virtuální baterie

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Odpovědět
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

virtuální baterie

Příspěvek od vla »

Že by první vlaštovka? Asi to nebude ideál, ale aspoň někdo začíná: https://www.eon-solar.cz/
Nemám rád tenhle stát.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: virtuální baterie

Příspěvek od brumlaj »

Cože? to myslíš vážně? Víš jak to funguje? Raději bych nejásal.
Když od Tebe něco přeteče k sousedovi, tak nic nedostaneš. Musíš však mít zaplacenu roční kapacitu virtuální baterie kterou Ti E.ON určí dle parametrů FVE. Zatím četem neupřesnili konkrétní výpočet. Pokud odebíráš ee od distributora, tak Ti nepočítá cenu SILOVÉ elektřiny až do množství, které máš v akumulátoru uskladněno. Zbytek poplatků platíš v nezměněné výši.
Tak se tedy vrhneme na to kolik ušetříš. Řekl bych dva hraniční případy:
Máš třeba elektromobil a líbilo by se Ti v něm pálit elektřinu ze svého sluníčka. Pokud bys neměl FVE, pak budeš platit za silovku (až přijdeš v noci, v nízkém tarifu) 0,729Kč/kWh (ST Energy produkt STANDARD sazba D27)
Fajn, máš FVE řekněme 3,5kWp. Z roční výroby přes den spotřebuješ 30%, zbývá řekněme 2,5MWh které si pošleš do virtuální baterie. Za tu zaplatíš 12*149Kč=1788Kč no a vozem si tu energii v noci zase vyzvedneš tedy výsledná cena elektřiny z virtuálního akumulátoru je 1788Kč/2500kWh=0,7152 Kč/kWh svou FVE tedy ušetříš za rok 34,50Kč oproti tomu kdybys nabíjel přímo z nízkého tarifu. Slovy třicetčtyřikorunypadesáthaléřů.
Dobrá, auto nemáš, použiješ vše ve VT kdy je cena 1,11Kč (Fonergy produkt PREMIUM sazba D02) Tvá roční úspora je 987Kč. Při faktuře cca. 10000Kč, protože zbytek distributorovi a státu platíš dál. Ten nepoměr Ty úspora min. 34,50 až max. 987Kč, distributor jistý výdělek i kdyby od Tebe nepřeteklo nic 1788Kč za "službu" je nemravný. A to nehovořím o distribučních poplatcích.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: virtuální baterie

Příspěvek od vla »

Já se na to nechystám, jsem městský ostrovan, jen mě napadlo, při cenách baterií, jestli by určité přepanelování nemohlo být zajímavé, protože přeci jen baterky jsou zásadní položka. Každopádně vidím pozitivně, že se možnost virtuální baterie objevila a doufám, že postupně vznikne konkurence, která tyto aktivity přeci jen zlevní. Navíc jsou spousty lidí, kteří na nízké tarify nemají šanci. Viz třeba já v paneláku s dálkovým vytápěním i ohřevem vody. Teoreticky bych mohl ušetřit pár desítek tisíc za baterii a přesto bych měl ekologickou energii a asi i trochu levnější.
Nemám rád tenhle stát.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: virtuální baterie

Příspěvek od brumlaj »

Z toho co jsem napsal je jasné, že aku se vyplatí. Cena za uskladnění 1kWh je dnes 1,8Kč. Poplatek distributorovi je (D02) cca. 2,5Kč
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: virtuální baterie

Příspěvek od fukuši »

vla píše:Já se na to nechystám, jsem městský ostrovan, jen mě napadlo, při cenách baterií, jestli by určité přepanelování nemohlo být zajímavé, protože přeci jen baterky jsou zásadní položka. Každopádně vidím pozitivně, že se možnost virtuální baterie objevila a doufám, že postupně vznikne konkurence, která tyto aktivity přeci jen zlevní. Navíc jsou spousty lidí, kteří na nízké tarify nemají šanci. Viz třeba já v paneláku s dálkovým vytápěním i ohřevem vody. Teoreticky bych mohl ušetřit pár desítek tisíc za baterii a přesto bych měl ekologickou energii a asi i trochu levnější.
Nevím co je za problém v paneláku?Já mám už cca 12let sazbu D26 s jističem 1x25A.A to s dálkovým vytápěním a ohřevem.Po odpojení plynu paráda.Proč platit paušál.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: virtuální baterie

Příspěvek od vla »

Kdysi jsem ji chtěl, jenže: Distribuční sazba D26d

Distribuční sazba elektřiny vhodná při ohřívání vody bojlerem. Pro získání této sazby také skutečně musí být v domácnosti nainstalován spotřebič pro akumulační ohřev vody. Nízký tarif platí v sazbě D26d po dobu osmi hodin denně (obvykle 6 hodin po půlnoci a 2 hodiny odpoledne). U bojleru máte na výběr mezi sazbou D25d nebo D26d. Sazba D26d je vhodnější při vyšších spotřebách elektřiny. Navíc domácnost musí prokázat, že příkon všech akumulačních elektrických spotřebičů činí nejméně 55 % z příkonu hlavního jističe, případně že výkon akumulačních elektrických spotřebičů odpovídá tepelným ztrátám vytápěného objektu. navíc kvůli dalším spotebičům mám 3x25 (varná deska) a i bez ní před *sun* 25A nestačilo, jistič se vyhřál zhruba co tři roky.
Nemám rád tenhle stát.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: virtuální baterie

Příspěvek od Matess »

me se na posledni chvilku povedlo ziskat d35D v panelaku a maximalni spokojenost... jistic 1x25 (snizoval jsem z 3x25) pri ziskavani sazby jsem mel zakoupene to hybridni topne teleso (cti primitop s cihlou s cenou x5) a zapujcen jeden primotop a bojler od kamarada co stavel. Prisel revizak... trochu mrcel ze mam zapojenou jen podlahovku a zbyle veci jeste ne ale revizi pro CEZ napsal. Hybridni topny kram jsem vratil do tydne, ostatni veci vratil kamaradovi a jede jen ta podlahovka.
Topim i ohrivam vodu plynem, protoze cena plynu je proste polovicni. Elektriny mam docela velkou spotrebu (na panelakovy byt) a vlezu se do 12000 za rok (z puvodnich skoro 17000)
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: virtuální baterie

Příspěvek od honzasl »

brumlaj píše:Z toho co jsem napsal je jasné, že aku se vyplatí. Cena za uskladnění 1kWh je dnes 1,8Kč. Poplatek distributorovi je (D02) cca. 2,5Kč
Co je to za baterku, která skladuje za tyhle prachy? Já jsem byl ve svých teoretických výpočtech vždycky skoro o korunu výše.....
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Igy
Příspěvky: 97
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm
Reputace: 14

Re: virtuální baterie

Příspěvek od Igy »

Aj mna by zaujmal ten vypocet ceny uskladnenia v baterii. Ked som prepocitaval olovo, vyslo mi to na 0,13€/kWh bez započatania ceny olova do zberu.
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: virtuální baterie

Příspěvek od vk_1 »

Igy píše:Aj mna by zaujmal ten vypocet ceny uskladnenia v baterii. Ked som prepocitaval olovo, vyslo mi to na 0,13€/kWh bez započatania ceny olova do zberu.

https://www.solarquotes.com.au/battery- ... son-table/

Radek "Cost per Total warranted kWh (1 cycle per day)". Pricemz 1 AUD je cca 17 CZK.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: virtuální baterie

Příspěvek od rva »

U mě to vypadá s "cenou" elektřiny, kterou dodává baterie nějak takto. Proto je lepší vyrobenou energii hned spotřebovat, teda přizpůsobit spotřebu výrobě. V praxi teda uvařit si snídani, oběd i večeři najednou kolem poledne a zároveň i vyprat a vyžehlit. :)
A samozřejmě pokud baterie nebudu přikupovat a stávající vydrží do nekonečna, tak se cena elektřiny z nich bude blížit nule.
Cena elektřiny z baterie LiFePo4
Cena elektřiny z baterie LiFePo4
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: virtuální baterie

Příspěvek od brumlaj »

honzasl píše: Co je to za baterku, která skladuje za tyhle prachy? Já jsem byl ve svých teoretických výpočtech vždycky skoro o korunu výše.....
žlutá 300Ah (0,3kAh*3,2V=0,96kWh) dnešní cena u evpower je 10423Kč (koncová cena kterou vidí každý už včetně DPH). Počet cyklů udává výrobce 6000, tedy za dobu životnosti uloží 6000*0,96kWh=5760kWh (a nikdo zde na fóru takovouto životnost nebyl zatím schopen věrohodně dementovat, naopak kapacita obvykle převyšuje deklarovanou a to i po létech používání - např. abrams, vata....) 10423Kč/5760kWh=1,8Kč/kWh nebo mám někde chybu? Pro odpálkování další námitky - cena BMS, měniče.... nezapočítávám není cenou za uložení, neopotřebovává se.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek