Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turbíne?

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Odpovědět
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od marsal64 »

Diskuze a odkazy jsou pro mne opravdu užitečné a děkuji fóru i vám osobně - začínám chápat, oč zde vlastně jde... Požádal jsem dodavatele o manuál k regulátoru (kutil, jak jsem psal, přiložený nebyl, na štitku je ovšem napsáno "MPPT" - viz fotka), na cestě je levný anemometr a měření napětí i otáček by měl zvládnout ten Hantec. Zatím mám tady jedno "měření": po otočení listů "vlkazajac" se turbína zjevně začíná rozbíhat později - znamená to něco samo o sobě??
Bohužel nestíhám, ale dříve nebo později, už kvůli času, který jste tomu věnovali, cítím jaksi povinnost měření a další výzkum udělat. Rozumím tomu tak, že otáčky vs. napětí se dají změřit i tak, že se elektrárna točí rukou (ať žijí pro toto nízké stožáry...).
Nakonec ale asi, poučen, přejdu stejně na nějakou horizontálku, jde mi o to, aby byla tichá. Plus aspoň trochu vyšší stožár. Už jsem dostal rady a tip od solárníka(https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t ... 598#p87545), bohužel to, co se mu osvědčilo, se asi nedá už sehnat. Desítky wattů mi postačí, jak jsem psal, jde mi o podporu samospotřeby Axperta a dalšího na budovaném ostrově. Budu velmi rád, pokud bych nešel podruhé do nějaké marnosti, elektrotechnicky a programátorsky zvládnu leccos, příliš moc mechaniky ale dělat nechci. Tak nevím, jestli se mám odvážit risknout https://www.aliexpress.com/item/600W-ma ... 62323.html, nebo máte případně něco jiného vyzkoušeno.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od kybos »

Pro správnou volbu HW větrné elektrárny je zapotřebí pochopit alespoň základní postuláty oboru:
1. Betzův limit. https://cs.wikipedia.org/wiki/Betzovo_pravidlo
2. S rostoucím počtem listů rotoru při daném průměru a rychlosti větru roste sice kroutící moment ale zároveň klesají otáčky. Čili jinými slovy je nutno volit počet listů dle aplikace větrného motoru. Pro přímý mechanický pohon pístového čerpadla potřebujeme velký moment a malé otáčky, proto je vhodné volit vícelistý rotor (t. zv. americká kola, cca 30 listů). Pro pohon generátoru je naopak vhodné volit co nejvyšší otáčky. Ideální by byl jednolistý rotor. Ten má ale tak malý startovací moment, že by se díky pasivním odporům generátoru špatně roztáčel a byly by (kromě jiného) i jisté konstrukční potíže s dynamickým vyvážením rotoru. Rozumný kompromis co se týče počtu listů ve vztahu ke startovacímu momentu a počtu otáček jsou tři listy. Každé další navýšení počtu listů znamená pokles otáček, důsledkem toho jsou zvýšené nároky na velikost a hmotnost generátoru, případně nutnost použití převodu, což vede k dalším přídavným ztrátám, navýšení hlučnosti a zvýšení náročnosti údržby stroje. Ideální pro generátory je tedy přímý bezpřevodový pohon rychloběžným rotorem.
3. Kvalitní aerodynamické zpracování listů ničím nenahradíš. Ani sofistikovanou elektronikou.
4. O výkonu větrníku rozhodují zejména základní parametry a těmi jsou:
A) zametaná plocha (průměr rotoru)
B) rychlost větru
C) typ oběžného kola
Ostatní parametry se podepisují na vyšší či nižší účinnosti přeměny daného příkonu z větru na žádaný výkon generátoru.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od vlkazajac »

Ad 3. kybosovho príspevku treba brať vážne.

"...ak nevím, jestli se mám odvážit risknout https://www.aliexpress.com/item/600W-ma ... 62323.html, nebo máte případně něco jiného vyzkoušeno...."
To je cesta zlým smerom. Ak sa pozriem na odvrátený list päťlistej vrtule, tak tam vidím podivné tvary už od koreňa listu. Výrobne lacný plast, ktorý ustupuje požiadavke aerodynamickej kvality dosť výrazne. Treba hľadať vrtuľu s korektným profilom.

Z hľadiska rýchlobežnosti aj vyvažovania by bola výhodná dvojlistová vrtuľa. Má ťažší rozbeh, ale je účinnejšia a dosahuje lepšiu rýchlobežnosť. Lenže tu je zásadný a overený problém - je hlučnejšia vďaka vplyvu harmonických frekvencií. Takže trojlistová je optimum, ktoré nič neprekoná.

Tiež tupé konce listov sú jasný prejav neznalostí, leteckí modelári z Hornej Dolnej vedia, ako to má byť.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od marsal64 »

OK, začínám tušit, že pro něco slušného je třeba investovat výrobní čas nebo nákupní peníze.
http://shop.mypower.cz/wind-turbine-xg-1000-48v-3225 (ale mně stačí menší)
https://www.leadingedgepower.com/shop/s ... 13011.html
Tak třeba ještě někdo příjde s lepším tipem - nebo možná i něco prodá :-).
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od diablo007 »

http://shop.mypower.cz/wind-turbine-xg-1200-48v-2989 výkon při nižší rychlosti větru než jsi dal v odkazu což b mělo být plus
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od KUTIL »

I mírně poučený laik pochopí, že jednoduchý usměrňovač k baterii s téměř konstantním napětím bez impedančního transformátoru nemůže být optimální zátěží generátoru připojeného k větrnému motoru bez regulace polohy listů v širokém rozsahu otáček rotoru.[/quote]

Myšlienky hodné veľkého Járu Cimrmana. Chýba k tomu už len schéma zapojenia a možno by bol dobré prisať aj pertinaxový karburátor s radiálnym ostrekovaním čelného skla...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od vlkazajac »

To marsal64 :
Tá druhá - LE600 - má netradičný koncept. Nemá chvost, ale má predsadený generátor pred turbínu. Údajne sa odstránia prirodzené vibrácie ( neviem aké by mohli byť problémom ? ). Je to ústupok aerodynamickej čistote.
O čom hovorí poznámka :
"Please note the LE-600 is not suitable for locations where the winds regularly gust to over 22m/s (50mph)."

? Že nemá brzdu ?
Listy ako šable - ak to má priaznivý vplyv na hlučnosť, prečo nie. Alebo je to len extravagancia, ktorá má zaujať.

Ťažko je radiť, najlepšie je získať poznatky od užívateľa.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od marsal64 »

Ahoj, tak čína byla rychlá, mám manuál, ale nevejde se sem, tak pro případ zájmu: https://www.dropbox.com/s/tb7l81w9tvbvl ... l.pdf?dl=0
Regulátor z mého laického pohledu vypadá dobře. Je tam nastavena "automatika" USC=2.
Jsem pěkný blb, protože displej to samozřejmě má - byl ukryt za dobře pasujícím deklíkem :-(, omlouvám se.
Měřil jsem naprázdno napětí na vstupu Vampl(mezi dvěma fázemi, Vampl je mezi amplitudami) a frekvenci ("Otáčky"), z toho jsem nějak teoreticky vypočetl, kolik by to mělo dát po 3fázovém usměrnění (-2V pro diody).
Myslím, že ten plech opravdu nestojí za nic. Ale už mám plán: generátor a regulátor půjde na generátor z rozbitého manželčina kola a na stožár půjde jednou něco lepšího ;-).
Přílohy
Měření.jpg
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od fugas »

vlkazajac píše:Ad 3. kybosovho príspevku treba brať vážne.

"...ak nevím, jestli se mám odvážit risknout https://www.aliexpress.com/item/600W-ma ... 62323.html, nebo máte případně něco jiného vyzkoušeno...."
To je cesta zlým smerom. Ak sa pozriem na odvrátený list päťlistej vrtule, tak tam vidím podivné tvary už od koreňa listu. Výrobne lacný plast, ktorý ustupuje požiadavke aerodynamickej kvality dosť výrazne. Treba hľadať vrtuľu s korektným profilom.

Z hľadiska rýchlobežnosti aj vyvažovania by bola výhodná dvojlistová vrtuľa. Má ťažší rozbeh, ale je účinnejšia a dosahuje lepšiu rýchlobežnosť. Lenže tu je zásadný a overený problém - je hlučnejšia vďaka vplyvu harmonických frekvencií. Takže trojlistová je optimum, ktoré nič neprekoná.
Tiež tupé konce listov sú jasný prejav neznalostí, leteckí modelári z Hornej Dolnej vedia, ako to má byť.
Konkrétně tuhle vrtuli jsem z legrace koupil, tedy třílistou.Za ty peníze to mohu někam na chatu na udržování baterek vřele doporučit.Bez ohledu na to, jak moc nekorektně to vypadá, to zcela korektně dává při 5m/s kolem 30W.S dodávaným regulátorem.Při 8m/s je to kolem 100W.Deklarovaných 400W to nedá, ale za ty peníze ať se to tam klidně točí.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od KUTIL »

Pre marsal-tie otáčky sú za sekundu?
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od marsal64 »

KUTIL píše:Pre marsal-tie otáčky sú za sekundu?
Ech, já měřil osciloskopem frekvenci, kterou naprázdno dával generátor... Na otáčky jsem se přitom nedíval :oops:
Edit: vypadá to na 1:1, za sekundu, samozřejmě
Naposledy upravil(a) marsal64 dne pát bře 08, 2019 7:17 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od marsal64 »

fugas píše:Konkrétně tuhle vrtuli jsem z legrace koupil, tedy třílistou.Za ty peníze to mohu někam na chatu na udržování baterek vřele doporučit.
Supr, tohle potřebuji, prosím Tě, jak je to hlučné?
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od fugas »

Je to takový svist.V noci pokud máš otevřené okno to může obtěžovat.Není to hlasité, ale vytrvalé :D Představ si metrový provázek se závažím na konci a toč nad hlavou, frekvence svistů krát počet listů.Budu to řešit se svým mistrem kompozitu a uvidíme co se s tím dá dělat.

PS:Teď mám instalovanou VAWT.Až to přehodím zpět, řeknu ti i otáčky.Můj regulátor je měří.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od marsal64 »

Aj, aj, svist.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od fugas »

Jasně.Nečekej zázraky.Zpracování velice dobré.Tiše nebude žádná vrtule bez ohledu na všechny teorie o účinnosti.Když nic jiného, postará se o to indukovaný odpor.

EDIT.Ta vrtule je opravdu z plastu.Konce kmitají a tím se to samozřejmě zhoršuje.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od marsal64 »

fugas píše:Jasně.Nečekej zázraky.Zpracování velice dobré.Tiše nebude žádná vrtule bez ohledu na všechny teorie o účinnosti.Když nic jiného, postará se o to indukovaný odpor.

EDIT.Ta vrtule je opravdu z plastu.Konce kmitají a tím se to samozřejmě zhoršuje.
Já su tak nešťasné.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od fugas »

Jo život je holt otázkou kompromisů :D Dá se to dělat potichu.Savonius jako stodola, převod a pomaloběžný alternátor.Ale pak zase doufej že nefoukne moc :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od marsal64 »

Jo, tak to máš pravdu :-)

Tak a teď na férovku, pokud bych nechtěl svištět, kdyby sis měl vybrat:
(a) https://www.leadingedgepower.com/shop/s ... 13011.html
(b) http://hipar.pl/turbiny-wiatrowe/katalog/

Tak (a) nebo (b) nebo nějaké (c)... ?
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od fugas »

To ti korektně neřeknu.Na svoje triko bych volil VAWT.Ale to musíš mít místo s vytrvalým větrem.Krátkodobé nárazy tě nevytrhnou, jak jsem zjistil, ovšem jen na jednom designu.K tomu ti řekne víc Miroc.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od marsal64 »

Můžeš říci, jakou máš VAWT?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek