Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turbíne?

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Odpovědět
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od KUTIL »

Nie je to Darrieus, ale nepodarený Lenz. ˇÚčinnosť pohonu podobne ako Savonius do 15 %. Hustota vzduchu nie je 1,28, ale 1,225. Me. výkon pri 11 m/s max 100 Watt.Bude to pracovať (ak väbec)) len pri vyšších rýchlostiach vetra, tak od 7-8 m/s. Ročná výroba pár kWh. Ani zadarmo.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od vlkazajac »

A medzi všetkými Lenzami čo som videl, dosť nepodarený. Celé je to "chlpaté" od skrutiek a matíc. Keď už si dá niekto námahu a vyrobí generátor a k tomu rotor, tak by to malo mať nejaký konštruktérsky rukopis. Lenz je druhá klasa za čistým profilom.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od miroc »

Toto nemá s Lenz-om vôbec nič spoločné. Chýbajú všetky atribúty Lenz-a. Ale je to spotvorený Darrieus. Darrieus so štrbinou v nejakom profilovom krídle, ktorá vznikla vynechaním polovice opláštenia z vnútornej strany pri odtokovej hrane.
Účelom bolo to, aby sa dosiahol ľahší rozbeh, pretože sa uplatní tlak vetra fúkajúci do štrbiny (čo určite fungovať bude) a možno že sa dúfalo, že to neovplyvní vztlakovú funkciu krídla pri vyšších otáčkach (čo určite ovplyvní). Podobných konštrukcií krídel sa predáva plno ale väčšinou sú štrbiny menšie a aspoň na malej časti je dotiahnuté opláštenie celého profilu.
Tiež je možné, že je to tak urobené jednoducho preto, aby sa to vôbec točilo. Pretože urobiť funkčného Darriea s ťahom krídla chce viac ako pospájať nejaké plechy. Uhly nastavenia krídel sú v závislosti od typu profilu špecifické a musia byť presné. Tu už krídla nie sú presné, sú rôzne zvlnené a o tých nitoch alebo skrutkách ako spomínal vlkazajac ani nehovoriac. Kto vie, či sú vôbec rovnaké a rovnako ťažké.
V každom prípade odporúčam majiteľovi, ak to nieje náhodou aj v návode, aby po zložení urobil aspoň základné vyváženie.
Číňania to vedia aj lepšie, toto vyzerá na dielničku s prácou na kolene...
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od vlkazajac »

Darrieus je lepšia konštrukcia ako Lenz. Preto by som zotrval na prirovnaní k Lenzu, ktorého atribúty sú tu zjavné. Je to spotvorený Lenz, pretože základný atribút je neuzavretý profil krídla, ktorý vytvára " kapsu " pre uľahčenie rozbehu. To spotvorenie spočíva v tom, že tu je vztlaková strana krídla tiež orientovaná dovnútra, ale nevhodne pokazená tým prerušením profilu.
Ruky preč od toho peklostroja.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od miroc »

No, bude to asi vec názoru, komu to čo viac pripomína. Krídlo Lenz-a je vždy len široký polvalec z vonkajšej strany predĺžený rovným plechom. Žiaden profil. Má svoje pravidlá, hlavne pomerové. Ak ho spotvoríš až takto, už ho nemáme právo tak nazývať. Ja som Lenz-a robil už veľmi dávno, a tiež som ho spotvoril, ale len tak že ho to ešte stále pripomínalo. http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/544
Lenz bol taký výstrelok, propagovaný ako dobrý nápad, ale nakoniec sa ukázalo, že nie je o nič lepší ako Savonius.
Tu je výslovná snaha o profil, dokonca nesymetrický konvexno - konkávny. Aj z vnútornej strany je zreteľne naznačený ohyb až po prerušenie plášťa.
Tu je iný príklad: https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 39851.html veľmi podobnej konštrukcie, ako ho spomínam v predchádzajúcom príspevku, a ak by sa toto malo nazvať spotvoreným Lenz-om, tak to by sa už asi aj samotnému pánovi Lenzovi nepáčilo.
Isté je že to bude bieda, hlavne v porovnaní s deklarovanými 600W.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od vlkazajac »

Rád sa hádaš, tak dobre ! Pánovi Darrieusovi by sa nepáčilo, keby niekto prerušil spojitosť vztlakovej vnútornej strany nejakou kapsou, ktorá je tam účelovo pre ľahší rozbeh. Kapsa je vychytávka pána Lenza. Pán Darrieus pripúšťa rôzne krivky profilu, tak by v tejto málo významnej ťahanici pán Lenz mohol pripustiť tiež nejakú krivku ( inú, než skúmal a navrhol ).
Spotvorený Lenz.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od miroc »

:D S pánom Darrieusom to bolo dobré! Pre mňa za mňa, maj to za Lenz-a.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od marsal64 »

Rád se podělím v pravý čas o výsledky, jen to nebude tak brzo, zatím všechno nakoupené skladuji v garáži...
Nemám žádná velká očekávání, přál bych si, aby to dodávalo pár desítek wattů na to, aby to v zimě pomohlo udržet ostrovní instalaci ("poustevna") v provozu (tedy pomoci uživit samospotřebu měniče a další elektroniky), aniž bych tam musel jet 25 km pouštět generátor a podobně. Předem rozzváženo, že to může nefungovat a omlouvám se poněkud všem přítomným, kteří rozumně kalkulují efektivitu každé vložené koruny. V tomto případě to tak u mne vědomě nebylo.
No, popravdě řečeno, zatím mi ani není jasné, jak ten výkon vlastně změřit, ale zkusím více číst zde na fóru ;-). Nebo kdyby mne někdo navedl...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od vlkazajac »

:handshake:
"...Tu je výslovná snaha o profil, dokonca nesymetrický konvexno - konkávny. Aj z vnútornej strany je zreteľne naznačený ohyb až po prerušenie plášťa...."
Profil je orientovaný opačne, ako má byť. Vydutá má byť vnútorná a nie vonkajšia strana profilu. Aj takýto profil dokáže vyvolať vztlak na tej nespojitej strane ( vnútornej ), ale krídlo by sa muselo natočiť silno dovnútra, aby sa dosiahol veľký uhol nábehu. To je samo osebe pri tomto profile už nezmyselné a o to horšie, že sa s týmto natočením rýchlo skracuje rameno, na ktorom má vztlaková sila vytvárať moment. Natočením dovnútra sa otvára viac kapsa pre rozbeh a spolu s viac vyčnievajúcim koncom profilu sa vytvára akási lopatka - korček. Tieto dve pozoruhodnosti sa vzájomne eliminujú a majú svoje optimum ďaleko za správne navrhnutými strojmi, jedno či Lenz alebo Darrirus.
Je to hrozný paškvíľ, murárska fangla s kelňou, prirovnal by som.

marsal64, nechcel som byť hnusný, ono sa to točiť bude a niečo z toho polezie. Ale malo to byť spravené lepšie. Stačilo by normálne.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od marsal64 »

Ale prosím Tě, vlkazajac, o nic nejde, jak nejlépe tedy změřit ten reálný výkon, až to pofrčí ;-) ? Zatím mne napadlo to připojit na prázdnou baterku a měřit "coulometrem".
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od KUTIL »

Vypadá že to navrhovali v blázinci ! Jeden dotaz-ak vysoko bude umiestnená?
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od marsal64 »

Koukám, že si to užíváte :-). Zatím nevím, jak vysoko, je to takové údolíčko, kde to "tahá" leckdy i docela u země. Jsem na tu vertikálku zvědav, jestli chytne i tyhle vířivé proudy.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od miroc »

Pre marsal64 - Pýtal si sa ma na meranie reálneho výkonu. Pre nejakú presnú odpoveď je málo informácií. Parametre generátora sú neznáme. Nepripájal by som to priamo na baterku a ak, tak až v ďalšom slede skúšok. Najprv by som využil priložený regulátor. Snáď je aspoň trochu vhodný, keďže ho pribalili. Parametre takisto neznáme, ani na aliexprese som nejaký podobný nenašiel. Podľa obrázkov má displej, možno bude jednou z funkcií aj zobrazenie výkonu. Ak nie, môže sa použiť tento lacný wattmeter. Zapojí sa medzi regulátor a baterku.
Pre priame pripojenie na baterku cez trojfázový usmerňovací mostík by to chcelo poznať vopred aspoň napäťovo-otáčkovú charakteristiku generátora. Z toho by sa už dalo určiť, či je to vhodná možnosť alebo nie.

K umiestneniu turbíny - zabudni na nejaké prízemné prúdy. Ak ju nedáš dostatočne vysoko, tak nedá to ani to čo by chúďa mohla. Mám zlé tušenie, že si to plánoval dať tesne nad strechu tej tvojej poustevny. Ak z toho niečo budeš chcieť mať, budeš musieť pridať aspoň 8 m stožiar. A to je minimum.

Pre vlkazajac: Napadla mi taká jednoduchá a asi jediná praktická možnosť pre určenie príslušnosti tejto konštrukcie bez špekulovania. TSR. Hranica je 1,2.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od vlkazajac »

To sa teda neodvažujem odhadovať. Aerodynamicky je to horšie ako Lenz a horšie ako Darrieus. Čo sa z toho dá vyšpekulovať ?

:uh: :wall: *fall* *fall* *fall*

Ľudia dobrí, už mi to asi svitlo ! Ten obrázok zloženej turbíny ( že je krivá a hnusná - teraz nevadí ) je jedna mystifikácia, krutý omyl ! Veď ten konštruktér mal myšlienku hodnú preskúmania a realizácie - on chcel spojiť dva známe a fungujúce princípy do jednej turbíny - je to správny Lenz + správny Darrieus !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Len nejaký darebák to zmontoval opačne a vyfotil ! A my sa tu režeme .............

Jednoducho - krídlo má byť primontované "kapsou" von ( ako správny Lenz ) a "vydutou" stranou dovnútra ( ako správny Darrieus ). Potom si viem predstaviť, že sa to rozbieha, možno tam očakávať TSR snáď viac ako 1,2 a že sa k tomu dá postaviť aj nejaký generátor - veď ten tam vlastne je. Takže priateľu marsalu, namontuj to správne a skús potom laborovať s jemným natáčaním krídla ( uhol nábehu ).

Idem si dať slivovicu, nech ma nedrbne !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od solárník »

Nejdřív bych to vyzkoušel a pak bych tomu nejspíš dal nějaká normální křídla s osvědčeným profilem.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od marsal64 »

Takže tady jsem napsal první zkušenosti: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... ebu#p87525
Nevím opravdu, jestli z toho půjde vytěžit více, ale věřím, že časem budu chtít inovovat, tak mám takový dotaz: máte nějaký tip na (i horizontální, ale tichou) větrnou elektrárničku "do 800 USD", která by byla lepší?
https://www.aliexpress.com/item/New-arr ... 09584.html ??
Nebo prostě:
https://www.aliexpress.com/item/2017-Ho ... 86446.html ??
*CAR*
Příspěvky: 211
Registrován: pát srp 09, 2013 10:38 pm
Reputace: 1
Bydliště: Březinky-Nectava a pak Olomouc

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od *CAR* »

A proč si nekoupíš třeba tutu a dvakrát :
https://www.banggood.com/12V24V-600W-Wi ... rehouse=CN

chceš-li něco tichého , tak si nekupuj klasickou vrtuli a je jedno jestli má 3 nebo 6 listů - prostě ten vítr začne doslova řezat .
FVE ostrov systém zatím 24V
FVE JihoZápad 2 500Wp Polykrystal
FVE JihoVýchod 2 500Wp Polykrystal
FVE JihoZápad 1 300Wp Amorfní panely
WTA 24V/400W
MVE 24V/ 250W
Gravitační Ebaterie 24V/250W
Baterie Ni-Cd 24V / 10 KW + Hybridní měnič EASun 24V/ 3 KW
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od solárník »

marsal64 píše:tak mám takový dotaz: máte nějaký tip na (i horizontální, ale tichou) větrnou elektrárničku "do 800 USD", která by byla lepší?
Prosím tě, než budeš do něčeho investovat velké peníze, nech si poradit od lidí, co do toho alespoň trochu vidí. Nějaké vertikály s plastovými křídly nedávají v podstatě nic.

Další omyl je ten, že vrtulová turbína je za větru hlučná. Ano, hlučné jsou čínské a podobné paskvily, kterých listy vrtule nemají účinnost, nebo se deformují. Proto to syčí a dělá všemožné děsivé pazvuky. Protože ten vítr to prostě nemůže dobře obtékat, ty listy - to je právě ten syčivý zvuk. Jednou jsem testoval vrtuli od "světoznámě nechvalně proslulé americké fimry mwands.com" a to bylo něco strašného. I při středním větru to syčelo tak strašně, že se toho báli lidé v okruhu půl kilometru. Pokud koupíš opravdu dobrou turbínu s dobrou a účinnou vrtulí, bude ve větru daleko přehlušena zvukem větru na okolních stromech. Stejně tak, jako že letadla s pečlivě vypočtenými profily křídel taky při vzletu nesyčí jako kráva. Při normálním větru nebude dobrá vrtule slyšet naprosto vůbec. Jednu takovou mám na střeše (400W model od firmy HYE Energy, šikmá střecha je na turbínu špatné místo, ale jiné zatím nemám) a dole pod domem na chodníku není slyšet při běžném větru NIC. Naprosto NIC. Jen se to tiše točí! Tedy platí rovnice, že účinná vrtule = tichá vrtule.

Nevím o mnoha "lepších modelech" turbín, které by se prodávaly v dnešní době v té cenové relaci. Celkem dobré byly modely licencované od firmy HYE energy (prodávají se pod označením HYE400, nebo licencované PWG400, licencované se daly chvilku sehnat v Německu před pár lety za méně, než 7000,- Kč), a také německé modely firmy Black měly podle měření celkem slušnou účinnost. Podívám se, pokud se to dá někde rozumně koupit a dám vědět. Ale rozhodně bych nekupoval nějaké plastové šmejdy a u vrtulových je potřeba dbát na šířku listů. Nějaké uzoučké šavle (ty jsou vidět u převážné většiny modelů na EBAY a ALI) jsou k ničemu, budou se deformovat, netáhnou a nedávají výkon. Čím bytelnější a širší listy, tím lépe. Do oblastí běžných větrů zásadně 3 listé modely. Pro zpracování nižších větrů se obecně připouštějí i pětilisté modely. Zásadně s lichým počtem listů, kvůli rezonanci. Možná MiroC doporučí i nějaký vertikál, ale v této cenové hladině nevím no. Já s nimi zkušenost nemám.

Jen pro informaci - malé HYE modely dávají při oněch 8,5m/s okolo 120-135W (to jsem sám vlastnoručně změřil, tedy ne to, co udávají v návodu). To jen abys věděl, co od toho máš očekávat.

A v neposlední řadě bych, pokud je nějaká možnost, uvažoval o vlastní výrobě podle nějakého rozumného návodu, který zde můžeme doporučit, nebo úpravě té, kterou jsi koupil :).

p.s. takhle vypadá originál nejmenší HYE (pětilistá verze pro nízký vítr). Prohlédni si DOBŘE tu šířku listů - jaké lopaty to má u středu vrtule i na konci. I ta je z obchodních a dalších důvodů proti výpočtům stále lehce podhodnocená. Užší listy jsou k ničemu, až budeš něco hledat.

http://www.hyenergy.com.cn/a/English/HY ... 2/402.html

Obrázek

Tady https://de.aliexpress.com/item/Free-Shi ... 79101.html prodávají samotné listy.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od marsal64 »

Díky, to jsem potřeboval slyšet... Takže nejprve časem zkusím asi úpravu "vlkazajac" (otočení :-) ) a potom třeba:
https://www.aliexpress.com/item/HYE-on- ... 33365.html, pokud to někde dostupné bude.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Veterné elektrárne - čo si myslíte o tejto veternej turb

Příspěvek od solárník »

Když se řekne A, je nutno říci i B. Pokud bys koupil 1000W model, počítej, že na nějakém 3m stožárku to nebude také dávat nic. Taková věc potřebuje nejlépe příhradový stožár (jištěný lanky do stran) s kloubem dole, aby to šlo pohodlně sklopit a dělat nějakou minimální údržbu - jednou za pár let doplnit, popř. zkontrolovat ložiska a zpočátku přetáhnout upevnění listů. Výška se doporučuje minimálně 10 metrů nad okolními nerovnostmi. To už je kolos a ne každý na to má místo a peníze - nejlépe si to nechat někde levně udělat od zručného svářeče. Pokud nebudeš mít fakt dobrý stožár, tak bych do 1000W modelu nešel.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek