Jak začít s FV?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
vhml
Příspěvky: 30
Registrován: pát úno 08, 2019 6:38 pm
Reputace: 3

Jak začít s FV?

Příspěvek od vhml »

Ahoj,

jsem na poli FV nováček, fórum jsem myslím celkem odpovědně pročetl křížem krážem, ale nějaký jednoznačný závěr jsem si neudělal.

Otázka zní jednoduše - jak začít? Mám možnost nakoupit nějaké mírně použité panely, na střechu se mi jich vejde 10. Ale co s tím dál, abych se pohyboval v nějakých rozumných mezích investice i návratnosti? Současně máme spotřebu kolem 7,5MWh ročně, jistič 3x25A , sazbu D45d s cenou cca 2Kč za spotřebovanou kWh ( + paušály ).

Líbí se mi řešení GridFree měničů s limiterem bez baterií jako asi nejlevnější realizace. Ale našel jsem spousta otázek ohledně legislativy. Opravdu nic nepřeteče, pokud přeteče, co se stane pak? Chtěl bych to legislativně čistý, abych se neklepal, kdy přijde nějakej průser.
Nebo to alespoň částečně doplnit bateriema? Rád bych začal řešením spíše jednoduchým a postupně ho rozšiřoval.

Nebo jiné řešení jen a pouze na nabíjení bojleru, systém Oplocký? Bojler teď máme čistě elektrický , průměrná změřená denní spotřeba 5,5kWh. Do budoucna bych ho rád připojil výměníkem na automatický kotel, ale to budu řešit až současný bojler zkolabuje. Tam mi přijde škoda, že už to nedokážu použít jinak než na bojler.

Určitě to nechci dělat kvůli nějakému 100% osamostatnění , ale kvůli snížení účtů. Vím, že v současným stavu je spíše "nechci slevu zadarmo", ale kdoví jak to bude s cenama elektriky za 10 , za 20 let.

Díky za tipy nebo popř. odkázání do patřičných míst ;)
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od volente »

Já bych asi začal tím že bych si ujasnil co všechno s tím chci živit v souběhu. Podle toho bych koupil kombiměnič Axpert s patřičným výkonem a nějakou baterii, aby to fungovalo když přijde nějaký mrak. Deset panelů je asi 2,5kWp, jestli tedy jsou to panely s výkonem kolem 250Wp. 3kW Axpert na 48V by měl vyhovovat. Nabiješ si s tím bojler, vypereš nějakou pračku, umyješ nádobí v myčce a ještě ti na to pojede lednice, mrazák, televize, počítač, osvětlení a jiná drobotina. Samozřejmě že ty silové spotřebiče nemohou fungovat v souběhu. Baterka pro začátek 2,5-5kWh. Pokud budou panely na jih tak ti to dokáže dát minimálně 3000kWh za rok. Investici a "návratnost" si už spočítej sám.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 908
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am
Reputace: 80

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od trud »

Asi súhlas s volente, ujasniť si svoju potrebu el,energie hlavne priebeh v čase...v lete budeš mať totižto elektriny z 10 panelov že nebudeš vedieť čo s ňou. Musíš čo najviac uložiť do vody a batérie...Batériu by som odporučil rovno 5kWh.Prípadne dáky spotrebič čo to v lete rozumne spáli...ohrev bazénu,klíma....ak máš možnosť panely orientuj na max. výrobu v zime...
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od ikovlabs »

OK ale on chce "zacit" a to co se navrhuje je za nekolik desitek kKc
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od Matess »

musíš si stanovit požadavky. S touto cenou za kWh je dost možné že se to nikdy nevrátí. Pokud je to koníček jdi do toho, pokud je to za účelem návratnosti poohlédnul bych se po jiné investici.

Záleží hodně jak se na to člověk kouká... pokud je potřeba vše koupit levné to není. Pokud člověk řeší záložní zdroj s nějakou rozumnou výdrží a odečte od ceny solárního systému záložní zdroj vychází to už úplně jinak.

Pokud chceš jen ohřívat vodu pan Oplocký je super řešení. Návratnost je velmi dobrá. S takto vysokým napětím potom fungují i různé pulsní zdroje dělané na fázi. Takže něco málo se s tím dělat dá.

Pokud chci jen UPS na drobnou elektroniku (TV, PC, Nas, internet stuff, zabezpečovačka) stačí nějaký levný systém na 24V baterii. Pokud začnete uvažovat o tom že lednice by mohla jet taky ze slunce, stále se to na 24V dá zvládnout, ale už je to na hraně.

Pokud vím, že si s tím chci hrát víc volím rovnou 48V baterii.
Pokud s baterií nemám zkušenosti volím bezpečné LiFePO4 včetně ochran !!
Baterii dimenzuji na odběr tak, aby nejrychlejší vybití bylo za 2 hodiny (ne rychleji) - přeloženo... pokud budu počítat max 2000VA odběru a 90% účinnost konverze je to při 24V skoro 100A - volím 200Ah články.

Shrnutí...

Oplocký je levný a nejrychleji se vrátí.

24V je levný vstup do fotovoltaiky - 12/24V mppt regulátory jsou levnější - zapojení 2-3 panely v sérii podle max mppt napětí (2 panely do 100V, 3 panely do 150V), na 24V lze použít i pwm regulátor a panely zapojit paralelně - vyjdou dráž kabely, ale za to pwm regulátory jsou skoro zadarmo. 24V je podle mě vhodné tak do 2kW / 3kVA max.

48V je nejlepší varianta pokud to myslím trošku vážně. Všechny komponenty jsou trošku dražsí, panely se obvykle zapojují už jen po 3 v sérii, což trošku komplikuje zapojení a jejich počet. Sice včechno vyjde o něco dráž, ale podle pravidla levné = jednou koupené to nakonec může být lepší než koupit jednou 24V a potom přecházet a rozprodávat.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od volente »

ikovlabs píše:OK ale on chce "zacit" a to co se navrhuje je za nekolik desitek kKc
Tak potom může začít jako já, jeden panýlek, regulátor, baterka 12V a provozovat na to nějaké osvětlení.
Třeba po roce přijde na to že to funguje a zainvestuje víc. Nebo si řekne že je to zbytečnost a zavrhne to. Já mám dodnes tento systém na svícení v provozu a není důvod ho rušit. Když už nic jiného tak svítím i když vypadne síť.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od volente »

A s trošku vychovanou manželkou mě na 24V s Axpertem 2,4kW jede celá domácnost. I když i to se dá automatizovat přednostními proudovými relé.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od ikovlabs »

Nekolik panelu + GWL s limiterem pretoku a muze "dotovat" domaci rozvod.
Levne-ne moc efektivni ale bez vetsich pasti ...
Da se pripojit nabijecka + baterka a muze jet tvrdeji na to.
Pripadne pouzit misto limiteru Greenbono a "nespotrebovanou" cpat do bojleru.
Nebo narvat do toho 200000 a mit full konicka
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od mypower.cz »

volente píše:se dá automatizovat přednostními proudovými relé.
Zdravim, jen dotaz: takove typicke prednostni rele.. https://www.e1.cz/produkt/1147041-predn ... 52-0-5-25a ono to ma cas zpozdeni od 0.5 do 10s. Neni 0.5s moc? Nebo to je cas prechodu zpet a odbavuje to hnedka?

Edit: hm asi neodbavuje...

Min. nastavitelná doba zpoždění odezvy: 0,5 s
Max. přípustná doba zpoždění odezvy: 10 s
Min. nastavitelná doba zpoždění odtahu: 0,5 s
Max. přípustná doba zpoždění odtahu: 10 s
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od vlkazajac »

Oplocký je len Oplocký. Koľko stojí komplet dnes ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od KubisKV »

Začínal jsem podobně, jak ty zamýšlíš. Roční spotřéba 6,5 MWh d45 tarif. Koupil jsem jeté panely, Oplockého, ale protože mi jeden známý dal jednoduchou otázku " nebude tě srát, že v poledne máš ohřátej bojler a zbytek dne se ti budou panely flákat na střeše?" Tak jsem koupil axperta 24V, baterky a vzhůru do toho. Při zapojení Oplockého nekdy v dubnu jsem bojler nemusel připojovat na síť až do listopadu. Ja naštěstí už měl kombibojler, takže v zimě jede na automat kotel. Vraceli mi za ten necelej rok, co jsem zprovoznil Oplockého a fve cca 9t. Takže kdybych koupil jen panely, Oplockého regulátor, měl bych to za dva roky z5. Na těch 24V jedu většinu domácnosti jako Volente, krom trouby, indukce a kafemašiny. Ted momentálně jedu na DS, čekám až v číně začnou pracovat a vyřeší problém s mým axpertem. Panely bych už možná koupil nové, mě trochu vyškolily ty jeté. Ted už cena šla docela dolů.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od rva »

vhml píše: sazbu D45d s cenou cca 2Kč za spotřebovanou kWh ( + paušály ).
Takové ceně není fotovoltaika konkurenceschopná. Takže musí být jiný důvod, proč si to ekonomicky nevýhodné řešení zdůvodnit. Koníček, ochrana mrazáku s metrákovým prasetem před výpadky, vztek na ČEZ, příprava na totální katastrofu. Pokud to není koníček, tak se jedná jen o další zařízení, které je potřeba hlídat a opravovat a které třeba ani nezvýší cenu nemovitosti - spíš naopak.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od volente »

mypower.cz píše:
volente píše:se dá automatizovat přednostními proudovými relé.
Zdravim, jen dotaz: takove typicke prednostni rele.. https://www.e1.cz/produkt/1147041-predn ... 52-0-5-25a ono to ma cas zpozdeni od 0.5 do 10s. Neni 0.5s moc? Nebo to je cas prechodu zpet a odbavuje to hnedka?

Edit: hm asi neodbavuje...

Min. nastavitelná doba zpoždění odezvy: 0,5 s
Max. přípustná doba zpoždění odezvy: 10 s
Min. nastavitelná doba zpoždění odtahu: 0,5 s
Max. přípustná doba zpoždění odtahu: 10 s
Na Axperta to 0,5s stačí,on tak vteřinku podrží i dvojnásobek. U mě to fuhguje tak že mám zaplej bojler a zbytek domácnosti včetně lednice. Bojler má 1,5kW a s tím zbytkem to je kolem 1,8-2kW. V okamžiku kdy zapnu 1,2kW konvičku, nebo indukci, tak se bojler odpojí aniž by šel Axpert do bypasu.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od marko250 »

Dolů to nepude ,to se neboj viz:" Za posledních dvanáct měsíců ceny elektřiny vyskočily o zhruba 60 procent. „V roce 2016 byly na úrovni kolem 20 euro, teď jsou téměř na trojnásobku,“ říká Roman Gazdík ze společnosti ČEZ.Od ledna 2019 dalších 20% nahoru.
Každý 1kWp panelů na střeše dá za rok 1MWh,je to jen na tobě,kolik z toho dokážeš dostat do spotřeby domu.První přínos je reorganizace v domě ,ke které Tě přinutí FVE,to najednou najdeš všelijaké zaplé nesmysly s nesmyslnou spotřebou a vyhodíš je z provozu.Pak solaritýda přechází do stavu útoku na obyvatele domu s né příliš zdravými návyky,tady opatrně reakce bývají negativní :-) .Chce to vytrvalost a čas ,ale jde to :-) :-) .Pak solaritýda nabírá dech a hojně se rozšiřuje a roztahuje po baráku,najednou chybí osluněné plochy,baterky,regly a brzda na peněžence,většinou to ukončuje návštěva partnera na Tvůj účet,ale to už bývá mnohdy pozdě.Prostě ta dovolená na Maledivách prostě letos nebude,sice ta studená večeře ve vlastní režiji se slovy:"To jsem rád miláčku,že si ji mohu udělat!" zamrzí,ale hned ráno na to člověk zapomene,když se ukáže sluníčko.Vlastně je to takový návrat ke krásným ránům,kdy jedeš do práce s dobrým pocitem,že to tam dneska zase bude-hehe.
Takže asi tak,né dělám si srandu ,pokud nebudeš nakupovat za přemrštěné ceny vůči užitku,tak jsou to dobře investované prachy s malou přidanou hodnotou soběstačnosti při výpadcích DS.U mě jsem se dostal v šesti lidech co moc nehledí na spotřebu na 0.8MWh/rok z DS,zbytek jsem si vyrobil z FVE.Letos to odhaduji na konečné minimum 0.6MWh/rok z DS,protože mám konečnou sestavu,kde už budu jen vypiplávat ovládání a ochrany.Pak mám ještě záložní plán na snížení za pomoci elektro výpomoci léto/zima uvidím.Každopádně to musí bavit.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od marko250 »

KubisKV píše: Panely bych už možná koupil nové, mě trochu vyškolily ty jeté. Ted už cena šla docela dolů.
Oč jde?Panel považuji za nezničitelný,je to jen o ceně za to ,co dává reálně.Samozřejmě se nebavím o poškozených.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od youda »

Reálná cena za kWh bude mnohem výše, než ty 2Kč. To je pouze "cena silové elektřiny" v nízkém tarifu.
Jediný správný výpočet je, vzít roční účet za elektřinu a vydělit celou zaplacenou částku počtem odebraných kWh. Já tipuji, že takto vyjde cca 4Kč/kWh.

Vhml, zkus prosím mrknout na roční vyúčtování a schválně nám sem napiš, kolik ti vyšlo.

Co se týče začátku s FVE:

1) Tebou navrhovaná "česká cesta" grid-free s limiterem a připojení bez papírů má sice nejlepší ROI, ale věčně budeš mít obavu, že tě začne šikanovat ČEZ. A věř mi, že minimálně během prvních pár měsíců se ti nějaký ten přetok povede natočit. Takže pak čekej výhružné dopisy a strašení sankcemi.

2) Pokud můžeš investovat cca 200 tis a jde ti o dobré ROI, tak to udělej pořádně:
- Objednej si na klíč nějakou malou hybridní elektrárničku s 3f hybridním měničem, který umí jet i bez baterek
- Vem to od firmy, která ti udělá i projekt a pomůže s vyřízením papírů k žádosti o připojení zdroje do 10kW.
- Sjednej si výkup přebytků s dodavatelem elektřiny.
- Dotace neber, je to zlo.
Jak budeš mít vše ofiko a 4Q elměr, můžeš pak třeba přidat baterku a doplňovat panely či měniče bez obav, že tě někdo bude šikanovat za pár wattů poslaných zpátky do DS. Naopak, za každou přebytečnou kWh dostaneš zaplaceno. Sice směšnou částku, ale i tak tě může potěšit.

3) Pokud si nemůžeš dovolit rozjet to dle bodu 2 a chceš to mít jen jako levného koníčka, pak jdi cestou samodomo instalace ostrova s Axpertem, tak jak psal Volente. Hodně srandy za málo peněz, žádné starosti s přetoky, ale taky ROI nic moc. Za pár let, když tě to chytne, do toho těch 200 tis stejně nasypeš.

4) Dedikovaný systém panely-bojler je také možnost, ale i zde platí, že když tě to chytne, tak k tomu stejně nakonec budeš chtít přidat skutečný měnič a baterku. V tu chvíli tě začne štvát, že máš na střeše místo jen pro 10 panelů, takže začneš vymýšlet jak to všecko propojit dohromady, abys měl jak nahřátý bojler, tak dost vlastní elektřiny. Právě ve tvém případě si tedy myslím, že stavět systém určený jen pro bojler není ten nejlepší začátek.

EDIT:
Ještě pro doplnění, můj vlastní 20kWp systém je extrémně neefektivní, předimenzovaný a na dnešní dobu i předražený. Přesto mi jeho provoz dělá radost. Celý podzim jsem ležel vypláclej na zahradě, popíjel pivo a kochal se tím, že mi celej barák 24x7 jede jen na slunce. Za loňský rok mi ČEZ vrátil 20 tisíc, po přechodu k Ampermarketu a ročním vyúčtování jsem dostal zpátky dalších 30 tisíc. I tak je ROI v nedohlednu, ale to je fuk :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od KubisKV »

Tak fungovat fungujou, ale asi jen na 50% vykonu. Kupoval jsem poly ibc 200W 2005 r.v. a nektere meli zezadu vypalene spoje mezi clanky, nektere vypadaly dobre, ale pri namontovani na strechu ( nastesti jen na plochou strechu drevniku) a zapojeni do systemu byl vykon nizky. Takze funguje, ale omezene. Kdybych je montoval na dum, asi bych si to sel hodit, pri predstave, jak jsem okolo nich behal a hledal chyby v zapojeni, meril atd. Nastesti ta plocha strecha byla dobrej napad pro nauceni s montazi profilú a panelu. Letos bych chtel montovat i na dum, tak az to bude aktualni, zalozim nove tema i fotkama.

Oč jde?Panel považuji za nezničitelný,je to jen o ceně za to ,co dává reálně.Samozřejmě se nebavím o poškozených.[/quote]
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od volente »

Ono jde taky o to že ten systém tebe, a možná i tvoji rodinu, trošku vychová k šetrnosti.
Protože časem tě budou zajímat údaje na měřidlech a budeš se ptát co že zase jede když nemusí.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od dracekvo »

Nejlepší je bazarový panely proměřit ještě na zemi. Člověk tak předejde zbytečným komplikacím. A to vše nejlépe při koupi.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Jak začít s FV?

Příspěvek od diablo007 »

No pokud jde o pretok tak axpert už dnes dělá měnič ac/DC/ac takže pretok nehrozí stojí o něco víc než modrásek ale zase uni nabít baterii umi ti při výpadku aspoň udržet kotel nebo světla. Panel stojí stejně kabeláž taky rozdíl bude v měnící a pokud k modraskovi ještě musíš vyřešit vytěžování kvůli pretokum už máš cenu jako za toho axperta. Takže ve výsledku rozdíl jen za baterky a začít starým olovem není tak drahe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek