Jen zamyělení

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Odpovědět
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Jen zamyělení

Příspěvek od volente »

Jen takové zamyšlení nad dnešní realitou.
Skoro věichni brečí nad cenou článků 18650 a přemýšlejí o tom kde ušetřit.
Ale ve finálním výrobku jsou schopni utratit dost financí za kousek plastu který vlastně nepotřebují, případně za kousek plastu s kontakty který jim vlastnosti baterie může jen zhoršit.
Proč?
Protože na youtube to tak dělají.
Mějte lidi prosím svůj rozum a inteligenci na to aby jste nekopírovali všechno co vidíte na netu.
Jestli jste bohatí tak si to kupte hotové, a jestli jste chudí tak přemýšlejte, to je vaše bohatství.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jen zamyělení

Příspěvek od ota »

Je to tak. Konstruktéři a bastlíři se zoufale snaží porovnávat parametry.
Bohužel si vybírají pouze tu část informaci které jim předhazují výrobci a neberou vážně empirické zkušenosti.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Jen zamyělení

Příspěvek od dumi »

je vice nez pravdepodobne, ze reagujes na muj inzerat.

Nevidim nic spatneho na tom, poptat drzak, ktery dokaze usetrit cas. Pak je to jenom o kalkulaci jestli mi vynalozene penize stoji za usetreny cas.

Uvedu priklad:
Prave jsem slozil batery pack 20P8S bez pouziti drzaku za pomoci tavneho lepidla, 4mm2 dratu, tenkych dratku a izolacky, abych si vyzkousel jake to je. Vysledek je videt v mem topicu zde:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =40#p84679

Vysledek? funguje to, jenze.... Trvalo to docela dlouho a spotreboval jsem nejake tycky tavneho lepidla. Kazdej rozumnej clovek si rad spocte jestli vyjde levneji toto a nebo zda-li vyjde levneji koupit drzak. Ono totiz zalezi na cene toho drzaku jestli se to vyplati. Pokud mi drzak usetri hodinu prace na packu 20P8S, tj 320 pozic v drzku a vyjde me treba na 500 korun a zaroven odectu par korun za tavne lepidlo radeji si ten cas usetrim, protoze mohu delat neco jineho nebo dokonce pokud se budu venovat praci vydelam za tu dobu vic nez stoji drzak. Nebo se muzu taky jen odpocivat a venovat se rodine.

Jenze aby se dala objektivne zhodnotit vyhodnejsi varianta je treba znat cenu drzaku, pokud na internetu stoji 5x4 23Kc je to blbost, pokud by mi nekdo nabidl, jemu doma se valejici nevyuzity drzak za pakatel, muze to vyjit levneji.

Ne vzdycky je levnejsi cesta ta lepsi, ale jsou lide kteri vidi akorat ten usetreny $ a neberou v potaz cenu jejich casu. Kazdy to ma jinak.

Cas je totiz to nejcenejsi co mame :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Jen zamyělení

Příspěvek od volente »

Každému co jeho jest .
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jen zamyšlení

Příspěvek od JonasPP »

Zbadal som,že zopar ľudi ešte nezažilo situaciu,de každa koruna v domacnosti dačo znamena a čas v tom nehra rolu,lebo v tedy najviac zaleži,že su financie pre dôležitejšie veci,alebo sa to môže rovno zabaliť a nebude to stať ani čas,ani peniaze. Bude to stať iba nesplnenie sna.
Inak Ja sa chystam do spajania 18650tok bez lepenia,pajkovania,teda uvidim kolko času to zaberie.
Ako časovo som na tom ož treti rok biedne,no stale rozhoduje cena uplneho zhotovenia. Ja prevažne zužitkujem to čo sa Mi naskytne zadarmo,financujem,iba to čo je nevihnutne,aj to sa snažim čo najlacnejšie. Proste plnim si sen za zlomok ceny ako to maju poniektory tu na fore. Je pravda vela vdačim za podarovane,alebo lacno predavane veci osadenstvu tohto fora,hlavne Ďakujem jednej nemenovanej osobe,bez ktorej by som nemal poriadnu elektrareň,iba maleho zlepenca na 12v.
To je hold tych čo maju na to a tych čo na to nemaju.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Jen zamyělení

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
K tomu co píše JonasPP. V životě je člověk někdy nahoře někdy dole. Jednou mně dolů
srazily ty nejhorší zdravotní komplikace a několik roků jsem nebyl schopen pracovat.
A ještě jsem potřeboval 10tis.kč na právní pomoc. Poprvé v životě jsem požádal o
pomoc a to českého miliardáře.
Čekal jsem když nic jiného tak alespoň právní rady, protože tihle
lidé mají svoje právniky. Uběhly 3 měsíce a nikdo se neozval. Tak jsem tam napsal znovu
a požádal o skartaci mé žádosti. Tehdy se mně ozvala sekretářka, mé žádosti o skartaci
vyhověla a jen řekla, že takových žádostí o pomoc dostávají několik týdně, ale majitel
je nemá čas číst, protože vede stále obchodní jednání. To byla pro mě zkušenost.
Stejná zkušenost, jako když americké firma veřejně na své první www stránce
ujištuje, že použité LTO články daruje pro fotovoltaiku a když jsem je loni požádal o
500kWh použitých článků pro členy fora mypower, tak nikdy neodpověděli, jen
do 3 dnů změnili vzhled svých www stránek a odstranili ze své hlavní www stránky
zmíněný veřejný příslib.
Pak už je to tak jak zmínil volente. Každý máme hlavu a nejbližší pomoc na kterou
se dá spolehnou ,najdeme na vlastních pažích a z díla vlastních rukou.
A nakonec stejně , málokdo si uvědomuje, že všechno co máme nebo vlastníme, je jen jako by
zapůjčené na dobu určitou. A jednou přijde čas a všechny ty věci kolem nás musíme vrátit.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Jen zamyělení

Příspěvek od dumi »

Samozrejmne, ze muze dojit k situaci kdy je kazda koruna dobra, sam jsem ji zazil. Ale je treba vychazet ze soucasne situace kzadeho jedince. Ja v soucasne situaci chci samozrejmne snizit cenu na minimum, ale pokud mi mirne zvyseni nakladu doda vyrazne vetsi komfort a usetri cas, proc ne? Pokud budu v situaci ze budu resit kazdou korunu abych mel na najem a jidlo, nebudu zadnou fve stavet vubec.

Chtel jsem jen rict, ze je potreba na to koukat pomerne hoodne zesiroka, nelze proste rict tak jak to napsal volente, ze ten kdo shani drzaky si jen zdrazuje FVE a je to blbost. toto tvrzeni je bez okolniho kontextu znacne omezene.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Jen zamyělení

Příspěvek od vla »

Pokud to postavíme ekonomicky může se stát, že i ten tak drahý čas se vyplatí do stavby baterie investovat, Porovnejte si cenu nové KW akumulátorů zakoupených a cenu KW zhotovených z použitých aku. Bude tam dost výrazný rozdíl a mnohým se to ekonomicky vyplatí. U výroby z nových už si nejsem tak jistý. A pak je třeba si přiznat, že nás to baví a je to koníček, při kterém si můžeme vlastní pílí šetřit náklady na něj, ideálně až do nákladů nulových či plusových, ne všechny druhy zábavy tohle umožňují. Za sebe jsem si jistý, že bych si cca 10 KW nových baterek těžko pořídil. U výroby ze starších článků to nebyl problém a kapacitu stále pomalu zvyšuji, i když již dnes mám zřejmě přebaterkováno, což se zde uvádí jako nevýhodné, protože drahé. Kdežto přepanelování se zde považuje za vhodné. Pro mě je vhodnější přebaterkování, protože baterky mám levně, při přebaterkování se jejich vybíjení i nabíjení i bez drahých elektronických ochranných systémů velmi snadno udržuje v potřebných mezích. Jak jsem psal v jiném příspěvku, pravd může být více než jedna univerzální *sun*
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Jen zamyělení

Příspěvek od NOPARasito »

Vla: pokud mas doma 50kWh teoretickejch a 30kWh vyuzitelnejch jsi v sorte prebaterkovano. :yes: *batt* :idea: *batt* *batt* *batt*(pro me spis sorta akorat :handshake: )
Ale je pravda, ze je to cca 1:1 panely a baterie cenou.
Jenze u panelu moc s vlastni vyrobou na usetreni nemuzes pocitat ;-(((.
A baterie se daji pridavat klidne v rado 10itek Ah ;-).
U nekterych adeptu tu tusim 1/4 z ceny novych.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Jen zamyělení

Příspěvek od josse »

Ať se z mé situace poučí kdo chce... To že se v prvním momentu neodpojily poškozené články a začali hořet i ty ještě v pořádku je taky vina těch držáků.

Držáky zhoršují vnitřní odpor článků a tudíž je potřeba pojistky dělat na menší proudy.

Za tu jednoduchost a snadnou rozšiřitelnost už mi to znovu nestojí...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Jen zamyělení

Příspěvek od volente »

To jsem ani nečekal takovou debatu.
Nad těma kostičkama na skládání jsem kdysi uvažoval také, jenže než by mě přišly, tak jsem měl baterii postavenou i bez nich. Dneska vím že je nepotřebuji.
Ale k tomuto zamyšlení mě vedl hlavně jiný příspěvek, kde je odkaz na stavbu baterie na PCB s držáky jednotlivých článků s kontakty.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Reputace: 21
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jen zamyělení

Příspěvek od el_salvadore »

Mozno to bola potom reakcia na moj prispevok, dotazoval som sa na nazor ohladom skladania modulov na PCB. Pride mi to totiz ako take pekne "uhladene" riesenie. Treba clanky istit? Na PCB sa to zohladni - napr. nozovymi poistkami, vypali sa poistka - upozorni na vadny clanok, vymeni sa poistka aj clanok a ide sa dalej, zaidne prplanie lepenie pajkovanie... Poskladam par modulov (kW) ked mam cas zacvaknem konektor BMS.. hotovo. Mam cas/priestor/financie na rozsirenie? Poskladam dalsi modul, zacvaknem a tak dokola... Pokial bude pack dost velky nebude treba tahat z jednotlyvych clankov velke prudy, a prechodovy odpor kontaktov (teda aj prehrievanie) nepredstavuje problem. Nieje to zrovna najlacnejsie riesenie oproti lepeniu paskou dookola to ano, ale najlacnejsie riesenia ja nehladam, skor tie robustne overene casom a ludmi ktorym to preslo rukami. ALE (!) -> je mozne ze sa v tomto vsetkom mylim, to kludne pripustam, resp. nevidim XYZ inych dalsich suvislosti prameniacich z tohto konceptu, a preto sa PYTAM, a sam studujem co sa da, aj po nete aj po tomto fore ale su toho nepredstavitelne kvanta... Zacal som citat vlakno "stavba 1kWh clanku z 18650" a po 2 dnoch a 20 stranach som to proste vzdal... Spusta irelevantneho balastu. Nieje to jednoduche. Po tom ako som podal otazku do tohto vlakna, niktó sa ani neunuval odpisat. Pochopil som, ze na to naco sa pytam neexistuje jednoducha odpoved, a tak citam dalej... triedim, zvazujem, snazim sa najst najoptimalnejsie riesenie pre moju vlastnu situaciu a naozaj si vazim kazdej odpovede. Je to uplne iny pohlad od niekoho kto natrafi na takuto studnicu informacii a vybudovanych vztahov medzi ludmi so spolocnym zaujmom ako pre niekoho kto uz to ma vsetko utrasene a berie to ako samozrejmost a novych ludi sporadicky odpalkuje tym stoickym skeptizmom... Tolko len moje 2 centy...
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Jen zamyělení

Příspěvek od NOPARasito »

Vicemene bylo receno, ze jestli to smolis tak nebo tak, bezpecnostnim dratkum se nevyhnes. Spojit muzes i "kastlickama", jestli to pro tebe predstavuje dobrou bezpecnost.(prechodove odpory, oxidace), kazdy clanek by mel byt jisten!!!! V tomto pripade si nedovedu predstavit to jistit pojistkami.
A nikdo nedela baterii na to aby se v ni co mesic hrabal. To muze byt otazka 5let pro kontrolu napr. kapacit a vadnych clanku. Tim nemyslim preventivni kontrolu vizuelne, cellmetrem, popr. teplomerem.
Ps.: U malinkeho systemu s cca.100clankama nemusis resit kdyz to blafne, jak to hasit. Ale u 1000-5000 clanku to "roztaví" vse kolem sebe :hell:

Nerekl bych, ze by z Li-ion clanku 18650 mel mit nekdo strach, ale v pripade vetsich ulozist, je dobre minimalizovat riziko jakehokoli problemu.
Ja tomu rikam mit RESPEKT z ulozene energie. Umerny velikosti uloziste.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Jen zamyělení

Příspěvek od volente »

Na tomhle poli by měla vítězit spolehlivost a bezpečnost nad estetikou.
Při malých proudech jsou přechodové odpory zanedbatelné, při havárii jsou rozhodující.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Jen zamyělení

Příspěvek od Jozef51 »

el_salvadore píše:Mozno to bola potom reakcia na moj prispevok, dotazoval som sa na nazor ohladom skladania modulov na PCB. Pride mi to totiz ako take pekne "uhladene" riesenie...
Zalozte samostatne vlakno na PCB uloziste. Dajte tam nejake odkazy na internete, vasutrubku ci diskuzne fora aby Ste prilakal zaujemcov. Cele MyP je experiment, testovanie a skusanie. Jeden viac, druhy menej ale nakoniec to robi kazdy. Tazko presvedcite volenteho aby svoju bateriu prerobil na PCB. Tazko presvedcite aj mna. Videl som jedno video z tejto konstrukcie a mal som (asi nespravny) dojem, ze autorovi ide hlavne o prezentaciu bar-grafov na obrazovke PC-cka ako o samotnu bateriu.
Ja som si vyvinul velmi efektivny a spolahlivy postup pajkovania clankov 18650. Neviem preco by som ho nepouzival ked pajkovanie povazujem za najspolahlivejsiu z dostupnych technologii prepojovania clankov 18650. To video som ani nedopozeral pretoze jeho obsah urcite nie je pre mna.

Ale ako som pisal - cele snazenie MyP je experiment. Neviem preco by Ste Vy alebo aj dalsi nemohli skusit tento sposob skladania baterie. Ja to robit nebudem. Ale ked napisete o Vasich skusenostiach urcite si to precitam. A je jedno ci Vam to vyjde alebo nevyjde. Budete mat u mna +.

PS - teras ma predbehol volente:)
Naposledy upravil(a) Jozef51 dne ned úno 03, 2019 3:53 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Jen zamyělení

Příspěvek od NOPARasito »

el_salvadore píše:Mozno to bola potom reakcia na moj prispevok, dotazoval som sa na nazor ohladom skladania modulov na PCB. Pride mi to totiz ako take pekne "uhladene" riesenie. Treba clanky istit? Na PCB sa to zohladni - napr. nozovymi poistkami, vypali sa poistka - upozorni na vadny clanok, vymeni sa poistka aj clanok a ide sa dalej, zaidne prplanie lepenie pajkovanie... Poskladam par modulov (kW) ked mam cas zacvaknem konektor BMS.. hotovo. Mam cas/priestor/financie na rozsirenie? Poskladam dalsi modul, zacvaknem a tak dokola... Pokial bude pack dost velky nebude treba tahat z jednotlyvych clankov velke prudy, a prechodovy odpor kontaktov (teda aj prehrievanie) nepredstavuje problem. Nieje to zrovna najlacnejsie riesenie oproti lepeniu paskou dookola to ano, ale najlacnejsie riesenia ja nehladam, skor tie robustne overene casom a ludmi ktorym to preslo rukami. ALE (!) -> je mozne ze sa v tomto vsetkom mylim, to kludne pripustam, resp. nevidim XYZ inych dalsich suvislosti prameniacich z tohto konceptu, a preto sa PYTAM, a sam studujem co sa da, aj po nete aj po tomto fore ale su toho nepredstavitelne kvanta... Zacal som citat vlakno "stavba 1kWh clanku z 18650" a po 2 dnoch a 20 stranach som to proste vzdal... Spusta irelevantneho balastu. Nieje to jednoduche. Po tom ako som podal otazku do tohto vlakna, niktó sa ani neunuval odpisat. Pochopil som, ze na to naco sa pytam neexistuje jednoducha odpoved, a tak citam dalej... triedim, zvazujem, snazim sa najst najoptimalnejsie riesenie pre moju vlastnu situaciu a naozaj si vazim kazdej odpovede. Je to uplne iny pohlad od niekoho kto natrafi na takuto studnicu informacii a vybudovanych vztahov medzi ludmi so spolocnym zaujmom ako pre niekoho kto uz to ma vsetko utrasene a berie to ako samozrejmost a novych ludi sporadicky odpalkuje tym stoickym skeptizmom... Tolko len moje 2 centy...
Tady na foru, pokud budes chtit neco zjistit, tak by jsi mel vedet jak pokladat otazky a z kterych lidi si vzit toho co nejvic.
Ale nejdulezitejsi pro tebe, pri stavbe vlastniho systemu bude jen tva vize a jak toho docilit. Volente to tu jiz zminil. Pokud chces jen neco od nekoho zkopirovat, neni to dobra cesta.
Mel by jsi pochopit k cemu a proc je to tak poskladane. Ty a jen ty to budes mit v blizkosti sebe a sve napr. rodiny. A bez bezpecnostnich prvku to neni radno pokouset a provozovat.
A to, ze toho tu na foru je mraky i s balastem?
To je, ale nikdo tu doufam nemini udelat univerzalni navod jak presne si postavit vlastni FV elektrarnu.(resp. to ani nejde a taky je dobre, aby si tim prosel kazdy sam a pochopil co vlastne doma instaluje a provozuje -> nebo kdo mu to pak bude opravovat a resit zavady???)
:fuuu:

Odpovědět