Návratnost investice do FVE

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Návratnost investice do FVE

Příspěvek od kybos »

Můžeme se těšit na zkrácenou návratnost investice do FVE: https://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-en ... o-temer-30
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od vla »

Jenže cena u spotřebitelů se zvýší méně a navíc hlavní složkou ceny je distribuce a příspěvky na vše možné i nemožné. Každopádně bude to mírně lepší, ale pokud si přiznáme, že doposud byla návratnost v nedohlednu budeme i nyní potřebovat hodně dobrý dalekohled a snad ji někde v dáli uvidíme. :)
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od kybos »

To je pravda, ČEZ v D02 zvýšil ceny "jen" o 30%, EEE "jen " o 34%, ale předpokládám, že to není poslední letošní zdražení a distribuce podražila také. Viz https://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-en ... elomu-roku
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

takže čez začal kupovat elektřinu na ňáké kladenské burze protože je dražší než na evropské burze ?

O postupném zdražování není žádných pochyb , to je jasná a hotová věc . Závislé ERÚ vytasilo skokové zvýšení plateb za jistič , což trochu přepískli , páč se vovčani ozvali že toto teda neee . Tudíž Vitásková oznámila že skokové zdraženi nebude , bude tedy postupné se stejným zdražovacím cílem :mrgreen: .
Což je "dobrá" zpráva pro zdejší investory (Vla , Střídač_N , Kyocera atd ) :? .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od kybos »

Tak se opět můžeme těšit na zkrácení návratnosti investic do FVE. Cena elektřiny na burze dorazila k hodnotě 24 Kč/kWh.

https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elek ... -czk-1-rok
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Franta2776
Příspěvky: 2237
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 135

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Franta2776 »

Já mám pořád 4kč/kWh po odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje.35let jsme nešpekuloval a zůstal u Čezu,teď se mi to asi vrátí:)))I tak se mi FV vyplatí.Asi letos budu topit klimou a dřevo nechám na další roky.
Ti co to přešpekulovali mají smůlu.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
dr78
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 05, 2023 5:09 pm
Reputace: 1
Lokalita: Mladá Boleslav
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od dr78 »

Jsem nový na fóru, a nenašel jsem konkrétní odpověď na ekonomičnost investice. Zkusil bych tedy oživit tento topic.

Rozhoduji se, zda svépomocí udělat fotovoltaiku. V domě mám spotřebu elektřiny cca 2MW/rok, a plynu okolo 10MW/rok. Přemýšlel jsem o ostrovním systému s co nejmenší kapacitou baterie, neb s velkou baterií ta ekonomičnost se posouvá k neskutečné dlouhé době. Když to vezmu z druhé strany, za elektřinu platím cca 14.000Kč/rok a 20.000Kč za plyn. Pokud dobře počítám, tak s FVE bych mohl snížit spotřebu z DS o cca 60% a něco bych mohl ušetřit i na plynu - pokud bych z FVE použil předehřev TUV. To by mohlo být v úspoře cca 8.400Kč za elektřinu, a 3.000Kč na plynu za TUV v ideálním případě. Dohromady úspora na energiích cca 11.400Kč za rok. Náklady na FVE (v případě svépomoci) odhaduji na 25.000Kč za panely, 30.000Kč za měnič, a 20.000 za baterii, 15.000 předehřev vody, 10.000 spotřební materiál a úpravy v domě. Celkem cca 100.000Kč, možná více. Tedy teoretická návratnost by se pohybovala okolo 12 let, pokud se nic nerozbije. To mi přijde sakro dlouho. Mýlím se někde ve výpočtech? Přijde mi ekonomika a návratnost řešení jako nereálné. Je nějaké řešení, kdy by návratnost byla do 6-7 let?

Co mi přijde rozumné je jen nezávislost na DS a v teoretickém rozměru jen úspora pokud by šla cena energií na mnohem vyšší ceny.
Zajímalo by mne, jak vy vidíte reálnou návratnost svých řešení? Je to spíše hobby nebo to dokáže opravdu přinést úsporu?
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm
Reputace: 43

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od rasto1 »

dr78 píše: úte pro 05, 2023 5:43 pm Jsem nový na fóru, a nenašel jsem konkrétní odpověď na ekonomičnost investice. Zkusil bych tedy oživit tento topic.

Rozhoduji se, zda svépomocí udělat fotovoltaiku. V domě mám spotřebu elektřiny cca 2MW/rok, a plynu okolo 10MW/rok. Přemýšlel jsem o ostrovním systému s co nejmenší kapacitou baterie, neb s velkou baterií ta ekonomičnost se posouvá k neskutečné dlouhé době. Když to vezmu z druhé strany, za elektřinu platím cca 14.000Kč/rok a 20.000Kč za plyn. Pokud dobře počítám, tak s FVE bych mohl snížit spotřebu z DS o cca 60% a něco bych mohl ušetřit i na plynu - pokud bych z FVE použil předehřev TUV. To by mohlo být v úspoře cca 8.400Kč za elektřinu, a 3.000Kč na plynu za TUV v ideálním případě. Dohromady úspora na energiích cca 11.400Kč za rok. Náklady na FVE (v případě svépomoci) odhaduji na 25.000Kč za panely, 30.000Kč za měnič, a 20.000 za baterii, 15.000 předehřev vody, 10.000 spotřební materiál a úpravy v domě. Celkem cca 100.000Kč, možná více. Tedy teoretická návratnost by se pohybovala okolo 12 let, pokud se nic nerozbije. To mi přijde sakro dlouho. Mýlím se někde ve výpočtech? Přijde mi ekonomika a návratnost řešení jako nereálné. Je nějaké řešení, kdy by návratnost byla do 6-7 let?

Co mi přijde rozumné je jen nezávislost na DS a v teoretickém rozměru jen úspora pokud by šla cena energií na mnohem vyšší ceny.
Zajímalo by mne, jak vy vidíte reálnou návratnost svých řešení? Je to spíše hobby nebo to dokáže opravdu přinést úsporu?
Vyser sa rovno na to, ty nemas spotrebu elektriky. U teba by si sa na to musel pozerat z inej perspektivy ako navratnost.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Neo
Příspěvky: 255
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Reputace: 36
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Neo »

Návratnost fve ostrovních sestav postavených svépomocí je podle mého odhadu 8-10let. To ještě záleží jak je systém navržen s ohledem na danou spotřebu domu a lokalitu.
Nejvíc se dá ušetřit na TUV za předpokladu že je ohřívána elektřinou.
Ostrovní systém má svoje výhody- téměř žádné papírování, částečná sobestačnost, snadné zvětšování systému. rozumná úspora EE a tím i návratnost. Nevýhody- dobré navržení sestavy, vyřešit přepínání domu pro napájení z DS a FVE, vytěžování přebytků FVE a fotovoltaická nemoc.

Pokud se podívám na tvoji roční spotřebu domu, tak se vykašli na FVE a vem manželku a děti na dovolenou :)
++
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 457
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Reputace: 28
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od stano22 »

Pri takej spotrebe len ako hobby. Panely sú teraz lacné, namontuješ,kúpiš mppt z Číny, pár kwh v lfp bateriach (aj tie su teraz lacne), nejaký menič a už sa môžeš hrať a spoznávať nové veci. Ako projekt na kľúč o ničom.
dr78
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 05, 2023 5:09 pm
Reputace: 1
Lokalita: Mladá Boleslav
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od dr78 »

Přesně, buď bych se na to musel koukat jako na částečnou nezávislost na systému nebo druhá možnost - pořídit něco, co bude mít větší spotřebu, aby to mělo pak smysl - např. klimatizace s možností topení, což by mohlo něco ukrojit ze spotřeby plynu. Ale to je zase navíc cena za pořízení klimy (asi by stačilo mít dvě jednotky na dům, ale i tak si myslím, že to bude >50.000Kč). Ještě přemýšlím nad řešením bez baterie, ale většina řešení tu baterii vyžaduje.

Spíše mi jde o to, jestli někdo má vůbec ekonomické řešení, že se to v jeho případě vrátí. Já mám vše v domě na elektro (trouba, mvlnka, varná deska, pračka, sušička, ...) kromě topení a TUV a stejně tu spotřebu neudělám. Zařízení jsou nová, a většina má nějaký to "A" energetické spotřeby. Koukal jsem i hotová řešení nabízené firmou s dotací od státu, ale to mi to vycházelo ještě hůře. Firma si bere za řešení ~400.000 a ~200.000 dotace.

Pokud se daří někomu dostat na návratnost 8 let, tak to by bylo fajn. Asi při větší spotřebě, nebo už někdo má spotřebiče (které pořídil dříve), a tak
pak se do té návratnosti vleze. Mne ten ohřev TUV na mytí dělá max 5.000Kč za rok. OK, děti jsou malé a stačí jim dohromady 1/3 vany. Až budou větší, tak spotřeba asi vzroste. Přemýšlím nad tím několik měsíců ze všech možných stran, a nic rozumného (a obhajitelného před ženou) jsem nenašel.
Jo, na dovolenou by žena a děti slyšely... ;-) Možná nakonec vyhraje vrazit prachy spíše do akcií, ach jo.

stano: Ano, je pravda, že při pořízení komponent z Číny, bych se dostal na trochu nižší částky za investici, ale ten rozdíl už tak moc velký IMHO není. Konkurence je velká, a cena při nákupu z ČR o tolik větší není (u rozumného prodejce). Pokud by to nebylo jo malé řešení jen na pokusy, tak bych se možná i bál stability a bezpečnosti.
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od rva »

Návratnost investice? No ta je podobná jako návratnost investice do nové střechy V první řadě jde o zvýšení nezávislosti. Pak se člověk vzdělá, získá nové vědomosti a i praktické zkušenosti. A to zadarmo, nemusí si platit žádné kurzy. Získání levné elektřiny člověku umožní realizovat to, co by jinak zavrhl - namátkou tepelným čerpadlem vyhřívaný bazén. Levná energie je základ téměř všeho ostatního.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
pibi
Příspěvky: 628
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Reputace: 85
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od pibi »

Další věc je, že naše moudrá vláda a energetické společnosti se moc snaží, aby byla návratnost našich elektráren co nejkratší.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Diablo1st
Příspěvky: 1565
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Diablo1st »

dr78 píše: úte pro 05, 2023 5:43 pm Jsem nový na fóru, a nenašel jsem konkrétní odpověď na ekonomičnost investice. Zkusil bych tedy oživit tento topic.

Rozhoduji se, zda svépomocí udělat fotovoltaiku. V domě mám spotřebu elektřiny cca 2MW/rok, a plynu okolo 10MW/rok. Přemýšlel jsem o ostrovním systému s co nejmenší kapacitou baterie, neb s velkou baterií ta ekonomičnost se posouvá k neskutečné dlouhé době. Když to vezmu z druhé strany, za elektřinu platím cca 14.000Kč/rok a 20.000Kč za plyn. Pokud dobře počítám, tak s FVE bych mohl snížit spotřebu z DS o cca 60% a něco bych mohl ušetřit i na plynu - pokud bych z FVE použil předehřev TUV. To by mohlo být v úspoře cca 8.400Kč za elektřinu, a 3.000Kč na plynu za TUV v ideálním případě. Dohromady úspora na energiích cca 11.400Kč za rok. Náklady na FVE (v případě svépomoci) odhaduji na 25.000Kč za panely, 30.000Kč za měnič, a 20.000 za baterii, 15.000 předehřev vody, 10.000 spotřební materiál a úpravy v domě. Celkem cca 100.000Kč, možná více. Tedy teoretická návratnost by se pohybovala okolo 12 let, pokud se nic nerozbije. To mi přijde sakro dlouho. Mýlím se někde ve výpočtech? Přijde mi ekonomika a návratnost řešení jako nereálné. Je nějaké řešení, kdy by návratnost byla do 6-7 let?

Co mi přijde rozumné je jen nezávislost na DS a v teoretickém rozměru jen úspora pokud by šla cena energií na mnohem vyšší ceny.
Zajímalo by mne, jak vy vidíte reálnou návratnost svých řešení? Je to spíše hobby nebo to dokáže opravdu přinést úsporu?
Návratnosť robí využitie energie na mieste. Preto najlepšie vychádzajú jednoduché systémy kedy vieš spotrebovať všetku energiu. Takže jednoznačne vyhráva ohrev TUV, kedy vieš za cenu okolo 30k kč cca. 8mesiacov ohrievať TUV. Návratnosť je v závislosti od spotreby TUV aj menej ako 6-7rokov.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Atman
Příspěvky: 298
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Reputace: 23
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Atman »

Keby som mal plyn, asi by som nikdy s FVE nezačal. Ale ohrev vody elektrinou ma štval, tak som si postavil FVE ohrev vody, za asi 4 roky bol splatený (bazošové panely, najlacnejší PWM) a samozrejme ma svrbelo, že neviem ináč využiť prebytky. Odolával som, ale potom som dostal darom 16kWh staršieho olova a tomu som neodolal, následne som kúpil victrona, dva krát po sebe rozširoval systém, olovo odniesol do zberu, dva krát rozširoval aku s Lifepo4 a skončil som vo fajnovom 99% ostrove. Solaritída jak vyšitá.
Ale tú spokojnosť, keď v tieto dni vykukne slnko a nabije zase na 95% a viem že mám zase tri pohodové dni pred sebou mi nenahradí ani dovolenka pri mori. Ja sám považujem tie minuté peniaze na FVE za moje najlepšie investované peniaze do koníčkov, a to mám dve motorky, paraglidové krídlo s paramotorom, elektrobajk a kopu iných hlúpostí....
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Diablo1st
Příspěvky: 1565
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Hlavne ti tie peniaze nezožrala inflácia :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 457
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Reputace: 28
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od stano22 »

Asi by bolo dobre blizsie popisat rozpoctovane polozky, ci su adekvatne Tvojej spotrebe. Nechapem napr. 15kkc za pripravu na predohrev TUV... Co sa tyka Ciny, chapem, ze niekto v to nema doveru (instalacne firmy na dotacne elektrarne jej maju dost), ale ze je cena porovnatelna, tak to rozhodne nie je pravda. Je tu mnoho ludi, co ma jednoduche, pomerne lacne a funkcne elektrarne na cinskych krabickach a kombimenicoch, roky na tom ficia. Treba pocitat, ja sam som hotovym elektrarnam tu na fore venoval desiatky hodin. Asi vyrobia rocne o par percent menej, ako borci so Studermi a Victronmi, ale nemyslim si, ze ich elektrina je horsia :)
dr78
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 05, 2023 5:09 pm
Reputace: 1
Lokalita: Mladá Boleslav
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od dr78 »

Diablo1st: Za tech 30k Kč v investici bys použil co? Předpokládám plně bezbateriové řešení, protože lfp baterka stojí tak 20k Kč... Tak předpokládám, že cca 4x500Wp panely by mohly být dejme tomu za 10.000Kč, nějaký levný 1f měnič (8kKč), a Dražic 300l boiler s 1f patronou za 10k Kč? Zapomněl jsem na něco, nebo máš na mysli jinou konfiguraci? Jo inflace je svině. V hotovosti nemá smysl mít větší částky. Zlato se skřípěním zubů možná udrží cenu, spíše však drobná ztráta. Akcie (dlouhodobě) docela fungují když se rozumně rozdělí, ale samozřejmě může to padnout.

Atman: S bazarovými věcmi by to +- možná šlo. Nějaké olovo tu mám, ale když vidím počet cyklů, tak se mi to na to ani moc nechce použít. Ikdyž něž aby to hnilo v garáži, tak proč to nedorazit s FVE.

stano22: Do 15kKč za ohřev TUV počítám nákup boileru, topnou patronu, a předělání vodovodní instalace. Aktuálně mám plynový kotel a pod ním tepelný vyměník na 120l. Ten nemá možnost topné patrony. A ikdyby měl, tak je malý objem. Plyn to stíhá vyhřívat téměř jak přímotop (24kW kotel), proto stačí menší výměník. S FVE by to už nešlo, musel by se dokoupit předohřev s větší kapacitou. Ideálně 500l ale to už se mi do místnosti nevejde, tak by tam šlo dát 300l. S Čínou máš asi pravdu, já jen že mám obavy, abych pak kvůli čínské krabičce nevyhořel. Victron je hezké provedení, ale cena je někde jinde. Já počítal s Axpertem, ale stejně cena příliš mimo.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1197
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Reputace: 130
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od TomHC »

Pozri, ja mám aj plyn na TÚV a kúrenie, ale do FVE som išiel kvôli inflácii a tiež ako koníček. Základnú spotrebu máme cca 4 MWh, prikladám graf od nasadenia FVE. Všetko nad čiarou je ohrev TÚV v 150 litrovom bojleri ktorý som preto kúpil a dopojil. Ak by to mal byť nový bojler a robota od vodára, asi by sa to vracalo o rok dlhšie... Každopádne, teplá voda bola zohriata "zadarmo" asi 6 mesiacov v roku, niečo zobralo aj kúrenie a chladenie dvoma klímami, čo mi (kúrenie) ušetrilo niečo dreva do krbu. Mne vychádza návratnosť pri zohľadnení TÚV aj úspory za drevo cca 9 rokov. Teraz by ma baterka vyšla o 1000€ menej a panely tiež asi o 800€ menej, to by bolo o dva roky skôr vrátené. Pri tých 4 MWh mi to už príde v pohode, rentabilné, ale žiadna zlatá baňa.
Přílohy
ee2023.PNG
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi
dr78
Příspěvky: 17
Registrován: úte pro 05, 2023 5:09 pm
Reputace: 1
Lokalita: Mladá Boleslav
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 0
Kapacita baterie [kWh]: 0
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od dr78 »

TomHC: Přesně, to řešení co píšeš mi dává realistický pohled na věc. Akorát máš v základu 2x vyšší spotřebu než mám aktuálně já. Já mám v elektřině spotřebu cca 2MW - cca 14.000Kč/rok. Náklady na ohřev TUV plynem jsou 5.000Kč/rok. Jinak 150l bojler mi přijde malý pro 4 osoby, to nestačí na celodenní teplou vodu, musela by se po spotřebování dohřívat z plynu. Návratnost v tvém případě si myslím, že je reálná. Jen nad 7 let roste riziko, že něco odejde, baterie už také nebude mít plnou kapacitu, atd, tak ta návratnost (v reálu) bude možná ještě delší.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek