Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od brumlaj »

Dokud se nedozvíme reálný pokles kapacity LiFe s počtem cyklů, parametry oněch cyklů, tak počítání obsahuje bulharskou konstantu. Neznáme-li časovou životnost pak zase nevíme nic. Zatím lidé zde míří k akumulátorům citlivému provozování úložiště. Přitom zde jsou tací, kteří mají původem trakční LiFe 300Ah s desetiletým věkem a tvrdí, že po výměně šroubů má kapacitu cca. 290Ah. U nás nabíjejí autobusy 2x denně tedy za deset let by překročili výrobcem danou životnost počtem cyklů. Má potom cenu nenabíjet v NT (myšleno D25d) a nepřelévat do VT? Dle mne amortizovat, amortizovat, amortizovat. Chápu že v tom uvidíte ideologii ale za mne ČEZu ani o halíř více než je nutné. I kdyby to nebylo zadarmo. A cena distribuce NT D25d mne uklidňuje. To je pro mne tržní cena kterou akceptuji za jejich služby.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od brin »

Já souhlasím. Nezapomínejte, že životnost aku se dnes počítá do 80 % kapacity. Ale opravdu to je životnost pro naše potřeby? Podle mě v energetickém úložišti nepoužitelná baterka je taková, kterou už nejde rozumně nabít a vybít. Hádám, že pokud to budeme brát takto, tak mnohé z nás některé naše baterky přežijí.
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Reputace: 1
Bydliště: Liptov
Kontaktovat uživatele:

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od Pavel.Simon »

JiříK píše:
dumi píše:Jenze to bych musel koupit prijimac a nebo dalkovy rele a to se.mi pri rozdilu VT a NT 0,2Kc/kWh nevypalti :-)
Chtěl bych vidět tarif, kde je rozdíl jen 20 haléřů. To snad jen v případě zcela holé kilowatthodiny. Se všemi dalšími nabalenými položkami to musí dělat minimálně 55 haléřů rozdíl... Ale k mému rozdílu 3,09 koruny to má i tak strašně daleko.
Neviem ako u vás, ale na Slovensku je pre domácnosti a malé podniky koncová cena elektriny prísne regulovaná a tak všetky zložky sú rovnaké. Takže či nakupuješ VT alebo NT, jediné čo sa mení je práve cena tej silovej elektriny.
Navyše v roku 2019 má množstvo dodávateľov rovnakú cenu za silovku v VT aj NT...
Takže dôsledok je, že nemá cenu riešiť přelévaní NT a VT přes AKU...
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od diablo007 »

Tady je většina platby taky fixní takže rozdíl za MWh ve VT a NT je rozdíl pár set takže je podle.mne zbytečné to řešit
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od fukuši »

U mě nová cena od 1.3.2019 CS energie měsíčně 308Kč,VT 2,89Kč NT 2,30Kč vše s DPH.Hlavní jistič 3x20C.Sazba D35d.
Prostě těch cca 20% nemá cenu řešit ani to technicky nejde udělat aby se to vyplatilo.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od ota »

Cena energie má ještě fixní platby a hlavně regulované platby.
Překvapuje mě že třeba u naši faktury mi ČEZ účtuje za regulované platby ve VT 1,7Kč/kWh a v NT pouhých 0,07Kč/kWh, což nechápu.
Potom je ten rozdíl VT/NT o hodně větší.
Přílohy
D1A0DF3A-DC57-4A57-816B-B27ECB81DB2B.jpeg
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od brin »

Není na tom nic tak překvapivého. U tarifů D25d, D26d a D27d je NT s prakticky nulovou cenou za distribuci, protože je to HDO tarif s 8hodinovou dobou NT, tedy tarif, který skutečně přispívá ke stabilizaci sítě.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od brumlaj »

ota: Co na tom nechápeš? D25d NT je tarif pro udržení zatížení v soustavě, je to konkurence plynu aby se lidi mohli vykoupat ;-) .
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od ota »

Ale ja.
Chápu že NT je prvek sloužící ke stabilizaci sítě.
Jen mě překvapuje že pro platí pro některé tarify neplatí cenové rozhodnutí ERU.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od diablo007 »

Nevím kde to berete koukám teď na ceník eon s v d01 co mám je ve vysokým cena 1963 a v d25 je niziej 1450 s DPH takže 500 rozdíl tvoje vyúčtování k d25d je divná cena
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od diablo007 »

Když započítán cenu včetně distribuce je rozdíl už cca 3000kc
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od brumlaj »

ota píše:Ale ja.
Chápu že NT je prvek sloužící ke stabilizaci sítě.
Jen mě překvapuje že pro platí pro některé tarify neplatí cenové rozhodnutí ERU.
Cenové rozhodnutí neplatí? Které? Já našel v cenovém věstníku 11/2018 cenové rozhodnutí ERÚ č. 8/2018 na letošní rok strana 28 podobné hodnoty jaké uvádíš (pro distributora ČEZ tarif D25d: VT 1826 Kč/MWh; NT 98 Kč/MWh) A co pamatuju tak to tak bylo furt.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od ota »

Dík za vysvětlení. Nečet jsem to celé.
Zpět k diskusi: zdá se že pro přelévani NT/VT se musí brát v potaz i další složky ceny.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od diablo007 »

Takže si za stejnou službu jednou berou pár korun a podruhé celkem ranec takže opravdu z lidí dělají jen dojné krávy
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od brumlaj »

diablo007 píše:Takže si za stejnou službu jednou berou pár korun a podruhé celkem ranec takže opravdu z lidí dělají jen dojné krávy
podívej se na ote-cr.cz . Na každý den je tam graf zatížení distribuční soustavy po hodinách. Prostě v době kdy je soustava zatížena nadměrně jsou i ceny distribuce nadměrné. Zvlášť když dopředu nevíš jaká zátěž bude. Co se týká bojlerů naopak je zátěž spolehlivě předpověditelná. Ceny jsou jasné dopředu, jsou transparentní tak není důvod pro silná slova o dojných kravách. Každý se může dopředu rozhodnout kolik bude platit a zda bude vůbec elektřinu z DS spotřebovávat..
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od brin »

Spíš je třeba pečlivě pročítat ceníky. S D27d se dá docela velmi slušně vyžít, navíc vzhledem k malému počtu těch tarifů je přepínání časově stálé. A cena v NT stále vychází kolem 2 Kč za kWh. Cena ve VT stojí skoro 2x tolik.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od diablo007 »

Pokud nemám dvojtarif tak sem dojna krava protože i když jiný mají zrovna nízký tarif já platím za distribuci jinou cenu za stejnou kWh jako jini. Tím že mám ohřev vody plynem dvojtarif nemáme a pokud mám správně informace tak mi ani dvojtarif nedají jelikož mám elektroměr doma a podle dnešních pravidel musí být elektroměr a hdo na hranici pozemku
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od jahodovák »

To ale neplatí určitě všude,to já bych podle toho musel ze sloupu který vede přez můj pozemek nejprve natáhnout vedeni na kraj pozemku a pak zas zpět,to asi ne..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od diablo007 »

A ty jsi ten dvojtarif zaváděl teď nově? My ji kdysi taky měli ale zrušili teď nově zavedení je podle nových pravidel a řekni mi který nový barák má elektroměr doma nepřístupný kontrole?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Rentabilita přelévání NT do VT pres AKU

Příspěvek od diablo007 »

Asi si v pondělí zkusím zavolat na infolinku ať v tom mám jasno sice to bude opruz se někam dovolit ale třeba to přinese ovoce

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek