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Sériově a paralelně zapojené panely ve stringu.

Příspěvek od rva »

Je to tak možné.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Sériově a paralelně zapojené panely ve stringu.

Příspěvek od diablo007 »

I když bude hodně stejný tak se mppt u hledání ideálního výkonu asi nadre
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sériově a paralelně zapojené panely ve stringu.

Příspěvek od kodl69 »

pokud to budou panely stejné konstrukce (předpokládám polykrystal) stejného počtu a se stejným počtem článků na panel, a podobného výkonu (třeba 270-300W na panel) tak to bude fungovat. Pro případ poruchy je třeba dát na stringy odpovídající jištění a je to bez problému. On totiž PN přechod nedokáže vygenerovat větší napětí, než jaký je na něm úbytek napětí v propustným směru ještě před tím, než začne vést... Tj pojistky jsou ochrana jenom pro případ zkratu někde ve stringu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kadlos
Příspěvky: 39
Registrován: pát úno 08, 2019 4:50 pm
Reputace: 3

Re: Sériově a paralelně zapojené panely ve stringu.

Příspěvek od kadlos »

Naopak, šlo mi o možnost zapojit do druhého stringu panely i s třeba jiným počtem článků, tzn. ve výsledku např.o jeden panel méně s větším počtem článků tak, aby výsledný součet Vmpp napětí na celém stringu byl stejný. Pak by regulátor mohl najít optimum nebo se mýlím?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Sériově a paralelně zapojené panely ve stringu.

Příspěvek od ota »

Počet článků odpovídá Umpp.
Ale moje zkušenost je že jsem měl 2 stringy s rozdílným počtem článků, asi 10% rozdíl Umpp a regulátor to pobral.
Ta křivka v oblasti Umpp je docela plochá.
Muj názor je ze v nejhorším případě bude pár % ztráta ale nikdo to nepozná.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Sériově a paralelně zapojené panely ve stringu.

Příspěvek od youda »

kadlos píše:Plánuji zapojit dvě FVE pole (východ - západ) na vysokonapěťový regulátor. Je možno postupovat tak, že letos zapojím východní string z jednoho druhu panelů a příští rok doplním západní string, pokud neseženu stejné, jiným druhem panelů, . Jejich počet zvolím tak, aby součet jejich Vmpp byl v obou zapojeních stejný nebo hodně podobný. Stringy by následně byly zapojeny paralelně na vstup jednoho regulátoru, pravděpodobně Axperta.
Tady máš graf ze dneška:
- dva vysokonapěťové stringy
- jeden string východ
- druhý string západ
Ačkoliv počty i typy panelů jsou stejné, jak vidíš, tak kvůli osvětlení se napětí v MPP bodě liší až o 200V. Normálně mám každý string zvlášť, ale namontoval jsem si tam přepínač, kterým můžu východ+západ spojit a vše tak poslat jen do jednoho reglu. Funguje to úplně normálně. Pojistky má každý string vlastní. Paralelní spojení provádím až za přepěťovkama a DC pojistkama.

Takže to klidně paralelně spoj, do každé větve dej stejný počet panelů i článků a je to. Regl si v té kombinaci najde nový MPP bod někde vedle. Ráno bude většinu výkonu dodávat východ, večer západ.

Jediný problém může nastat v létě, kdy bude slunce v pravé poledne pražit do východního i západního pole zároveň. Ideálně bys tam měl dát takový regl, který snese celý kombinovaný výkon. Ale prý takovou situaci přežijí i slabší regly, v nejhorším případě nahlásí proudové přetížení a odpojí se od panelů. Já to v létě spojené neměl, tak nemůžu zatím poreferovat. V zimě to ale chodí normálně, dokonce ikdyž máš západ pod sněhem a do východu praží ranní slunce.

Napětí v MPP bode, východ / západ:
napeti v MPP bode vychod vs zapad.PNG
PS: Při prvním spojení jsem tam měl MC4 diody, ale pak jsem je vyhodil a jede to i bez nich.
Naposledy upravil(a) youda dne úte bře 12, 2019 1:23 pm, celkem upraveno 1 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Sériově a paralelně zapojené panely ve stringu.

Příspěvek od JonasPP »

Uplne bez problemu to môžeš takto spraviť a netreba sa vôbec bať. Ja mam rôznorode panele a drži sa to hlavne tam de najviac taži. Maximalny rozdiel mam o 20v pri 500W,mini rozdiel 4v je medzy 600W a hlavny tahuň de sa prevažne zdržuje bod ma 1700W. Teraz riešim dopojenie dalšieho pola de budu znova rozdielne panele o rozdiele 4v a vôbec to neriešim.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek