ATtiny85 + Uno komunikácia

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Arduino.
Odpovědět
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od kodl69 »

Jenom upřesnění. Moduly pošlu tomu, kdo to naprogramuje dle zadání +-na předcházející stránce tohoto vlákna. Samozřejmě další diskuze o komunikačním protokolu je možná, není to dogmatickej požadavek...

Napsat do attiny na 10 řádků prográmek, co podle napětí zapne balancování, umím taky, a za tímhle účelem ty moduly nehodlám osazovat a prodávat.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od kodl69 »

dokumentace a příklady na odzkoušení HW zde: https://github.com/kodl69/smart_BMS/tre ... dule/basic
a svoje výtvory pak můžete dávat taky na github, nabo to tam naplácám já.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od DanoP »

Do prilohy som zbalil moju pokusnu verziu co som pouzival na testovanie, kde funguje uspavanie, vstavanie na watchdog a serial port. Serial port je negovany (flag v inicializacii). ADC pouziva externu referenciu 2048mV a napatie cita prevodnik z delica 1:1. Funkcna podstata tam ale je. Pretoze pouzivam externu referenciu a delic, je odber v uspanom rezime 350 uA.
Zdrojovy kod je v zip-pe.
CellBalancerV0.zip
(5 KiB) Staženo 110 x
Praca v loop je nasledovna:
1. test na zobudenie od watchdog s resetom flagu, spustenie noveho merania, nastavenie poziadavky na odoslanie udajov (vo finale je poziadavku generovana prikazom cez ser. port).
2. spracovanie prijmu serioveho portu
3. test ci este bezi ADC prevod a ci su nove udaje
4. odoslanie udajov ak bola poziadavka
5. uspanie ak nebezi ADC a nie je poziadavka na odoslanie udajov.

Snad to pomoze. :ugeek:
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od kodl69 »

Jediný co můžu okomentovat, že jsem měřil spotčbu v režimu spánku, a asi jsem neměl všchno v procesoru ideálně vypnutý, to bylo cca 400uA při 3.3V. Ale je to pořád moc, reference přes odpor 47k by měla brát jenom 40uA a attiny podle tohoto by to mělo být 2uA na attiny. Že by tekl takovej zbytkovej proud balačním tranzistorem se mi nezdá. pokucd by ot bylo takhle, tak by mělabýt klidová spotřeba do 50uA... Při aktivním procesoru a odesílání dat je to nějakejch 8mA v průměru při 3.3V.
P.S. tak tenhle progránek už nerozlousknu
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od DanoP »

Samotna doska bez procesora mi berie okolo 130uA (delic + referencia REF3020A). Zvysok do 350 uA v spanku berie procesor, je to preto ze mam zapnute BOD na 1.8V a watchdog. Podla mna spotreba 350uA je pri 200Ah clanku nezaujimava.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od kodl69 »

Jasně, ale když by si to někdo dal na 20Ah články, tak by to za necelej rok bez dobíjení tu baterku vybilo.
Napadá mě taková blbina, pokud nebude na baterce patrná změna napětí, příp. čidlo proudu na řídícím modulu vyhodnotí žádnej odběr, tak by se to vyčítání dat mohlo zpomalit třeba na 1x za minutu...Ale to jsou blbiny, teď je důležitý zprovoznit ty moduly.
moduly odpor.jpg
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od kodl69 »

Tak jsem těch 14 modulů připojil k nějakejm 18650 a podařilo se mi bez chyby protlačit zprávu 51ascii znaků, tj 102byte. Proč zrovna tolik fakt netuším, ale jistě to bude záležitost sw, hw je v pořádku. Je zajímavý, že stačil vaklkontakt na propoji mezi článkama a už to sekalo chyby. Zejtra to rozpojím, umyju v ultrazvuku a připravím zájemcům k odeslání.
Kalkulace je jednoduchá: deska 30Kč, attiny +patice 30Kč, AONxxx 7kč, LM385 3Kč, optočleny 2kč, odpor výkonovej 7Kč, SMD odpory a kondíky 10kč, konektory s propojkama 6Kč. Takže jeden modul celkem 95Kč, a když mi pošlete 100Kč za kus, tak mě to neurazí... Dám to do bublinkové obálky,pošta by měla být taky za 100Kč.
Před zapojením to stejně doporučuju prohlídnout, pájel to starej slepej člověk :)
Teď se dívám, a na ali už je nejlevnější attiny85 za 1.5USD, to značně prodraží další moduly... Pájet 20SU na redukce je blbost, možná bych mohl udělat další desku variantně, pokud nebude potřeba měnit sw, tak se může připájet natvrdo attiny85-20su bez patice. Ale to předbíhám událostem...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od kodl69 »

Testoval jsem všechny ty moduly z obrázku a doporučuju program napsat tak, že když se měří, je vypnutý balancování.
Pokud jsem měl modul připojenej k čínskýmu lab. zdroji, a nahranej sketch https://github.com/kodl69/smart_BMS/blo ... alance.ino tak díky měkkosti zdroje docházelo k zapínání a vypínaní balancování v rozmezí skoro 0.2V, což je fakt hodně. Pokud byl připojenej jeden jedinej skoro vybitej článek 18650, tak jev prakticky vymizel, ale proč to pokušet, navíc ne každej si ty moduly namontuje přímo na články, jak je to vymyšlený...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od DanoP »

Nebude to skor problem kablikov od zdroja? Cinan pouziva "specialne" bananky, ktore sice idu stuha zasunut ale prechodovy odpor medzi pruznymi kontaktami a telom bananika je nad 50mO. Bezne je ubytok 50mV na bananik a amper. Lepsie je nahradit bananik vidlickou. Treba skontrolovat aj napojenie krokodila na kabel, ak je pouzity.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od kodl69 »

Ne, dělá to ten zdroj, díval jsem se osciloskopem, a trvá mu skoro 0.2s než vyrovná napětí po zvýšení odběru z pár mA na 1A. Navíc je tam i překmit... Měl jsem nastavený delay mezi měřeními na 100ms, abych to otestoval rychlej, a zdroj tohle prostě nepobral...
To jsou prostě ty rozdíly mezi "jakýmsi regulovaným zdrojem" a doopravdy laboratorním zdrojem.

Ale i tak, dva řádky kódu by to mohly vyřešit bez možnosti dalších problémů s plánovaným zvyšujícím měničem místo výkonovýho odporu. Ten měnič bude jistě nějakej bordel produkovat... Ještě si říkám, jestli kvůli omezení rušení na napájení dát do napájení attiny cca 1r odpor, ale zase aby to neshodilo přesnost měření napětí, procesor může brát i 10mA, což odpovídá úbytku napětí 10mV... Otázka je, jestli by tohle vůbec něco vyřešilo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od DanoP »

Ja som preto radsej obetoval jeden pin, a meriam napatie cez delic + blokovaci kondenzator (RC filter). Napajanie mam tiez cez odpor 4R7 a blokovane kondenzatormi.
BalancerV0.PNG
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od kodl69 »

Můžeš nějak zkusit popsat komunikační protokol? já to z toho prográmku od tebe nepochpoil. Aspoň pro inspiraci.

Tady je vidět rozdílnej přístup konstruktérů.
Já bych si třeba netroufl zapojit vývod procesoru jenom přes odpor na výstupní svorku, a mám tam proto druhej optočlen - když k něčemu dojde, sfajruje optočlen a třeba odpory okolo, ale procesor by měl fungovat a zajišťovat aspoň to balancování . No a ten "chybějící" pin mám raděj na monitorování proudu balančním tranzistorem, jestli třeba není přerušenej ten odpor... Pozděj, se zvyšujícím měničem to bude zrovna hlídat, jestli není rozpojenej výstup měniče ajestli jeměnič funkční. Ty sot23 tranzistory paralelně na hranici možností bych si taky netroufl. Podle grafu v datasheetu je pro ně 2A max DC proud, sice jsou dva, ale co když bude mít jeden výrazně nižší Rdson?... Ale o to luxusnější máš zdroj ref. napětí, pro 10-bit ADC až moc luxusní, hlavně cenově. Zase mám rezervy jinde, asi bych mohl dost zjednodušit obvod buzení mosfetu...
Odpor 1.8 Ohm by měl být aspoň 10W, raděj 15W, na distanc od desky, a vdesce raděj dírky. Ale to už cenove vyjde nastejno jako 2ks 3R9 na 5W, mě se navíc takovej macek nehodil rozměrove, nevyšlo by mi to na namonotvání na winston článek... To je možná lepší než blokování napájení, vnitřní odpor pod 1 miliohm nemá žádnej kondík...


Věřím tomu, že měření napětí nebude problém, když se použije digitální filtr, tak by to rušení snad nemuselo moc oblbovat.

Určitě vím, že nebudu dávat do napájení procesoru tlumivku - na zdroji pro led se mi kombinace 1mH tlumivky a 2M blokovacího kondenzátoru vymstila - nastoupila parazitní rezonanance na 3.5kHz, dokud jsem tlumivku nezatlumil paralelním odporem. Tak to dopadne, když chce člověk něco udělat nejlíp jak umí.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od DanoP »

Priklad co som ti poslal bol len na testovanie merania a uspavanie s tym ze modul posiela udaje pre kontrolu a vie reagovat/preposlat prikazy. Komunikacia - moduly su zapojene seriovo (TR->RX modul TX-> RX modul TX ....) komunikacia ide jednosmerne. Rozdiel je v tom ze moduly data posielaju len na vyzvu a po jednom. Posle sa prikaz (paket) na danu adresu a caka sa na data (je tam kontrola na timeout). Modul ktoremu paket nepatri ho preposle dalej, kontroluje vsak maximalnu dlzku a crc. Ak by to nesedelo paket zahodi (rozmyslal som ci by nebolo lepsie poslat nieco ako NAK). Navrhol som to takto, aby som minimalizoval spotrebu pamate a obmedzil koliziu RX/TX. To ze pozivam SoftwareSerial invertovane (0 je 0V 1 je VCC) je viacmenej nahoda, ale zistil som ze umoznuje zjednodusit uspavanie, lebo nemusim odpinat pull-up odpory na TX vystupe pre znizenie spotreby. Tie sot23 tranzistory su 6A a pouzivam len jeden. Pri 2A je na nom ubytok 50mV (max povolena ztrata je do 1W). Na palenie mam zapojene paralelne 3x5W 5R1 a aj tak sa na moj vkus dost hreju. Palenie je "docasne" riesenie nez sa objavi vhodny menic.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od DanoP »

Momentalne filtrujem exponencialnym priemerom s 3 hodnot. Vyhoda je jednoduchy vypocet a maly narok na pamat. Potrebujem len odkladat minuly priemer. Aktualna priemerovana hodnota sa potom pocita ako
aktualny_priemer = (akt_val + 2 * minuly_priemer) /3
Simulacia vyzera takto (val - namerana hodnota, ar ave - aritmeticky priemer, exp ave - exponecialny priemer)
Priemerovanie.PNG
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od kodl69 »

když jsem dělal 24V vytěžovač, tak jsem s filtrem ještě víc přitlačil, (7xpůvodní hodnota + naměřená)/8. Pro alu je jednodušší dělit sudými čísly, je to vlastně bitovej posun... takže doporučuju změnit na ( 3xpředchozí+naměřená)/4.
Když se to dožene do extrému (x15+1)/16..., tak se výsledná hodnota "táhne" ale možná lepší, než falešný signály o poruše baterie a pod...navíc se mírně zvyšuje přesnost měření, pokud se na začátku naměřená hodnota vynásobí deseti, tak přibydou skoro dva bity rozlišení... (teoreticky, praxe je horší, ale proč to tak neudělat)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od rottenkiwi »

Mám to takto zapojené, ale nejdú mi žiadne dáta. Je to OK ?
Přílohy
attiny_11022019.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od rottenkiwi »

Balancovacie LED aj balancovanie idú OK, ale komunikácia nie.
https://www.youtube.com/watch?v=QfEChUgx-uI

Ktorý z tých merákov potrebujem, aby som zobrazil komunikáciu ?
https://www.esat.sk/dielna/meracia-tech ... FilterPart
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od rottenkiwi »

Už to komunikuje aj tam aj spať, ale 3. a 4. znak sa pri prebudení stráca.
Přílohy
bms_12022019.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od rottenkiwi »

Zatiaĺ mám naprogramované toto:

ATtiny majú adresy:
0. FFFF, 1. FFFD, 2. FFFB etc.
1. príkaz : 888A 1036 nastaví balančné napatie pre
všetky moduly na 4150 mV, lebo 0x1036 = 4150
2. príkaz : 888B 0FF0 nastaví balančnú konštantu
pre všetky moduly pre napatie 4080 mV
3. príkaz : 88AA 1036 FFFF, nastaví
balančné napatie na hodnotu 4150 mV pre modul s adresou : FFFF
4. príkaz : 88BB 0FF0 FFFD, nastaví
balančnú konštantu na 4080 mV pre modul s adresou FFFD
5. príkaz AAAA z UNA prinúti odpovedať prvé dva moduly
6. príkaz BBBB z UNA prinúti odpovedať ďalšie 2 moduly etc., takže odpoveď
sa mi zmestí do 37 byteového buffra.



Odpoveď modulu je napr.:
BBBB FFFB 0FEE 1036 0000 FFF9 0FFB 1036 0000
kde BBBB je úvodná postupnosť, FFFB adresa, 0FEE aktualne napatie článku, 1036 je bal. napatie
a 0000 je balančný prúd, ktorý je zatiaľ nula, lebo z toho pinu mi zatiaĺ nejdú hodnoty

Video je dole v podpise.

Hodnoty globálneho bal. napatia, glob. bal. konštanta, bal. nap. pre modul a lokálna bal. konštanta
pre modul sú zapísané do EEPROM každého ATtiny počas prvých 30 sec.. potom je možné UNO odpojiť
a keď odpojíme moduly a znova ich pripojíme, tak už balancujú autonómne.
Přílohy
bms_13022019.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: ATtiny85 + Uno komunikácia

Příspěvek od rottenkiwi »

Veľa odpovedí, ako programovať ATtiny, mi dal tento článok.
https://github.com/SpenceKonde/ATTinyCore

Ale stále neviem, prečo mi tento kód nečíta teplotu:

Kód: Vybrat vše


float chipTemp() {
 float tmp,avg;

 ADMUX = _BV(REFS1) | _BV(REFS0) | _BV(MUX3);   // Set internal 1.1V reference, temperature reading
 delay(10);  // wait for analog reference to stabilize
 chipTempRaw(); // discard first sample

 avg =chipTempRaw(); // use next sample as initial average
 // average 1000 samples
 for (int i=2;i<1000;i++) {
   tmp=chipTempRaw();  // get next sample
   avg=avg+(tmp-avg)/(float)i; // calculate running average
 }
 return avg; // return averaged temperature reading
}

int chipTempRaw(void) {
 ADCSRA |= _BV(ADSC);               // Start conversion
 while((ADCSRA & _BV(ADSC)));    // Wait until conversion is finished
 return(ADCL | (ADCH << 8));
}

Ďalej som zistil, že hoci každé ATtiny má rovnaký kód, tak 3. čerpá z článkov najviac,
2. menej, 1. ešte menej a 0. veľmi málo, lebo spí najdlhšie, hoci kód pre všetky je spať rovnako.
Tomu celkom nerozumiem.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek