Příprava na FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Wings
Příspěvky: 9
Registrován: ned úno 24, 2019 9:17 am
Reputace: 0

Příprava na FVE

Příspěvek od Wings »

Zdravím,
Rád bych se Vás zeptal na pár věcí ohledně přípravy na FVE.Momentálně jsem ve stavu výstavby RD a tak přemyšlím nad různými prostupy a kabeláží.
Systém, který bych chtěl pro začátek používat je bez ukládání do baterií, čistě co spotřebuji v domácnosti přebytky pak na ohřev TUV. Předpokládám první fáze cca 10panelů

Otázka zní, pokud bych zvažoval pro začátek 10panelů, jaký udělat min prostup na střeše? Bude stačit kopoflex DN50? Když budeme počítat i s budoucím rozvojem FVE tak kabl CYA 35mm2? Vzdálenost 2m.

Dále, projdeme střechou a na půdě bych instaloval měnič, z měniče do domovního rozvaděče cca 15m,tady už se používá CYKY ?
Ještě blbý dotaz, ale kde se určuje co pojede z DS a co z FVE. mám konkrétně na mysli, jestli třeba jakkýkoliv elektrokotel umí spolupracovat s fve, kde posílá přebytky na ohřev. Systém bude fungovat tak, že elektrokotel bude ohřívat zásobník vody jak pro TUV tak i menší zásobník pro podlahové a stěnové vytápění. Elektrokotel porpotherm ray12k, zásobník dražice120l s topnou spirálou, která bude odpojena.

Znáte z vlastní zkušenosti nějaké další "špeky" na co myslet dopředu ať mi pak po zdi nejdou zbytečně dráty a zároveň ať je pak instalace co nejjednodušší?

Děkuji a slunci zdar!
m.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Příprava na FVE

Příspěvek od kodl69 »

měnič na půdě nedoporučuju, předpokládám nezateplenou půdu, tj v zimě zima, v létě horko. Komplet technologie patří do dostatečně prostorné technické místnosti, ne jako u mě, 1,1x1.5m celkem... Na ohřev vody stačí CYKY 3x4, na FV se 3 mi poly panely vw stringu do 5kWp stačí CYa16mm2, hlavně nezapomenout na CYa16mm2 (FeZn8mm, AlmgSi8mm) na pospojování konstrukce panelů a pro přepěťovku, co bude v rozvaděčku pro panely hned na půdě (ostatně měl by k tomuhle být připojen i anténní stožár).
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Příprava na FVE

Příspěvek od dracekvo »

V elektrokotlech se nevyznám. Ale většinou se používají separátní topné patrony přímo v nádržích.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Příprava na FVE

Příspěvek od kodl69 »

Taky bych to tak řešil. Samostatné topný spirály na FV a kotel to jistí z DS. Ale tak trochu nechápu, proč elektrokotel, je potřeba ten systém trochu na FV naplánovat už od začátku, tj slunko svítí jindy, než když potřebuju topit, proto musím mít akumulačku aspoň na dva dny provozu topení, a přímo v ní el. ohřev, jak z DS, tak z FV, nejlépe každý se svou topnou spirálou a ovládáním.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Příprava na FVE

Příspěvek od youda »

Ahoj Wings, vítej v klubu!

Rád bych se Vás zeptal na pár věcí ohledně přípravy na FVE.Momentálně jsem ve stavu výstavby RD a tak přemyšlím nad různými prostupy a kabeláží.
Máš štěstí, že jdu zrovna kolem! Kamarádi o mně říkají, že jsem odborník...

Systém, který bych chtěl pro začátek používat je bez ukládání do baterií, čistě co spotřebuji v domácnosti přebytky pak na ohřev TUV. Předpokládám první fáze cca 10panelů
Ano, to by mohlo fungovat. Budeš potřebovat cca toto:
- ON-GRID měnič, který spolupracuje se sítí a nepotřebuje baterie.
- Schéma, revizi, žádost o připojení k distribuční soustavě ČEZu.
- Jelikož chceš elektřinou topit a budeš připojen k DS, dává smysl jedině 3f systém.
Případně můžeš použít také HYBRIDNÍ měnič, který spolupracuje se sítí, umí provoz BEZ baterií ale podporuje i možnost jejich pozdějšího přidání.

Otázka zní, pokud bych zvažoval pro začátek 10panelů, jaký udělat min prostup na střeše? Bude stačit kopoflex DN50?
Přímo na střeše se panely spojují sériově. Paralelní spojení panelů je vhodné udělat až POD STŘECHOU v takzvaném Combiner Boxu. V tomto boxu také rovnou osadit přepětové ochrany. Kolik panelů spojíš sériově, se určuje až podle toho, jaké vstupní napětí bude mít FV strana měniče. V nejlepším případě bude FV vstup až na 1500V, tudíž všechny panely spojíš sériově a pod střechu povedou jen dva vodiče, plus a mínus. Každý vodič bude ve formě "solární kabel 6mm2". V nejhorším případě by to mohlo dopadnout tak, že FV vstupy měniče budou dimenzovány na cca 150V. Tudíž přímo na střeše spojíš sériově vždy jen 2 panely. Dolů pak povede celkem deset vodičů, každý 6mm2. V obou případech ti Kopoflex DN50 bude stačit. Nicméně počítej s tím, že ve druhém případě (10 vodičů) budeš muset při přidávání dalších panelů pro ně udělat opět nový, samostatný průchod DN50. Pokud jde o počet panelů, podle parametrů měniče budeš muset v začátku osadit třeba 12 nebo 14 panelů. To ale zjistíš podle datasheetu.

Když budeme počítat i s budoucím rozvojem FVE tak kabl CYA 35mm2? Vzdálenost 2m.
Mezi panely a Combiner Box se vedení provádí vždy pomocí "solární kabel 6mm2". Teprve od Combiner Boxu do FV vstupu měniče se vede silnější kabel. Většina ON-GRID i HYBDRID měničů však pracuje s vyšším napětím FV vstupu a s menšími proudy. Je zcela normální, že tyto měniče mají vstupy provedeny pomocí MC4 konektorů, tudíž akceptují opět nejvýše solární kabel 6mm2. Vodič 35mm2 tak nebudeš vůbec potřebovat.

Dále, projdeme střechou a na půdě bych instaloval měnič, z měniče do domovního rozvaděče cca 15m,tady už se používá CYKY?
Tak jak tě upozornili již moji před-řečníci, mít měnič na půdě je velmi špatný nápad. Je tam horko, špatný přístup, když to chytne tak se to blbě hasí. Nedělej to. Měnič dej do technické místnosti. Na AC vedení mezi měničem a hlavním domovním rozvaděčem se skutečně používají běžné kabely CYKY. Doporučuji rovnou zvolit maximální průřez, který snesou AC svorky měniče. Většinou CYKY 5x16mm2, nebo 5x10mm2.

Ještě blbý dotaz, ale kde se určuje co pojede z DS a co z FVE. mám konkrétně na mysli, jestli třeba jakkýkoliv elektrokotel umí spolupracovat s fve, kde posílá přebytky na ohřev. Systém bude fungovat tak, že elektrokotel bude ohřívat zásobník vody jak pro TUV tak i menší zásobník pro podlahové a stěnové vytápění.
Budeš-li mít 3f ON-GRID/HYBRID, připojený na distrubiční soustavu ČEZu a ve smlouvě budeš mít možnost prodeje přebytků elektřiny, pak to pro tebe bude nejlepší řešení. Každý elektrický spotřebič, zapojený kdekoliv v domě, bude primárně konzumovat energii vyrobenou měničem. Bude-li výroba nedostatečná, ve spotřebiči se plynule smíchá energie ze soláru spolu s energií z distribuční soustavy. Žádný systém na řízení přetoků ani "vytěžovač" nebudeš potřebovat. Od spotřebičů toto nevyžaduje vůbec žádnou inteligenci. Funguje to s kotlem, žehličkou, pračkou...prostě s čímkoliv.

Elektrokotel protherm ray12k, zásobník dražice120l s topnou spirálou, která bude odpojena.
Jedná se o 3f kotel, 12kW příkon. Při sepnutí tedy zátěž 4kW na fázi. Pokud bys chtěl co nejvíce ušetřit za topení, doplň topný systém o co největší akumulační nádrž (aspoň 1000L) a jednoduchý vytěžovač: Kotel bude nahřívat tuto nádrž, kdykoliv bude svítit slunce. Že je dostatek slunce mu řekne vytěžovač, například sepnutím jeho stykače. V nádrži tak budeš mít uskladněnu tepelnou energii na období, kdy bude několik dní za sebou škaredě. Teprve pokud teplota nádrže klesne pod určitou hladinu, sepne vytěžovač kotel i bez slunce a tím teprve začneš odebírat zpoplatněnou energii z ČEZu.

Znáte z vlastní zkušenosti nějaké další "špeky" na co myslet dopředu ať mi pak po zdi nejdou zbytečně dráty a zároveň ať je pak instalace co nejjednodušší?

Jelikož chceš elektřinou topit, pak jedině 3f systém.
Požádej o legální připojení k DS, s možností prodeje přebytků.
Přímo na střeše panely spojuj pouze sériově.
Paralelní spojení panelů proveď až pod střechou.
Bude-li tvoje instalace obsahovat Combiner Box, pak ho klidně nech na půdě.
Na půdu si natáhni zemnící vodič.
Měnič nedávej na půdu, ale do technické místnosti.
Některé typy měničů mají větráky a jsou hlučné, nebuduj technickou místnost vedle obýváku ani vedle ložnice.
Ideální umístění technické místnosti je buď v suterénu, nebo mezi vchodem a WC.
Hlavní domovní rozvaděč umísti do technické místnosti.
Nebude-li měnič a hlavní domovní rozvaděč blízko sebe, rovnou mezi oběma natahej více CYKY kabelů jako rezervu.
Měnič umísti na zeď tak, aby se vedle něj vešly další 1-2 měniče.
Měnič umísti tak, aby ve vzdálenosti cca 1m od něj mohly být v budoucnu baterie.
Pokud to tvůj pozemek umožňuje (má řádově více než 1000m2) , místo na střechu instaluj panely raději na pozemní konstrukci. Při zasněžení tak nebudeš muset čekat na několik jasných dnů, kdy slunce sníh postupně rozpustí, ale budeš moci panely očistit a nadále vyrábět i při zatažené obloze.
Vysokonapěťové vedení (stovky voltů) dělej klidně dlouhé desítky metrů.
Nízkonapěťové vedení (do 100V) dělej co nejkratší.
Jak hlavní domovní rozvaděč, tak rozvaděč pro FVE vyber na co největší počet modulů. Spousta z nás došla do stavu, že má doma postupně 4-5 rozvaděčů, případně jsme museli starý rozvaděč vysekávat a měnit za větší. To je pak neskutečný vo*er.

Pokud chceš vědět, jak se to NEMÁ DĚLAT a jak utratit co nejvíce peněz za systém, který je zcela neekonomický, pak se můžeš inspirovat v mé laboratoři: http://youda.mypower.cz

Držím palce!
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Příprava na FVE

Příspěvek od kodl69 »

Nevím, proč mu vnucuješ připojení k DS. Ohřev vody a topení jde udělat podstatně levněj, a bude to DS zálohovaný (stejně to v zimě jinak nebude) potom je řešení ala olozxr6, kterej má několik "regulátorů" pro ohřev vody, a na nějakou elektriku kašle. Pokud by cílem měla být nějaká záloha, tak stačí k tomuto připojit akspert VM II (VM III) a něco baterek, a zálohovat jednu fázi v domě, na kterou zapojím to, co je pro mě důležitý. A hlavně neřeším nic s provozovatelem DS...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Příprava na FVE

Příspěvek od youda »

Proto, že tím chce krmit elektrokotel.
A to je ekonomicky nejvhodnější dělat právě ongridem/hybridem legálně připojeným k DS.

Ještě edit: já osobně ČEZ také nesnáším a preferuji ostrovní systém. To je však moje osobní rozhodnutí a právě proto jsem zde na Mypower.CZ, kde je to hlavně o ostrovním přístupu a soběstačnosti. Dokážu se však vcítit do toho, že ne každý nově příchozí smýšlí stejně jako já...a že mnohým z nich jde skutečně o to, jak co nejvíce ušetřit na provozních nákladech za bydlení. A ruku na srdce - ostrovní systém, byť se zálohou z DS, není tou nejlepší cestou.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Příprava na FVE

Příspěvek od jahodovák »

Asi budu ukamenován ale na ohřev vody a přitápění běží u jednoho známého 500l boiler,do kterého bylo přidáno těleso na 3 krát 220 voltů,napájí ho ,teda jen jednu třetinu 8 panelů bez jakékoliv regulace,v boileru je termostat a havarijní termostat nastaven na 90 stupnů.Jelikož byl kombinovaný je smyčka použita na přitápění.Termostat za poslední 2 roky ani jednou nevypnul,a pokud by se tak stalo uhořel by,s tím je počítáno,vymění se za jiný.Ve výrobě je bytelný odpojovač poháněný motorkem.Je tam rezerva a může se vždy přidat po 8 panelech,dokud nebude těleso využito naplno.Samozřejmě by bylo možnost použít Oplockého ale to by bylo dražší,takto to na jaře a na podzim trochu temperuje a od dubna do září je vždy dost teplé vody.Samozřejmě je škoda termostatů ale pochází z tekoucích boilerů ze šrotu,takže zdarma a účel pojistky splní,takže nebezpečí nehrozí.Je to levné,funguje to a není ani drahé,při opuštění na delší dobu se jednoduše panely odpojí a je klid.....předpokládá to ale pokud možno co největší boiler...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Příprava na FVE

Příspěvek od rva »

Takto se ale musí smířit s tím, že spoustu energie z panelů nevyužije. Panel 240 W má Umppt=30 V. Těch 8 panelů má mppt bod zhruba na 8 * 30 V= 240 V, což odpovídá spirále a dává to 1920 W. Tedy za kolmého plného oslunění je spirála odporově přizpůsobena panelům a systém dává max. výkon. Při šikmém oslunění, třeba na poloviční hodnotě, by odporově přizpůsobená spirála dávala polovinu, to je 960 W. Protože spirála má ale (skoro) stejný odpor, bude na ní při polovičním proudu (poloviční proud, protože je poloviční oslunění) poloviční napětí, což dá celkem P=U*I=480 W. Tedy panely budou dávat 2x méně, než by dávaly s Oplockým.
Ale samozřejmě, pokud i tak je tepla dost, není co řešit.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Wings
Příspěvky: 9
Registrován: ned úno 24, 2019 9:17 am
Reputace: 0

Re: Příprava na FVE

Příspěvek od Wings »

Díky moc všem za cenné informace.
Chci se zeptat, je tady někdo kdo by menší elektrárnu u mě postavil? :)
Wings
Příspěvky: 9
Registrován: ned úno 24, 2019 9:17 am
Reputace: 0

Re: Příprava na FVE

Příspěvek od Wings »

smlouvu s ČEZ o výkupu přebytků bych řešit nechtěl, to už raději nějakou menší baterii.
Otázka je jak by byl tento systém efektivní, kdyby se postavila elektrárna o velikosti ca 2,6kWp, bez baterii, tzn pokrytí spotřeby v domě, přebytky do vody jak jsem se bavili. Jenže 120l je žalostně málo pro nějakou akumulaci. v létě kdy jsou zisky největší a spotřeba teplé vody nejmenší by systém opět nemusel být efektivně využitý.
Tak si pohrávám s variantou, že se dokoupí baterie lifepo 2,4kWh nebo smlouva s dodavatelem jako bohemia energy, amper market o vykupu přebytků? Zase opačný efekt, kdyby se baterie nestíhala dobíjet případně dotápět vodu tak se pár panelů dodělá. Jde o to, že zatím nemám žádnou histiorii odběru, tak se těžko optímálně dimenzuje.
Nejsem žádný elektrokutil (spíš dřevo,kov) :) a tak bych si nechal elektrárnu postavit(na klíč) např. S Power.... nebo někdo tady kdo bych si chtěl přivydělat :)

Ještě jsk jste psali na půdu ne, tak není to klasická půda, ale spíše galerie, tzn dobře odvětraná, střecha nadstandartně zateplená, je tam krasný prostor pro umístění všeho potřebného. Rozvaěč v domě nachystán 54modulů, současně využitých bude do 36, zbytek rezerva. odtud se dá jít pod střechou kabeláží do Technické místnosti k rozvaděči, kotli atd...

Budu rád za reakce, na tatko doplněný systém, zda kravina nebo pecka :D
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Příprava na FVE

Příspěvek od marko250 »

120l bojler s 2.4kW patronou z 10°C na 60°C bude hřát 3hodiny=7.1kWh a 2.4kWh baterka je plná do 50min.Pracovní osvit na pevné 45°pole panelů směr J je v létě od 9-17:00hod za ideálních podmínek a pole 2.6kWp dá cca.=13kWh/den max.Za rok toto pole udělá cca 2.7MWh,což je průměr 7kWh/den,problém je v tom,že 11/12/1 měsíc to bude sotva 1kWh/den a zbytek je na dalších měsících.
Jak využijete potenciál svitu je jen na Vás,když budete sedět na židli doma a koukat kdy zasvítí a podle toho spínat spotřebu v domě ,tak možná vytížíte 75%.Ale bavit Vás to asi nebude :-) .Pak se do toho zamotá chování a přístup k 2.4kWh baterce,do které nelze prát na plno výkon z panelů,protože jednoduše na to chcípne.Tím se zase natahuje čas nabíjení atd.Pak taková zásoba sotva stačí na upečení kuřete v troubě.A nakonec tady máme cenu investice vůči užitku,která to v porovnání k DS a vhodnému tarifu úplně zabije.Za mě má smysl jen úplné pokrytí domu pořádnou FVE,kdy poměr samozásoby převyšuje tu z DS.Pak je to o volném balíku peněz a docela slušném "úroku" z FVE investice,která se mě aspoň na 100% vrátí a možná i něco vydělá.Minimálně mám energii při výpadcích a odstávkách v obci.Z 5MWh jsem použil 0.8MWh z DS/rok a navíc ohřál spoustu vody z přebytků.
Pak je tady několik uživatelů co tvrdí,že je spotřeba v domu hlavně složená z malých spotřebičů,já s tím nesouhlasím viz:
-vysavač 2200W
-žehlička 3000W
-toustovač 1300W
-myčka 2300W
-trouba 1800W+1000W
-mikrovlnka 1700W
-pračka 2200W
-rychlovarka 1750W
-vodárna 1400W
-kompresor 1800W
-TIG 2000W
-fén 1870W
-horkovzduška 100-2500W
-rozbrušovačka 850W
-přímočarka 600W
-pokosovka 2200W
-kuch robot 1000W
-výřivka 1500W
mnoho z tohoto seznamu mám v domě 2x a navíc nízkovýkonné věci domácnosti,které jedou nonstop jako lednice,routry,notebooky,zvonek,čerpadlo jezírka a jiné blbosti.

Takže to opravdu vidím tak,že měnič má vykrýt tři výkonné spotřebiče s drobotinou,baterka má překlenout 3 normální dny spotřeby a pevné panely minimálně 5kWp,raději 2x víc na toto a řešit odklon přebytků nejen do ohřevu,ale i chlazení.Pořídit si FVE na klíč za 269tKč s 2.4kW měničem a 3.4kWp polem s 4kWh baterkou a vykrývat jen 600W stálé spotřeby drobotiny ,asi moc návratnosti a radosti nepřinese!Sehnat komponenty sám,instalaci provést svépomocně a za stejnou cenu mám trojnásobně výkonnější FVE,jen nebýt srab a línej. :-)
Takže pokud doma leží volně prachy,proč ne.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Příprava na FVE

Příspěvek od KubisKV »

Wings píše: Otázka je jak by byl tento systém efektivní, kdyby se postavila elektrárna o velikosti ca 2,6kWp, bez baterii, tzn pokrytí spotřeby v domě, přebytky do vody jak jsem se bavili.

bez baterek je to podle mě neefektivní. Krom využití vody.
Já mám na ohřev vody vyčleněny extra panely, mnoho členů na fóru to řeší formou vytěžovače a vodu ohřívají jen z přebytků.
pro mě byla TUV priorita, tak to mám nezávisle na FVE.
Pokud máš místo na větší akumulačku, budeš dělat podlahovku, možná by stálo za to, vyčlenit větší část panelů na ohřev vody třeba přes OPLOCKÉHO, nebo SITON.

Nejsem žádný elektrokutil (spíš dřevo,kov) :) a tak bych si nechal elektrárnu postavit(na klíč) např. S Power.... nebo někdo tady kdo bych si chtěl přivydělat :)

zbytečně vysoká cena, samodoma i třeba s pomocí někoho znalého máš větší cást peněz ušetřenou na jiné investice. Firmy musí vydělat na uklízečky, účetní a sekretářky.

Ještě jsk jste psali na půdu ne, tak není to klasická půda, ale spíše galerie, tzn dobře odvětraná, střecha nadstandartně zateplená, je tam krasný prostor pro umístění všeho potřebného. Rozvaěč v domě nachystán 54modulů, současně využitých bude do 36, zbytek rezerva. odtud se dá jít pod střechou kabeláží do Technické místnosti k rozvaděči, kotli atd...

pokud ještě dům stavíš, na přípravu elektroinstalace pro FVE bych použil LV lišty zasekané do zdiva, nebo trubky na elektrorozvod. Kopoflex se samozřejmě použít dá taky, výhoda je, že nemusíš sekat šlice rovně, nemusíš dokupovat odbočky,kolena jako na pevné koryta. jen v hladkých trubkách a lištách se lépe tahá a nedrhne to o stěnu jako u kopoflexu.

Budu rád za reakce, na tatko doplněný systém, zda kravina nebo pecka :D
Wings
Příspěvky: 9
Registrován: ned úno 24, 2019 9:17 am
Reputace: 0

Re: Příprava na FVE

Příspěvek od Wings »

jenže v zimních kdy je spotřeba teplé vody nejvíce, nejmíň svítí. když dám akumulačku 500l nahřeje se vůbec??? prodej dodavateli není lepší řešení dle aktuální ceny na krátkodobém trhu?
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Příprava na FVE

Příspěvek od KubisKV »

Wings píše:jenže v zimních kdy je spotřeba teplé vody nejvíce, nejmíň svítí. když dám akumulačku 500l nahřeje se vůbec??? prodej dodavateli není lepší řešení dle aktuální ceny na krátkodobém trhu?
kdyz nesviti, nevyrabi. Porad mas DS a jak uz psal kodl i youda, je moznost mit v akumulacce druhou spiralu pro DS, nebo kotel.
O prodeji ee nic nevim. Jsem na ostrovu

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek