NiCd akumulátory

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
Odpovědět
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

NiCd akumulátory

Příspěvek od vla »

Chlapi co je používáte, jaké je jejich efektivita? Nechci je, jen mě přijde, jestli vůbec mají v porovnání s li-on technologiemi ještě smysl. Když čtu kolik energie se do nich musí nacpat ještě před uvedením doprovozu, jak dlouho se musí vařit, aby měly přijatelné vlastnosti atd. Oproti tomu se tady kdekdo škrtí o nějaký ten watík spotřeby regulátoru, měniče, balancéru, ztrátu ve slabším kabelu atd. jaká je při započítání všech úkonů na jejich oživení jejich rentabilita kolik % z energie do nich dodané lze z nich odebrat? jak jsem psal, netoužím po nich, ani nemám podmínky pro jejich repase atd, ale dost se tu s nimi obchoduje, čili je o ně zájem a já stále nevím proč. Jediná výhoda je samozřejmě nezničitelnost, ale co energetická účinnost?
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: NiCd akumulátory

Příspěvek od diablo007 »

Někdy pořád vyjde levněji ukládat energii s 50% účinnosti do baterie za 20kc viz inzerát onehda než do baterie za 10t
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: NiCd akumulátory

Příspěvek od diablo007 »

Plus správně zvolený systém louhovek a panelu může fungovat bez regulátoru nabíjení a krmiva to rovnou z panelu do baterie.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: NiCd akumulátory

Příspěvek od gupa »

Já si naopak nedokážu předslavit řešit tu složitost s Li bateriemi. U olova je problematika také jednodušší a podobná jako u NiCd. Spočítá se plus a minus a mám výsledek, který mohu dorovnat navýšením kapacit nebo jinými dimenzemi. To už z podstat problematiky opotřebení a rozšířování u Li nelze tak jednoduše. Navíc oproti olovu má NiCd nižší napětí a při opotřebení a zkratu prostě článek přestane fungovat. Nedokážu si to představit jak to řešit u Li která se nafukuje a hoří, nebo shoží kvůli nějakému nutnému balastu který stojí opět prachy které můžu jednoduše vrazit do FV panelů, nebo dražších měničů.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm
Reputace: 50

Re: NiCd akumulátory

Příspěvek od thomas.007 »

Účinnost je o něco vyšší, záleží na jaké napětí se dobíjí (a jestli už vaří) a po jaké době se odebírá energie. Taky životnost hraje velkou roli, já mám 20x KPM120P 20 let staré, kapacitu jsem v poslední době neměřil, ale před 8 lety to bylo 122Ah až 128Ah, je pravda že moc cyklů za sebou nemají (osvětlení v garáži), ale...po 12 letech by Lithiovky už čuchaly ke kytkám! Co dělat s Li když dosloužili? Do sběru! Kdežto louhovky propláchnu a jede se dál (byť s nižší kapacitou) klidně desítky let. Jak píše diablo007 systém s louhovkama je opravdu blbuvzdorný, když vezmu kolik stojí MPPT regulátor, který se po letech třeba odporoučí, tak co je výhodnější? Já taky myslím že louhovky vyhrávají, musí se ale koupit z druhé ruky a pohrát si s výplachem a výměnou louhu (že to tenkrát ale byla dřina). Jen tak na okraj, balancování stojí také nějakou energii.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: NiCd akumulátory

Příspěvek od vla »

Já netvrdím, že je to nevýhodné, každý máme nějaké zdroje, nějaké podmínky a i to se na volbě může výrazně projevit. Nedovedu si představit, jak bych v panelákové koupelně, nebo před domem ekologicky regeneroval luhovky. Naopak díky zdroji levných použitých li xx jsou pro mě ideální, ani nebalancuji ani na nich nemám žádné ochrany, je to tak málo potřeba, že to zvládám tak 2x ročně zkontrolovat ručně a pak je moje hlavní regulace připojováním/odpojováním spotřebičů podle napětí baterií. Mám řekněme lehce přebaterkováno, takže baterky se pohybují nekde mezi 3,5-3,8 V a málokdy z tohoto napětí vybočí a když ano uberu, nebo přidám na spotřebě. Takže luhovky nezatracuji, jen mě stále zajímá pokud do nich během dne dodám třeba 10KWh, kolik z nich třeba v noci mohu vycucnout zpět.
Nemám rád tenhle stát.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm
Reputace: 50

Re: NiCd akumulátory

Příspěvek od thomas.007 »

Cituji tento zdroj: http://www.malavoda.cz/akum_nife_nicd.pdf
"Účinnost nabíjení baterie závisí na stavu nabití baterie a na teplotě. Ve většině rozsahu
nabíjecího profilu probíhá nabíjení s vysokou účinností. Všeobecně platí, že při stavech nabití
na méně než 80 % zůstává účinnost vysoká, avšak jakmile se baterie blíží stavu plného nabití,
účinnost nabíjení klesá"
Dále pak "Dosahovaná účinnost ηAh je u NiCd článků 83%, u NiMH 80%. V praxi se tato ztráta
energie hradí nabíjením na 140% u NiCd článků a na 160% u NiMH článků..."
Takže ano, oproti LIxx je účinnost nabíjení nižší, ale jak píše gupa, za ušetřené peníze si můžu nakoupit více panelů, lepší kabeláž apod.
Ale ANO, každý má jiné priority, v paneláku nechat vařit olovo nebo NiCd není to pravé ořechové,
ale pro rodinný dům vychází lépe NiCd (popř. i jeté olovo, ale s tím nemám dobré zkušenosti).
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: NiCd akumulátory

Příspěvek od vla »

80% je přijatelné, podle toho jak se zde píše nabíjet, nabíjet, nabíjet a přebíjet a vařit a vařit jsem čekal celkovou efektivitu kolem 40-50%. To mi přišlo až nesmyslné, proto ten dotaz. *sun*
Nemám rád tenhle stát.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: NiCd akumulátory

Příspěvek od fukuši »

V praxi pokud nabíjím na cca 80% tak je srovnatelná s Pb.Bmv naměřilo cca 92%.Dobře fungujou i s olovem paralelně.Taky můžeš pořídit zátky s hadičkama a odvádět plyny mimo to už je supr vychytávka.I když možná někdy pořídím LI tak paralelně stejně min. jednu sadu nechám jako pojistku třeba když ti vypne BMS tak at má regl kam dávat nebo když se prošlahne regl tak louháče vše poberou.Za mě je to nepřekonatelná baterie a v jednoduchosti je síla.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: NiCd akumulátory

Příspěvek od JiříK »

Účinnost až tak neřeším. Důležitá je neotřesitelná blbuvzdornost. Absolutní blbuvzdornost. Dvakrát ročně doleju destilku, to je prakticky vše... Jo, po zimě přemostím regulátor a povařím.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek