Jak začít s FV?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
vhml
Příspěvky: 30
Registrován: pát úno 08, 2019 6:38 pm
Reputace: 3

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od vhml »

Díky moc za tolik odpovědí v krátkém čase, zkusím se tím prokousat a doptat:
Matess píše: Pokud je to koníček jdi do toho, pokud je to za účelem návratnosti poohlédnul bych se po jiné investici
Koníčka, kterej žere ročně desítky hodin a tisíc již mám :-) Primární účel je do budoucna ušetřit, ale samozřejmě je v tom i nějaká zvědavost o nové technologie
KubisKV píše: ale protože mi jeden známý dal jednoduchou otázku " nebude tě srát, že v poledne máš ohřátej bojler a zbytek dne se ti budou panely flákat na střeše?" Tak jsem koupil axperta 24V, baterky a vzhůru do toho. Při zapojení Oplockého nekdy v dubnu jsem bojler nemusel připojovat na síť až do listopadu. Ja naštěstí už měl kombibojler, takže v zimě jede na automat kotel. Vraceli mi za ten necelej rok, co jsem zprovoznil Oplockého a fve cca 9t.
Právě si říkám to samé, v poledne se ohřeje voda a co pak? Bohužel 9tisíc ročně uspořit nemohu. Odměřil jsem průměrnou denní spotřebu bojleru na 5,5kWh , takže ročně nějaké 4000Kč a to bych to musel nabít každý den na 100%
youda píše:Reálná cena za kWh bude mnohem výše, než ty 2Kč. To je pouze "cena silové elektřiny" v nízkém tarifu.
Jediný správný výpočet je, vzít roční účet za elektřinu a vydělit celou zaplacenou částku počtem odebraných kWh. Já tipuji, že takto vyjde cca 4Kč/kWh.
Takhle to přeci počítat nemůžu. Paušální složky platím pořád, bez ohledu na spotřebu a tudíž na nich nemůžu ušetřit. Mimo ,,extrémů" jako ponížení rezervovaného příkonu, nebo kompletní odstrižení od DS. Aktuálně tak mám 2,5Kč/kWh ve VT ( 0,7MWh/ročně ) a 2Kč v NT ( 6,5 MWh/ročně). Ale to jsou ceny dnes a vyjednané z neveřejného ceníku ČEZu. Pokud to porovnám s aktuálním běžným ceníkem ČEZu tak jsem hned na na 3,2 ve VT a 2,5 v NT , tudíž 25% nahoru jen to fikne.
Naposledy upravil(a) vhml dne pon úno 11, 2019 9:23 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od diablo007 »

Počítáš to prapodivne ale k ceně elektřiny se dopočítává i distribuční poplatek a ten je z kWh plus podpora solarum atd jediná fixní položka je za jistič vše ostatní se odvíjí od tvé spotřeby takže 1kwh stojí i v nízkém tarifů přes 3kc
vhml
Příspěvky: 30
Registrován: pát úno 08, 2019 6:38 pm
Reputace: 3

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od vhml »

dracekvo píše:Nejlepší je bazarový panely proměřit ještě na zemi. Člověk tak předejde zbytečným komplikacím. A to vše nejlépe při koupi.
Co konkrétně mám změřit? Jsem strojař, takže některé ,,elektrické" dotazy možná budou občas trochu hloupé. Ale to jsou věci v kterých si rád rozšířím obzory. S instalací pak samozřejmě bude pomáhat známý elektrikář.
diablo007 píše:No pokud jde o pretok tak axpert už dnes dělá měnič ac/DC/ac takže pretok nehrozí stojí o něco víc než modrásek ale zase uni nabít baterii umi ti při výpadku aspoň udržet kotel nebo světla. Panel stojí stejně kabeláž taky rozdíl bude v měnící a pokud k modraskovi ještě musíš vyřešit vytěžování kvůli pretokum už máš cenu jako za toho axperta. Takže ve výsledku rozdíl jen za baterky a začít starým olovem není tak drahe
Zkusím si dostudovat co to vlasně Axpert je a co konkrétně umí.
Staré olovo - Je možno použít autobaterie? Vím, že to není vůbec vhodnej zdroj, ale je ,,zadarmo". Můžu si jich od známýho z vrakoviště navozit kolik chci za výkupní ceny a pak v případně sulfatace atd. měnit za jiné kilogram za kilogram. Prostorově s tím také nemám problém.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od NOPARasito »

Vhml: napis kolik mas spotrebu v MWh a za kolik a je to jasny. Vykasli se NT a VT proste castku podel kWh.
Tento pocet neop...cas.
vhml
Příspěvky: 30
Registrován: pát úno 08, 2019 6:38 pm
Reputace: 3

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od vhml »

diablo007 píše:Počítáš to prapodivne ale k ceně elektřiny se dopočítává i distribuční poplatek a ten je z kWh plus podpora solarum atd jediná fixní položka je za jistič vše ostatní se odvíjí od tvé spotřeby takže 1kwh stojí i v nízkém tarifů přes 3kc
Nepočítám, je v tom i distribuční poplatek i podpora solárům, daň, atd. Fixní je pak cena za jistič, poplatek obchodníkovy a za činnost OTE ( netuším co je OTE ). Ona ta finální částka vypadá zvláštně, ale skutečně mám v současné době velice levné ceny.

Pokud bych měl přistoupit na výpočet včetně fixních nákladů, tak platím nějakých 20000 za 7,3MWh ročně.
Naposledy upravil(a) vhml dne pon úno 11, 2019 9:23 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od youda »

vhml píše:
youda píše:Reálná cena za kWh bude mnohem výše, než ty 2Kč. To je pouze "cena silové elektřiny" v nízkém tarifu.
Jediný správný výpočet je, vzít roční účet za elektřinu a vydělit celou zaplacenou částku počtem odebraných kWh. Já tipuji, že takto vyjde cca 4Kč/kWh.
Takhle to přeci počítat nemůžu. Paušální složky platím pořád, bez ohledu na spotřebu a tudíž na nich nemůžu ušetřit. Mimo ,,extrémů" jako ponížení rezervovaného příkonu, nebo kompletní odstrižení od DS. Aktuálně tak mám 2,5Kč/kWh ve VT ( 0,7MWh/ročně ) a 2Kč v NT ( 7 MWh/ročně). Ale to jsou ceny dnes a vyjednané z neveřejného ceníku ČEZu. Pokud to porovnám s aktuálním běžným ceníkem ČEZu tak jsem hned na na 3,2 ve VT a 2,5 v NT , tudíž 25% nahoru jen to fikne.
Právě, že to takto počítat musíš. Struktura ceny elektřiny v ČR je schválně nastavená tak komplikovaně, aby umožňovala provádění různých "kouzel", podle aktuálních potřeb vládnoucí strany.

Skutečně fixních plateb, ze kterých se cena počítá, je jen pár a jsou relativně nízké. Naopak ty největší položky na typickém účtu domácnosti za elektřinu jsou přímo úměrné počtu odebraných kWh:
- cena silové elektřiny za kWh
- cena distribuce za kWh
- podpora OZE za kWh
- cena za systémové služby za kWh
- daň z elektřiny za kWh
Nějaký poplatek za jistič a odběrné místo je oproti všemu výše uvedenému sranda.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od diablo007 »

Prozraď mi prosimtě jakou máš cenu za distribuci za 1mwh a jakou máš cenu za 1mwh v nízkém tarifů
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od NOPARasito »

Vhml: takze mas peknych 2,6kc/kWh v prumeru, na tohle si malokdo sahne kdo ma do 10MWh ;-).
Ps.:ja mam D25D a to s cenou v prumeru 3,4kc/kWh.
Letos budu mit spotrebu doufam pod 1MWh a prumernou cenu 5,5kc/kWh.
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne pon úno 11, 2019 9:27 pm, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od diablo007 »

No je to super cena
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od marko250 »

[quote="KubisKV"]Tak fungovat fungujou, ale asi jen na 50% vykonu. Kupoval jsem poly ibc 200W 2005 r.v. a nektere meli zezadu vypalene spoje mezi clanky, nektere vypadaly dobre....

No jo,ale to je pak chyba na Tobě a né panelech,když víš ,že jsou poškozené.Stačí vzít panely ve stejné chvíli po jednom na zemi, zatížit a změřit proud.Pokud vykazujou shodné hodnoty(svit slunce stabilní) tak jsou OK a je fuk,že už mají třeba snížený výkon díky změnám.Pak je to jen o ceně za to snížení výkonu.Ale vypálené mezi články nic dobrého nepřinesou,pokud nejsou zdarma :-) ,jako krytina na dřevník.
Dnes tu jsou v bazaru spousty dobrých nabídek kdy 1kWp nových panelů vychází klidně na 8888Kč,jen zvednout telefón a prdel,nový regl MPPT na 3kWp výjde na 3300Kč s poštou,nové měniče co dají skutečně 6kW/48V výjdou kolem 15 000Kč a jediný problém jsou články na baterku .Ty stojí dardu nové z obchodu,ale jak tu bylo 1 000 000 000x napsáno do FVE instalace se dají použít násobně levnější použité packy,nebo dokonce vyrobit osobně své z různých zdrojů,kde je většinou pokles kapacity o pár procent a díky menším proudům slouží velmi dobře dál.Většinou to vede k 3x nižší pořizovací ceně oproti novým.
Už vidím ty oponentury s vypršením časové lhůty chemie atd,atd.Na mých life je výrobní číslo s rokem 2007,dle některých členů dva roky mrtvý článek ,dle skutečnosti přez 90% kapacita a to ji měly sníženou už při koupi před čtyřma léty.Na posbíraných li-ion z GPS a mobilů či čeho ,jsem kapacitu měřil pouze po složení a článek pojal 296Ah,dnes po třech letech provozu pojme stále 293Ah.Z celkové baterky tahám max. 130A/55VDC a dobíjím max. 90A a stařečkům se to celkem líbí,jen už nejsou tak tvrdé jako za mlada.
Takže postavit si svépomocí 3kWp s rozumným měničem a baterkou je řešitelné pod 100 000Kč. Pokud z toho dostanu do spotřeby domu ročně 2.5MWh mám při D02d zpět 12 000Kč.Za devět let je to zpět i s rezervou na spálený regl ,či opravu měniče,či nějakého ovládání.Kdo Vám na trhu dá zábavu za 12% ročně :-) ?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
vhml
Příspěvky: 30
Registrován: pát úno 08, 2019 6:38 pm
Reputace: 3

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od vhml »

Každopádně bych se od cen rád přesunul k technickým možnostem. Vím jak se počítá cena elektřiny , vím že jim mám velice levnou a tak i vím, že se mi to v současném stavu těžko zaplatí. Ale to je stav teď. Za rok to může být úplně jinak a 10let snadno dvojnásobek.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od NOPARasito »

Tak ti zbyva jen se rozhodnout na voltaz a obsazenou plochu pro panely.
Baterie dle pracnosti resp. porizovaci ceny.
Jak bylo receno do 100.000 je vcelku dost srandy.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od youda »

vhml píše:Pokud bych měl přistoupit na výpočet včetně fixních nákladů, tak platím nějakých 20000 za 7,3MWh ročně.
20 000 Kč za 7,3MWh = 2.74 Kč / kWh, což je velmi dobrá cena, obzvláště pokud vtom nemáš nějaký závazek na 3 roky s nemožností odstoupit od smlouvy při zdražení.

Já mám na posledním vyúčtování toto:
20 017,25 Kč za 7,517 MWh = 2.66 Kč / kWh, takže nemlich to samý.

Pokud bys při tvém odběru postavil elektrárnu za 200.000 Kč, která by dokázala vykrýt 100% spotřeby, ušetřil bys ročně celých 20 tisíc, tudíž ROI by bylo 10 let. To je samozřejmě nesmysl, protože 100% spotřeby v našich zeměpisných šířkách nevykreješ a už vůbec ne pomocí elektrárničky za 200 tis. Navíc by se ti za tu dobu nesmělo nic pokazit, jinak se ROI okamžitě protáhne o tři roky atd.

Výrazného zlepšení ROI bys mohl dosáhnout tím, že kromě bojleru připojíš na FVE také akumulační nádrž pro podlahové topení, klimatizaci nebo tepelné čerpadlo a přestaneš kupovat uhlí, dřevo, plyn. Respektive těchto paliv nakoupíš jen na ty dva nejhorší zimní měsíce, zatímco celé jaro i podzim už budeš topit na FVE. Takový systém je ideální investicí do důchodu, ale ekonomický smysl dává pouze v domě, který je již stavebně optimalizován na tento způsob vytápění.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od marko250 »

A víš,že když s FVE ušetříš spotřebu z DS tak už tarif s velkými paušálními poplatky(bez ohledu na odběr) nebude výhodný?Je to právě o tom stanovení jak daleko chceš jít a pochybuji,že Ti ta fixace ceny zůstane napořád :-) ,užívej dokud ji máš na dobře sjednaný tarif.Dnes už takové nejsou možné a před pěti týdny šla energie o 20% průměrně nahoru u všech.To co se dělo za tři roky nemluvě.

U mě je poslední 4 602 Kč/0.820 MWh = 5.61Kč/KWh , čistá roční spotřeba do domu 4.6MWh+přebytky do vody odhadem přez 1MWh,dodělával jsem to JV pole, tak to nemám jak už měřit ,chybí mi tam měření.
Naposledy upravil(a) marko250 dne pon úno 11, 2019 10:05 pm, celkem upraveno 2 x.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od NOPARasito »

Pro predstavu:
Axpert PIP4048MST cca 22tis. s dph(4kW trvale/10kW spicka /3x3kWp MPPT do 145Voc)

Baterka svepomoci 20kWh cca.50tis.

28tis. panely nove/bazar cca.3/5kWp.
Teoreticka rocni vyroba 3/5MWh.

Tohle je nastrel bez montaze a spojovaciho a instalacniho materialu.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od youda »

Já myslím, že zakladatel VHML uvažuje úplně správně: aktuálně má dobrou cenu, ale ví, že do budoucna se to může výrazně změnit. Asi tak podobně, jako se třeba historicky od revoluce změnila cena vody :shock:

- S rostoucí elektromobilitou bude cena el. energie stoupat
- S rostoucím rozšířením velkých FVE se bude zvětšovat cenový rozdíl mezi NT a VT (duck effect)
- Nejdražší elektřina bude právě v noci, kdy se budou nabíjet elektromobily a nebudou fungovat soláry

Takže bych příliš dlouho neváhal a ušetřené peníze buď spořil, nebo začal pomalu budovat nějaký bezbateriový hybridní systém, který bude později možné snadno doplnit o baterie, ideálně v době, kdy jejich cena trochu klesne.

Ještě mi ale nejde do hlavy jedna věc - prostor na střeje jen pro 10 panelů je opravdu hrozně málo. To je tam tolik komínů a střešních oken? Pokud je dostatečně velký a vhodný pozemek, rozmyslel bych se, jestli nejde panely umístit někam jinam. I kdyby se třeba měla zbourat kůlna a postavit nová, optimalizovaná právě na umístění panelů na střechu a fasádu. Na druhou stranu, osobně nejsem zastáncem některých šílených řešení, kdy se panely obsype celý barák bez ladu a skladu. Je-li to možné, chtělo by to zachovat si zdravý rozum a aspoň trošku myslet také na estetiku.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od KubisKV »

marko250 píše:
KubisKV píše:Tak fungovat fungujou, ale asi jen na 50% vykonu. Kupoval jsem poly ibc 200W 2005 r.v. a nektere meli zezadu vypalene spoje mezi clanky, nektere vypadaly dobre....

No jo,ale to je pak chyba na Tobě a né panelech,když víš ,že jsou poškozené.Stačí vzít panely ve stejné chvíli po jednom na zemi, zatížit a změřit proud.Pokud vykazujou shodné hodnoty(svit slunce stabilní) tak jsou OK a je fuk,že už mají třeba snížený výkon díky změnám.Pak je to jen o ceně za to snížení výkonu.Ale vypálené mezi články nic dobrého nepřinesou,pokud nejsou zdarma :-) ,jako krytina na dřevník.
Dnes tu jsou v bazaru spousty dobrých nabídek kdy 1kWp nových panelů vychází klidně na 8888Kč,jen zvednout telefón a prdel,nový regl MPPT na 3kWp výjde na 3300Kč s poštou,nové měniče co dají skutečně 6kW/48V výjdou kolem 15 000Kč a jediný problém jsou články na baterku .Ty stojí dardu nové z obchodu,ale jak tu bylo 1 000 000 000x napsáno do FVE instalace se dají použít násobně levnější použité packy,nebo dokonce vyrobit osobně své z různých zdrojů,kde je většinou pokles kapacity o pár procent a díky menším proudům slouží velmi dobře dál.Většinou to vede k 3x nižší pořizovací ceně oproti novým.
Už vidím ty oponentury s vypršením časové lhůty chemie atd,atd.Na mých life je výrobní číslo s rokem 2007,dle některých členů dva roky mrtvý článek ,dle skutečnosti přez 90% kapacita a to ji měly sníženou už při koupi před čtyřma léty.Na posbíraných li-ion z GPS a mobilů či čeho ,jsem kapacitu měřil pouze po složení a článek pojal 296Ah,dnes po třech letech provozu pojme stále 293Ah.Z celkové baterky tahám max. 130A/55VDC a dobíjím max. 90A a stařečkům se to celkem líbí,jen už nejsou tak tvrdé jako za mlada.
Takže postavit si svépomocí 3kWp s rozumným měničem a baterkou je řešitelné pod 100 000Kč. Pokud z toho dostanu do spotřeby domu ročně 2.5MWh mám při D02d zpět 12 000Kč.Za devět let je to zpět i s rezervou na spálený regl ,či opravu měniče,či nějakého ovládání.Kdo Vám na trhu dá zábavu za 12% ročně :-) ?
Jo mas pravdu, panely jsem vzal narychlo, nebyla moznost je odzkouset, protoze mi je obchodnik poslal pres dopravce k nim na centralu.tam mi je hodili ze skladu na palete a musel jsem si je uz nalozit a vyficet. V tu dobu jsem jeste o problematice tolik nevedel, ale panely jsem zkusil na zemi, napeti na nich pri osvitu bylo, do zkratu taky davaly, ale pri zapojeni jako celek to bylo horsi.
napsal jsem jen svuj nazor, ze panely bych si koupil asi nove, protoze bych si tim usetril lezeni po strese a hledani slabeho clanku. Baterky jsem taky sehnal olova z jesterek, axperta v cine a regl mam taky pro mne slusnej. Myslim ze jsem se vesel min nez 60 000 a uspora na elektromeru slusna. Ta uspora neni jen diky fve vyrobe, ale taky jsem zacal hledat ty zrouty ee, o kterych jsem driv nepremyslel.
Nechci tu zasirat vlakno svyma prispevkama, ktery nejsou k tematu. Snad brzo zverejnim sve dotazy na vas ostatni a poprosim o radu, navrh a pripominky.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od KubisKV »

Právě si říkám to samé, v poledne se ohřeje voda a co pak? Bohužel 9tisíc ročně uspořit nemohu. Odměřil jsem průměrnou denní spotřebu bojleru na 5,5kWh , takže ročně nějaké 4000Kč a to bych to musel nabít každý den na 100%

Tak i kdybys neco malo dal za panely, Oplockeho, tak i ty 4000 jsou dobrej zacatek
Myslin, ze jen u toho nezustanes a budes chtit snizovat utratu v CEZu a pujdes pomalu, ale jiste cestou, na kterou jsme se tu nedobrovolne vydali asi vsichni. :D
je to nakazlivy.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od NOPARasito »

Tak mas jeste moznost zacit s panely a microinvertory.
vhml
Příspěvky: 30
Registrován: pát úno 08, 2019 6:38 pm
Reputace: 3

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od vhml »

marko250 píše: pochybuji,že Ti ta fixace ceny zůstane napořád :-)
Určitě nezůstane a právě proto do toho chci začít pronikat.
youda píše: I kdyby se třeba měla zbourat kůlna a postavit nová, optimalizovaná právě na umístění panelů na střechu a fasádu. Na druhou stranu, osobně nejsem zastáncem některých šílených řešení, kdy se panely obsype celý barák bez ladu a skladu. Je-li to možné, chtělo by to zachovat si zdravý rozum a aspoň trošku myslet také na estetiku.
Těch 10 panelů je právě tak, aby to vycházelo hezky na JJZ a bylo celý den zaručeně bez stínů. Samozřejmě se nechá vymyslet spousta jiných opičáren, ale tomu bych se rád vyhnul. Všechny stodoly mám orientované, že jsou k jihu štítem.
Zrovna tak ani do začátku nechci kupovat nějaké větší množství panelů. I tak to bude akce dobře za 50t bez baterek ( co ty autobaterky jak jsem navrhoval výše? ) a víc do toho teď jednorázově dát určitě nechci.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek