Nastaveni Infini 3f 10 kW

Měniče InfiniSolar
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od youda »

Tome,

já když to zkoušel u sebe, dospěl jsem k tomuto:
- Pokud není zaškrtnuté to zaškrtávátko nad tím, tak to časy ignoruje a nenabíjí nikdy
- Pokud není zaškrtnuto "Allow AC to charge batery", tak to časy opět ignoruje a nenabíjí to nikdy.
- V různých režimech se to chová různě. Například v Off-Gridu nelze čas nabíjení vůbec změnit (je tam tuším fixována půlnoc až 5 ráno)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
chose0108
Příspěvky: 22
Registrován: sob úno 09, 2019 6:46 am

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od chose0108 »

youda píše:Ahoj chose, tak už na to koukám...

Parametry baterky máš nastavené podle SOP Pylontechu, podle toho to ale s InfiniSolarem nefunguje spoustě lidí - asi proto, že Infini nemá samostatné voltage-sensing kabely a při pořádném zatížení tak dojde na silových kabelech AKU k rychlému poklesu napětí.

1) Tam co máš teď 48V nastav 42V - viz níže červeně
2) Tam co máš teď 60A a 90A nastav shodně 100A - viz níže fialově
4xPylon with InfiniSolar.PNG
Pak vyzkoušej zapnout pár silnějších spotřebičů:
- I bez slunce by mělo jít zatížit měnič na cca 5 KW, aniž by se přepnul do bypassu.
- Se sluncem by mělo jít měnič zatížit i nad 10KW, opět aniž by se přepnul do bypassu.

Co se týče rizika, že bys Pylon vybil pod jeho dolní hranici (cca 2.6V na článek x 15 článků), to se nestane, neboť pokud Pylon ucítí, že jsi jej příliš vybil, baterka se sama vypne. Znovu ji pak nastartuješ zapínacím tlačítkem. Nicméně, při nastavení cut-off na 42V se tak nízko ani nedostaneš, Infini se přepne do bypassu dřív.

3) Až budeš mít předělané dráty k elektrokotli, nastav místo aktuálního Grid-Tie with Backup (III) hodnotu Grid-Tie with Backup (II)
Infini Modbus limiting.PNG
Poté vyzkoušel za slunného dne zapnout elektrokotel:
- neměl bys vidět přetok
- měl bys vidět, že kotel odebírá z DS menší příkon, než na kolik skutečně jede
- na infini bys měl vidět, že z panelů tahá maximální výkon
Dík tak jsem to tak nastavil a zapnul jsem bojler a končící a hned to hlásilo overload tak jsem místo 100 vrátil původní hodnoty a nechal 42 a zapnul kotel odebírá 6,5 a žádný přetížení a bral z FVE i baterky akorát vybíjení je 120 Amp ale chybova hláska nic tak nevím
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od youda »

Jaký příkon máte ten bojler a kolik má fází?
Pokud by byl 1f, měl třeba 2.4kW příkon a byl na stejné fázi, kde máš něco jiného, může to překročit limit 3.3kW na fázi, který infini má a pak se může objevit "overload".

Pokud by to byl 3f bojler 4kW, ten bere na fázi jen cca 1.33kW.

Těch 100A je maximální dovolený nabíjecí/vybíjecí proud. Je zvláštní, že když nastavíš vybíjení 90A, tak ti to ukazuje odběr 120A z baterek. Jinak 120A x 50V = cca 6000W z baterek.

Podle toho jak to popisuješ se mi ještě zdá, že bys také mohl mít problém s příliš dlouhým a slabým kabelem mezi pylontech a Infini. Nicméně, nastavení cut-off na 42V nechej, to proudové omezení nechej na původních 60A nabíjení a 90A vybíjení a pár dní sleduj, jak se ti to bude chovat.

Co firma - už se povedlo domluvit přepojení kotle s tou možností ručního přepínání před/za měnič?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
mlokecek
Příspěvky: 28
Registrován: ned črc 08, 2018 7:41 pm

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od mlokecek »

Ahoj, zajímavý poznatek, těch 42V máš někde ověřeno, že to není pro baterky problém ?
Já když nechám vybíjení odpojit při 48.1V, tak mi z nich měnič žere někam na 47.4V a potom se baterky hodí do spánku.


[quote="youda"]Ahoj chose, tak už na to koukám...

Parametry baterky máš nastavené podle SOP Pylontechu, podle toho to ale s InfiniSolarem nefunguje spoustě lidí - asi proto, že Infini nemá samostatné voltage-sensing kabely a při pořádném zatížení tak dojde na silových kabelech AKU k rychlému poklesu napětí.

1) Tam co máš teď 48V nastav 42V - viz níže červeně
2) Tam co máš teď 60A a 90A nastav shodně 100A - viz níže fialově
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od youda »

Mlokecek,

jde o to, že algoritmus FW v Infini je původně dělaný na olověné baterky, u kterých napětí lítá dle stavu nabití nahoru a dolu jako na houpačce. LFP baterie, včetně Pylontechu, mají velmi malý rozsah napětí mezi nabitím a úplným vybitím.

Když na Infini nastavíš ta dvě napětí podle reality nabití/vybití (a tedy velmi blízko sebe), pak každý úbytek napětí na kabelech k AKU Infini vyhodnotí jako stav úplného vybití a hned jde do bypassu. Při pomalém vybíjení to není problém, ale jak začneš tahat 100A (100A= doporučený vybíjecí proud pro 4xPylon) tak se ti hned objeví ten úbytek napětí.

Je to celkem známé chování setu Pylon+Infini: V podstatě pořád ti na displeji svítí low-battery voltage, battery near limit atd. Jsou to asi tři hlášky, které neustále rotují dokola. Zapneš pár silnějších spotřebičů, Infini zařve low-battery, hodí bypass, přitom na Pylonech ti všechny ledky ukazují, že baterka je skoro plná. Nový FW a karta do Infini to řeší tak, že bypass už se neřídí napětím (které skáče dle zatížení) ale čte si SOC přímo datovým kabelem z BMS Pylontechu.

Když povolíš vybíjení až do 42V, nepřejde Infini do bypassu nikdy. Pokud baterku pomalým proudem vybiješ až pod těch skutečných 48V, tak se baterka "uspí" sama. Ve skutečnosti se prostě odpojí relátka co jsou uvnitř. To Infini pozná a při takovém vybití se ti přehodí do bypassu.

Pokud máš tedy dost cihel, není nastavení na 42V problém. Vydržíš jet celou noc na baterky a k této hodnotě to nikdy nedojde. Pokud máš cihel málo a baterky každý den přes noc vybiješ, budeš je ráno muset nastartovat ručně (Infini nezačne nabíjet dokud neuvidí na svorkách baterie nějaké napětí). Když se ti bude "uspávání" stávat často, je to signál, že je potřeba dokoupit další cihly. Rozumné minimum v rámci ČR jsou 4 cihly.

Takže "long-story-short": Nastavením na 42V to pokazit nemůžeš, Pylon si to ohlídá sám.

PS:

1) Kabely dodávané k pylonům jsou dost tenké, byť papírově mají snést 120A.

2) Navíc je tam spousta přechodů na těch Amphenol konektorech: 1 cihla = 4 přechody. Na celém stacku 4 cihel tak máš 14 přechodů (16-2 nezapojené). Je to daň za pohodlnou instalaci.

3) Pokud někdo k těm tkaničkám ještě připojí dalších 10m kabelu (5m plus, 5m mínus), aby měl baterky kousek dál od měniče, tak mu to pak zlobí furt.

4) Nepomáhá tomu ani to, že Pylon má uvnitř jen 15 článků, narozdíl od obvyklých 16-ti článků. Tím jsou napětové hladiny ještě o kousek blíže u sebe, než normálně.

Aby to nevyznělo špatně - vůbec Pylon nehaním, je to skvělý výrobek a dělá přesně to, na co byl navržen. Spousta věcí se mi na něm líbí, ale některé jsou prostě nedotažené. Na druhou stranu, nic moc lepšího na trhu stejně není, obzvlášť pokud chce člověk postupně růst nad 20kWh kapacity.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
chose0108
Příspěvky: 22
Registrován: sob úno 09, 2019 6:46 am

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od chose0108 »

youda píše:Jaký příkon máte ten bojler a kolik má fází?
Pokud by byl 1f, měl třeba 2.4kW příkon a byl na stejné fázi, kde máš něco jiného, může to překročit limit 3.3kW na fázi, který infini má a pak se může objevit "overload".

Pokud by to byl 3f bojler 4kW, ten bere na fázi jen cca 1.33kW.

Těch 100A je maximální dovolený nabíjecí/vybíjecí proud. Je zvláštní, že když nastavíš vybíjení 90A, tak ti to ukazuje odběr 120A z baterek. Jinak 120A x 50V = cca 6000W z baterek.

Podle toho jak to popisuješ se mi ještě zdá, že bys také mohl mít problém s příliš dlouhým a slabým kabelem mezi pylontech a Infini. Nicméně, nastavení cut-off na 42V nechej, to proudové omezení nechej na původních 60A nabíjení a 90A vybíjení a pár dní sleduj, jak se ti to bude chovat.

Co firma - už se povedlo domluvit přepojení kotle s tou možností ručního přepínání před/za měnič?
Bojler má 2,2 a je jednofazový. Zapnul jsem bojler a rychlovarku a byl odběr na jedné fázi a to byl asi problém. Když zapnu kotel tak tam je to po 2kw na fázi. Jinak to ukazovalo na měníči 120Amp.
Přes ten solarpower jsem to nastavil a nechali tam heslo původní asi nečekali ze se bude někdo zajímat proč tomu tak je.
Přílohy
70ACC265-CA17-4A2D-83C8-8C89E643A79F.jpeg
B69D8D17-7B75-4238-95E9-81E810BC3218.jpeg
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od youda »

Chose,

pokud jsi chtěl odebírat více než 3.3kW na jedné fázi a vyhodilo to "overload", pak tě to bude úplně stejně zlobit také ve chvíli, kdy elektrokotel pořádně sepne. Nebo když se potká kotel + něco dalšího.
Ty tam máš 2 x 3f topnou patronu viď? Něco jako 3f x 2kW + 3f x 2kW, takže dohromady cca 12kW. Nebo je to ještě trochu jinak?

Až budeš mít možnost elektrokotel ručně přepínat, upravíme ještě to "žluté" nastavení - režim.
Zatím by ti to mohlo fungovat pokud necháš zapnutou jen tu jednu patronu a druhou vypneš/odpojíš. I tak ti ale zbyde výkon měniče jen cca 1300W na fázi. To nebude stačit ani na rychlovarnou konvici, možná to utáhne mikrovlnku nebo vysavač. No schválně zkus nechat běžet kotel na těch cca 6kW a pusť do toho ještě tu konvici (mrkni jaký má štítkový příkon), jak se bude měnič chovat.

PS: Máš vyhlášku 50 a umíš se trochu hrabat v elektrice? Pokud ano, mohl bys udělat tento test:

- Kotel necháš běžet na 6kW.
- Na jednu fázi lezoucí z modbus elměru směrem do AC-in na InfiniSolaru si připojíš kus kabelu a zásuvku na 230V.
- Do této zásuvky si zapojíš konvici.
- Přehodíš režim na měniči viz. předchozí příspěvky.
V tomto zapojení bude konvice mixovat DS+PV. Ani když bude vařit 5 minut nemělo by to vyhodit overload. Odkud energie skutečně teče, změříš klešťákem, nebo sledováním elměrů.

Nicméně pokud nemáš tu 50tku, tak raději nic, ať tě to nezabije.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
chose0108
Příspěvky: 22
Registrován: sob úno 09, 2019 6:46 am

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od chose0108 »

Dík za info 50 nemam Jinak tak jsem zkoušel a např. Vše je na jednom okruhu jako rychlovarka bojler Vysavac ať. Takže když se to sejde tak napíše overload ale po chvilce to naběhl zpět jelikož teď svítí Jinak jsou to badatele nejprve zkusí snížit vybíjení na 25 místo 90 a když to nepomůže tak to předělaji. Myslím ze to nic nezmění. Doteď jsem si myslel ze stridac je schopen hlídat 3faze a michat to aby bylo +- stejně ale asi mohu na každé fázi odebrat 3,3kW. A pokud dojde k většímu odběru tak overload ale přitom 1,3 ze sítě a zbytek z FVE a baterie. To byl +- odběr 4,6kw
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od tomas »

youda píše: Když na Infini nastavíš ta dvě napětí podle reality nabití/vybití (a tedy velmi blízko sebe), pak každý úbytek napětí na kabelech k AKU Infini vyhodnotí jako stav úplného vybití a hned jde do bypassu. Při pomalém vybíjení to není problém, ale jak začneš tahat 100A (100A= doporučený vybíjecí proud pro 4xPylon) tak se ti hned objeví ten úbytek napětí.
To je problém vysokých proudů a malých napětí, ale u hybridních přivazovaných měničů by dost pomohlo kdyby tam výrobci doprogramovali funkci P(Uaku) a tedy při dosažení např. 48V by plynule snižovaly výkon (proud) měniče z akumulátoru na takovou hodnotu aby napětí dále neklesalo. Vlastně by to bylo podobné jako při nabíjení kdy se měnícím proudem nabíjí na nastavenou hodnotu napětí, jen tady bylo pro vybíjení také na nastavenou hodnotu napětí. Tak by se dal akumulátor vždy plynule vybít přesně na nastavenou hodnotu napětí. Jen u ostrovu a výpadku sítě by se to nedalo použít, protože by chyběla energie, ale při přifázové sítí by mohla být funkce P(Uaku) aktivní. Potom by tyto problémy nenastávali.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od youda »

Jo Tome, P(Uku) by byla krásná funkce :)

Nadruhou stranu, s většinou LFP baterek měniče nemají problém. To jen v Pylonu úplně nepřemýšleli, takže ač celkově jen Pylon jako výrobek dobrý, tak jeho konstrukce je prostě choulostivější na větší zátěž.

Nicméně, i toto InfiniSolar umí pořešit - stačí, když bude kotel správně zapojen, zakáže se vybíjení baterií do DS a je to. Výstupní strana AC bude napájena z FVE+AKU, do strany DS půjdou jen přebytky z panelů, které se v kotli smíchají s EE z DS.

Toto vše lze v režimu on-grid with backup II nakonfigurovat. Číňan na to myslel a flexibilita InfiniSolarů je neskutečná. Proč to u nás všechny firmy zapojují blbje(jako by to byl ostrov), to je mi záhadou.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
chose0108
Příspěvky: 22
Registrován: sob úno 09, 2019 6:46 am

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od chose0108 »

tak jsem laboroval.Snížil vybíjení na 25A. Pokud byla PV energie out tak i když zapnu kotel tak přes 25 nejde,pěkně pomalu vybíjí a při 6kw odběru kotle šlo 2,5kw z baterky a zbytek ze sítě- což super, pak jsem zapojil PV a hned to naběhlo na 150 a vše spadlo do bypassu. Takže jde nastavit aby to i při výrobě z FV a baterce nevalilo 150? díky
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od youda »

Ahoj Choze0108,

podle mne to do bypassu spadlo proto, že měnič chtěl veškerý ten výkon vzít na sebe - jako že z baterky si vezme 25A a zbytek proudu že si vezme z panelů.

Vyzkoušej to, až to budeš mít přepojeno před měničem. Tam by se to mělo chovat tak, že baterii to nebude vybíjet vůbec a měnič by měl jet jen do aktuálního výkonu panelů.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
chose0108
Příspěvky: 22
Registrován: sob úno 09, 2019 6:46 am

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od chose0108 »

Dík, jinak dík za všechny rady. Tak elektrokotel jsem upravil odpojil jednu patronu 6kW a ted topí jen na 6kw a když je kosa tak si ručně zapnu dalších 6. Pak v noci jede více ze sítě a z baterky max 2kw. mám tam nastaveno max vybíjení z baterky 40A a to přes noc stačí.
Jinak v létě chci zapojit tepelné čerpadlo. Mám ho zapojit taky mezi Modbus a měnič, nebo až za měnič?
A ještě jednou velké DÍK
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od youda »

TČ zapoj taky mezi modbus a InfiniSolar.
Přes den pojede na panely + DS, v noci pojede jen na DS.

Nemá smysl topit baterkama, to jim strašně škodí a když přepočteš, že máš v baterkách třeba 10kWh tak je to 30 korun. To je lepší koupit z DS a neničit kvůli 30ti korunám baterku.

Jen pro zajímavost Chose, tobě už se povedlo nastavit ten Grid-Tie with Backup (II) a přepojit kotel mezi modbus a infini, nebo to ještě pořád máš za Infini?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
chose0108
Příspěvky: 22
Registrován: sob úno 09, 2019 6:46 am

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od chose0108 »

ve čtvrtek mají přijít a snad se to konečně dodělá. Uvidíme. V čem je rozdíl mezi Grid... II a Grid III co mám teď?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od youda »

Grid-Tie with Backup(II) je jediný režim, u kterého je výrobcem podporována ta aplikace s modbus elektroměrem.

Grid-Tie with Backup(II)
- snaží se udržet v chodu všechny zátěže na AC-out
- energie navíc se uloží do baterie
- pokud je energie stále přebytek, pošle se směrem k modbus elektroměru (tedy dotuje topení)

Grid-Tie with Backup(III)
- snaží se udržet v chodu všechny zátěže na AC-out
- energie navíc se pošle do distribuční sítě
- pokud je do distribuční sítě odesíláno více než je nastavený limit, pak teprve přebytek nabíjí baterii

Takže teď to máš vlastně v režimu, kdy by to s modbus elměrem nemělo vůbec hodit :D
Ten režim III je pro ty, kdo chtějí prodávat elektřinu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Infinisolar10
Příspěvky: 18
Registrován: pát led 24, 2020 3:08 pm

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od Infinisolar10 »

Zdravím, cca rok jsme majitelem FVE Infinisolar 10 kW v kombinaci Pylontech 14,4 kWh. Firma nedokázala nastavit systém tak, aby nedocházelo k předčasnému odpojení baterie do střídače při poklesu napětí, úplnému vypnutí baterií při dlouhodobém zataženém počasí apod. Po nekonečních pokusech s nastavováním hodnot, které nikam nakonec nevedlo, jsem vyřešil zakoupením BMS Boxu. Důležitý parametrem, který je nutné nastavit je nabíjení baterií AC pouze na 1A. V takovém případě se při nízkém napětí baterie přepne do režimu stand-by do doby, než střídač vyrábí z FV.
mlokecek
Příspěvky: 28
Registrován: ned črc 08, 2018 7:41 pm

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od mlokecek »

Ahoj předpokládám, že máš na mysli tohle http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... 0k-a-pylon
Můžeš se více rozepsat ohledně instalace a nastavení, jestli jsi to montoval sám ?
Infinisolar10
Příspěvky: 18
Registrován: pát led 24, 2020 3:08 pm

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od Infinisolar10 »

Ano, jedná se o BMS RS485 box pro Infini 3K-10k a Pylon. Jedná se o klasickou instalaci od Solar kit s použitím elektroměru Eastron, 33 panelů o nominálním výkonu 300W na dva stringy. Co konkrétně tě zajímá za nastavení prosím?
mlokecek
Příspěvky: 28
Registrován: ned črc 08, 2018 7:41 pm

Re: Nastaveni Infini 3f 10 kW

Příspěvek od mlokecek »

Tak to mám stejnou konfiguraci od stejné firmy.
Jen mě zajímá, jestli stačí jen propojit do střídače a baterií, nebo se musí i něco nastavovat ve střídači ?
Při jaké hodnotě napětí baterie uspává ?
Jakou verzi firmware máš ve střídači ?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek