Baterie Li-Ion - vliv stáří

Baterie a bateriová úložiště založená na článcích Li-ion 18650, zkušenosti, praxe, dobíjení, batery management, výroba bateriových úložišť, bezpečnost.
Odpovědět
lothar_radiani
Příspěvky: 2
Registrován: stř led 30, 2019 10:11 pm
Reputace: 0

Baterie Li-Ion - vliv stáří

Příspěvek od lothar_radiani »

Dobrý den,

potřebuji radu. U prodejce jsem zakoupil v roce 2017 aku vrtačku Narex ASV 14-2A 14,4V 1,5Ah, od počátku jsem nebyl spokojen s výdrží baterií. Zkusil jsem je reklamovat, dle výrobce i prodejce je vše v pořádku.

Sdělení výrobce: Podrobili jsme je testu a zjistili jsme u první baterie kapacitu 1296 mAh a u druhé 1526 mAh. Na výkonovém štítku baterie je napsaná kapacita 1500 mAh. Kapacita baterií je v souladu s technickou dokumentací a dobou používání. Tedy jsou plně funkční.

Na přímý dotaz jsem se dozvěděl, že baterie byly vyrobeny v roce 2013, tedy 4 roky před prodejem, pochybuji, že byly skladovány v nabitém stavu. Na konci záruky bude tedy bateriím 6 let. Vím, že ze zákona je životnost baterií pouze 6 měsíců a počítá se od prodeje, ale zajímá mne vliv 4letého skladování.

Je možné, že v "laboratorních" podmínkách je sice kapacita v normě, ale při zatížení dochází k rychlému vybití?
Mohu požádat o odborný názor na tuto situaci?

Díky.

Tomáš
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Baterie Li-Ion - vliv stáří

Příspěvek od vla »

To ti nikdo nepoví, předpokládám, že baterky byly i po té době OK, otázkou je jakým proudovým zatížením byl dělán onen test. Další otázkou je jaké práce s tou vrtačkou děláš, co jsi očekával a i proč jsi koupil docela draze poměrně nevýkonnou vrtačku. Podle mě se jedná o hoby třídu, od které nelze čekat nějakou větší pracovní výdrž. S profi aku nářadím dělám už cca 30let, takže nějaké zkušenosti mám. Pokud bys chtěl něco výkonnějšího momentálně třeba tohle: https://www.dewalt-morava.cz/vyprodej-s ... fr-t-stak/ a máš vystaráno na hodně dlouho.
Nemám rád tenhle stát.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie Li-Ion - vliv stáří

Příspěvek od kodl69 »

Baterky můžou mít velký vnitřní odpor, tj nedají dostatečný výkon na šroubování a pod. Pokud kapacitu měřili nějakým malým proudem, tak může být v pořádku. Ale nic to nevypovídá o tom, jestli je ta baterka použitelná do nářadí. To, jak byly skladovaný je věštění z křišťálové koule. Pokud je to ještě v záruce, není problém přoměřit vnitřní odpor baterek a omlátit jim to o hlavu. 3s akumulátor z dobrejch baterek by měl mít v nabitým stavu do 50miliohm vnitřní odpor. Měřák na vnitřní odpor tady má několik uživatelů, otázka je, odkud jsi. Pokud je to po záruce, kup 3+3ks nějakejch 18650 co jsou do nářadí, vyměň to a máš vystaraný, a dost možná s vyšší kapacitou. Na druhou stranu je fakt, že za posledních pár let je akunářadí jinde, s třeba 18V řada Dewalt je úplně jinde než ten čínskej Narex. - p.S. než jsem to odeslal, tak další reklama na Dewalt - asi to nebude náhoda.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Baterie Li-Ion - vliv stáří

Příspěvek od vla »

Ještě jen drobné přehlédnutí, kolega má u vrtačky 4S aku.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Baterie Li-Ion - vliv stáří

Příspěvek od JonasPP »

Troška mimo temu,ale zaujima ma to.
Kodle nebol nahodov NAREX ČeskoSlovenaka značka po tom len Česka??
Ako je pravda momentalne nove naradie od nich už nezvlada ani zdaleka to čo je staršie ako Ja.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie Li-Ion - vliv stáří

Příspěvek od kodl69 »

4s 14.4v - tj LiFePo4 - tak to je konstrukčně hodně stará záležitost, to se v novějším vercajku nevidí...
Značka ano, ale už hodně let je většina výrobků pod jejich značkou vyráběná někde v Asii, pozná se to při opravě, je to najednou takovej brak jako Einhell a podobný neznačky... Stejně jako modrá řada Bosch, před tím bych vysloveně varoval. To se tuším vyrábí v rusku. To už jsou lepší některý výrobky z lídlu. Zrovna ty akupacky na Dewalt se dělají někde v ČR, možná i celý nářadí, to už nedokážu potvrdit. Prostě globalizace. Poslední doopravdy Narex byly vrtačky EVP13E2H3, ty má leckdo dodnes.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: Baterie Li-Ion - vliv stáří

Příspěvek od shuty »

Dewalta mam a je fakt dobry az na to ze ja mam 1,5Ah baterky a veru vydrzi to malo. ale su v kufriku dve tak sa s tym da vydrzat. A s tym modrym Bosch to mas veru pravdu, kupil som male kladivo stalo cosi cez 100e a je to teda riadny hnoj, zelena co som mal predtym sa mi pozdavala o trosku viac alebo fakt kupit v lidli za polovicu a aj lepsie...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
nemecla
Příspěvky: 52
Registrován: úte led 29, 2019 1:40 pm
Reputace: 1

Re: Baterie Li-Ion - vliv stáří

Příspěvek od nemecla »

Ahoj,
mám zkušenost s notebookovými bateriemi - předpokládám, že je to podobné i u aku nářadí (i když tam možná víc trpí).
Nicméně jsme objevili na skladě 2 přehlédnuté notebookové baterie (zn. DELL) a dle toho přilepeného papírového štítku, který se tam lepí právě kvůli prodejcům - právě pro ohlídání 6 měsíční záruční doby na kapacitu byly staré 3,5roku.
Po sehnání notebooku, do kterého pasovali (to trvalo asi 3 týdny) jsme je dobili a pak vybíjeli při běžné činnosti (internet, hudba apd. žádné hry jsme na tom teda nehráli) a vydržely cirka 4hod -> v papírech byla udávaná výdrž 270min.
Takže předpokládám, že pokud se li-ionky nepodbijí pod 2.5V a nebo nedrží dlouho skladovaný plně dobitý, tak se kapacita nesníží.
Můj názor z jednoho případu, samozřejmě to mohla být náhoda nebo si snima někdo v průběhu hrál ... to nevím, ale asi tak.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Baterie Li-Ion - vliv stáří

Příspěvek od NOPARasito »

kodl69 píše:4s 14.4v - tj LiFePo4 - tak to je konstrukčně hodně stará záležitost, to se v novějším vercajku nevidí...
Značka ano, ale už hodně let je většina výrobků pod jejich značkou vyráběná někde v Asii, pozná se to při opravě, je to najednou takovej brak jako Einhell a podobný neznačky... Stejně jako modrá řada Bosch, před tím bych vysloveně varoval. To se tuším vyrábí v rusku. To už jsou lepší některý výrobky z lídlu. Zrovna ty akupacky na Dewalt se dělají někde v ČR, možná i celý nářadí, to už nedokážu potvrdit. Prostě globalizace. Poslední doopravdy Narex byly vrtačky EVP13E2H3, ty má leckdo dodnes.
Jj DeWALT se dělají i někde v ČR, dyť z toho máš ty LG 2500mAh baterie, Beethoven, Kvako1, a já taky :lol:
Jinak co se týče Narexu z posledních 4let je pěknej šunt. Tak 10-20% se dá a zbytek ani když "svaříš" jak se říká na Moravě s vínem.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Baterie Li-Ion - vliv stáří

Příspěvek od dracekvo »

14.4V a lifepo? Kdyby to bylo 4s lifepo tak je to podle mě 3.2V * 4 = 12.8V
Bude to nejspíš Li-Ion 3.6V * 4 = 14.4V

A k dotazu. 1.5Ah je strašně málo. Pokud vrtačku atěžuješ, tak jednad akumulátory dlouho nevydrží a druhat rychleji degradují. Pro seriózní práci to chce aspoň 3Ah.
Já ve vrtačkce používám 5Ah 18V co mám z aku pily a láme to ruce :)
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Baterie Li-Ion - vliv stáří

Příspěvek od vla »

Asi by neškodilo v rámci diskuse se podívat o čem diskuse je, že se jedná o li-on články, nevím proč sem zatahujete life, jako přežité, když tam nejsou.
Nemám rád tenhle stát.
lothar_radiani
Příspěvky: 2
Registrován: stř led 30, 2019 10:11 pm
Reputace: 0

Re: Baterie Li-Ion - vliv stáří

Příspěvek od lothar_radiani »

Díky všem za názory.

- Jesli dobře chápu, to že baterie byly při koupi starší, není zásadní problém, pokud byly řádně skladovány, což se nedá ověřit.

- Prosím o rozvinutí myšlenky o proměření vnitřního odporu baterií. Předpokládám správně, že někdo, kdo to umí změřit, bude vědět, zda jsou baterie 3s nebo 4s, a jaký tudíž mají mít odpor? Pohybuji se v Praze a občas v Teplicích a Kutné Hoře, pokud by někdo chtěl nabídnout přeměření. Případně prosím o radu, jaký typ servisu by to měl umět.

- Akuvrtačku Narex jsem koupil, neboť jsem měl výborné zkušenosti s jejich elektrickým nářadím (vrtačka, kotoučová pila, průmyslový vysavač), netušil jsem, že se v posledních letech zhoršila kvalita. Navíc vrtačka byla v akci se slevou asi 30 %, tolik odpověď, proč jsem koupil nevýkonou drahou vrtačku. Děkuji za informaci, že už Narex není, co byl, nejsem profesionální řemeslník, nářadí potřebuju občas.

- Nářadí z Lídlu se zhoršilo docela dramaticky, koupil jsem tam pár kusů na věci, co budu řešit párkrát za život. Už to dělat nebudu. V posledním roce velké zklamání ze stolního kompresoru a stolní vrtačky, obojí téměř nefunkční.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Baterie Li-Ion - vliv stáří

Příspěvek od NOPARasito »

4S je to urcite, jen je dobre overit tu tvrdost baterie.
Popr. se vymeni clanky a dobry.
Ja mam zkusenost, ze odesla elektronika, takze tezko 100% urcit problem tady na fóru.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek