Regulace topení pomocí PLC

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od pezizka »

No ty chytřejší simatiky, z toho jsem zas tuleň já..... Jdeš na to dobře, jestli chceš pošlu Ti příklad, ale až večer. Nebo bych Ti to o víkendu spíchl, jestli vydržíš. šlo by to klidně po procentech s tím, že při držení tlačítka se posun zrychlí. Samo s údajem na display, číselně nebo i sloupcovém grafu.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od dracekvo »

Taťka chce o víkendu vařit nějaké jitrnice nebo co na mojí velké plotně. A já mám regulací co sem k tomu měl na vaření piva rozebranou.
Tak potřebuju nějak regulovat a chtěl sem na rychlo spíchnout něco na tom logu. Ale tvrdě jsem narazil :D Bez regulace by z toho byl akorát super generátor páry.

Mě by stačil jen příklad jak ovlivnit ten čítač, aby při stisku tlačítka změnil hodnoty třeba TH TL z 5s 5s na 5.5s a 4.5s
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od pezizka »

Tlačítko + musí nastavit čítání nahoru a vygenerovat impuls aby měl co čítač přičíst. To samé - ale čítač dolů. Počítáme třeba od 0-10 a výsledek prohnat matematikou aby z toho vznikl patřičný čas pro asynchron šířka pulsu. Druhou matikou tutéž informaci ale odčítat od 10 a dosadit co by šířku mezery. Ber to jen jako hrubý příklad.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od dracekvo »

Jo,
ale jak to dostat do toho TH? Na to sem nepřišel :)
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od pezizka »

Trochu prrr. Jsem jen samouk ale troufnu s tím "bazmekem" na cokoliv :D Co je TH? Čas sepnutí?
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od dracekvo »

Jo.

skončil jsem v této situaci a jak pracovat s proměnejma v časovači, na to už sem nepřišel.
Bez názvu.png
Bez názvu.png (3.33 KiB) Zobrazeno 1150 x
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od pezizka »

Po pravdě pracuji s 0BA7 a to prostředí je trošku jinačí. Předpokládám, že pokud poklepeš blok otevře se okno s vlastnostmi. A do řádku doba pulsu nezadáš hodnotu, ale při poklepání na řádek Ti vyskočí bloky z nihž se dá přenést hodnota do tohoto místa. No a vybereš patřičný B.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od dracekvo »

Stáhnul jsem verzi logosoft 8.0.
Poklepu na blok a můžu jen doplnit čísla. Nic víc ať klepu kamkoliv.

EDIT:

tak se tam dostanu pokud klepnu na + pod blokem. a pak poklepu na tu volnou nozičku. Už sem na to možná přišel.
Budu pokračovat zatím samostatně.

EDIT2:
Pokrok. Už ovládám časovač pomocí šipky nahoru a dolu. Jen sem se zasekl nad tím. že časovač umí jen milivteřiny nebo deset milivteřin. A já nevím jak výstup z up / down counteru přizpůsobit těmto hohnotám.

A ještě nevím jak ošetřit max hodnotu na čítačích. Tj. abych tam nemohl naklikat třeba víc než 100.
Bez názvu.png
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od dumi »

To je to programovani vvgrafech.... napis to v kodu a mas to na 10 radek a 5 mimut :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od dracekvo »

Jak? :D
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od dracekvo »

Hlásím výhru.
Nějak si s tím nerozumím, ale asi sem pochopil princip programování LOGA. Oproti dospělým PLC je to značně omezené. Třeba PWM regulátoru se mi nepovedlo vnutit vstup z proměnné a podobně. Je to tam snažší a s téměř žádným omezením.
Nepovedlo se mi to udělat v procentech. Tak sem zvolil kompromit že nastavuji 0-20. Což je v regulaci třeba 50% 10 vteřin zapnuto, 10 vteřin vypnuto. Pro můj účel dostačující.
Tímto děkuji uživateli pezizka, že mě popostrčil.
Bez názvu.png
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od pezizka »

Abys nepřeletěl hodnotu je jednoduché. Ber to ale prosím jen jako princip. Hodnotu z čítače dosadíš do analog spínače a ten Ti při požadované hodnotě sepne a zablokuje tlačítko +. A jestli si to dobře uvědomuji tak i čítač umí sepnout při nastavené hodnotě.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od dracekvo »

Já to vyřešil přímo čítačem a jeho výstupem, kde jede nastavit od kdy do kdy je aktivní. Přes AND jsem ho prohnal na začátek k tlačítkům. Akorát to nešlo napřímo a muselo se mezi dát M.
Takže už i maximum a minimum mám ošetřené.
Můžu ovládat jak tlačíky na PLC tak tlačíky připojenými na DI 1 a 2.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od pezizka »

Kluk šikovná :yes: Rekurze možná jen přes M a Q i když i to se dá obejít. Logo! je jediné co umím naprogramovat, já su tupý z těch "chytřejších" :dontknow: Vlastně jaké programování, ono je to spíš skládání logických obvodů jak na plošňák, jen pohodlnější a taky chyby se lehce napravují :P Z diskrétních logických obvodů jsem toho kdysi nadělal docela dost tak jsem si s Logem rychle porozuměl. Zato jak slyším syntaxe tak mi přestává mozek fungovat *fall*
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od dracekvo »

Ono i na velkém plc S7-1500 většinou jednoduché věci programuju přes LAD (releové schéma). Je to tak rychlejší, snažší a lépe se to přes online ladí.
A je tam mnohem lépe pořešená práce s analogovejma vstupama, výpočty, časovače. Vše můžu používat na více místech téměř bez omezení. Jen je potřeba si občas udělat konverzi z Int na real a podobně.

Jen je složitější si nastavit HW konfiguraci, ošetření chyb a další věci. Ale jak to člověku jednou někdo ukáže. Tak už stačí mít výchozí projekt a všechno tohle už má přednastavený.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od pezizka »

Tak mne ještě napadlo, asi s křížkem po funuse. Myslím, že i Logo se dá přes LAD editor programovat. Tento je tuším diagram funkčních bloků, FDB editor. Vsadil bych se, že při otevření nového projektu je možnost LAD. Snad to dokáže i konverzi mezi sebou. Ale to jsem nepoužil a z LAD jsem tuleň....
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od dracekvo »

To jsem dneska zkoušel. Ale pohořel sem víc, než s fbd :)
Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 1
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm

Re: Regulace topení pomocí PLC

Příspěvek od Valdano »

luky píše:Narazil jsem ale na problém - rád bych nějakým způsobem ukládal historická data. PLC v sobě nemá žádnou paměť.
Nějaké rady?
Sice opožděně, ale přesto zmíním, že PLC Domatu typu markMX, které používáte v sobě má paměť vyhrazenou pro historická data. V příslušném projektu editovaném ve vývojovém prostředí Merbon IDE viz položka Historie, do které se přidávají definice historických dat.

PLC typu markMX umožňuje ukládání historických dat na straně PLC s možností zobrazení v grafech na webové vizualizaci, která je rovněž v PLC. Java Script na počítači nebo tabletu ve webovém prohlížeči, který zobrazuje příslušné grafy s vazbou na historii pak tahá historická data z PLC. Data historie se ukládají v PLC do paměti nezávislé na napájení tj. historie dat zůstává v PLC uložena i po vypnutí napájení.

Například při periodě záznamu 1 hodina kde každý záznam bude složen z 25-ti různých proměnných datového typu REAL (tj. třeba 25 různých teplotních čidel) vystačí paměť pro historii v PLC na cca 800 dnů.

Starší data se v PLC automaticky přepisují.

Navíc je možné se čas od času k PLC markMX připojit z vývojového prostředí Merbon IDE, zvolit Stažení historie, časový rozsah OD-DO a pak lze historii ve zvoleném časovém rozsahu stáhnout a uložit do počítače nebo tabletu ve formátu textového souboru .csv a tyto soubory si pak můžete uchovávat i po mnoho let a prohlížet si je jako tabulky hodnot s časovými značkami třeba v Excelu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek