FVE v televizi, rádiu, novinách

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od diablo007 »

uz sem s nim vyprostoval jeptisku coz se asi jen tak nekomu nepodari :D :D
Přílohy
IMG_20140728_174600.jpg
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od dracekvo »

Tak jedna hračka

https://www.novinky.cz/ekonomika/491589 ... cesku.html

Hrát si člověk musí, ale byl bych poněkud opatrný nad tou chválou ekologie. Protože když vemu energetickou náročnost přeměny vody na vodík a potom zpět na elektřinu, tak se klidně může stát, že splníme premisu, že solární panel za svůj život nevyrobí tolik elektřiny jako jsme vložili do jeho výroby.

Zajímalo by mě docela porovnání životnosti/účinnosti/energetické hustoty palivového článku s generátorem vodíku oproti elektrárně na stlačený vzduch.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od miroc »

Čítanie na dlhé zimné večery, súvisiace s témou tu zakázanou. Cez to všetko poučné.
Přílohy
Solarni baroni - Vitaskova.pdf
(952.24 KiB) Staženo 67 x
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od marko250 »

Alena Vitásková se stala obětí skupin kolem FVE s dotacema,ale ani ona sama není čistá,především v akci s jističema.Jen co byl zpracován pokyn a prosákl na ERU v dokumentech,tak se k němu vyjádřila:"Nevidím jediný důvod jej nezavést,nic nestojí v cestě." a to i s tím špatným přepočtem Kč x A x počet,kde šly částky stálých plateb za jištění do nehorázných výšin.Po té co jsme to tady objevili a začli bombardovat jak ERU ,tak veřejnost,tak najednou začla obracet o 180° a bylo velmi komické sledovat její náhlý obrat a úskoky v médiích.Ona a její úřad svatí nejsou!A ty elektrárny spouštěli také oni legislativně.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od střídač_N »

marko250 píše:Alena Vitásková ...... na ERU v dokumentech,tak se k němu vyjádřila:"Nevidím jediný důvod jej nezavést,nic nestojí v cestě."........
Je dobré to stále připomínat a nepodlehnout proměněně Vitáskové v bojovníka za spravedlnost. Je potěšitelné, že ji tu proměnu nikdo nežere a odsouvá ji ve volbách, kde by se ráda uplacírovala na nějakém jí odpovídající bojovnické pozici, na okrajové, nezajímavé místo.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od dracekvo »

https://www.novinky.cz/ekonomika/494788 ... uawei.html

Bacha na to pánové :D Ať vám hacknutý čínský panel neuteče ze střechy :D
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od vlkazajac »

No to je možné len v America great ! Ale zo správ prenikajúcich z USA sa dá vyčítať aj niečo pozitívne. Vraj chcú opustiť NATO. Držme palce pre správne rozhodnutia!
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od mypower.cz »

dracekvo píše:https://www.novinky.cz/ekonomika/494788 ... uawei.html

Bacha na to pánové :D Ať vám hacknutý čínský panel neuteče ze střechy :D
Uz je 1. dubna? Sakra to to letí ... :mrgreen:
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od rva »

Doufám, že to nemyslí vážně, ale že se jedná jen o pokus, jak poškodit Číňany. Protože pokud by to mysleli vážně, tak je náš svět v rukou ještě větších hlupáků, než jsem si kdy myslel.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od jahodovák »

Kdepak nejenže to myslí vážně ale jsou přesvědčeni,že tomu budou všichni i věřit...a běda tomu,kdo ne a bude mít jiný názor...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od vk_1 »

Pánové, vy si opravdu neověřujete informace, které čtete na Novinkách? Novinky samozřejmě opět chybně převzaly/přeložily článek. V zahraničním originále se nepíše o FVE panelech, ale "solar gear", což znamená hlavně střídače, dnes už většinou "chytré" a připojené k internetu. Tam to riziko samozřejmě je.

https://www.ft.com/content/58fcedea-190 ... 50b3105d21
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od dracekvo »

Já si to myslel, že to zmastil novinář který píše o něčem co v životě neviděl a bude se jednat o nějaké střídače.
Jenže pak už by to nebyla taková sranda )
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od mypower.cz »

vk_1 píše:Pánové, vy si opravdu neověřujete informace, které čtete na Novinkách? Novinky samozřejmě opět chybně převzaly/přeložily článek. V zahraničním originále se nepíše o FVE panelech, ale "solar gear", což znamená hlavně střídače, dnes už většinou "chytré" a připojené k internetu. Tam to riziko samozřejmě je.

https://www.ft.com/content/58fcedea-190 ... 50b3105d21
No uprime receno, pripojit jakoukoliv takovouhle infrastrukturu od jakehokoliv vyrobce do netu tak, ze zarizeni muze vytvorit spojeni kamkoliv libovolne do verejne site internet, ci je mozne se na neho z verejne site pripojit a nasloucha tedy na nejake verejne IP, to je vrchol diletantstvi a takovy spravce, technik, nebo servisak si nic jineho nezaslouzi nez poradny pruser a pekne si ho vyzrat. Lide co by tohle udelali nemaji co u takovych technologii pohledavat.

Proc by to vlastne kdo delal? Vzdyt rizika jsou predem znama. Zarizeni muze navazat spojeni jinam nez by melo, na zarizeni se nam muze nekdo pripojit. To se ale vi predem a to se tyka jakehokoliv vyrobku schopneho komunikace pres libovolny sitovy protokol.

Nedokazu si predstavit ze by nekdo takto provozoval velkou FVE nebo jakekoliv jine zarizeni. Treba chytry hydraulicky lis, nebo bankomat.

Tudiz riziko se da spravnym nastavenim site a omezenim pristupu ven i dovnitr snizit limitne k nule i presto, ze software umi vzdaleny pristup a rekneme ze i bez vedomi zakaznika, ktery si takove zarizeni zakoupil. Takovemu zarizeni je to pak naprd, pac se nikam jinam nez je povoleno nedostane. Treba spojeni pouze do centraly provozovatele za ucelem monitoringu. Spojeni jinam je zcela zbytne. Jedina moznost pak ze by zarizeni odmitlo pracovat, ale v tom pripade je to na urovni HW poruchy a menime za jiny kus, v pripade opakovanych potizi za vyrobek jineho vyrobce.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od pezizka »

Panely zatím chytré nedělají :lol: Vše ostatní "chytré" a připojené imrvére do pavučiny počínaje TV přes lednici a mikrovlnku a konče mobilem patří vývojářům antivirů :o Já osobně se necítím dobře ve společnosti lednice jež je chytřejší jak já :oops: OT - kde se dá sehnat Nokia E52 nová v původní kvalitě? Hemeroid mi do baráku nepáchne :mrgreen:
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od kodl69 »

Tak věř tomu, že tohle je standart, a naopak fitrovaní síťové komunikace je ve většině malejch firem neznámej pojem.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od pezizka »

kodl69 píše:Tak věř tomu, že tohle je standart, a naopak fitrovaní síťové komunikace je ve většině malejch firem neznámej pojem.
Doufám, že to nepatřilo k mému příspěvku, to bych asi nepřežil :wall: Ano, net taky používám, jinak bych zde nic nenapsal, že :lol: Ale ať mně klidně někdo hekne, PC mám bez antiviru asi to půjde snadno, ale nemám tam nic osobního co by se dalo zneužít. Nejlepší antivir je cokoliv bez sítě, tedy bez přístupu z venčí a basta :mrgreen:
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od mypower.cz »

kodl69 píše:Tak věř tomu, že tohle je standart, a naopak fitrovaní síťové komunikace je ve většině malejch firem neznámej pojem.
Male firmy nejsou schopny ohrozit infrastrukturu o ktere je rec. Tady pujde urcite o jiny level. Tezko provozovatel velke FVE v radu MWp bude riskovat hacknuti menicu nebo jine automatizace a jejich podivnou funkci. To by byl sebevrah s ohledem i na penize, ktere tam litaji a zkusil by to jen jednou a pak uz nikdy.

Na druhou stranu souhlasim, rada malych firem je uplne v prd*li co se bezpecnosti tyce. Kdysi v davnych dobach jsem v jedne takove delal a sef se bez konzultace s kymkoliv rozhodnul ze v prazske pobocce necha pripojit vsechny zarizeni (PC a sitove tiskarny) kazdy na svou vlastni verejnou IP (tehdy jich byl jeste dostatek, a tak jich na te pobocce bylo asi 16). Inu nasel jsem v tom rozsahu jednu z laserovek, nejaka kopirka od HP nebo co a poslal mu tam 200 stoprocentne cernych stran oboustranne (proste full black A4 na ten nejmene ekonomicky rezim a doubleside :D ) jako demonstraci me sily z venci pri utoku na jeho toner v kopirce 300 km vzdalene odeme. S hruzou sef zjistil ze udelal uplnou debilitu pote co jsem mu ukazal ze tohle (a jeste i horsi veci) mu muze udelat kdokoliv kdo na te verejce tu kopirku objevi a uz si pak dal poradit jak to ma opravdu vypadat a uz se do toho moc radeji nepletl. 1 verejka, firewall a NAT a byl klid.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od kodl69 »

Tohle fungovalo kdysi, dnes už i doma začínám řešit bezpečnost proti útoku z vnitřní sítě - např. kvůli zařízení s androidem , zavirovanými windows... Ale to už jsem off topics.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od tomas »

Většinou u těch střídačů je prodloužená záruka po připojení a registraci střídače v monitoringu výrobce. A když chcete vyhrát nějaké výběrové řízení, tak musíte také nabídnou delší záruční doby jako konkurence no a aby ty záruční doby byly platné tak to musíte připojit k internetu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: FVE v televizi, rádiu, novinách

Příspěvek od mypower.cz »

tomas píše:Většinou u těch střídačů je prodloužená záruka po připojení a registraci střídače v monitoringu výrobce. A když chcete vyhrát nějaké výběrové řízení, tak musíte také nabídnou delší záruční doby jako konkurence no a aby ty záruční doby byly platné tak to musíte připojit k internetu.
Tak napriklad co se tyce operacnich systemu, konkretne dohody microsoftu a americke armady, tak americka armada ma prej (ani bych se nedivil) plny pristup ke zdrojakum widli z duvodu auditu a muze je klidne modifikovat. Ze by americka armada slysela vic na zaruku nez na vlastni bezpecnost, tomu se mi nechce verit, ale mozne je vsechno. Ze by se widle konektily stejne jako klasicke komercni edice nekam do MS a s prvni zaplatou smazaly pul disku tak jako se psalo o poslednich zaplatach nekdy z konce minuleho roku, to asi tezko. Nejsem si jist, ze by nejaka velka ryba slysela na prodlouzenou zaruku a riskovala moznost vzdaleneho ovladani se skrytymi funkcemi, navic ze zahranici. To znamena, ze jsem si jist, ze pokud by byl vybran produkt co si "zavola domu" a pripadne je mozno ho ovladat, a neni jina moznost, tak ta technologie bude bud naprosto transparentni a zdokumentovana s moznosti overeni a navic vyrobce bude muset sidlit v danem state, kde je to provozovano a bude velmi tvrde auditovana a pro provozovatele otevrena, nebo vyrobce takoveho stridace velkou zakazku proste neziska a ziska ji konkurence, ktera splni lepe pozadavky zakaznika a pristup pres internet potrebovat nebude. To si asi kazdy vyrobce umi spocitat o jake penize prijde (a jake dostane konkurence) pokud nebude plnit zadani zakaznika. A ze by zadani zakaznika (treba statu, armady, kriticke infrastruktury) bylo "je jedno kam se to pripoji a kdo se k tomu pripoji, hlavne ze mam zaruku"... to asi nevim, ale i tady je mozne vse a leckde rozhoduje sila penez a vyse vsimneho. Pokud je samozrejme zakaznikovi jedno nejaka bezpecnost, tak to je pak jedno. To je fakt, ale to si myslim ze se stane jednou a pak uz nikdy.

Odpovědět