BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.

Energetický blackout

by pro mě byl problém
5
9%
mi pokryje elektrocentrála
5
9%
mi pokryje má vlastní FVE
42
75%
neřeším, elektřinu nepotřebuji
4
7%
 
Celkem hlasů: 56

toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od toxic_cz »

czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od SJM »

Obyvatele to nepotěší. Také nepotěší ten závěr, že výrobu elektřiny v Indii je potřeba razantně zvýšit, je jen obtížně představitelné, že by se tak stalo především z OZE.
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od toxic_cz »

Představte si třeba týden v Evropě bez elektřiny a v černém městě pár běžně fungujících svítích domácností s FVE ostrovem, docela bych se asi bál.
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od mypower.cz »

toxic_cz píše:Představte si třeba týden v Evropě bez elektřiny a v černém městě pár běžně fungujících svítích domácností s FVE ostrovem, docela bych se asi bál.
uz se na to tesim :D
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm
Reputace: 4

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od prochazka85 »

docela bych se bal pri blackou svitit naplno, staci kdyz pri bource vypadne sit na 2-3h v ulici
a uz muj svitici dum pritahuje nechtenou pozornost.
Pri nejakem vetsim blackoutu by to mohlo byt az nebezpecne.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od mypower.cz »

prochazka85 píše:docela bych se bal pri blackou svitit naplno, staci kdyz pri bource vypadne sit na 2-3h v ulici
a uz muj svitici dum pritahuje nechtenou pozornost.
Pri nejakem vetsim blackoutu by to mohlo byt az nebezpecne.
pri nejakem delsim blackoutu by nejspise zacaly vznikat lokalni energeticke site (odhad). Podle me by si to spolecnost vyresila po svem. Mimochodem co by vlastne delal ten vtrhnuvsi clovek do baraku kde se pri blackoutu sviti? Sel se zeptat jak to delame?
A: No hele, pamatujes si jak sem ti onehda rikal o tech panelech a tys mi rikal ze je jeste dlouha navratnost a ze te CEZ nepripoji a ze se to nevyplati a ze baterky jsou drahe a ze maji kratkou zivotnost a ze ti to neutahne elektricky kotel a domaci elektrickou pec na taveni olova a ze na to kasles?
B: :?
A:Tak sup sup.. zitra muzes svitit taky..
:D

EDIT:
A: A z prebytku muzou svitit oba dva co bydli vedle tebe .. :idea: Jake si koupi baterky je na nich...
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od xmasin »

A je nutné svítit, když ostatní nesvítí? Já plánuju FVE jako úsporu přes den (lednice, PC ...) a pro případ výpadku jako zálohu, ale to neznamená, že na sebe musím nějak upozorňovat, takže klidně budu svítit baterkou nebo svíčkama, hlavně, že mě půjde plynový kotel, lednice, vodárna, alarm a kamerový systém. Na druhou stranu pro tyhle případy není od věci mít po ruce nějaké obranné prostředky, třeba minové pole :D. Jinak já jsem zažil výpadek proudu na tři dny při kalamitě na Jablonecku v roce 2010 a tehdy hlavní lokality daly dohromady poměrně rychle, ale ty trochu zastrčené zprovoznili až asi za dva až tři dny.
Navíc je česká distribuční soustava poměrně předimenzovaná, takže tak masivní výpadek jako v Indii nám nehrozí.
anywhereonline
Příspěvky: 3
Registrován: pon říj 24, 2011 9:28 am
Reputace: 0

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od anywhereonline »

Přesně tak, souhlas. Mrazák, chladnička - uchování potravin. vodárnu může nahradit ruční pumpa.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od vata »

Úplný výpadek elektřiny tohoto rozměru v Evropě by měl asi velmi zajímavé důsledky. Pokud by po dvou dnech ještě nepropukla zrovna anarchie a drancování nebo něco na ten způsob, určitě by nás to donutilo zamyslet se velmi vážně nad tím, zda je totální zasíťování a nejen energetická centralizace takové terno. Možná bychom pak masivněji začali budovat domácí FVE právě kvůli vlastní energetické bezpečnosti.
Mimochodem, sledovala jsem na půl ucha tiskovku, kde prezentovali energetickou koncepci, a ta pasáž, kde povídali, že v těch numerech počítají s rozvojem střešních FVE byla sympatická, až do chvíle, kdy jsem si uvědomila, že čekají, že si lidé začnou vlastní FVE opatřovat tak nějak jaksi sami od sebe, bez podpory, bez pomoci.
Možná že hlavním motivátorem pro domácnosti má být právě cena energie, prostě budeme čekat, až bude tak drahá, že si vlastní panýlek opatří každý :) Takže, váhavci - běžte do toho teď, za pár let totiž bude po panelech příšerná sháňka.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od SJM »

vata píše:Takže, váhavci - běžte do toho teď, za pár let totiž bude po panelech příšerná sháňka.
Zatím nejlepší účinnosti dosahují komerční panely monokrystal Sanyo-Panasonic HIT - cca 19%. Opravdová sháňka začně až budou v nabídce komerční panely s účinností 30-35%, řekl bych.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od LIX »

Čo z toho že majú takú účinnosť keď zájde slnko a ich prúd klesne na 50mA pri 50W panely a amorf bude mať 1,2A pri 50W panely? :D (Osobná skúsenosť) Príde mi to ako kvantita vs kvalita, ale možno som v omyle.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od bert »

SJM píše:Zatím nejlepší účinnosti dosahují komerční panely monokrystal Sanyo-Panasonic HIT - cca 19%. Opravdová sháňka začně až budou v nabídce komerční panely s účinností 30-35%, řekl bych.
Až na to, že tá účinnosť nebude za cenu súčastných panelov. :?
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od SJM »

I současné panely mají za sebou výrazný cenový vývoj.
Veles
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 05, 2012 3:52 pm
Reputace: 1

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od Veles »

Cena bude jinde u 30-35? Priklad televiznich prijimazu od CRT pres Plazmu do LCD ukazuje prave opak. Pocitace to same, auta to same (pomer ceny vuci platu v danem roce).

U vyroby vzdy platilo, kdyz se zaplati stroje a vyvoj cena klesa hooodne rychle(diky konkurenci ciny je snizovani o to rychlejsi). Kdyz se bude vyrabet velke mnozstvi opet muzou snizit cenu(i pri mensi maji navratnost ve stejnem intervalu).

Takze ceny 30-35ucinnych panelu je to posledni ceho se bojim....


Edit:
co se tyka blackoutu, uz jenom to, ze existuje skupinka lidi co zacinaji brat rozvodnou sit jako zalohu a jednou na vlastnim(admin ma centralu). Ukazuje smer vyvoje neudava firma typu IBM, ale male firmy (v zacatcich treba google, apple apod.). Kdyz se ukaze to co delaji lidi na tomto vebu jako zivotaschopne pak se teprve chytne velka firma nebo vznikne na novem odvetvi novy gigant...
radex
Příspěvky: 59
Registrován: pon lis 07, 2011 3:06 pm
Reputace: 2

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od radex »

Veles píše:Kdyz se ukaze to co delaji lidi na tomto vebu jako zivotaschopne pak se teprve chytne velka firma nebo vznikne na novem odvetvi novy gigant...
Jsem zvědav, jak to dopadne. Taky může nastat obdoba vývoje v telekomunikacích a varianta "česká wifi" - posledních 5-10 let - kdy (tehdy na hraně zákona) vznikly sousedské sítě a menší a střední firmy. Ty firmy jsou celkem úspěšné a ovládly většinu domácností, přesto paradoxně zůstal velmi úspěšný také Telecom-O2.

http://www.earchiv.cz/b11/b1130001.php3

V energetice by scénář vypadal tak, že domácnosti a menší a střední firmy budou hodně soběstačné, ale ČEZ si přesto vyrobí a vykasíruje svoje.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od redcrown »

No já si myslím, že pokud by nastal delší blackout - několik týdnů - na větším území (na úrovni více zemí nebo EU), tak rozhodně nastanou hrozné věci. Rozhodně si nemyslím, že kdo má zálohu vlastní, že může být v klidu. Podle mě ho ostatní sežerou, zabijou nebo tak něco. V tu chvíli totiž nebudou platit žádná pravidla, zákony, pořádek,...Prostě totální kolaps společnosti. Tady by asi na nějakou dobu pomohlo jedině ozbrojení.
Hlad, zima a bída jsou nevyzpytatelné!
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
georgiik
Příspěvky: 38
Registrován: sob kvě 18, 2013 11:23 am
Reputace: 0

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od georgiik »

Kdo ještě nečetl zkuste knihu: Ondřej Neff, Tma 2.0 - druhé vydání je o dost pesimističtější. Nebylo by příjemné kdyby svět takhle dopadl :(.
24x128Wp Sharp NA-F128GJ (3072Wp Amorf), TriStar-60 MPPT, 2,4kWh-48V LiFe Pylontech + 1kWh-12V Pb DC spotřeba, 48V/5000W Power Jack LF by Matej
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm
Reputace: 6

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od Wagoneer »

Georgiik - doplním ještě jednu knihu:
W. Fortschner - Vteřinu poté....
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od ota »

Při totálním blackoutu trvajícím pár dní máme velký problém úplně všichni.
Jedna věc je, že mi pojede doma lednice a mrazák ale až to sním, jídlo nikde nekoupím. Málo domácností má doma zásobu na víc než pár dní.
K čemu mi bude fungující wifina, když v datacentru došla v dieselu nafta po pár hodinách blackoutu.
Půjdou možná satelitní spoje, ale ty se taky nebudou mít kam připojit. Data půjdou tak na radioamatérské bázi na packetu a to max 9k6.
Telefony si doma z FV nabiju, ale nebudou BTS. Možná budou k něčemu vysílačky, pokud by se zorganizovala síť.
Svítící okno bude po pár dnech velký magnet pro hordy promrzlých, hladových lidí, kterým je všechno jedno. Hlídací pes bude k ničemu, ten projde potravním řetězcem jako první. A na to aby někdo udržel smečku zoufalých lidí za hranicí pozemku nikdo nemá prostředky. Ani bych na to neměl žaludek.
Nikdo se nedostane do práce a pokud by tam došel pěšky, stejně tam nebude mít co dělat pokud zrovna nebude dřevorubec. Žádná výrobní firma, neřkuli továrna se z FV neutáhne. Vyhlídky to nejsou hezké.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Příspěvek od brumlaj »

ota píše:Žádná výrobní firma, neřkuli továrna se z FV neutáhne.
A co náš zdejší dřevozpracující Slovák? On nevyrábí? Já bych jej za výrobní firmu v pohodě považoval. Jeho zprávy jak řeže dřevo na cirkulárce (nebo čemkoli jiném lomozícím) v době plánované odstávky DS navztek okolí jsou kouzelné.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek