Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od vla »

Diablo: jo, to je můj sen, pokud budu něco stavět, tak ve svahu a co nejvíc schovat do země, viděl jsem pár takových domů v okolí Prahy a mnohdy není z pár metrů vidět, že tam vůbec jsou.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

A pořád nachlazene pivko ve sklepě který bude mít luxusní teplotu když bude pár metrů v hloubce
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dracekvo »

Jenže takovej dům bych stavěl jedině sám.
Tam stačí pokud nějakej línej zedník něco opomene a do pár let tam můžeš mít vlhko. A jediná šance na opravu je celou hromadu odhrabat a hledat kudy to tam proniká.
Můj sen by byl menší nízkoenergetický dům. Kde bych v největších mrazech jednou za 4 dni zatopil v kotli na dřevo a nahřál si aku na další 4 dni klidu.
A samozřejmě v zimně pokud by byl přebytek, tak s tím taky šup do AKU.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od burda »

Jo takovej zahrabanej barák v zemi má skorosoused. Stovky tun vodotěsného betonu obloženýho polyšem zahrabanýho v zemi. Neteče do něj, dobrý. Nemá FVE;) A jako pasiv dobrý, tedy do té doby než manželka nezačne píct na vánoce, to potom nejde vyvětrat... Jen co s těma 100T hlíny z výkopu a pocit z hobytína. Není to úplně pro mě;)
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od xmasin »

Něco podobného je popsané tady http://www.ostrovnidum.cz/
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od jahodovák »

dracekvo píše:Jenže takovej dům bych stavěl jedině sám.
Tam stačí pokud nějakej línej zedník něco opomene a do pár let tam můžeš mít vlhko. A jediná šance na opravu je celou hromadu odhrabat a hledat kudy to tam proniká.
Můj sen by byl menší nízkoenergetický dům. Kde bych v největších mrazech jednou za 4 dni zatopil v kotli na dřevo a nahřál si aku na další 4 dni klidu.
A samozřejmě v zimně pokud by byl přebytek, tak s tím taky šup do AKU.
Chce to dobrej dozor a je to v pohodě,a pokud je použita drenáž kolem tak k tomu ani nemusí dojít,mám už několik let různé publikace jak udělat z obyčejné stavby nízkoenergetický dům ale ještě na to nedošlo,správněji řečeno pokud bych tomu věnoval tolik času a síly jako fotovoltaice,už by to bylo dávno hotové.Je to jen otázka rozhodnutí a pak jde vše...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Shodou okolností zrovna Youdova ostrovní laboratoř má rozlehlý suterén, jehož podlaha je téměř 2m pod úrovní terénu. Celkem je to 5 místností. Jasně, je to stará barabizna, ale přesto jsem už nasbíral celkem dost pozitivních i negativních zkušeností:

1) Teplota je relativně stabilní a ikdyž venku mrzne až praští, tak v suterénu lze pořád běhat v tričku. Přitom v žádné z místností není topení a strop je od obytné části tepelně izolován. V místnosti, kde je bojler, je teplota o pár stupnů vyšší než v jiných.

2) Lze zde v pohodě skladovat vysušené dřevo na otop, aniž by zvlhlo. Pokud se však přiveze dřevo čerstvé, v suterénu už nikdy nevyschne.

3) Prosakující voda je problém. Velké plochy jsou v pohodě, ale kdekoliv do baráku vede nějaká trubka, tak při jarních dešťích tímto místem prosakuje voda. A bohužel, takových míst je spousta: přívod pitné vody, odpady a podzemní chráničky kabelů, které ze suterénu vedou dál na pozemek.

4) Specialitou je pak přívod z velké podzemní nádrže na užitkovou vodu - ještě do nedávna to bylo tak, že pokud se tato nádrž naplnila, tak voda přepadala do kabelové chráničky, kterou vede napájení k čerpadlu zavlažování a nějaké datové kabely. Je to neuvěřitelný pocit, když člověk stojí ve sklepě v holínkách a z chráničky ze zdi chrstá nezastavitelný vodotrysk :shock: Naštěstí, loni jsem tento problém vyřešil, takže tento trapas by se již neměl konat.

5) V suterénu nelze jednoduše udělat odpady ani WC, jelikož žumpa či ČOV by musela být posazená ještě o ty 2m hlouběji než nyní. To by znamenalo, že podlaha žumpy by musela být cca 6m pod zemí.

Ačkoliv právě velký suterén byl jedním z důvodů, proč jsem tuto barabiznu koupil, tak moje příští obydlí už nic takového mít nebude. Určitě lze takový dům postavit tak, aby vše bylo perfektní, ale stačí jedna blbje izolovaná chránička a je z toho bolení hlavy. Navíc, oprava jakékoliv takovéto netěsnosti je násobně složitější, než u nadzemní stavby.

Mimochodem, podobný názor jsem si postupně udělal i na více-patrová obydlí. Aktuálně má laborka tři podlaží a neustálé běhání po schodech, vynášení dřeva, nákupů a všeho dalšího už mi leze krkem. Jestli si do důchodu na těch schodech nezlomím vaz, tak nevím, jak se pak budu všude dostávat, až budu potřebovat kolečkové křeslo :?

Prostě moje další laborka bude mít jediné podlaží, žádný suterén, žádné podkroví, žádnou sedlovou střechu, žádné schody. Podlaha obytné části bude cca 50cm nad zemí a všude bude bezbariérový přístup. :yes:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od ikovlabs »

Urna? :- )
.
.
NJN - bungalov- ale to potom budes mit malo mista nebo obrovske obvodove plochy a tim padem tep.ztraty...
Vse je kompromis...
Ps.chranicky a prostupy se dnes daji pohodlne udelat i na tlakovou vodu - neni to levne ale je to ucinne....
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dracekvo »

WC jde pořešit mačetátorem.
Viděl jsem i malinké přečerpávačky pod umyvadlem.

Hele já kdybych stavěl, tak sklep zachovám. Ale byl by úplně mimo dům. Třeba pod nějakým zahradním domečkem. Protože chci mít na zimu brambory a jablka.

A podlaží je pro děti. Vylezou si nahoru a maj tam svůj klid. Dospělý maj vždy bydlet v přízemí :)
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od jahodovák »

Pokud stojí baráček na rovině,pak je to asi sranda,u mě není problém,za baráčkem je svah do dolíku,takže stačí jen vodu nasměrovat do kanálku a odteče sama,v dnešní době snad není problém trošku probourat stropy a do vzniklého otvoru zabudovat výtah,pokud to nejde,dá se i přilepit z venku a pokud chceš,můžeš si klidně i udělat k tomu rozhlednu,jen chtít,tvořivosti se meze nekladou.Jinak schody ti nahradí drahý pobit v posilovně a udrží tě dlouho v kondici.....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Jo urna v kolumbáriu by byla nejlepší :D

Jestli se do toho někdy pustím, tak bungalov to ale asi nebude (ten má čtvercový půdorys a mírně šikmou střechu). Spíše udělám jen takové I-čko s jednou stěnou prosklenou. Nebo L-ko, případně něco jako tři námořní kontejnery za sebou, každý o pár metrů posunutý.

Druhá možnost je vykašlat se na to úplně. Na trvalo se přesunout do teplých krajin a tam si žít na malé plachetnici. Díky podnebí lze na lodi dosáhnout plné soběstačnosti už se 3mi solárními panely. Vodu na pití i na praní si člověk udělá reverzní osmózou z mořské, na jídlo si chytne rybku. Bobek spláchne do moře a topení nepotřebuje celý rok. Pohon zajistí vítr, pojezdy při parkování v zátoce utáhnou baterky a elektromotor. Vařit se dá na indukci. Teď už jen jak to udělat, aby mi tam posílali podporu v nezaměstnanosti a budu vysmátej :)
Hanse 675.jpg
hanse_675_2016_06_07_interior_d3x5883_15.jpg
hanse_675_2016_interior_d3x8805_v2_017.jpg
hanse_675_2016_exterior_img_0803_v2_09.jpg
hanse_675.jpg
PS: V tomto případě bych ty schody byl ochoten akceptovat ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Cena tě kocabky?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

500tis EUR + nějaké drobné na ty soláry. Nic na co by se nedalo našetřit i ze dvou českých platů. Jdeš do toho se mnou?
PS: Podle provedení mívají 3-4 ložnice, každá pro 2 lidi. Tak můžeme jednu pronajímat :D
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od willcz »

Domek ve svahu je supe vec, ja zahrabal takto:
dole jsou loznice, nahore obyvak. toto je pohled ze zapadu. Cely jih je sklo 6,5*7m
V nasi loznici uplne v leve casti je celorocne tak do 20 stupnu, bez topeni/chlazeni.
Nahore se obcas v horku chladit musi, ale co kdyz je to zadarmo :-)
zahrabano.png
zahrabano.png (353.64 KiB) Zobrazeno 634 x
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od jahodovák »

Tak at ti to vyjde,zas tolik vody kolem sebe nemám rád,radši budu pěkně doma na pevnině a trošku brambor k pašíkovi se mi snad urodí...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Brčo »

P1190698.JPG
U nás pod zem nemá zmysel ani uvažovať.Ešte aj koreňovku som dal na kopec do násypu,inak by nemala kam odtekať. Totokje momentálne hladina spodnej vody :))
P1190703.JPG
Přílohy
P1190700.JPG
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od jahodovák »

To bi ti potom mohl baráček vyplavat napovrch,pokud by byl sklep vodonepropustný..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

youda píše:500tis EUR + nějaké drobné na ty soláry. Nic na co by se nedalo našetřit i ze dvou českých platů. Jdeš do toho se mnou?
PS: Podle provedení mívají 3-4 ložnice, každá pro 2 lidi. Tak můžeme jednu pronajímat :D
Jasný jdeme do toho rozbiju prasátko zbytek bude po kapsách
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Brčo »

jahodovák píše:To bi ti potom mohl baráček vyplavat napovrch,pokud by byl sklep vodonepropustný..
jedine že by som mal "hausbot" :))
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Brčo píše:
P1190698.JPG
U nás pod zem nemá zmysel ani uvažovať.Ešte aj koreňovku som dal na kopec do násypu,inak by nemala kam odtekať. Totokje momentálne hladina spodnej vody :))
P1190703.JPG
Sakra to tam jeste mas placu pro panely ;-)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek