Axpert spotřeba v bypass režimu.

Měniče Axpert
Odpovědět
kadlos
Příspěvky: 39
Registrován: pát úno 08, 2019 4:50 pm
Reputace: 3

Axpert spotřeba v bypass režimu.

Příspěvek od kadlos »

Dobrý den, plánuji FVE s Axpertem 24/3000 nebo jeho klonem PIP 3024. Chtěl bych zjistit od těch, kdo provozujete, jak se chová v případě, že je baterie vybitá na spodní hranici, Axpert se přepne na bypass a několik dní nebude výroba (zima, nesvítí). Bere si v tuto chvíli něco z baterií nebo veškerá spotřeba jde na úkor DS? Pročetl jsem zdejší fóra a toto jsem úplně nepochopil. Nemůže v tomto případě dojít k podvybití baterie?
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Axpert spotřeba v bypass režimu.

Příspěvek od dumi »

Ahoj,

Mam MKS 24/3000 a pokud prepnu na.bypass bez nabijeni ze site bere si axpert zhruba 1A takze nejaky 24W.

Pokud kmje vystup napajen z baterie a neni aktivni sitova nabijecka, bere vmcca 1,5W ze site.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Axpert spotřeba v bypass režimu.

Příspěvek od dumi »

Axpert ma.pri nizkem napeti batterie cutOff. Takze se od.ni odpoji, ale nevim jestli se nevypne celej.

Ja sem to u olova resil externim zdrojem co mel 24V/4A. A drzel sem baterii na nizkem napeti.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Axpert spotřeba v bypass režimu.

Příspěvek od youda »

Při battery cut-off se Axpert od akumulátoru neodpojí, ale pořád z něj žere cca 20W, byť vše ostatní napájí z DS pomocí bypassu.
Teoreticky je tak skutečně možné, že po několika dnech temna baterku zcela vycucne.
Nicméně, není problém nastavit, aby se při battery cut-off zapnula interní síťová nabíječka a baterku dokrmila.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Axpert spotřeba v bypass režimu.

Příspěvek od dumi »

Jakej je tedy rozdil.mezi prechodem.na bypass a cutoff? Podle toho co pises zadnej. Ted sviti tak to nwchci zkouset, ale.naposlwdy kdyz sem to zlousel tak pri odpojeny DS a FVP axpert uplne zhasnul. A z baterky neteklo nic.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Axpert spotřeba v bypass režimu.

Příspěvek od volente »

Bylo by řešením pomocí napěťového relé ovládat spínání měniče, ten vypínač na boku. Tím by se měnič vypnul a fungoval by pouze regulátor. Mimo to v nastavení se dá nastavit i napětí baterie pro přechod na bypass a zpět (polozka nastavení 12 a 13). Nastavení cut off je zvlášť (položka nastavení 29).
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Axpert spotřeba v bypass režimu.

Příspěvek od youda »

dumi píše:Jakej je tedy rozdil.mezi prechodem.na bypass a cutoff? Podle toho co pises zadnej. Ted sviti tak to nwchci zkouset, ale.naposlwdy kdyz sem to zlousel tak pri odpojeny DS a FVP axpert uplne zhasnul. A z baterky neteklo nic.
Situace1
Pokud odpojíš DS i FV panely, tak Axpert při vybití AKU opravdu chcípne. Zhasne displej i větrák a z baterky pak nebude brát nic. Probere se sám, až začne slunce svítit na panely.

Situace2
Pokud necháš Axpertu připojenou DS, tak úplně nechcípne nikdy. Při vybití AKU sice přepne zátěž na DS, ale sám pro sebe si pořád bude pár wattů z baterky tahat.

Dá se to pořešit nějakou kombinací stykačů a relátek, ale nevýhoda pak je, že při vybití baterky nevyužiješ bezvýpadkový bypass který má Axpert v sobě, ale přepojíš barák na DS pomocí externího stykače. Tedy s krátkým výpadkem nebo probliknutím. Když ten stykač od Axperta zároveň odpojí DS a přehodí ho do charger režimu, tak jak píše Volente, tak Axpert nebude mít ani DS ani FV a tudíž opravdu chcípne úplně. Druhý den se probudí v charger režimu a až trochu dobije baterku, tak ho můžeš do inverter režimu nahodit ručně, nebo opět nějakou automatikou (jde to i po RS232). Nicméně, podle mne je toto celé zbytečná komplikace a navíc je tam to probliknutí.

Kdybych chtěl ochránit baterku, tak prostě povolím, aby interní nabíječka dobíjela baterie z DS, kdykoliv už bude jejich napětí hodně nízko. Ta bedna to umí, tak proč to nevyužít. A když se mi dobíjení bude stávat každou noc, tak je potřeba zvětšit AKU a doplnit panely.

Je to easy.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Axpert spotřeba v bypass režimu.

Příspěvek od DanoP »

Mne PIP4048 pri poklese napatia pod Cut-Off a nastaveni nabijacieho prudu z DS na 2A nabija tymto prudom az dokedy baterka presiahne cutt-off napatie o cca 0,5V. Inak mam nabijanie z DS zakazane.
PIP.PNG
Pruser je len ak nabehne nabijanie zo solaru a toto nepostacuje na krytie spotreby PIPu v bypasse. Vtedy to pomocne nabijanie z DS nezapne a napatie na baterke dalej pada.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Axpert spotřeba v bypass režimu.

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Pánové, sháním spolehlivý 5-6kW měnič (čistý sin) kombinovaný s nabíječkou, zálohovaný z DS, bez jakýchkoliv přetoků do DS. Nepotřebuji kombinaci s MPPT, nabíjení z FV panelů mám pořešeno dvěma Victrony 150/60.
Jde mi o to, zda lze použít Axperta (48V/5kW) bez připojených FV panelů, jen jako měnič zálohovaný DS, který je schopen například v zimě nenechat baterku umřít, tedy přepnout na DS a baterku nějakým malým nastaveným proudem dokrmit???

Díky
M.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert spotřeba v bypass režimu.

Příspěvek od jahodovák »

Ano jde,zde na schopu se dá stáhnout manuál a tam je vše dopodrobna popsáno co a jak nastavit..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert spotřeba v bypass režimu.

Příspěvek od kodl69 »

Za poslední zimu jsem baterku dobíjel ze sítě jenom jeden den, a to srandovní 2A nabíječkou na elektrokolo a to mám každodenně na DC spotřebu 1-1.5kWh, v zimě spíš víc, hodně se svítí. Pokud budeš mít víc než 2kWp a nebude ten akspert zapnutej, tak dobíjení nemusíš prakticky řešit. I ta skoro nejhorší dna dají cca 0.1kWh/kWp, samozřejmě některý dny je to čistá nula -při 30cm sněhu na panelech + extra těžkejch mracích z kterejch co chvilku něco padá. Ale to není každej den. Kvůli těmhle stavům se snažím v zimě zapínat měnič až je baterka nad 60% SOC, a nikdy to netáhnout pod 30% SOC.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Superbaloo
Příspěvky: 10
Registrován: pát zář 01, 2023 10:55 am
Reputace: 0
Lokalita: Plzeň
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 3

Re: Axpert spotřeba v bypass režimu.

Příspěvek od Superbaloo »

Zdravím všechny,
Doufám že nebudu moc OT, když navážu na toto téma ..
Mám MPP Solar PIP 2424 MSE1 na chatě, kde jsem tak od dubna do září, je to off-grid s možností bypassu na DS za určítých podmínek.
Řešil jsem jeho vlastní spotřebu a jelikož mám stabilní spotřebu (cca. 30W wifi a kamery) tak invertor nikdy nevypne a sám si vezme take cca. 25W.
Takže přes zimu, když nejsem na chatě (kdy neběží lednice, bazen atd.) tak mě to v případě špatného počasí stojí stejně, nebo možná ještě více než na přímo z DS.
Řešim tedy, zda na zimu celý systém vypnout a přepnout na DS a zajet třikrát dobít baterie.
Nebo přepnout z SBU na SOL a povolit nabíjení baterie z DS.

Elektřina z DS je trvale dostupná, jen bych nerad projel, co jsem za léto ušetřil :D
Tohle bude moje první zima ..

Díky za Vaše postřehy či rady ..
Superbaloo
PIP3024GEW, 2xRisen 400Wp, 2xLongi 455Wp
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert spotřeba v bypass režimu.

Příspěvek od PetrDubi »

A co třeba vypnout střídač vypínačem, přepnout chatu na DS a nechat měnič ať v případě že svítí, tak dobíjel a udržoval baterku?
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Solarnoob
Příspěvky: 122
Registrován: pát dub 29, 2022 9:35 am
Reputace: 8
Lokalita: Kadaň
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1680

Re: Axpert spotřeba v bypass režimu.

Příspěvek od Solarnoob »

PetrDubi píše:A co třeba vypnout střídač vypínačem, přepnout chatu na DS a nechat měnič ať v případě že svítí, tak dobíjel a udržoval baterku?
Mám to na to samé, chata od dubna do listopadu, kamery, lednice, mrazak nonstop a bojler, zasuvky a svetla, když tam jsme.
Takže to pojedu v zimě skoro stejně. Vypnu vše mimo kamera a internetu a přídám tam malý 500W olejový radiátor na DS , aby dle potřeby temperoval technickou místnost, aby tam nemrzlo.
6x 280 Wp AmeriSolar| Axpert King I 5000-48V | 4x Sonnenschein SRP 12V 175 A RAIL
Uživatelský avatar
ferdinand
Příspěvky: 50
Registrován: úte dub 19, 2016 10:37 am
Reputace: 2

Re: Axpert spotřeba v bypass režimu.

Příspěvek od ferdinand »

Jo,jo. U AXPERTA funguje mppt (regulátor ) i když měnič vypneš hlavním vypínačem. Já ten vypínač mám vyveden přes sonoff tasmota abych měnič mohl zapnout dálkově přes net.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm
Reputace: 50

Re: Axpert spotřeba v bypass režimu.

Příspěvek od thomas.007 »

Pokud je stabilní spotřeba jen 30W a je k dispozici DS, tak bych to udělal tak, že bych tu trvalou spotřebu hnal normálně přes DS. Měnič PIP 2424 bych nechal dobít baterie na 60% kapacity (Lixxx) nebo olovo na 100% a odpojil a vypnul. Energii z FV panelů bych hodil na jednoduchý regulátor pro bojlery (BEL, Siton, Oplocký apod.) a zapnul na něj ten přímotop 500W nebo klidně i více (do výkonu FV panelů a limitu regulátoru bojleru).
Klidová spotřeba je zajištěna z DS a chata bude vytápěna z panelů, když bude hezky, tak tam může být opravdu teplo a když bude hnusně, tak po celý den by ze 2kWp mohlo jít minimálně 50W (ten největší hnus co mám vypozorovaný).
Jestli je na chatě napuštěný bojler, tak jej taky hodit na ten regulátor, paralelně s tím přímotopem.
Chce to ale dobře znát místní podmínky, tedy jak dlouho v zimě na panely dopadá slunce, jsou tam stíny stromů apod.
Superbaloo
Příspěvky: 10
Registrován: pát zář 01, 2023 10:55 am
Reputace: 0
Lokalita: Plzeň
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 3

Re: Axpert spotřeba v bypass režimu.

Příspěvek od Superbaloo »

Děkuji za tipy, vzácná shoda .. :-) udělám to tedy tak ..dnes jsem to otestoval a po vypnuti i muj PIP zustava v modu nabiječky.
Ta vychytávka s relé mě už někde zaujala, ale nemám kolébkovej vypínač, ale tlačítko vedle displeje a jelikož je ještě v záruce, tak bych se do něj nerad hrabal, tak až za rok :D
Superbaloo
PIP3024GEW, 2xRisen 400Wp, 2xLongi 455Wp

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek