Počasí

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od kodl69 »

Na solár mají obvykle boilery výměníky cca 3m2, dole, na ohřev přes kotel a pod cca 1-2m2 nahoře. Takže proč ne. Akorát nevím, proč chceš něco s účinností 80% nahradit něcím jiným, mnohem složitějším, s účinností 15% (když započtu SCOP, tak možná 45%). To mi hlava nebere.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Počasí

Příspěvek od youda »

Marcus81,
aha, takže nízkoteplotní zdroj dole (solár, TČ, atd).
Vysokoteplotní zdroj nahoře (krb, kamna, topná spirála).

Díky!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Počasí

Příspěvek od dumi »

NOPARasito píše:
kybos píše:I to je potřeba něčím živit.
Ale jen cca.1/3-1/4 prikonu dle COP.
Kazdopadne cim vyssi teplota napr. pro bojler tim horsi, nejlepsi zisky jsou v pripade podlahovky, co jde do radiatoru nebo bojleru je vysoky teplotni spad a tam asi COP nebude nic moc.
Nezapomen ze vodu ohrivas i v lete, tam je COP pri ohrevu v pohode pres 4. Vlete ohrejvam bojler za cca 2kWh denne. Mam 250l a je schopnej se ohrejvat i dvakrat denne.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: Počasí

Příspěvek od fukuši »

COP 4 v lete v praxi stejně nedosáhneš ale daleko horší je že čerpadlo jde hodně do tlaku a životnost jde hodně dolu.Za mě TČ vzduch voda je na ohřev TUV na ho...o.Záleží na osazenstvu ale pokud vyžaduješ vodu komfortní cca 54 stupnu a víc
tak v létě musíš po čase až se systém zanese natápět někam 62 stupnu a v zimě zas pořád odtávat a znova natápět TUV páč většinou se TUV používá k rozmrazování.TČ supr jen do podlahovek jinak nic moc.Jen hromada tech. problémů a kompromisů.Navíc dnes se šetří na všem tak Cu výměník dosti často odchází a to je pak konečná páč se ti voda dostane do kompresoru a po čase stejně odejde.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od kodl69 »

v létě ohřívám boiler za 0.05kWh, to spotřebuje oběhový čerpadlo fototermiky. A ta elektrika je nakonec stejně z FV...
Čerpadlo a vůbec celá FT s výjimkou bojleru je tam už 16-tej rok. Co asi všechno se bude muset za 16 let vyměnit a doplnit na tepelným čerpadle? Já dolil cca 3l nemrzky, snadno to dokážu sám, nepotřeboval jsem žádnýho servisáka se speciálním vybavením...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Počasí

Příspěvek od dracekvo »

Vzhledem k tomu, že přes léto většina lidí neví co s kW na střeše, tak mi příde zbytečné si snižovat životnost TČ letním nahříváním TUV.
Obyčejná topná patrona mi příde jako lepší volba.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Počasí

Příspěvek od dumi »

fukuši píše:COP 4 v lete v praxi stejně nedosáhneš ale daleko horší je že čerpadlo jde hodně do tlaku a životnost jde hodně dolu.Za mě TČ vzduch voda je na ohřev TUV na ho...o.Záleží na osazenstvu ale pokud vyžaduješ vodu komfortní cca 54 stupnu a víc
tak v létě musíš po čase až se systém zanese natápět někam 62 stupnu a v zimě zas pořád odtávat a znova natápět TUV páč většinou se TUV používá k rozmrazování.TČ supr jen do podlahovek jinak nic moc.Jen hromada tech. problémů a kompromisů.Navíc dnes se šetří na všem tak Cu výměník dosti často odchází a to je pak konečná páč se ti voda dostane do kompresoru a po čase stejně odejde.
no54 na tuv s tc je.blbost, ale kdyz das 48 tak je to naprosto dostacujici a ten topnej faktor tam mas. Nesmis mit ale nakou masinu z ciny. jednotky od toshiby s tim COP nemaj problem. Meli sme je na zkusebne.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Počasí

Příspěvek od kybos »

youda píše:Jahodovák,

u těch systémů, kdy TČ nahřívá i bojler, je lepší mít výměník v bojleru nahoře, nebo dole?

Já osobně myslím, že dole, aby TČ nahřívalo chladnější vodu a nemuselo tak pracovat s příliš velkým teplotním spádem. Ohřátá voda v bojleru pak nahoru pomalu vystoupá sama. Prosím, je to tak, nebo se pletu?

(V těch topenářských věcech se zatím vůbec nevyznám, ale do budoucna si asi budu potřebovat doplnit vzdělání...)
Podle mých zkušeností je nejlepší mít akumulační nádobu výškově rozdělenou na tři pásma. Tu nejnižší část je nejlépe nahřívat fototermikou, tu střední tepelným čerpadlem a tu horní odporovou spirálou. Výměník pro TUV je nejlepší trubkový s velkou plochou přes celou výšku akumulační nádrže. Pak nedochází k porušení stratifikace. Pokud se oběhové čerpadlo fototermiky napájí fotovoltaickým panelem a dodrží se výškové poměry tak, že výměník fototermiky v nádrži je výš než nejvýše umístěný fototermický panel, pak není třeba řešit ani žádnou regulaci a oběhovka jen zlehka pomáhá samotížnému systému.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: Počasí

Příspěvek od fukuši »

PRO DUMI

No právě 48 stupnu není problém ale doma je to nepoužitelné.Nastavíš 48 za 2 hod tam máš 46 začneš napouštět vanu a voda nic moc.Za ty prachy pak posloucháš hlášky typu zlatej bojler.Navíc musíš topit aspon na 56stupnů at máš 48.Prostě to TČ huntuješ o tom žádná a je jedno jakou máš značku.Já vím vypadá to pěkně na papíře COP 4 ale v praxi je to na nic.
Prostě s TUV jsem s tím doma pěkně narazil a to mám 5 té Tč.Už to doma na TUV nechci ani zadarmo.A v zimě se to pěkně zacykluje s odtáváním.Kdo to doma neměl tak neuvěří.Pokud to začneš měřit tak zjistíš že plyn od skautů kde tě vyjde 1kW/h na 1,10Kč v četně měsíčního poplatku je bezkonkurenční.Musím to přiznat ač nerad hodně jsem tomu fandil ale už nefandím.Za 12 let boje s TČ už nikdy.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Počasí

Příspěvek od dumi »

Mas asi spatnej bojler. Mam trvale nastaveno 48 stupnu v bojleru pro vypnuti ohrevu, 43 pro zapnuti a nemam problem. Ono je to taky o umisteni cidla. Topna z TC je nastavena na 52,5.

v zine taky nemam.problem. vodu ohrivam 1-2x denne. Spotreba cca 300l denne tepla+studena. Na samotne teple nemam vodomer. Ale vana je velika a kdyz uz se.koupen tak se dava vody dost.

Obo ne kazdej umi ten ohrev udelat. Uz hooodne krat sme predevali instalaci po garazistech, a po uprave je uzivatel sppkonenej.

Pisni mi pls do SZ jaky masiny jsi mel, ciste ze zajmu. Diky.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od jahodovák »

youda píše:Jahodovák,

u těch systémů, kdy TČ nahřívá i bojler, je lepší mít výměník v bojleru nahoře, nebo dole?

Já osobně myslím, že dole, aby TČ nahřívalo chladnější vodu a nemuselo tak pracovat s příliš velkým teplotním spádem. Ohřátá voda v bojleru pak nahoru pomalu vystoupá sama. Prosím, je to tak, nebo se pletu?

(V těch topenářských věcech se zatím vůbec nevyznám, ale do budoucna si asi budu potřebovat doplnit vzdělání...)
Ta firma pro kterou občas čistím ,používá takzvaný inverzní systém,topná voda je v zásobníku a teplá voda se ohřívá jen v trubce,proto ji je 70 metrů,takže teplá voda má jen o stupen menší teplotu než topná voda,do topení se voda vede přez třícestný ventil.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Počasí

Příspěvek od rva »

Tak v noci foukalo, jak už dlouho ne. I nějaké neidentifikované rány byly slyšet. Panely vše přežily, sjelo 5 tašek z kraje střechy, tak jsem je ráno podlepil pur pěnou.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Počasí

Příspěvek od vlkazajac »

Fúkalo aj tu celú noc s prudkými nárazmi vetra. Ráno, keď som vstal, ma hneď napadlo, či to dobre prežil JonasPP, mal som ho varovať, svedomie sa ozýva..... Vetry sa šíria od západu na východ, takže už to tam asi má... Držím palce.

Poryvy vetra stále trvajú.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Počasí

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
U nás v noci taky řádně foukalo. Na střeše to hučelo a hvízdalo až jsem měl obavy o panely. Naštěstí to vydržely v pořádku. Ale toho bordelu co máme na zahrádce z blízkého parku. Na silnici toho bylo taky plno..
Hlavně ať všem panely vydrží, též jsem si vzpomněl na jednoho, kterému už vítr panely rozbil. Doufám že bude mít více štěstí.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od jahodovák »

Hezký den,u nás byl pořádný fičák,ani nevím od kdy nejde elektrika,ale asi někdy v noci to vypadlo a zatím stále nic.V pondělí to nešlo až do uterý a po týdnu se to opakuje,a jako vždy baterky poloplné.Ráno chvilku sluníčko a ihned se zatáhlo a hustě sněžilo,ted už ne ale je pod mrakem...Panely v pohodě,jen na stodole to sfouklo 2 tašky..samozřejmě přestala téct voda,takže jsem přešel na můj zdroj.Takže vcelku v pohodě a uvidíme jak to bude dál,ydravím z Jahodova
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Počasí

Příspěvek od dracekvo »

Od té doby co mám VFE u nás nevypadl ani jednou proud. Dnešní den nebyl vyjímkou. Jen občas poblikli světla.

Vaše vesnice je velice zajímavá co se týče rozmístění staveb :)
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

vlkazajac píše:Fúkalo aj tu celú noc s prudkými nárazmi vetra. Ráno, keď som vstal, ma hneď napadlo, či to dobre prežil JonasPP, mal som ho varovať, svedomie sa ozýva..... Vetry sa šíria od západu na východ, takže už to tam asi má... Držím palce.

Poryvy vetra stále trvajú.
Neboj nič,manželka ma pred spanim informovala,že u vas je to brutal,že lietaju strechy,tak som dufal,že to bude slabšie jak pride prva vlna a šiel som spať o hodinu skôr. Došlo to dwčo po polnoci a bolo to slabšie,ani ma to nezobudilo,ale brutal nastal o tretej rano. Utekal som pozrieť na amorfne ležiace pa ele a iba jeden bol nadhodeny,no v poriadku. Poprekladal som teda krajne jeden cez druhy,popozeral čo sa deje a išiel do domu. Fučalo neskutočne,skoro som sa neudržwl miestamy na rovnej streche. Evidentne nestiahlo žiaden panel,ale za to odtrhlo na dome bočny plech zo strechy a rano nešla elektrika v dedine.Po telefone som inštruoval domacnosť ako napojiť cely dom na sarko a skoro sa preparkovalo ohrozene auto druhym plechom,čo sa snažilo strhnuť zo strechy. Po robote to musim opraviť.
Ale čo,v robote počuvam od kolegu revizaka,že u vas strhlo dajake 22kv stožiare a že oprava zdlhava. Že nechape ako je to možne,keď u nas,aj u vas su stožiare predymenzovane a takyto vetrik musia hravo zvladnuť.

Tak nič,idem za chvilu z roboty a uvidim čo ma naozaj čaka doma.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Počasí

Příspěvek od mypower.cz »

Bylo by zajimave zjistit, kolik odberatelu z tech 320K (CEZ) + 75K (EON) co jsou bez proudu o vypadku ani nevedelo.

https://www.novinky.cz/domaci/499431-ka ... triny.html

Ostrovnici rekl bych asi vsichni v poho, pokud jim to tedy nestrhlo panely.

Tipuju to spekulativne na male cislo, ale verim ze se jich urcite par najde :mrgreen:
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Počasí

Příspěvek od xmasin »

Poloostrovník sice ještě nejsem, ale UPS (Axpert KS + baterky) v pohodě převzala napájení důležitých spotřebičů po dobu výpadku DS (asi 3 hodiny). Takže ano, zaznamenal jsem, ale vůbec mně výpadek nevadil. Už se těším až připojím panely :D
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Počasí

Příspěvek od volente »

Tak u nas v noci skoro vichrice, v narazech skoro 90km/h.
Strecha prezila, panely take. Pres den April, chvilku slunce, chvilku snih a temno.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek