Regulátor na napájanie bojlera

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Odpovědět
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od kodl69 »

takovouhle věc bych si raděj koupil novou, stojí to jednotlivý stokoruny, na rozdíl od ostatních komponent...
Dva termostaty tam mám, úplně stajně nastavený, akorát na léto ten ohřev z DS vypínám, není potřeba nikdy. 160l boiler je dost málo, pro kolik je to lidí? Mám 200l pro 5 lidí, a když je třetí den hnusně, tak už začíná být trochu bída o teplou vodu...
TO VLA: možná je chyba v tom teploměru. U boileru by rozdíl teploty u pláště a 5cm v objemu neměl být tak výraznej. Možná provést kontolu nějakým nezávislým teploměrem, třeba infra, aby sis ověřil, kde je pravda...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od diablo007 »

No zaznělo to tu správně zajistit aby spirála s termostaty byli na stejné Vyškově úrovni což perfektně sopnuke kompletní hotové řešení s to je ta spirála TJ pak taky záleží jaké má ten bojler cilubec vstupy na další spirály
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od vla »

Teploměr je vyměněnej, před tím vyzkoušenej a je to stejné, bojler ariston, nerezová nádrž, napadá mě jedině, že by nádrž byla dvojitá, ale váha prázdného 120l byla 23 kg, takže na to to taky nevypadá. Já jen jsem na sobě chtěl upozornit, že vnější dodělané čidlo nemusí vždy z nějakého důvodu ukazovat přesně.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od diablo007 »

Venkovní čidlo má samozrejmne slušně spozdeni ale pokud by externí čidlo bylo pro spodní hranici vychladnutí kdy se připne ds nevadilo by to tak jako kdyby to mělo vypínat horní hranici fve
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od kodl69 »

Nerezová nádrž - to je to co zde nezaznělo, on ten nerez vede teplo o řád hůř než sprostý železo. Ani mě tohle nenapadlo. Takže povrchová teplota i pod izolací bude nižší, ale že by o tolik, to bych nečekal.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od vla »

Čekal jsem teplotu stejnou protože si nedovedu představit, že by povrchová teplota samotné takto izolované nádrže mohla být menší, než vnitřní teplota v bojleru. když teplo nemá kam utéct, mělo by se to teplotně srovnat, což se neděje. No nic, jsem s tím smířen, jen varování pro ostatní, že ne vždy teplota pláště a vnitřku je totéž.
Nemám rád tenhle stát.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od dumi »

Jen.technicka, kdyz ohrivate bojler takhle vysoko, mate na vystupu smesovaci sadu? Pac jestlu mate plastovy teubky ty to nemaj moc rasi. Pri 90 stupnich maj zivotnost 5 let. Nemluve o riziku opareni....
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od kodl69 »

měl jsem termostatickej směšovací ventil giacomini cca dva roky. Pak zarostl vodním kamenem, a i když byl boiler na 60°C, tak tekla jenom vlažná voda. Spočítal jsem si náklady na 750Kč/rok a zahodil jsem to. Jako náhrada je mosazný kolínko a špunt na vývodu studené. Trubky jsou plast jenom dopojení boileru, jinak železo. A 90°C tam zas tak moc často není, navíc na začátku stejně tu teplou vodu vychladí to železný potrubí...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od diablo007 »

Na to zarůstání by asi pomohl tricestak řízený server ale je to vyšší počáteční nákupní cena
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od vla »

Termostatické ventily jsem nahradil termostatickými bateriemi, protože stojí polovinu, než samotný ventil a navíc se s nimi nechá regulovat i průtok na určitá potřebná místa. Myslím i ve vnitřních rozvodech u bojleru, nejen na vaně a umyvadlu. Zatím v provozu něco přes tři roky a vše OK.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od youda »

olozx6r píše:
youda píše:Chlapi, jak řešíte u bojlerů s dodělanou dvojitou topnou spirálou stav, kdy už je voda příliš horká a je potřeba vypnout, aby se z bojleru nestala atomovka?

Já mám v DZD jen jeden termostat, což mi trochu vadí. Ideální by byly dva - FVE termostat nastavený na co nejvyšší teplotu a ČEZ termostat nastavený na nějakou nízkou nouzovou teplotu, kdyby byla dlouho tma.

Mám OKCE 160L od Dražic a už z výroby je tam příprava na 2 termostaty. Vždycky tedy seženu druhý termostat ze starého bojleru a doplním jej. Pak je ten termostat napojený na FV naplno a ten ze sítě na nízkou teplotu, aby stále byla teplá voda. Kdyžtak můžu večer nafotit.
Tak jestli by ses dostal k tomu nafocení, budu rád. Ať znovu neobjevuju Ameriku :) Díky!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od diablo007 »

https://www.bola.cz/termostaticky-smeso ... gK67PD_BwE
Tak nevím ale termostatickou baterií za polovinu mi zkus někde najít a poslat odkazem
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od diablo007 »

Ty tu baterku nemáš jako koncové zařízení ale někde u bojleru jako průtokové?
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od NOPARasito »

diablo007 píše:https://www.bola.cz/termostaticky-smeso ... gK67PD_BwE
Tak nevím ale termostatickou baterií za polovinu mi zkus někde najít a poslat odkazem
Resp. toto kvuli prutoku ;) (osobne to mam na topeni v 1/2" verzi a spokojenost)
https://www.rychla-dodavka.cz/regulus-v ... --m-11057/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od diablo007 »

Já si taky myslím že nesezenes levněji termostatickou baterii
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od vla »

To je zvláštní jak si někteří uživatelé okamžitě našli čas a dali si práci s tím, aby našli ventily skoro za cenu té baterie. Já baterii kupoval v Hornbachu tuším za 780 kč. Každopádně jednak někteří uvádějí jiné rozměry, což je z hlediska ceny mnohdy zajímavé (taky jsem tehdy našel pro mě nevhodné rozměry levněji) a někteří zase našli značné akční slevy. Rozhodně jim jejich nálezy nezávidím, ani jsem netvrdil, že jsem našel to nejlepší řešení. Prostě jsem reagoval na příspěvek kolegy, že se 1500 kč zdá mnoho, informací že to jde pořídit běžně zhruba za polovinu. *sun* Ještě k dotazu, hned za bojlerem mám rozbočení a některé spotřebiče už od té rozbočky dostávají menší teplotu a menší průtok, než jiné. Konkrétně třeba umyvadlo má vodu 37°C a zmenšený průtok, neb jsem na něj nenašel vhodnou termostatickou, takže je tam páková, kteroužto každý pustí naplno i při čistění zubů atd, takže páková je naplno a omezení pro ni je u zdroje. Jo taky se to s tím řazením termostatických baterií nesmí přehnat, jinal je systém "přeregulovaný" a málo teplá voda teče i tam, kde byste chtěli mít hodně horkou.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od diablo007 »

No tak ono to spíš není o tom tě nějak shodit ve tvém tvrzení ale snaha poradit ale to už je jiná diskuze. spíš mi je záhadou že termostatická baterka z Hornbachu vydržela tolik let co jsme většinou na obchodě řešili s lidma baterky tak ty obchodnakovy už znovu nechtěli a priolatiki si za něco kvalitnejsiho. A to mluvím o blbě kartuší termostatické bývají problémové i značkové. Tak hlavně ať slouží
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od diablo007 »

Ještě se zeptám pokud do systému posíláš vodu co má 37 nemáš tam dlouho prodlevu než se nahreji trubky natolik aby tu vodu neochlazovali a těch 37 dotece ke kohoutku?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od brumlaj »

Obvykle je spíše problém známý z karem. Ty když si zastavil teplou tak zhasly ale zbytkové teplo v lamelách výměníku ještě dohřálo trochu vodu. Po chvíli jsi pustil teplou a někdy tekla chvilku až nepříjemně teplá (2-3sec.) Potom pohoda. Toto se mi stává i u těchto regulátorů. Jsem na to zvyklý, takže žádné drama. Ale pokud voda v trubkách vychladne, tak ten teplotní skok než se termostat ustálí v mechanicky správné poloze tak akorát ohřeje trubky. Nic není dokonalé, ale je to přínos.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od vla »

Trubky mám plastové, izolované a hlavně krátké. Bojler jsem úspěšně nacpal do panelákového jádra, takže koupelna má trubky cca 1m, jistě chvilku ta regulace trvá, ale nijak to nevadí. Ještě jsem si vzpomenul, že regulační ventily od topení jsem vyřadil i z důvodů nutných redukcí na běžné vodovodní, takže sleva na ventilu byla částečně požrána redukcemi. A samozřejmě jsem rád, když se tady objeví odkazy na levnější řešení než mám já, zdaleka nemám patent na rozum, dokonce jsem ještě nepodal ani žádost :lol:
Nemám rád tenhle stát.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek