Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dracekvo »

Ja mel na mysli toho ucpanýho hada. Tam by tolik litrů snad nepadlo.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od jahodovák »

Co jsem čistil naposled,to je minulý týden,tak byla spotřeba 22 litrů kyseliny na měděnného hada prý délky 70 metrů a průměru 22 mm.Trochu byl problém s průtokem,pokud to necháš moc zarůst,je někdy dost problém to vyčistit,pokud budeš mít zájem,podrobný popis ti klidně napíšu.Pár kousků jsem jich vyčistil,ted už jen sporadicky,radši se jdu projít do lesa,nebo jinam,užil jsem si toho dost v práci...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Aby jsi mohl čistit hada musí v něm ta kapalina být schopna cirkulovat což u mne už je nereálné. Jen pozor na ty vnořené zásobníky i když nezaroste on může zarůst ten přívod k němu jelikož je vnoren tak bude necim dopojen a to už budou trubky menšího průřezu. Ona ta moje nádoba je rozebíratelný horní víko je našroubovány ten had by měl být nerez ale popravdě výměna bude cena toho 150l ohřívače tak asi půjdu spíše tou cestou dalšího zařízení
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Bude to nejspíš toto v tom bojleru https://www.msotrade.cz/vlnovec-nerezov ... a-50-m-1-2
Měděné trubky jsou pro ohřev vody lepší než nerez nebo horší?
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od jahodovák »

diablo007 píše:No já v akumulacce taky měl TUV ale když ti voda stojí v trubkách většinu dne a akumulační nádrž natoois na 95stupnu stane se že to zaroste kamenem tak že už tím voda neprojde můj případ takže musím udělat bojler který už bude natápel přes termostatický ventil který tam nepustí víc než 65 stupňů.
To je ale omyl,toto právě bylo sděleno tam kde jsem byl čistit a určitě teplota nepřesáhla 50 stupnů a trubka byla skoro zarostlá,ono je to hodně závislé na kvalitě vstupní vody.Pokud ohřeješ vodu výdy se poruší rovnováha a něco z ní vypadne a pak hodně záleží na jejím složení.Bylo to na systému tepelného čerpadla,takže k přetopení nedošlo ani náhodou.Ktomu téměř ucpání došlo po 4 letech a pár měsících.pokud je alespon nějaký průtok lze to vyčistit,poku ne,tak už to nejde.Doporučuji čistit hned jak poklesne průtok.Na nerez ale je třeba použít kyselinu fosforečnou mabo citronovou,ta se prodává i pod názvem kamix.Citronovka má výhodu v tom,že není nebezpečná,jen je poněkud dražší.Tu jsem použil jen málo kdy a ve speciálních případech...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od jahodovák »

diablo007 píše:Bude to nejspíš toto v tom bojleru https://www.msotrade.cz/vlnovec-nerezov ... a-50-m-1-2
Měděné trubky jsou pro ohřev vody lepší než nerez nebo horší?
Lepší je měd,má lepší vodivost,takže je ji třeba méně a není tak náchylná na čištění,pokud voda obsahuje chloridy,dochází k vylučování složek a děravění,proto nelze na čištění používat HCL
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

A čerpadlo které používáš k oběhu toho čisticího média ? Stačila by klasická obehovka co je k topení?
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od jahodovák »

To jsem používal v začátcích kdy jsem ještě neměl speciální čerpadlo.Takže jde použít,nejprva musíš udělat oběh s obyčejnou vodou a potom pomalu přidávat kyselinu,pokud to přeženeš a přidáš moc,může dojít k uvolnění kousků a pak k následnému ucpání a pak je konečná,to už vetšinou nijak neuvolníš.Platí,že čím vyšší teplota tím to jde rychleji,musíš si ale dát pozor,a výstupní hadici zajistit,při rozpouštení vzniká dost plynu a hadice má tendenci vylétnout z nádoby a kiselinu máš pak všude..Můžeš použít i dost vydřené čerpadlo,které kvůli hluku nelze použít jako oběhové...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rva »

My používali dva plastové kanystry hadicí napojené na oba konce výměníku. Jeden se dal trochu níž a kyselina protékala z horního do něj. Pak jsme ho dali nahoru, druhý dolů a zase se čekalo. A používali jsme kyselinu fosforečnou. HCL jen když to nešlo tak jako poslední možnost, než se to bude muset rozebrat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Nádoba končí cca 20cm pod stropem nad ní nádobu na samospad nedostanu
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marko250 »

Kyselina citrónová v prášku,oběhovka z fototermiky,kanistr 20l na ležato ,nahoře výstup, na víčku vstup s plastovým ventilem na oběhovku.Umístit to nad hada a pustit nejdřív s menší koncentrací a pak po 4hod přidat postupně velmi silný roztok(20l/3kg).Do druhého dne je to jak psí kulky.
Problémy:
-pozor na první vpuštění do horkého prostředí,strašná reakce
-postupný roztok,jinak se rychle uvolní kusy a seknou oběhovku,nebo ucpou výstup z hada někde
-kyselina rozežere Fe a pozink,pokud je na přechodech z nádrže,tak nelze použít(na to jsem doplatil

Samotný had z čehokoli je velký problém a ucpe se vždy kamenem,jen se liší doba.Následný bojler byl opět návrat k dvouplášti,hada už nikdy,každý rok problém(Cu).
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

A čím bys teda čistil pozink trubly? Jako jediný rozumný mi připadá přidávat do vody řízeně CO2, což by mělo spustit proces podobnej jako v krasové jeskyni. Ale nebude to operace na týden, a pít pořád sifon mi taky nepřijde dobrý...
Naposledy upravil(a) kodl69 dne čtv bře 07, 2019 11:14 am, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení přátelé topenáři,

a co udělat "hada" z nějakého plastu? Myslím, že už jsem to někde viděl...
Samozřejmě, bude horší přenos tepla a určitě i nějaké další nevýhody.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení kolegové,

v několika předchozích příspěvcích jsem popsal, kterak jsem z Dražického bojleru vyrobil dvoj-zdrojový termoelektrický reaktor, který umožňuje míchat energii DS a FVE, aniž by docházelo k míchání zdravých elektronů z DS a nakažlivých elektronů z FVE. Aby byl obrázek komplení, podělím se ještě o to, jakým způsobem do reaktoru posílám přebytky z panelů.

1) Reaktor OKHE160 je zapojen na normální 230V AC okruh, který je napájen z FVE. Na tento okruh jsou na napojeny i další spotřebiče, jako třeba laboratorní bruska, vrtačka a také laboratorní pračka se sušičkou.

2) Energie do reaktoru prochází přes SSR relé s analogovým řízením pomocí napětí 0-10V na vstupu.

3) Řídící napětí 0-10V je generováno pomocí bezdrátového zwave modulu Qubino Dimmer.

Schéma zapojení. Oddělená část, napájená z DS přes HDO, je zde pro přehlednost vynechána:
Bojler SSR.PNG
4) Bezdrátový modul je řízen pomocí krátkého kódu v centrální jednotce domácí automatizace. Díky tomu lze přebytky využívat nejen po úplném nabití baterie, ale jsou konzumovány už ve fázi nabíjení. Zejména, pokud je nabíjecí proud zbytečně vysoký. Hodnoty nabíjecího proudu odečítám pouze z prvního batterypacku (200Ah 48V). Druhý battery pack je identický, zapojený paralelně. Pro funkci řízení přebytků jej tedy není třeba sledovat, jen je potřeba pamatovat, že skutečné hodnoty nabíjecího proudu a celkového náboje jsou dvojnásobné.
Bojler LUA.PNG
5) Rozvaděč je ještě doplněn o bezdrátový elektroměr a teploměr, takže v domácí automatizaci lze online monitorovat spotřebu energie i teplotu. Jelikož v rozvaděči je několik dalších laboratorních hraček, měří tento elměr příkon celého obsahu rozvaděče.
Bojler HC2.png
Schody v grafu níže znázorňují, jak automat hledá maximum přebytků. Rychlý propad dolů znamená mrak, případně zapnutí některého silného spotřebiče kdekoliv v domácnosti. To proto, aby celkový výkon obou měničů (10kW) byl přednostně dostupný spotřebičům a bojler si tedy bral energii jen tehdy, pokud nikde jinde není potřeba vysoký výkon:
Bojler consumption chart.PNG
Tímto bych chtěl poděkovat zkušenějším kolegům, kteří mne navedli na správný typ SSR relé, EMI filtru a podělili se o svoje poznatky, takže jsem to ve finále byl schopen nějak upatlat dohromady. Díky pánové!

Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

Jaky mas filtr? Mam spiralu jen.pres ssr rele s fazovym rizenim a kdyz zaparkuju a zdruhy strany zdi auto, nehraje mi radio -)))

Diky.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ahoj Dumi,

EMI filtr jsem použil FYG10T5
EMI filter FYG10T5.jpg
SSR relé RM1E23V25
SSR RM1E23V25.jpg
Rádio v autě mi hraje. Ale garáž je tak 5m od SSR, takže ikdyby SSR rušilo, nebude to mít vliv. Pokud máš nějaký nápad, jak jednoduše ověřit rušení, poraď a já to vyzkouším :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Musím se podívat čím mají udělaný prostup nádobou. nerez had pokud by prostup železem udělali mosazi blbě by to vařili pokud nerezem opět by to asi blbě vařili takže bych řekl že šli cestou nejmenšího odporu a prostup udělali jen železo. Jinak jak říkal youda ten plast šel by použít alpex co je na podlahovku je už s fabriky namotaný do kruhu takže by šel dobře poupravit na požadovaný průměr a cena je ještě snesitelná oproti nerezu. Jen je myslím teplotní stálost do 95 stupňů takže by se to muselo pohlidat
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marko250 »

Alpex v žádném případě ,pokud myslíte kombinaci AL/plast do podlahy.To už mám taky za sebou ,teplota byla max 75°C v té vrstvě a po pár dnech jsem to vytahoval z AN.Neustálá tvorba takového gelu se šupinama růžové barvy,které neustále ucpávaly výstup.Před nasazením jsem to profukoval a nic nešlo ven,tvorbu přisuzuji té teplotě a vodě.Nehledě na komplikovaný přechod stěny AN.
Prostupy bývají v materiálu nádoby většinou,o žádném nerez nátrubku v Fe nádobě nevím,ale není to problém svařit.Mosaz s Fe nespojíš jen tak ,ta rozdílná roztažnost by se v tomto prostředí asi brzy projevila.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Alpex je uváděno 95 stupňů pokud jsi koupil něco do 75 stupňů tak pak to v an asi rozpustis i těch 95 je na hraně. Musel by jsi nabíjet tak do 85 stupňů radši. To že bude prostup Fe je nejpravděpodobnější takže pokud jde o čištění kyselinou asi nejhaklivejsi misto
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od jahodovák »

Pokud je někde hliník,tak můžete rovnou zapomenout na čištění,hliník rozpouští skoro každá myslím,že je vyjímka jen koncentrovaná dusičná..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek