Připojit staré olovo?

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Připojit staré olovo?

Příspěvek od vata »

Zdravím,

mám jednu rok používanou 100Ah AGM Banner, cyklovanou max do 11,8 V a patrně přebíjenou CXN regulátorem. V únoru jsem ji ze systému vyřadila, nahradila jsem ji 400Ah olovem stejného typu (4x100Ah). Vyřadila jsem ji proto, protože po rozpojení nabité baterie (podle CXN) i bez zátěže kleslo její napětí na 12,4V - pravda, byla tehdy dost zima, ale ostatní baterie se držely výše.
Ta baterka ležela pak ladem až doteď, kdy mě napadlo změřit jí napětí (naprázdno) - naměřila jsem jí 12,34.
Co myslíte, je ta baterie schopná připojení, nebo ty novější a hýčkané baterie (cykly nad 12V, Tristar) zbytečně zatížím?

Díky :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Připojit staré olovo?

Příspěvek od matej »

Já bych ji otevřel, dolil vodu (AGM má taky rezervu vody nad elektrodama jako normální olovo, dokonce i GELovka se dá dolít ale tam se to musí dělat VELMI pečlivě) a dal na 2-3 týdny na desulfátor. A pak bych ji nechal ležet to doby, než bude opravdu v systému potřeba tzn. v zimě.
Pravda a Láska zvítězí!.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Připojit staré olovo?

Příspěvek od SJM »

Nebylo by lepší po desulfataci doprát té 100Ah AGM Bannerce několik cyklů v používaném rozsahu?
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Připojit staré olovo?

Příspěvek od matej »

SJM píše:Nebylo by lepší po desulfataci doprát té 100Ah AGM Bannerce několik cyklů v používaném rozsahu?
Stejně v zimě ty cykly budou hlubší .. ale určitě to neuškodí.
Nejlepší by bylo změřit ji kapacitním testem (nabít, zátěž C/20 do 10,5V pak znovu ihned nabít) před a po léčbě.
Pravda a Láska zvítězí!.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek