Regulátor na napájanie bojlera

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Odpovědět
pavelsiman
Příspěvky: 199
Registrován: čtv lis 01, 2018 9:36 am
Reputace: 1

Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od pavelsiman »

Zdravim. Vie mi niekto poradiť ako napojiť bojler na 2ks 300w panelov bez použitia batérií.? Potrebujem u známeho na chate spraviť ohrev bojlera a ohrev vody tam nieje možný keďže to nieje kde dat tak potrebujem dat na strechu 2ks 300w panelov potiahnuť k bojeleru káble a cez nejaký menič a prepínač 1-0-1 to pripojiť na bojler. Problém je ale v tom aký menič k tomu použiť? Priame pripojenie je nevhodné lebo panely nenabehnu na plný výkon, chcelo by to niečo ako mppt menic ale aby sa to dalo pripojiť priamo na špirálu 2200w 220v. Ďakujem
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od rva »

Obávám se, že to (jednoduše) nepůjde. Existují mppt regulátory (třeba http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... -marko-2kw), které nastavují pracovní bod pro max. výkon, ale dva panely v sérii dávají moc nízké napětí. A samozřejmě pak ta cena toho regulátoru.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od NOPARasito »

Jenze s 2 panelama moc radosti neuzijes. Optimalni napeti bude kolem napeti spiraly.(coz se bavime o cca 7-8 panelech)
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Reputace: 6
Bydliště: České Budějovice

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od olozx6r »

Nechal bych do bojleru udělat dvouspirálový těleso (třeba tady https://www.eltoppraha.cz/cs/ nejsou drahý), kdy jedna spirála by byla normálně na el. ze sítě a druhou nechat udělat dle napětí a výkonu panelů (lze použít i origo těleso, ale jak psali kluci předemnou, nebude to ideální). Pak už jen objednat střídač zde http://tnweb.tode.cz/. Tyto střídače mají MPPT a fungují vcelku spolehlivě, nevýhodou je potřeba přívodu 12V na napájení. Nebo sehnat střídač třeba od pana Oplockého, ten ale nesmyslně zvedl ceny a jeho ochota se pomalu ztrácí. Pak vše zapojit a je hotovo. Provozuju to takhle na jednom domě přes 3 roky, u sebe a u kámoše zatím od loňska, foceno teď ráno 8-)
Přílohy
IMG_3038.JPG
IMG_3037.JPG
IMG_3035.JPG
IMG_3034.JPG
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od diablo007 »

Co ty děláš v létě s teplou vodou to to prodáváš půlce dědině co?
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
dotaz na olozx6r : před nějakým rokem jste uváděl, že Vaši novostavbu RD budete
plně vytápět jen fotovoltaikou. Máte to již realizováno ?
Byl Váš záměr správný a vytopíte RD z FV i v zimě ? Kolik kWp máte v provozu, eventuelně
kolik kWp bude Vaše konečné číslo ? Podle Vašich fotek vidím 4ks regulátory , každý 2kW , tedy 8 kW
regulátory pro zpracování el.energie z FV panelů.
Tak jestli můžete více rozvést Váš původní záměr a Vaše zkušenosti s vytápěním RD
z FV panelů. A zda vytápění máte realizováno v podlaze jen topným kabelem ?
Nebo jako medium je voda v trubkách v podlahovém topení s nuceným oběhem a vše je napojené
na velkou akumulační nádrž s ohřívanou vodou z FV ?
Nějaký údaj máte uvedený pod čarou, ale ani tak to nedává odpověd na Vaši vytápěnou
plochu RD nebo na kolik °C dům v zimě takovým způsobem z FV vytopíte ?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od Pan Taum »

Kolik priblizne stoji ten menic Siton 210? 5k, 10k, 15k?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od diablo007 »

Nebyl by na toto využitelný i modrásek po nějaké úpravě? Vše potřebné obsahuje http://shop.mypower.cz/gridfree-menic-s ... 2000g-3003
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od kodl69 »

a není to zbytečně moc peněz? návod je tady: http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt ... ro-bojler/
a arduino nano, LCD, 2x IR2110, 4 mosfety a 4 kondenzátory 470M/450V... Odhaduju to tak na 2kKč. Desku mám obvykle osazenou za jedno odpoledne, a nic víc na tom není. Momentálně jsou v provozu 3ks ode mě a zatím bez závad.
Gridfree bez sítě nefunguje, a než se v tom vrtat, je jednodušší tohle.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od diablo007 »

Tak pak už jen kodl zbývá říci kolik si účtuje s za celek myslím že by se asi našlo víc zájemců
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Reputace: 6
Bydliště: České Budějovice

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od olozx6r »

diablo007 píše:Co ty děláš v létě s teplou vodou to to prodáváš půlce dědině co?
Ještě nevím, zatím jsem v létě neměl pořádně panely. Nicméně plánuji ohřívat bazén a třeba grilovat na el. grilu zdarma :D
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od diablo007 »

Jo bazén je vlastně taky akumulacka tam se toho vleze
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Reputace: 6
Bydliště: České Budějovice

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od olozx6r »

kyocera píše:Zdravím,
dotaz na olozx6r : před nějakým rokem jste uváděl, že Vaši novostavbu RD budete
plně vytápět jen fotovoltaikou. Máte to již realizováno ?
Byl Váš záměr správný a vytopíte RD z FV i v zimě ? Kolik kWp máte v provozu, eventuelně
kolik kWp bude Vaše konečné číslo ? Podle Vašich fotek vidím 4ks regulátory , každý 2kW , tedy 8 kW
regulátory pro zpracování el.energie z FV panelů.
Tak jestli můžete více rozvést Váš původní záměr a Vaše zkušenosti s vytápěním RD
z FV panelů. A zda vytápění máte realizováno v podlaze jen topným kabelem ?
Nebo jako medium je voda v trubkách v podlahovém topení s nuceným oběhem a vše je napojené
na velkou akumulační nádrž s ohřívanou vodou z FV ?
Nějaký údaj máte uvedený pod čarou, ale ani tak to nedává odpověd na Vaši vytápěnou
plochu RD nebo na kolik °C dům v zimě takovým způsobem z FV vytopíte ?
Zatím není hotovo, na střeše mám teď zapojeno 35 panelů, kdy 8 z toho jde do bojleru. Zbytek zatím do aku nádrže. Dům mám zastavěno 210m2, zateplený bungalov (obvodové stěny 30 heluz + 20 polystyren, ve stropě zatím jen 35 cm vaty, postupně dodělávám rekuperaci a pak bude ještě 15cm vaty). Nyní elektrokotel běží na 2kW a dům vytopí bez problému. Pokud je více než -10°C, zapínám ho na 4kW kvůli ženě. Topení elekotrokotlem do vodní podlahovky. Nyní 3 stringy (8+8+11) jdou do aku nádrže. Pokud svítí, během dopoledne přepínám na nádrž a tak topím po celý den, ještě pár hodin po západu a pak elektrokotel. Pokud nesvítí, nahřívá se nádrž 1-2 dny a pak několik hodin topím. Systém byl zapojen až v průběhu zimy, takže zatím testuju. Navíc je v plánu doplnění dalších panelů a přidání topného tělesa do nádrže (nyní origo těleso 9kW přes 3 sitony jak jsou na fotce, ten poslední jede bojler a čekám na elektrikáře na zapojení relé aby topil ještě druhý bojler, když je nahřáto. Jinak jeden siton dá může zpracovat 3kW.). Celkově topím na hodně vysokoké teploty, protože manželka je zmrzlík. Takže doma stále 24°C a víc. Zkoušel jsem v mrazech cca -15°C a panely v pohodě dům přes den topily. Nyní z nich teče cca 3500W za hodinu, ale jsem omezen stíny ze stromů (půjdou pryč). Samozřejmě s přibývajícím světlem to je mnohem lepší. Nádrž mám jen 500L, stála 2000,- tak testuju, zda stačí. Pokud by manželka snesla nižší teploty, nebyl by problém topit jen přes den panely, ale ráno už bude třeba jen 22°C a to mi neprojde. Předpokládám, že až doplním další panely, střídače a topné těleso, bude soběstačnost mnohem vyšší. Již teď je patrné, že na přitápění během podzimu a jara, panely bohatě stačí.
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Reputace: 6
Bydliště: České Budějovice

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od olozx6r »

Pan Taum píše:Kolik priblizne stoji ten menic Siton 210? 5k, 10k, 15k?
Cena je nižší, ale nechci jí tu psát, doporučuji zkontaktovat výrobce. Má toho moc a termíny jsou zlé, nicméně já jsem zatím s výrobky spokojen :-)
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Reputace: 6
Bydliště: České Budějovice

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od olozx6r »

kodl69 píše:a není to zbytečně moc peněz? návod je tady: http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt ... ro-bojler/
a arduino nano, LCD, 2x IR2110, 4 mosfety a 4 kondenzátory 470M/450V... Odhaduju to tak na 2kKč. Desku mám obvykle osazenou za jedno odpoledne, a nic víc na tom není. Momentálně jsou v provozu 3ks ode mě a zatím bez závad.
Gridfree bez sítě nefunguje, a než se v tom vrtat, je jednodušší tohle.

Pokud bude možnost, klidně si pár kousků střídače vezmu :D
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od kodl69 »

Ale já to na kšeft nedělám, spíš je to o tom, že prakticky každej, kdo udrží pájku a myšlenku si to může udělat. S výrobcem jsem v kontaktu, trochu bojuje s dodávkama materiálu a časem, oproti tomu, co má zveřejněný na stránkách, tak dost pokročil s vývojem, hlavně stran "blbuvzdornosti" aparátu. Možná nechám udělat pár desek, kdyby byl zájem o holý desky, tak by to asi šlo...
když jsem skládal poslední kus, tak jsem si to trochu počítal, a ve výsledku bylo nejdražší to "okolo" tj bedna, pojistkový držáky, přepěťovka, přepínač 1-0-2 na přepínání tělesa boileru...
Jeden kus jsem dělal i s obvodem na samočinný přepínání - původně to bylo vymyšlený na aut. zapnutí měniče - a funguje to tak, že po baráku jsou označený zásuvky, do kterejch když se dá odporovej spotřebič (žehlička, vařič, varná konvice, toustovač...) tak se výstup měniče automaticky přepne na tohle, a odpojí boiler. Je to aspoň o trochu vyšší využití přebytků v létě, kdy je boiler stejně nahřátej už do oběda...
Nutnost 12V-15V zdroje obcházím tak, že spínanej adaptér zapojím přímo na napětí panelů - ku podivu zatím ani na 10-ti 60čl. panelech v sérii ten zdroj neshořel. Akorát potmě není info, kolik elektriky tam prošlo a jaká je teplota boileru (na některý kusy jsem přidal DS18B20 na měření teploty boileru). Běžný adaptéry vypnou až někde na 50V z panelů, a to už stejně není žádná elektrika co by šla do boileru, obvykle už je v té chvíli venku rozsvícený veřejný osvětlení...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od youda »

Chlapi, jak řešíte u bojlerů s dodělanou dvojitou topnou spirálou stav, kdy už je voda příliš horká a je potřeba vypnout, aby se z bojleru nestala atomovka?

Já mám v DZD jen jeden termostat, což mi trochu vadí. Ideální by byly dva - FVE termostat nastavený na co nejvyšší teplotu a ČEZ termostat nastavený na nějakou nízkou nouzovou teplotu, kdyby byla dlouho tma.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od diablo007 »

Nestačil by termostat s kapilárním čidlem kterej ti odpojí vstup do spirály? Nebo přepne na jiný spotřebič?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od diablo007 »

A kodl nemusíš to dělat na kšeft můžeš to dělat pro dobro kolektivu
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulátor na napájanie bojlera

Příspěvek od mopadzi »

youda píše:Chlapi, jak řešíte u bojlerů s dodělanou dvojitou topnou spirálou stav, kdy už je voda příliš horká a je potřeba vypnout, aby se z bojleru nestala atomovka?

Já mám v DZD jen jeden termostat, což mi trochu vadí. Ideální by byly dva - FVE termostat nastavený na co nejvyšší teplotu a ČEZ termostat nastavený na nějakou nízkou nouzovou teplotu, kdyby byla dlouho tma.
klasické zapojení bojleru, provozní termostat a havarijní termostat
obojí tam už je....
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek