Studer informacie

Regulátory Studer
Odpovědět
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Studer informacie

Příspěvek od youda »

Ahoj výzkumníci :)

když se problém nedaří najít s pomocí precizních metod, tak třeba to zkusit jinak:

1) Když zrovna poruchový jev probíhá, lze jej nějak stopnout?
Co v takové chvíli způsobí zapnutí ohmického 300W spotřebiče jako je fén či topidlo?
Samozřejmě, u 3f systému je potřeba mít 3 spotřebiče, nebo vědět která fáze zrovna zlobí, abych ji mohl cíleně zatížit.

2) Systém s poruchou rozdělit na menší celky.
Dokážete na několik dní nechat zapnutý jen jeden měnič a ostatní fáze přepnout na DS?
Dokážete na FVE přepojit jen cca polovinu okruhů a druhou nechat na DS?

3) Vypnout automatiku.
Dočasně zakázat komunikaci s BMS.
Samozřejmě, pouze umí-li baterie BYD fungovat i bez komunikace. (např. s LG Chem toto nelze).

4) Změnit podmínky.
Jak se to bude chovat, pokud bude systém několik dní v čistě ostrovním režimu?

Poznatky z výše uvedených experimentů by měly pomoci při následné komunikaci s technickou podporou. Pokud si ani tak podpora nebude vědět rady, tak u solidních výrobců to funguje tak, že zajistí testovací zápůjčku nového kusu, nebo rovnou udělá preventivní výměnu. Aspoň v mém oboru to tak funguje u nás, i kokurence. A to jsou naše zařízení řádově dražší.

Vzhledem k tomu, že u všech výrobců čehokoliv probíhá již několik let kontinuální cost-cutting, je potřeba být neústupný a nenechat se ukecat podporou, že "všechno je zelený". Ořezání technické podpory je totiž vždy první v řadě, neboť dle pomatených manažerů přece podpora nepřináší zisk, ale je to jen náklad. :evil: Mimochodem, různí servisní technici mají různou úroveň zkušeností. Na telefony a emaily většinou odpovídá ten, který se nehodí na nic jiného a má čas. Opravdu zkušený technik je tak vytížený, že majly nečte a telefony nebere.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer informacie

Příspěvek od PavelR »

Metoda pouzitelna pokud hledam neco doma. Ale poruchovy stav prichazi nahodne a casto v noci.
Body 2-4 nelze provest bud z duvodu technickych nebo proste se u zakaznika realizovat nedaji.

1 bod: Pri vyzsi zatezi se to nikdy nepozorovalo. Vzdy pri minimalni zatezi. V prispevku vyse tady kolega zminoval ze se mu aku pri malych vykonerch odpina pomoci interniho rele. Prosel jsem si ted znovu manual ale nenasel jsem nic ohledne odpinani aku.

Treba mi to nekdo napise :-)

Co se technicke podpory tyce to je pravda. V tomto me totalne zklamal victron viz problemy popsane drive. Kdyby aspon rekli proste to tak je serem na vas tak aspon clovek vi na cem je. Ale proste nic.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Studer informacie

Příspěvek od willcz »

Nemuze prechazet do stavu load search? tzn dat do 1187 nulu? Pripadne tam dat obracene treba 30% jestli stav nebude nastavat casteji?

To vypnuti komunikace s baterii by mohla byt zajimava vec, je nekde log toho co se deje na strane BMS? tzn neaktualizoval parametry nabijeni a vybijeni do studeru?
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer informacie

Příspěvek od PavelR »

load search vypnuto.
Pri vypnuti komunikace z bms se aku za 10minut vypnou. Aku davaji informaci o max nabijecim a vybijecim proudu a dalsi informace ale aktualizace dat je pomerne pomala. Toto je dej co se deje rychle. Druhak pokud studery nemaji komunikaci tak se prepnou ciste do bypassu
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Studer informacie

Příspěvek od youda »

No jestli invertory vrčí tak silně, že ho v noci probudí přes dvoje dveře, tak už mu asi nebude vadit zmáčknout vypínač na 3f přímotopu, který mu tam nachystáš :lol:

Pokud nyní nejde otestovat body 2-3-4, možná by ses měl zamyslet (nebo zákazník), jestli by nemělo cenu systém doplnit o pár přepínačů a jističů tak, aby se dal nouzově provozovat ikdyž vznikne nějaká porucha. Když mu třeba odejde jeden XTM, to bude po celou dobu opravy úplně bez FVE? Někdy stačí si se zákazníkem sednout, probrat všechny scénáře a on pak sám navrhne, že by si přikoupil věci, které bys ani neměl odvahu mu prvně nabídnout.

Já si můžu u každého elektrického okruhu přepínačem vybrat, jestli mi pojede z DS či FVE. Kdykoliv můžu online vypnout jeden z invertorů v tandemu, aniž by mi vypadla výroba. Nebo můžu jeden poslat do bypassu a druhý nechat vyrábět.

Chápu, že teď je zákoš mrzutý, ale pokud je to normální člověk, tak se s ním vždycky dá dohodnout na nějakém troubleshootingu. Aspoň uvidí, že se snažíš. To, že si nevíš rady, už je mu jasné. Bez zkoušení se totiž asi nikam nepohneš. Mimochodem, celkem častý důvod, proč náš support nedokáže vyřešit některé servisní incidenty je, že zákazník je líný testovat a oni mu nedokážou vysvětlit, že je to fakt potřeba.

Možná ti opravdu napíše někdo z kluků, kteří Studery provozují, ale je jich tu celkem málo a ještě míň jich má 3f hybrid :(
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Studer informacie

Příspěvek od youda »

PavelR píše: Druhak pokud studery nemaji komunikaci tak se prepnou ciste do bypassu
Myslíš komunikaci XTM vs BMS? Ta ale k chodu měniče potřeba není.
Pokud myslíš komunikaci XTM L1 vs ostatní měniče, tak by neměl být problém ten systém přepojit do tří jednofázových, pak to opět žádnou vzájemnou komunikaci nevyžaduje.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer informacie

Příspěvek od PavelR »

Samozrejme je pouzit bypass paketak. FVE je umistena oddelene pred dvema hlavnimi rozvadeci - napaji to dve budovy. Taskze vse bud pres FVE nebo na DS. Ale to je v tuto chvili nepodstatny.

Zakaznik je vice nez trpelivy. jen pomalu dochazi napady. Ted me podnitila ta informace o odponani aku v malych vykonech tuto cestu musim prozkoumat.
To s tou pripravenou zatezi je napad dobrej zkusim navrhnout.

Nene system musi byt 3f v synchronizaci. Pouzivaji se 3f elekricke stroje tocive.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Studer informacie

Příspěvek od youda »

milhaus píše:Malé info, po 27 měsících mi na 4Q elměru naskočila dodávka do sítě 1kWh !!!
Takže i Studer má přetoky do sítě. :)
Otázka kolik let budu muset počkat na další kWh. Nevím zda nemohl mít elměr např 0,9kWh předem , než jsem přešel na Studer z Infinity a před tím z ongrid měniče.
youda píše:Navrhuji napsat dopis na ČEZ, že jsi zjistil, že oni od tebe neoprávněně odčerpávají energii a přitom nemáte uzavřenou smlouvu od odběru. Jedná se tedy o černý odběr z jejich strany a ať to koukají napravit! :lol:
milhaus píše:Bohužel v ČR je to naopak a jednalo by se o černou dodávku pod pohrůžkou pokuty !!! :lol:
To byl pokus o vtip...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Reputace: 49
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: Studer informacie

Příspěvek od milhaus »

To byl pokus o vtip...[/quote]

Tak jsem to také pochopil :yes:
petr.truhlar
Příspěvky: 75
Registrován: úte říj 29, 2013 12:28 pm
Reputace: 2

Re: Studer informacie

Příspěvek od petr.truhlar »

Ahojte vsichni, mam doma studer VT-65 a potreboval bych na nem trochu zmenit nastaveni. Mam life po4 a nabiji ho na clanek na 3.6V byl bych radeji kdyz by to bylo 3.45. Nenasla by se tu nejaka dobra duse kdo by mi mohl zapujcit nejake rozhrani na prenastaveni. Nejlepe Brno, Znojmo a okoli. Na odmnene by jsme se nejak domluvili. Dekuji
10*290Wp POLY, 2*450Wp Mono, 5000VA Victron Multiplus , VT-65, Victron 20/100, 16*190Ah LifePo4
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Studer informacie

Příspěvek od willcz »

Ahoj, muzu pujcit, RCC, lokalita Rosice u Brna.
Napis SZ
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Studer informacie

Příspěvek od redcrown »

Ahoj,
v článku AC Coupling with Xtender
https://www.studer-innotec.com/media/do ... nder-1.pdf
se hned na první stránce píše upozornění
"Attention! This function cannot be
used with lithium batteries in OFF-Grid mode
(when the grid is not present)."
Nemáte někdo tušení, proč by se toto týkalo jen lithia? To je docela blbé omezení.
Otázka taky je, jestli tím myslí i případ, kdy je Xtender běžně v hybridním režimu a jen při výpadku sítě spadne do OFF-Grid, nebo jen pro uživatele, který je stále v ostrovním režimu.
Díky
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Studer informacie

Příspěvek od willcz »

Ahoj,
dneska jsem mel cas konecne procist cely ten document.
co jsem pochopil, tak:
1. Moznost pripojit grid tie inverter jen v rezimu kdy NENI pripojeny XTM na sit, tzn jede v offgridu.
Duvodem je ze na rizeni grid tie se pouziva zvysovani frekvence na vystupu XTM a tim ten gridtie omezi svuj vykon.
Toto ale XTM nemuze udelat kdyz je zaroven v hybridu (rozjel by se od frekvence site)
2. je mozne to delat digitalne kdyz se zapne ze je na vystupu solsafe a pak rele na XTM dokaze vypinat ten gridtie (je potreba prostudovat manual na solsafe)
3. pokud chci mit XTM v hybridnim rezimu, tzn AC in na sit, na vystupu grid tie tak musim mit moznost dodavat do site, protoze pretoky v pripade plne baterky pujdou do site (XTM nema jak snizit vykon toho ongrid menice)

4. Life jsou podle me omezene jen protoze vsechny tyto veci na rizeni jsou podle napeti baterie (parametry 1536, 1549) a to u life moc nerika jaky je stav. neni tam nic ohledne SOC, tzn fw neumi snizovat vykon grid tie podle SOC, ale jen podle napeti.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Studer informacie

Příspěvek od redcrown »

1. To podle mě neplatí (resp. vysvětluje se bodem 3), připojit se může, jen nejde v synchronizovaném stavu řídit frekvencí. Umí ale nabíjet baterii podle bilance na Xtendru a při nabitém stavu to musí začít posílat ven.
2. ano, i ta možnost tam je
3. jasně, viz. bod 1. Někomu to ale nemusí vadit, protože jde zbytek odpálit např. Greenbonem až za Xtendrem. Samozřejmě je otázka, jestli někomu vadí malé přetoky, které by asi GB způsobilo. Mě by to např. nevadilo.
4. To zní jako docela zajímavé vysvětlení. Pak je ale nepochopitelné, proč neumí zohledňovat SOC, když s ním obecně umí pracovat. Je to docela zaostalé, protože dnes Li technologie hýbe světem.
Je otázka, jestli by spolupráci s Li baterií striktně odmítl, nebo by se jen něco mohlo teoreticky stát. Ono by se v hybridním režimu mohlo jednat jen o výpadky sítě, což je jen 1-2/rok. Nemít ale možnost jet ostrovně při výpadku sítě by bylo hodně špatně.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Studer informacie

Příspěvek od willcz »

ad 1 a 3, ano kdyz chci hybrid + grid tie na stran AC out, tak musim umet bud ty prebitky prodat, nebo vytezit napriklad greenbonem. ale asi tam vzdy budou jak pises a mame jen digi vystup ktery rika ze baterka je plna (opet ale asi jen podle napeti)

ohledne lithia je to se studerem takove podivne. na jednu stranu pisou ze podporuji Li, na druhou stranu podle SOC umi ridit jen par veci. Proto jsou napriklad paradoxy jako "battery priority voltage", coz u Li nefunguje spravne.
Kdyz ale je uz BMSka s CANem, tak najednou mame parametr SOC for backup a to dela to co "battery priority voltage" ale na zaklade SOC.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Studer informacie

Příspěvek od redcrown »

Zajímavá otázka, co by Xtender dělal, pokud by měl BMSku přes CAN. Čistě teoreticky by měla BMSka snižovat proud nabíjení a tím i postupně zdvihat frekvenci. To je ale asi jen teorie a možná i zbožné přání. Leda že by s tím měl někdo zkušenost.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Studer informacie

Příspěvek od willcz »

Tak jsem udelal rozborku origo Studeru a porovnal s cinanem.
Pozitivni vec je ze:
- silova relatka jsou stejna
- tranzistory take, tzn IRFB 4410

Rozdilna je znacka tech velkych kondiku uprostred, na origo bohuzel neprectu.

Po teto kontrole jsem v menici flashnul aktualni fw, zapojil paralelne ke stavajicimu.
Rozjezd byl zajimavy v tom ze origo menic hlasi ze ma spatnou fazi na AC-IN vuci druhemu.
Pomohl az reset vseho do default, tzn mozna si pamatoval nejaky parametr ktery mel na funkci vliv (v obou jsem se dlouho vrtal a mozna nekde neco nastavil spatne)

Cinan ma novejsi SN, tzn jede jako Master. Snad to vydrzi :-)
2019-03-29-060 (002).jpg
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Studer informacie

Příspěvek od luge »

Ten moj stale v provizornom zapojeni tlaci prebytky do bojlera. :)
Přílohy
Screenshot_20190329-175228.png
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Studer informacie

Příspěvek od willcz »

Jsem zvedavy kolik vydrzi. :-)
super je ten hasicak vedle menicu, stejny mam u vchodu do garaze.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Studer informacie

Příspěvek od mobilik »

Prosim o pomoc zdatnejsich studerakov ako som ja...

Neviem si dat rady z logovanim udajov. Stale mi pisalo chybu karty a tak som dal sformatovat kartu priamo v RCC. Cvilu tie udaje isli a teraz momentalne znova nejdu uz par tyzdnov, neviete mi poradit co mam skusit nech to uz zacne ist?
V prilohe fotka z webu, niekde su v modrom aj cisla a niekde su prazne stvorceky v datume...
Inak viem ovladat na dialku uplne v pohode studery, len to logovanie zrejme nejde.
Dikes za radu.
Přílohy
Xcom problem.JPG
Čo bolo bolo, bude len horšie...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek