Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Dělal.sem to loni připadal sem si jak gynekolog ruku sem do té díry strčil celou
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dub042 »

Čau,Mám stejnej bojler 125 už 10 let, po těchto obrázcích mm docela strach ho otevřít , na kolik vyjdou tyhle součástky?
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od PavelR »

Celkem by me zajimalo jak by vypadala ta puvodni priruba po vyocteni. Jestli je tam jeste smalt.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Nové 3fázové těleso mělo 4 svorky a bylo zapojeno do hvězdy takto:
L1 1333W
L2 1333W
L3 1333W
Celkem 3999W

Těleso jsem tedy přepojil tak, že jsem dvě spirály zapojil paralelně, jednu pak nechal samostatně. Tím vzniklo duální topné těleso:
L FVE 2666 W
L DS 1333 W
bojler dual heating.jpg
V původním dražickém panelu již byla příprava na montáž druhého termostatu. Přidal jsem tedy druhý termostat, navíc také dvě indikační LED:
bojler termostaty.jpg
Zapojení panelu jsem upravil takto:
bojler schema FVE DS.PNG
1) Původní havarijní termostat vypínal oba pracovní vodiče, tedy fázi i nulák. Jak mne poučil zkušený kolega, tak to totiž má být správně zapojeno. Já této skutečnosti využil, zariskoval jsem a v novém zapojení tak jeden společný havarijní termostat vypíná vždy jen jeden pracovní vodič z každé části bojleru.

2) Každá část bojleru (FVE i DS) má nyní vlastní termostat. Tudíž lze nastavit, aby FVE nahřívala bojler na maximum, zatímco DS, aby se sepla pouze v případě, že voda v bojleru už bude velmi studená.

3) Na bojleru mám teď 3 indikační LED:
- Indikace, že SSR relé posílá do bojleru elektřinu. Intenzita svitu této LED se mění se stupněm otevření SSR.
- Indikace, že termostat FVE části sepnul a elektřinu z SSR skutečně využívá a bojler natápí.
- Indikace, že termostat DS části sepnul a nahřívá tedy bojler z DS.
Aby LED bylo možné napájet přímo z 230V AC, přidal jsem před každou LEDku také diodu a pořádný odpor.

Zkouška provozu: SSR posílá energii z FVE, termostat FVE energii využívá, termostat DS není sepnut:
bojler panel.jpg
Dnes večer bude provedeno ještě "testování na lidech". :geek:

PS: Ještě informace k osazení čidel termostatů ve společné jímce:
1) Nejvýše je termostat DS, aby reagoval teprve ve chvíli, kdy už i v horní části bojleru bude voda studená. Pokud by se termostat DS dal dolů, reagoval by ačkoliv nahoře by voda byla horká.
2) Termostat FVE je dost nízko, tak aby rozepnul teprve tehdy, až bude prohřátý celý obsah nádrže.
3) Havarijní termostat je nejníže. Ten by měl rozepnout skutečně až tehdy, když bude velmi horká voda i v nejspodnější části nádrže.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

dub042 píše:Čau,Mám stejnej bojler 125 už 10 let, po těchto obrázcích mm docela strach ho otevřít , na kolik vyjdou tyhle součástky?
Já bych se toho čištění nebál. Sám jsem byl překvapen, v jak dobrém stavu ten vnitřek je. Sice z toho bylo fakt hrozně nepořádku, a mám teď rzí ošvihlou celou zeď, ale naštětí v suterénu to nevadí. Na první pohled to ale vypadalo, že jsem tam vykuchal chlapa a on se u toho ještě stačil pos*at :o

Pokud budeš bojler jen čistit, pak většinu nových součástek ani nebudeš potřebovat. Bude ti stačit:
- nové těsnění
- magneziová anoda M8

Teprve pokud by jsi z toho chtěl udělat podobný jaderný reaktor jako mám teď já, budeš toho potřebovat více. Rozpis materiálu:
- topné těleso 400V 9 článků................1269 Kč
- termostat OKHE..............................390 Kč
- víko příruby..................................1059 Kč
- těsnění 140mm OKHE160...................129 Kč
- magneziová anoda M8.......................369 Kč
- knoflík termostatu............................99 Kč
- dráty, svorky, diody..........................100 Kč
__________________________________________________
Výroba reaktoru celkem....................3415 Kč
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

diablo007 píše:Dělal.sem to loni připadal sem si jak gynekolog ruku sem do té díry strčil celou
Já si připadal spíš jak řezník :lol:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

PavelR píše:Celkem by me zajimalo jak by vypadala ta puvodni priruba po vyocteni. Jestli je tam jeste smalt.
Ta původní příruba je úplně v pohodě. Smalt tam je a stále má původní, leskle-modrou barvu. Nicméně já potřeboval přírubu s hlubší jímkou pro topné těleso, takže jsem tu původní přírubu ani nečistil a putovala rovnou do popelnice...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Akorát si zkus vypozorovst jeslí ti ds nespina i jen proto protěže to fv nestihne rychle nahrát aby ti nejela i když to do pár hodin fv dá . Ono totiž okhema nahřátí nějakých 5h když ji fakt vychladis
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

A ještě graf spotřeby. Natopení 160L vody na teplotu cca 85°C sežralo cca 14.3kWh.
Je tedy pravda, že jsem pár litrů teplé vody odpustil, když jsem to testoval. Také nevím, jak moc studená byla ta původní voda, ale šla rovnou z vodovodu, takže možná 10°C?
natopeni 160L.PNG
Pro mne z toho plyne poučení, že rozhodně nemá smysl nahřívat vodu z baterek, protože je to opravdu energeticky hodně náročné.

Průběh teploty:
natopeni 160L celsius.PNG
PS: Do těch 15°C jsem to nechal nahřívat přez noc nízkým tarifem z DS. Právě pomocí toho separátního termostatu ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Jasný pokud nahrivas až v noci tak není ten problém že se ti zbytečné sepne ds já nemám dvojtarif já bych to řízení měl asi přes spinacky aby to ds srolování až po setmění kdy vím že fv už nic nedá
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Diablo007,
ještě nevím, na kolik nastavím to nouzový přihřívání z DS. Možná tak 20°C. Prostě aby to seplo jen když už nebude zbytí. Jak podle grafů tak ranní sprchou mám ověřeno, že mi horká voda v bojleru vydrží celou noc. A to ikdyž dvacet litrů horké vyplácám večer, až po západu slunce. Tak snad to bude OK :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

No a ona raní ledová sprcha někdy neuškodí buď te to nakopne nebo vykopne
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od PavelR »

Doufam ze to byla popelnice na kovovy odpad :-D

Jen me to zajimalo. Mam totiz bojler od drazic akorat na zemi stojak 200l ten uz teda nepouzivam - jeho funkci prevzala akumulacka jiz celorocne. Takze se z nej stalo zarizeni na zabirani mista. Pak mam od drazic TKP210 prirubu v akumulacce, ktera je taky modre smaltovana. Tam aspon nehorozi moc vodniho kamene.
Prave proto jsem rad ze ta povrchova uprava dle Tvych vyzkumu nejde do kopru.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Já taky zvažují kombinovaný bojler a nevím jestli vzít stacionar nebo zavesny stacionar bohužel stojí víc ale zase závěsný když dám 150l v místnosti co má ani ne 220cm budu to čistit z leže. Akumulační nádrž mám u kotle 800l takže v zimě bych natápel čistě z kotle a v létě z fv. Tenhle https://m.topenilevne.cz/tesy-modeco-ko ... pk-p59189/ už má rovnou keramickou spirálu s dvěma výkony takže by bez většího předělávání šlo použít jednu či druhou podle potřeby vytezovani
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od PavelR »

Ja mam v akumulacce 750l i prirpavu TUV, takze pres topnou sezonu kotel+krb+pokud je prebytek z FV coz ted je a pres letni sezonu pouze FVE jen kvuli TUV. Bojler uz nema vyuziti.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

No já v akumulacce taky měl TUV ale když ti voda stojí v trubkách většinu dne a akumulační nádrž natoois na 95stupnu stane se že to zaroste kamenem tak že už tím voda neprojde můj případ takže musím udělat bojler který už bude natápel přes termostatický ventil který tam nepustí víc než 65 stupňů.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od PavelR »

Zatim to mam nejakych 6 let a ten vnoreny bojler zatim nezarostl. Az zaroste do pro 2 lidi nepouzitelnyho stavu, budu resit. Sam jsem zvedavej jak dlouho to bude trvat .D
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Já neměl vnořený ale namotaný nerezový had jako prutokac ten měl malý průměr a to mu bylo osudné. Ale výhoda byla že sem mohl z nádrže dostat i 400l teplé vody s tím problém nebyl dokud měla zbyla nádoba teplotu predavala ji do vody donekonečna pokud sem byl schopen kotlem doplňovat teplo
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dracekvo »

A nešlo by to propláchnout něčm co žere kámen? Třeba kys. solnou? Jen aby to nesežralo i trubku :D To by chtělo chemika.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od jahodovák »

Pokud to nepřeženeš s koncentrací a časem,tak to jde ale ono záleží hodně na tom jaká je voda,někde opravdu stačí jen otevřít boiler a vypláchnout vodou,nekde to chce ale razantnější metodu.Pokud ale necháš boiler viset a chceš ten kámen rozpustit tak to bude dost dlouho trvat a podle jeho obsahu spotřebuješ hodně té kyseliny..na takový větší boiler jsem spotřeboval 1000 litrů kyseliny a ještě nebyl vyčištěn úplně,pravda měl obsah jen 5 kubíků..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek