Orientace FVE panelů

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
vmax2
Příspěvky: 40
Registrován: ned lis 13, 2011 8:23 pm
Reputace: 0

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od vmax2 »

Skusim zitra od souseda,moje multifunkce se odporoucela a porad se nemohu rozhodnout jakou nahradu-obyc inkoust nebo laser.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od SJM »

Pokud to bude možné, zkuste ten článek potom dát sem na forum.
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Reputace: 1
Bydliště: Liptov
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od Pavel.Simon »

Aj ja poprosím. Dík predom.
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od vata »

vmax2 píše:Skusim zitra od souseda,moje multifunkce se odporoucela a porad se nemohu rozhodnout jakou nahradu-obyc inkoust nebo laser.
Zdravím, teď zrovna jsem řešila podobný problém (10 let stará tiskárna přestala vyhovovat), vybrala jsem si Pixmu MG4150 (wifi, display, sd, do 1500.-) a zatím spokojenost.
Aj já mám mimochodem zájem o ten scan :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
vmax2
Příspěvky: 40
Registrován: ned lis 13, 2011 8:23 pm
Reputace: 0

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od vmax2 »

Tož zde!
Přílohy
3 strana.jpg
2 strana.jpg
1 strana.jpg
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od SJM »

Tož děkujeme. Zajímavé.
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Reputace: 1
Bydliště: Liptov
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od Pavel.Simon »

SJM píše:Tož děkujeme. Zajímavé.
Aj ja sa pripájam k ďakom.
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od vata »

Velmi zajímavé, díky :)
Zajímavý je poznatek, že MPP nezávisí příliš na aktuálním proudu (tzn. osvitu). Z čehož usuzuji, že mpp je tedy prakticky fixní pro daný typ panelu a posouvá se asi jen při změně teploty či zastínění.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od JiříK »

Velmi poučné... Takže to vidím na 3x ASI103, 32°na východ a totéž 67°na západ, k tomu BZ MPPT 500. :sm1: Hééj, nemá tu někdo tiskárnu na svaté obrázky z ČNB? :idea:
... k tomu tak půl tuny baterek... :roll:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Tiger.s
Příspěvky: 71
Registrován: ned črc 15, 2012 5:26 pm
Reputace: 0

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od Tiger.s »

Díky přečteno ale pořád nwm na kterou stranu ty panely stejně naházet :( pořád nwm co výjde líp jestli dát 4,2 kw na západ a nebo 2,1 a 2,1 kw všude je porovnání bud 4,2kw jih a 4,2 na východ a 4,2 na západ což je k ničemu
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm
Reputace: 1

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od jhladik »

třeba by trošku pomohlo toto:
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php#

Nasimulovat si stav jedné orientace pak druhé a pak to sečíst. Nemám zkušenosti, jak si s tím poradí jeden regulátor....
regalo
Příspěvky: 18
Registrován: pon kvě 07, 2012 7:58 am
Reputace: 0

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od regalo »

Rozhodně dejte 2,1 kWp na východ a 2,1 kWp na západ, budete díky tomu mít rovnoměrnější dodávku po celý den od východu slunce až do jeho západu.

Bude to tak lepší i pro případ, že by například bylo dopoledne zamračeno a odpoledne už by svítilo sluníčko a vy byste měl všechny panely na východní straně ...
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Reputace: 1
Bydliště: Liptov
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od Pavel.Simon »

Tiger.s píše:Díky přečteno ale pořád nwm na kterou stranu ty panely stejně naházet :( pořád nwm co výjde líp jestli dát 4,2 kw na západ a nebo 2,1 a 2,1 kw všude je porovnání bud 4,2kw jih a 4,2 na východ a 4,2 na západ což je k ničemu
Ak to pre teba je finančne možné, tým že dáš dva meniče samostatne východ a západ, podľa mňa nič nepokazíš.
Článok som preštudoval, a celkový záver si urobil, že: pri jednom meniči V+Z (rovnaké počty a typy panelov) môžeš kúpiť "kúsok" menší ako súčet V + Z. Chyba to nie je. Ale ak to spravíš oddelene V a Z tak to je tiež dobré. Zálež vlastne najmä na financiach.
Výhoda oddeleného V a Z je možné (malé) rozšíranie iba jednej strany. Taktiž to nemusí byť symetrické...
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
Tiger.s
Příspěvky: 71
Registrován: ned črc 15, 2012 5:26 pm
Reputace: 0

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od Tiger.s »

No chci dát menší cca 3kw měnič .Nevím co by na dvoufázové provedení říkal čez + další zzdouhavé vyřozování papírů.... Navíc chci dát na střechu potom ještě dva panely a snima krmit baterie cca 320ah a večer snimi krmit veškeré osvětlení ,obývák a zálohovat čerpadla topení. Případně časem rozšiřovat na nejvíce používané spotřebiče po setmění.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od pezizka »

Chtěl bych na svém ostrůvku posílit východ a západ ;) Momentálně mám 600Wp CIS téměř přesně jižně pod 37°. V rámci Tristaru 45 jenž je při 12V systému na maximu, toto vidím jako rozumné řešení. Navíc daleko víc ocením celodenost a podporu ve špatném počasí jak krátkodobé maximum. Mám k dispozici sedlovou střechu východ - západ 33°. Zkoušel jsem prohánět posilu přes počítadlo PVGIS, ale ač je solidní :yes: tak dle toho nedokážu posoudit vhodnost prosté ploché instalace na střechu. Určitý prostor pro změnu orientace mám a chtěl bych dosáhnout co nejlepšího výkonu, ale se zaměřením na ten východ a západ. Poledne klidně oželím, stejně to Tristar utne. Jak panely ideálně orientovat, či se tomu alespoň přiblížit za takového zadání? Ač jsem docela hledal tak srovnání osvitu během dne jsem nenašel :dontknow: Ale možná jsem se málo snažil :comp: Víte o nějaké chytristice k tomuto tématu? Za každou radu či zkušenost budu ::rolleyes:: Díky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od vlkazajac »

ŽIADNA sedlová strecha nie je pre inštalovanie smerovo rozhodených panelov ideálna. Máte úlohu vyrovnať priebeh výkonov počas letného dna ale tiež počas zimného dna. To na vašej streche dosiahnete najlepšie tak, že na východnej aj západnej streche dáte po jednom alebo viacerých paneloch. V lete ich necháte ležať a na zimu ich zdvihnete k juhu podľa dlhšej hrany tak, aby ste optimalizovali získanú energiu a zabezpečili samovoľný sklz snehu. Zásadné je nájsť v zime optimum.
A ešte by som dodal, že 12 V systém prináša obmedzenia i v tomto ohľade, teda s nízkym počtom panelov sa znižujú kombinačné možnosti. Škoda.
Naposledy upravil(a) vlkazajac dne úte lis 04, 2014 12:09 am, celkem upraveno 1 x.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od brumlaj »

chytristika není na místě, s orientací střechy nepohneš, tak zbývá sklon. Průměr bude, když si na panel nalepíš tužku kolmo k povrchu skla. No a 21.3. sklon panelu nastavíš tak aby tužka v patřičném čase neházela stín. Kolmější nastavení proti zemi bude mít vyšší zisk v zimě a ráno/večer(ale zase paprsky musí urazit delší cestu atmosférou...), plošší nastavení naopak a plošší nastavení než sklon střechy bude vypadat blbě a v zimě se Ti na panelech bude usazovat sníh.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od pezizka »

Díky za připomínky. Tyto zákonitosti jakš takš chápu. Prostor pro manipulaci vidím v tom, že bych panely při zachování sklonu jaký má střecha postavil lehce na hranu a tím je natočil lehce k jihu. Tím bych zvětšil i úhel k zemi. Nevím ale jestli by to za pracnost stálo :dontknow: Jednalo by se sice jen o 2x2 panely, ale i tak pokud by to nemělo mít valný smysl tak nevím.... Tímto můžu dosáhnout stavu 45/45°který se mi docela pozdává :) Faktem je, že 12V vycucne svoje možnosti hodně rychle :( Přesto v dohledné době rozšiřovat nemíním, a kdybych do toho šel tak asi až na 48V. Každopádně to je zase solidní darda :sm1:
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od brumlaj »

jak říkal střídač, "dal jsem si závazek každý rok doplnit 1kWh v bateriích" no a až budeš mít dostatek baterií, tak je jen přeskládáš na 48V a s novým měničem jsi tam co míříme téměř všichni. Třeba stávající měnič někde udáš.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od vlkazajac »

Prehliadli ste poznámky o snehu. Máte možnosť panely dôsledne čistiť? Postaviť ich "lehce na hranu" je k ničomu. Doporučil by som preveriť možnosť umiestniť panely na južnú fasádu a sezonne meniť sklon.
Umiestnenie panelov na SEDLOVEJ streche východ-západ je idealizovaný, pretože pri nižších polohách slnka je panel na odvrátenej strane zatienený strechou samou. Jedine na samom kraji strechy na južnom konci to neplatí, ale tam potom trčia zo strechy nepekné uši.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek