Jak začít s FV?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
vhml
Příspěvky: 30
Registrován: pát úno 08, 2019 6:38 pm
Reputace: 3

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od vhml »

NOPARasito píše:Tak mas jeste moznost zacit s panely a microinvertory.
Co tím je konkrétně myšleno? Ta modrá GridFree bedýnka?

Ještě doplním, že elektroměr mám již digitální, tudíž se bojím případných přetoků. Byl už za to vůbec někdo sankciován? A jak mu to ohodnotili?
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od NOPARasito »

https://www.i4wifi.cz/Solarni-panely-1/ ... Trunk.html
Ceny bych se nechytal, spis se da sehnat kdyz dobre tak pod 2.000 na 100pro
Samozřejmě tu by jsi musel pretoky blokovat
Ale to jen na zkousku.
Autobaterie na zacatek super a stity stodol jsou taky dobry (hlavne na zimu)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od youda »

vhml,

jestli máš k dispozici JJZ střechu na 10x280Wp, tak do začátku to určitě bude stačit. Rozhodně lepší, než 30 panelů směrem na server :)

I tak už ale přemýšlej, kam dál další panely, a jestli třeba s nima nepůjde olepit ta jižní fasáda stodoly. Teď se tomu budeš smát (měl jsem to úplně stejně) ale za rok už budeš stát před stodolou a přeměřovat kolik toho ta jižní stěna snese. Fakt mi věř :)

Microinvertory jsou typicky miniaturní měniče o velkosti bonboniéry, keré se instalují zvlášť přímo pod každý panel a vyrábí rovnou 230V a cca 300W. Spojovat je pak můžeš v podstatě do nekonečna a tak postupně škálovat výkon. Hodně to sem tahalo GWL, ale v ČR pro tuto technologii nejsou dobré legislativní podmínky. S microinvertory se totiž dost blbje řeší přetoky a taky pracují jen když funguje DS. Jak píš NoParasito, na bazarech to seženeš za pár šupů...
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=3939

Naopak v USA to frčí hodně, jelikož tam si podmínky určuje každé město samostatně. Často tam také funguje net-metering, tedy že přetoky pošleš zdarma do DS, a kdykoliv v průběhu roku si je můžeš zase vybrat zpátky a platíš za to jen pár centů.

Já osobně bych tuhle fázi ale přeskočil a fakt šel rovnou do legálního připojení hybrida. Na ten modrý grid-free měnič s limiterem se taky vykašli, je to sice lákavé, ale pokud už máš digitální elektroměr, tak nám tady pak budeš brečet, že ti tam naskákaly přetoky.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od marko250 »

Ty J fasády stodol jsou to nejlepší pro celoroční provoz,pokud nemáš střechu 60° od země.Pokud se toho nebojíš tak za pade sestroj 3.5kWp panelů,k tomu 5kW měnič s reglem + regulace FVE /DS a lišty pod panely a dotáhni ty baterky "zdarma".Ale já bych si je do domu nedal,v případě výbuchu jedné autobaterky to bude lavina ,která by měla být mimo dům!V zimě je budeš muset krmit ze sítě,nebo pak na jaře probrat a vyřadit co nepřežily a donést další na doplnění,proč ne když je taková možnost.Jen na těch 5kW bude potřeba notných pár set kilo!

Ještě jedna věc:"Tři nebo jedna fáze?"
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
vhml
Příspěvky: 30
Registrován: pát úno 08, 2019 6:38 pm
Reputace: 3

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od vhml »

3 fáze, což situaci úplně neulehčuje. Ale dovedu si představit, že ty největší žrouty nějak rozumně napojím na jednu fázi a zbytek nechám žít z DS.

A ten výbuch baterií nějak reálně hrozí? To asi do baráku nechci. Byť to bude v suterénu , v odvětrávané místnosti.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od vla »

Jistě, to jsi si nevšiml jak u aut kolem tebe vybuchuje jedna za druhou? Bydlím v Praze a kolikrát v noci ani neusnu, od parkoviště jde rána za ranou, a někdy lítaj i kapoty :lol:
Nemám rád tenhle stát.
rva
Příspěvky: 3461
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od rva »

vhml píše:A ten výbuch baterií nějak reálně hrozí?
Tady máš téma, jak máš s olověnými bateriemi zacházet https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=40&t=1886
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od KubisKV »

vhml píše:3 fáze, což situaci úplně neulehčuje. Ale dovedu si představit, že ty největší žrouty nějak rozumně napojím na jednu fázi a zbytek nechám žít z DS.

A ten výbuch baterií nějak reálně hrozí? To asi do baráku nechci. Byť to bude v suterénu , v odvětrávané místnosti.
1f
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od ikovlabs »

U systemu spojenych k DS bude pretok vždy nejaky.Bude vždy nejake spozdeni při zatezi/odlehceni.
Zalezi ovšem na tom zda to bude nejak zasadni - jde o sekundy a 1kW je 1000W/hodina.
Ted mi nasadily elektromer co zobrazuje samostatne položku pretok tak uvidíme...
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od Marcus81 »

Vie niekto ake oznacenie ma elektromer ktory meria aj prietoky na SVK, tento rok by mi mali menit elektromer, tak som zvedavy.
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
vhml
Příspěvky: 30
Registrován: pát úno 08, 2019 6:38 pm
Reputace: 3

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od vhml »

rva píše: Tady máš téma, jak máš s olověnými bateriemi zacházet https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=40&t=1886
To mě úplně neuklidnilo :lol:
Bratranec si právě dokázal odpálit baterku v autě, když ji dobíjel nějakou starou trafo nabíječkou a odpojil ji od baterky a neměl ji odpojenou ze zásuvky, skočila jiskra a bylo to hned.
vhml
Příspěvky: 30
Registrován: pát úno 08, 2019 6:38 pm
Reputace: 3

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od vhml »

ikovlabs píše:U systemu spojenych k DS bude pretok vždy nejaky
Nikde jsem se nedočetl jaké postihy za to reálně hrozí a jestli už je někdo dostal. Pořád se mi ze všeho nejvíc líbí ta modrá GridFree krabička jako nejjednodušší řešení.

U toho Axpertu - jak konkrétně to funguje? Z návodu z toho nejsem úplně moudrý.
- Pokud mám odběr větší, než mi dokáže toho času dodat solár/baterie , tak to ze sítě jen dokrmí zbývajícím výkonem, nebo to odpojí celé a jede na síť?
- Zapojuje se to teda mezi hlavní jistič a rozvaděč? A pak vše co je od Axpertu dál na té fázi dokáže běžet na něj.
- Přetoky tam tedy žádné nehrozí?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od ota »

Axpert funguje jako UPSka, což je naprosto běžné zařízení na jehož provoz není potřeba žádné povolení.
I jako UPSka se dá všem úřadům předvést. Jen má alternativní napájení i z FVE, což je podobné jako kdyby bylo alternativní napájení z generátoru, což je opět zcela běžné a nikdo se tomu nediví.
Přetoky u Axperta nehrozí.

Ad přetoky: nezaznamenal jsem žádnou informaci o sankci za přetoky v řádů jednotek kWh ročně. Jediná reakce o které vím bylo že kdosi dostal dopis od ERU že byly zaznamenány přetoky a ať si opraví zařízení.

Další, co se týká hybridních instalací je informaci od prodejce Victronů/Neosolar, kde mi sdělili že hybridy prodávají po paletách a na přetoky si nikdo ze zákazníků nestěžoval. Podle jejich informace se v normálních elektroměrech (nikoli standardních 4Q), ikdyž mají měřidlo na přetok, zaznamenávají údaje o spotřebě i přetoku v 15vteřinových úsecích a pokud dojde k přetoku pár Wsec, během následujících 15 vteřinách se spotřebou odmaže.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od ikovlabs »

Mam 2kW modre GWl s limiterem(odpojenym) a Greenbono z puvodni instalace s cina menicem.
Grennbono pouzivam s tim ze umi pekne resit pretoky fazove i skokove relatkama.Takze co spotrebuje rozvod doma necha ,co nespotrebuje pousti fazove do kombinadrze.Samozrejme pokud pocitim potrebu(peněženka ma zaseklou brzdu-uz se ale z ni kouri...) poridim nabijec a baterku - odpojim Greenbono , zapojim limiter a fuuu :-)
Jen to behani kolem baterek a laborovani.....to uz je na full konicek.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od diablo007 »

http://shop.mypower.cz/kombi-menic-axpe ... w-pf1-3202
Tento už neufnuje jen jako blbá UPS umí pricucavat do určitého výkonu aniz by byl pretok je to tu řešeno v nějakém tematu. Daň za to je horší ucinnost
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od marko250 »

vla píše:Jistě, to jsi si nevšiml jak u aut kolem tebe vybuchuje jedna za druhou? Bydlím v Praze a kolikrát v noci ani neusnu, od parkoviště jde rána za ranou, a někdy lítaj i kapoty :lol:
A oni si pražáci do aut strkají vyřazené autobaterie z vrakáče ,pak je spojují do série(každá jiný typ a stav) na 48V a tlačí do nich 60A v prázdném rozjetém stavu!?Tak trochu jiný svět nemyslíš,auto dobije baterku každý den do plna a nehuntuje ji stálým odběrem kapacity někde dolů.A ty vyřazené na vrakáči jak zmínil >vhml,už asi dobré nebudou,co myslíš!
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
vhml
Příspěvky: 30
Registrován: pát úno 08, 2019 6:38 pm
Reputace: 3

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od vhml »

Ty baterky z vrakáče nemusí bejt nutně špatný. Zrovna třeba já tu teď mám na vyhození ( který teda zvážím )baterku , co manželce nenastartuje auto, když v mrazu jede jednou za tejden do krámu. Na denní použití by bohatě ještě někde sloužila. A že na na vrakáč doputovalo auto, neznamená, že baterka v něm nemůže bejt třeba jen dva roky stará.

Ale pokud je takový použití baterek nahovno, tak ho klidně zavrhnu.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od diablo007 »

No na hovno je vzít 4 baterie každá od jiného výrobce jiné kapacity a dát je do serie. Pokud někdo vyřazuje olovo třeba z ještěrky jsou to baterie které ještě poslouží u ještěrky jsou potřeba aby byli v jiné kondici než když to máš rozumné zatížené u fve
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od youda »

vhml,

vyjetý olovo zadarmo je na začátek výborný. Měl jsem to taky tak.
Budeš potřebovat aspoň 16x50Ah x 12V AKU = 9.6kWh, ovšem pro olovo nemáš k dispozici plnou kapacitu ale maximálně půlku, tedy 4.8kWh. Nebo si těch baterek natahej 32ks a to už by mohlo barák utáhnout přes celou noc. :yes:

A dodrž to, co ti tu kluci radili - necpi si ty "nádrže s kyselinou" do baráku, ať se neotrávíš plynama, který z toho občas upšouknou. A když má něco shořet, tak raději ať blafne zahradní domek, než suterén i s celou chalupou. :lol:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od vla »

marko 250: ono je to o tom, že pokud se k jakékoli baterce chováme korektně, tak je celkem bezpečná, pokud se k ní chováme v rozporu s požadavky na její provoz, koledujeme si o průšvih. A platí to o jakékoli technologii baterií, ale o technice obecně. Takže neustálé zdejší strašení s jakýmikoliv bateriemi už mě docela štve. Při standardním chování je bezpečné téměř vše pro běžnou spotřebu vyráběné. Pokud si někdo strčí palec do mlýnku na maso, nebudeme paušálně psát mlýnky na maso melou palce, nekupujte je. Je věcí uživatele, jestli se k dané technologii chová běžným způsobem, nebo jinak. A ještě ohledně stálého dobíjení aut jsem nedávno četl článek o tom, jak moderní auta v rámci boje se spotřebou, či emisemi nedobíjejí aku stále, ale jen když seznají, že už jsou vybité, což mi přijde padlé na hlavu, ale nechci to dále komentovat.Jo a ještě jedna odpověď: o stavu baterky z vrakáče si nemyslím nic dokud si ho neověřím.
Nemám rád tenhle stát.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek