3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od tomas »

Panely: 31 kusů Q CELLS Q.PEAK DUO-G5 320W
Střídač: SolaX X3-HYBRID-10.0T https://www.solaxpower.com/en/x-hybrid-three-phase/
Akumulátory: 6 x Pylontech H48050, 2,4 kWh, 48V, 45~54V, 50Ah, 25A, LiFePo4, celkem 14,4kWh, 288V, 25A v Rack rámu na kolečkách s prostorem na další 3 kusy. Pro další akumulátory by se musel dokoupit další Rack. Líbí se mi i zákazníkovi že je to na kolečkách, takže když je potřeba tam uklidit, vymalovat atd... tak to jde posunout.
foto střechy s panely
foto střechy s panely
měnič, akumulátory, rozvaděč
měnič, akumulátory, rozvaděč
akumulator
akumulator
Je vidět že spousta ochranných varistorů tam není osazených. Takže svodiče přepětí jsou nutné.
svorkovnice měniče
svorkovnice měniče
rozvaděč v provedení TNC
rozvaděč v provedení TNC
V návodě k měniči jsou drobné chyby, například v části popisující první spuštění chybí bod č. 8 a tedy 5 sekund podržet tlačítko “Enter”. V návodu k jednofázovému střídači to je, ale u třífázového jim to vypadlo a končí to bodem 7. A potom můžete čekat celý den a střídač se nespustí :)
Také nesrovnalosti ve špičkovém výkonu na EPS, někde je 14kW po dobu 60s a jinde zase 16kW po dobu 60s.
Také to zapojení svorek měniče v síti TNS je v tom návodu dost zvláštní. Vypadá to že tam při ostrovním provozu spínají relátkem N s PE a když náhodou nesepne nebo se to někde přeruší, tak nebude fungovat ochrana neživých částí jističi ani chrániči :evil: Pozor na to že svorka PE v řadě svorek EPS není s ničím spojená a vede zřejmě pouze na to relé. Standardní svorka PE spojená s šasi střídače, varistory, filtry atd... je hlouběji v přístroji jako šroub s maticí. Zapojil jsem to pro sít TNC (to v návodu chybí) a myslím že je to bezpečnější, nehrozí odpojení nulového vodiče a zničení spotřebičů a také přerušení spoje N s PE a nefunkčnost ochran a lze tak i dosáhnout nižší impedance. Dále na jednotlivé okruhy spotřebičů, světel a zásuvek už je klasická síť TNS.

Zatím jsem vyzkoušel že střídač funguje i bez připojených akumulátorů, kromě EPS výstupu. Takže ho lze používat i jako klasický On-Grid střídač a akumulátory dokoupit později. Zatím při testech z panelů lezlo asi kolem 1,5kW, krásné ticho, žádný hukot větráku jak u InfiniSolaru, nic se nehřeje.

Při prvním zapnutí to vše našlo, elektroměr i akumulátory, nebylo to potřeba nijak konfigurovat. Jen se mi nezobrazil průvodce prvním nastavením a menu nastavení je zaheslované, takže to teď řeším s dodavatelem střídače.
Výchozí nastavení střídače je pro součtové měření, pokud to má někdo jako oficiální elektrárnu s 4-kavadrantním elektroměrem tak je nutné v nastavení změnit Phase Power Balance z výchozího Disable na Enable.
elektroměr k SolaXu
elektroměr k SolaXu
Elektroměr pro střídač podle kterého se reguluje výkon je dost velký, ale má displej a možnost nepřímého měření. Zatím nevím jestli je tam možná nějaká kalibrace 0 výkonu jako u InfiniSolaru. Se střídačem je datově propojen, takže regulační rychlost bude asi pomalejší než u střídačů a měničů s interním čidlem nebo s klasickými transformátory proudu.

Za stejnou cenu (cca 288 tisíc Kč elektrárna + 171 tisíc Kč akumulátor bez DPH) by to teď bylo s účinnějšími panely 325W (320W už nejsou), ale tam už překračujeme ČEZký byrokratický limit 10kW legálního zdroje bez licence. Takže by to bylo jen s 30 panely 325W = 9,75kW a nižší ceně.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od marko250 »

Pěkné,ten Solax umí poslat kolik do jedné fáze i s DS? Teď máme zrovna málo infa ohledně Pylontechu,tak bych se optal.Ten řídící modul ovládá kompletně jednotlivé články v modulech a bez něj se děje co?Na tu montáž do racku je stanovená mezera mezi nima a to nejen kabelem?Hřeje tam nějaká ploška při nabíjení,nemyslím články,ale něco co se podílí na nabíjení?Snižoval jsi úroveň horního napětí pro ně a při jakém napětí se odpojí ty Li-ion Pylontechy?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od tomas »

Pro pochopení si Solax představte jako dva střídače On-grid i Off-grid v jedné skříni. (Jestli je to tak doopravdy nevím, ale chová se tak). A tedy na výstupu Grid funguje jako klasický On-grid střídač s akumulátory o výkonu 10kW (3,3kW na fázi) a na výstupu EPS je nouzový zdroj energie který je pod napětím pouze při výpadku distribuční sítě o výkonu 10kW (3,3kW na fázi) a špičkovém výkonu 14kW nebo 16kW (v manuálu jsou jiné hodnoty jak v datovém listě) po dobu 60s.
Má to výhodu v tom že přes tu krabici střídače neteče celý výkon domu, takže jištění stačí 16A a kabely 2,5-4mm2. Nevýhoda je ta, že je nutný externí přepínač sítě který přepne zálohovanou spotřebu z DS na ten výstup EPS.
Solax dodává i stykačový přepínač sítě EPS Box:
https://www.tradezone.com.au/product/so ... 32289.html
https://media.tradezone.com.au/images/s ... 289/34.jpg
Schéma zapojení:
https://www.tradezone.com.au//media/cus ... 284731.pdf
https://www.tradezone.com.au//media/cus ... 284979.pdf
Mne se ale toto stykačové řešení s trvalou spotřebou, za takovou cenu a v takové velké skříni nelíbí, takže je tam aktuálně pouze ruční přepínač sítě, ale je možné použít i nějaký automat:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 72&#p81023

Problém je ale s distributorem. Vadí mu že tam není vazební relé pro oddělení distribuční sítě od ostrovního provozu. Odpověděl jsem že nemůžu vazebním relé odpojovat něco co není nikdy vzájemně spojené a co už je oddělené. Tím to mohu tak leda spojit a to nechci. A že zálohovaná spotřeba se přepíná mezi DS a nouzovým zdrojem přepínačem sítě podobně jako v případě elektrocentrály v nemocnicích a podobně.
Distributor odpověděl že PPDS přepínače sítí neznají. A já na to že to je jejich problém že to tam nemají a že to neznamená že by to bylo zakázané, zvláště když se to používá od počátků elektrifikace a najdou to v každé nemocnici a u každého nouzového zdroje. Výrobce to má otestované v nezávislých zkušebnách a s certifikáty a nikde na světě s tím není problém. A jestli mi chtějí zakázat použití přepínače sítí tak budou muset odpojit všechny nemocnice od distribuční sítě. Dále už písemně odmítli o tom komunikovat a pozvali si mne v lednu na kobereček tak uvidíme jak to dopade.

Ostatní tedy doplním až se to vyřeší a bude to možné oficiálně provozovat. A hlavně bude svítit *sun*

Pro ostatní kteří to chtějí mít legálně a chtějí se vyhnout těm nesmyslným buzeracím distributora doporučuji neuvádět že střídač umí nouzový ostrovní provoz (je i stejný SolaX X3 hybrid bez EPS výstupu) a po kontrole distributora to udělat tak, jak to má být.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od marko250 »

No tak podle toho co legislativa popisuje ohledně ostrova a DS to bude velmi plodná diskuze :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od tomas »

marko250 píše:Ten řídící modul ovládá kompletně jednotlivé články v modulech a bez něj se děje co?
Je to HV verze Pylontechu která má oddělenou BMS asi ovládá jednotlivé moduly a moduly si asi řeší už jednotlivé články samy. Bez řídícího modulu ta HV verze asi nefunguje, na ni se to i zapíná, bez toho řídícího modulu se ty ostatní akumulační moduly asi ani nezapnou.
marko250 píše:Na tu montáž do racku je stanovená mezera mezi nima a to nejen kabelem?
Skládal jsem to podle obrázku jak jsou originály Pylontech X1, H1 a M1. Mezi moduly je šuplík aby modul držel i vzadu, jinak by visel pouze za ten čelní panel a kroutilo by se to. Pouze ta BMS je bez šuplíku, protože je lehká. Místo šuplíku by se dali použít i nějaké úhelníky které by to podepírali. Vyšlo mi to na mezeru tuším 4 čtverečky mezi maticemi v tom Racku, ale bez šuplíku na těch úhelnících by mohla být i menší mezera.
marko250 píše: Hřeje tam nějaká ploška při nabíjení,nemyslím články,ale něco co se podílí na nabíjení?Snižoval jsi úroveň horního napětí pro ně a při jakém napětí se odpojí ty Li-ion Pylontechy?
Nic z toho zatím netestováno, slunce nesvítí a nelze to oficiálně provozovat. Když jsem tam byl tak panely dávali kolem 300W s jednou špičkou kolem 1,5kW a nabíjeli akumulátor, bylo to i odpojené od sítě. Nic nehučelo a nepískalo a žádný ohřev jsem nezaznamenal. Napětí ani proud jsem zatím nikde nenastavoval. Má to zapojenou komunikaci tak ať si to vykomunikuje podle potřeby jinak by ta komunikace neměla žádný smysl.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od tomas »

marko250 píše:No tak podle toho co legislativa popisuje ohledně ostrova a DS to bude velmi plodná diskuze :-) .
Tak na schůzce s technikem distributora jsem si vyslechl spoustu řečí o tom že v žádném případě nechtějí stát v cestě a nevymýšlejí si žádné obstrukce atd..
A že je konkrétně problém v PPDS příloze č. 4 strana 16 část 5 PŘIPOJENÍ K SÍTI a věta: "V případě, že výrobna umožňuje ostrovní provoz OM, musí být zajištěno, že v případě ztráty napětí v distribuční soustavě dojde k odpojení celého OM."
Sice z toho logicky vyplývá že pokud ostrovní provoz umožňuje jen část OM (odběrného místa) tak je jasné že se musí od distribuční sítě odpojit jen tato část OM. No ale protože to tam není, tak ČEZ distribuce požaduje odpojovat celé odběrné místo vždy. :uh:
Takže si teď třeba představte nějaký velký průmyslový areál nebo nemocnici a v jednom kanclíku u počítače záložní zdroj (nebo centrálu pro administrativní budovu / operační sál, nebo tuto elektrárnu na jedné budově, atd..) no a když vypadne v kancíku proud (jistič, chránič atd...) a záložní zdroj (UPS) naběhne, tak dle požadavků ČEZ Distribuce musí shodit i VN přívod do trafostanice a odpojit celé OM od distribuční sítě a zastavit výrobu ve všech budovách.
A teď by mne zajímalo kdo to tak skutečně má, a má od každé UPSky v kanclu ovládací kabel do hlavní rozvody. Nikdo, protože je to blbost a další obstrukční výmysl.
Proč jakýkoliv jiný zdroj umožnující ostrovní provoz (nouzové zdroje) nemusí odpínat celé OM, jen tam kde jsou připojeny fotovoltaické panely se musí vypínat celé OM? Dokáže na to někdo odpovědět?

No mám počkat týden, technik poslal dotaz výše a řeší se to, jenže všichni mají dovolené, lyžovačky, atd... a nikdo mu zatím neodpověděl. Takže snad ještě týden budeme před zákazníkem vypadat jako blbci co neumí podle návodu zapojit FVE se kterou není nikde jinde kromě ČR problém.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od marko250 »

Tak to vypadá ,když nařízení píše osoba neseznámená.

Jen pro odlehčení tady pisnu konkrétně mou situaci s ČEZ,po nehorázném navýšení cen jsem vypověděl smlouvu(od 1973) k 31.12.2018,odpověď byla kladná že souhlasí,poslal jsem jim samoodečet k poslednímu a kontinuálně přešel k Fonergy.Třetí den v novém roce došla na maila faktura s ukončením dle samoodečtu a zároveň poštou dopis ,kde mi vyhrožují za černý odběr postihem,prostě levá ruka neví,co dělá pravá.Toho se člověk dočká po 46 letech u nich,NASRAT!
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od tomas »

Komise pro tvorbu a revize PPDS se tím budeme zabývat na nejbližším jednání 30.1.2019. Tak snad se to podaří vyřešit a připojování takových elektráren s funkcí nouzového zdroje zase odblokovat.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od tomas »

Komise PPDS zatím mlčí. Problém prozatím vyřešen tak, že funkce nouzového zdroje oficiálně odpojena. Zítra má proběhnout výměna elektroměru a první paralelní připojení. Z rozvaděče byl odmontován přepínač sítě a jistič EPS výstupu ze střídače, kabel EPS výstupu zaizolován. Rozvaděč přípraven na prohlídku distributorem.
Rozvaděč připraven na prohlídku distributorem
Rozvaděč připraven na prohlídku distributorem
Spotřeba bez zátěže při odpojené síti a FVE a při aktivaci nouzového ostrovního výstupu je dle displeje 65W.
EPS1
EPS1
EPS2
EPS2
EPS3
EPS3
Při odpojení komunikačního kabelu z HV akumulátoru se akumulátor po chvíli vypne :( . Ve střídači nejdou nastavit hodnoty napětí, nastavuje se pouze maximální nabíjecí a vybíjecí proud a minimální kapacita která má zůstat v akumulátoru. Není to tedy moc inteligentní a komunikace mezi akumulátorem a střídačem je nutná. :( Nelze tedy použít libovolné akumulátory. :cry:

Edit 28.10.2020 u nových solaxů je možné použít libovolné akumulátory i ty co nepotřebují komunikovat. Pokud se ve střídači nastaví olovo, tak je možné nastavit napětí i proudy.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od tomas »

Tak úspěch, z ERÚ přišel email:
dne 8. ledna obdržel Energetický regulační úřad (dále jen „ERÚ“) Váš dotaz spojený s problematikou změny Pravidel provozování distribučních soustav.

K Vašemu dotazu sdělujeme následující:

Váš dotaz byl projednán na Komisi pro tvorbu a revizi PPDS, v rámci které byl prověřen konkrétní příklad, kterého se podnět týkal, přičemž po vzájemné komunikaci a vysvětlení byla vyjádřením ČEZ Distribuce, a.s. dne 23. ledna odsouhlasena projektová dokumentace výrobny připojená k žádosti ze dne 16. listopadu 2018.

Zástupce Komise pro tvorbu a revizi PPDS nás následně informoval, že Váš podnět na doplnění předposlední věty ve druhém odstavci v části 5 PŘIPOJENÍ K SÍTI na str. 16 Přílohy č. 4 PPDS bude zahrnut do připravovaných změn přílohy č. 4 a to následovně –„ …… dojde k odpojení celého OM nebo části OM s ostrovním provozem.“
Odpověděl jsem že děkuji a elektrárna je sice už připojená, ale oficiálně bez možnosti funkce nouzového zdroje a požadujeme aby to bylo legislativně v pořádku i s ohledem na další budoucí elektrárny.
Taky je otázka kdy budou ty nové PPDS, žádný termín nenapsali.
Takže snad bude brzo konec absurdních obstrukcí distributora o tom že nouzový zdroj energie (s ostrovní funkcí) musí odpojovat celé odběrné místo.
No jsem zvědavý co si distributor místo toho zase vymyslí.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od tomas »

Aktuální stav rozvaděče s ATS.
Ten ATS potřebuje dost vysoký proud na přepnutí, dal jsem tam tedy raději pojistkové odpínače a 2A i 4A pojistky to přepálilo až 6A to udrželo a došlo k přepnutí přepínače. Přepnutí je jen okamžik, protože přepínač nemá vypínací mezipolohu.
rozvaděč otevřen
rozvaděč otevřen
rozvaděč uzavřen
rozvaděč uzavřen
Na ATS svítí obě LED červená i zelená i když je nouzový výstup EPS střídače bez napětí. Ve skutečnosti je na EPS asi -50V proti zemi a ta LED na to svítí. Jak je to napětí tvrdé jsem nezkoušel, možná se to tam dostává přes kapacitu nebo varistory. Na funkčnost to nemá vliv.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od tomas »

Aktuální výroba od spuštění 22.2.2019 je 438,10kWh, monitoring na webu výrobce ukazuje méně 216,2kWh, protože jsem ho zprovoznil až později.
Nový monitoring https://www.solaxcloud.com je dost bída. Je tam vidět pouze výkony. Nejsou tam nikde vidět fázové proudy napětí výkony na straně sítě, soláru i akumulátoru. A když se přeruší spojení tak měnič si žádné data neukládá a po obnovení spojení je nedoplní. Takže v grafu výkonů jsou občas při výpadku spojení 0 hodnoty i když ve skutečnosti tam tekla energie.
Jediné co je tam zajímavé je že přes ten monitoring je možné se dostat do střídače a přenastavit jej, ale když není vidět jaké jsou kde hodnoty napětí, proudů a stav akumulátoru tak je to asi celkem k ničemu. Nelze přes to udělat ani aktualizaci firmware, to jde pouze přes USB :-(. No je to nové, nevím jak vypadá ten starší, snad to ještě dodělají.

Drobnosti na další vylepšení:
V grafech jsem si všiml že vlastní spotřeba střídače při výrobě ze soláru je až 125W a když výkon ze soláru poklesne pod tuto hodnotu tak střídač více spotřebovává než vyrábí :uh: Střídač podle mne dost pozdě ukončí výrobu, až asi 40 minut po tom co výkon soláru klesne na 0W. Potom se i střídač vypne a má spotřebu jen jednotky W (wifi s monitoringem). Střídač by měl ukončovat výrobu v okamžiku když už výkon soláru nedokáže pokrývat vlastní spotřebu. To je chyba v nastavení které ale není přístupné, možná i napevno naprogramované ve firmware.
monitoring_1
monitoring_1
monitoring_2
monitoring_2
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od tomas »

Tak omlouvám se, všechna potřebná data v tom monitoringu jsou, musí se kliknout na Inverters a tam kliknout na daný střídač. :oops:
monitoring_real
monitoring_real
monitoring aku
monitoring aku
monitoring inverter
monitoring inverter
monitoring_report
monitoring_report
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od youda »

To nevypadá vůbec špatně!
Je fajn, že to není žádný složitý orloj a přesto to funguje :)
Monitoring je zatím asi nejhezčí, jaký jsem přímo od výrobce viděl. Jasně, to že je to cloud trochu zamrzí, stejně jako to, že při výpadku tam není buffer, který by podržel údaje a pak provedl bulk update cloudu. Nadruhou stranu, takovou funkci nemají často ani naše samodomo řešení. Věc, ke které mám občas nedůvěru je, jestli bude výrobce schopen ten cloud udržovat v chodu třeba 30 let, nebo se na to po pěti letech vykašle. To ale ukáže až čas. Ale i tak je to od výrobce dobrý počin.

Pokud dovolíš, zajímalo by mne pár věcí:

1) Ten modbus elměr je tam vlastně jen proto, aby monitoring dokázal říct, kolik byla vlastní spotřeba z panelů a kolik odteklo přes modbus až do DS. Přetoky by asi uměl řídit také, ale v této konfiguraci to není jeho úkolem. Ano? Ideální je, zapojit ho hned za hlavní elměr, ale ikdyž se zapojí o kousek dál, fungovat to bude úplně stejně, jen monitoring nebude tak přesný(?).

2) Snažím se trochu pochopit funkci přepínače sítí v tomto zapojení a konfiguraci.
Přepíná tedy jen důležité okruhy a to mezi EPS výstupem a DS. V normální poloze jsou důležité okruhy přepnuty na DS(?). Tím, že střídač pracuje jako on-grid, je i tak zajištěno, že primárně se konzumuje energie z panelů.
Pokud vypadne DS, SolaX začne do EPS výstupu dodávat AC a přepínač se motoricky přehodí na EPS?
EPS výstup tedy není aktivní pořád?
Nešlo by to udělat opačně, tedy že EPS výstup by byl aktivní stále a přepínač sítě by reagoval na výpadek EPS přepnutím na DS?

3)
Tomas píše:Střídač podle mne dost pozdě ukončí výrobu, až asi 40 minut po tom co výkon soláru klesne na 0W. Potom se i střídač vypne a má spotřebu jen jednotky W (wifi s monitoringem). Střídač by měl ukončovat výrobu v okamžiku když už výkon soláru nedokáže pokrývat vlastní spotřebu. To je chyba v nastavení které ale není přístupné, možná i napevno naprogramované ve firmware.
Chápu to správně, že v noci se tedy nejede z baterek, ale z DS a celý střídač je pouze v pohotovostním režimu? Teprve při výpadku DS střídač rychle nastartuje svůj EPS výstup a začne konzumovat baterky?

4) Jak je možné, že podle grafu se baterie začaly vybíjet cca v 17h a do 21h už byly na 21%? Nebyl to jen nějaký test EPS? Protože jestli jsem to pochopil správně, tak po západu slunce se střídač přece vypne a žere jen CPU a WiFi.

5) Podle té mapy to vypadá, že se jedná o instalaci někde u Černého moře ;)

6) Rozšíření kapacity baterie se v tomto případě dá udělat přidáním několika dalších cihel sériově. Ani výrazně větší napětí baterie než 300V by SolaXu nemělo vadit, jelikož jestli jsem to správně pochopil, on k baterii přistupuje podobně, jako by to byl další vstup na solární panely. Akorát tento vstup umí i nabíjet a ví, že ve skutečnosti je to baterka. Chápu to správně?

Pokud jde o to, že při západu slunce střídač ještě 40 minut běží, ikdyž jeho vlastní spotřeba je větší než výroba, někdy se to dá odladit zvýšením hodnoty PV napětí pro start/stop integrovaného reglu. Otázkou je, zdali tam taková volba je dostupná.

Díky!
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od tomas »

Je prý i nějaká lokaní aplikace na monitoring pro Android, ale to jsem nezkoušel. Zákazník mi ale volal že to nainstaloval a funguje mu to. Co tam ale vidí nevím.
Tak Fronius si tuším pamatuje data tři měsíce zpětně a doplní je po navázání spojení, bývalé Danfossy asi taky nebo měsíc, už nevím. Paměť alespoň na jeden den než se to vypne a přejde do IdleMode tam mohla být. Je to ve sklepě a není tam dobrý signál wifi, druhá možnost je připojit to LAN kabelem.

1) modbus elměr (už je i menší verze na 4 moduly) dává střídači informaci jestli je ve směru do distribuční sítě v odběru nebo v dodávce a podle toho reguluje střídač výkon. Regulační odezva je samozřejmě velmi pomalá oproti tomu když se to měří analogově (proudovými transformátory) nebo jde všechna energie přes střídač. Nenašel jsem tam ani žádnou kalibraci na jednotlivé fáze jak to má Infinisolar, možná se to kalibruje v tom elektroměru, to jsem nezkoušel.

2) Přesně tak to funguje. Při normálním provozu není na výstupu EPS napětí, jen při výpadku sítě. Ten přepínač sítě má prioritu síť, takže i kdyby bylo na EPS napětí tak zůstane trvale přepnutý na síť a po výpadku sítě by se přepnul. Priorita je dána zapojením, když by ten přepínač někdo zapojil opačně na svorky nouzového zdroje dal síť tak by byla priorita opačná, měl by ji nouzový zdroj.
Stále aktivní EPS je by byl jen kdyby nebyly zapojeny svorky sítě (nebo vypnutý jistič) to ale není výhodné, střídač by nemohl dodávat do sítě a v tom nouzovém režimu by zbytečně běžel trvale a měl by vysokou spotřebu.
Lze zapojit celý dům na ten výstup EPS a zálohovat tak celý dům, ale tady mají přímotopy a bojler a tepelné čerpadlo/klimu (vzduch-vzduch) a nechtěl jsem vybíjet akumulátory při výpadku sítě do přímotopů a bojleru. Zálohované je ale i tepelné čerpadlo. Takže jen část spotřeby se přepíná na ten nouzový zdroj EPS.

3. Pokud střídač nevyrábí energii se soláru, ani není aktivován EPS (není výpadek sítě) ani nevyrábí z akumulátorů (jsou vybité) tak se přepne do IdleMode a bere jednotky W pro monitoring.
Pokud není akumulátor vybitý tak bere energii z akumulátoru dokud ji ho nevybije nebo nedojde k nastavitelné hranici pokud ho má vybít. Jsou tam podobné režimy jako u InfiniSolaru například že udržuje stále nabitý akumulátor a čeká na výpadek sítě atd.. To jsem neměnil.
Při aktivaci EPS bere naprázdno 65W to jsem zjistil výše. Takže kdyby jsi chtěl jet trvale na EPS tak to bude trvale odebírat 65W z akumulátoru.
Teď ale výjmečně se to do IdleMode nepřeplo a nevím proč, napsal jsem výrobci čekám na odpověď. Takže zůstal v NormalMode a bere se sítě nějakých 125W a přitom nic nevyrábí ani nevypadá že by to dával do baterky. Takže se to zrovna teď chová podobně jako InfiniSolar. Asi nějaká chyba, předchozí noci to vždy přešlo 40min po ukončení výroby ze soláru do IdleMode, nebo pokračoval do vybití akumulátoru a potom se přepl do IdleMode.

4) no protože pokud nevypadle sít tak elektrárna pokrývá veškerou spotřebu domu i přímotopy a bojler z akumulátoru, takže tam byl odběr až 4kW a ve 21h už byl akumulátor vybitý. Ten dům má extrémně vysokou spotřebu tuším 17MWh za rok. To není UPSka aby se akumulátor udržoval stále nabitý, musí se vybít aby se zítra mohl zase nabít když ráno bude svítit slunce. Je prostě topné období, v létě to asi pokryje celou noc. Také tam řeším jeden problém že střídač nabíjí akumulátor jen na 90% a nevím proč dále nepokračuje a začne posílat energii do sítě jako přebytek. Čekám na odpověď od výrobce.

5) když je ta mapa takto oddálená tak to ukazuje špatně, ale jak se to přiblíží tak ukazuje přesně. Je to mapa google asi chyba google, tuším že už jsem si toho všiml i v jiné aplikaci.

6) Ano

Takovou volbu jsem tam nenašel. Ale pokud ukončí výrobu ze solaru dříve a potom jede z baterky tak po vybití baterky přejde do IdleMode okamžitě. Když je to naopak, tak těch 40minut čeká a žere 125W, asi jestli ještě nevijde slunce :) . No tato noc je ale výjimka to se nepřepl do IdleMode vůbec :-(. Teď už to řešit nebudu, jdu spát, ráno moudřejší.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od tomas »

Jinak ten monitoring měli zatím co jsem viděl asi nejlepší střídače Danfoss, v nastavení se dalo nastavit na jaký FTP server má posílat data a jestli si to někdo zpracoval sám nebo posílal na monitoring výrobci byla každého věc. Já s danfossů posílám data sem http://clxportal.danfoss.com/cs_CZ/PlantList
od výrobce
https://portal.papendorf-se.de/en_US/PlantList/public
nic lepšího jsem zatím neviděl, Fronius se k tomu velmi pomalu přibližuje.
Jinak střídače Danfoss koupila firma SMA protože Danfoss měl ty střídače daleko lepší a tak tu konkurenci takto zlikvidovali, ale monitoring stále běží, protože se o to stará asi Papendorf Software Engineering GmbH.
Případná reklamace se u Danfossu řešila tak, že jsem napsal email a oni okamžitě posílali z Dánska nový střídač i se zaplacenou dopravou tam i zpět. Nový střídač jsem vybalil, do krabice dal původní a na náklady výrobce to šlo zpět. A nikdo nic neřešil, zákazníkovi už zůstal ten nový, žádné formuláře a šílené popisy závad nic, tuším že jsem ani nic nepodepisoval. Prostě stačil jeden email a byl odesílaný nový střídač.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od youda »

Díky za info, už tomu začínám trochu rozumnět :)

Ten třífázový střídač je vevnitř určitě jen jeden. Akorát bude doplněn o relé, které jej při výpadku DS odpojí, aby nemohl dodávat do vedení, a připojí jej místo toho k EPS výstupu. Podle mne je trochu škoda, že to výrobce neudělal tak, že EPS by byl aktivní stále a to relé jen odpojovalo síťový AC-IN. Pak by výpadek sítě byl pro EPS okruh zcela nepostřehnutelný. Asi k tomu měl konstruktér nějaké důvody, ať už technické nebo potřeboval vyhovět nějaké normě.

To, jakým způsobem SolaX dodává energii do spotřebičů, že takto dokáže vybíjet i baterky, a po jejich vybití na určitou úroveň se přepnout do IdleMode, z něj dělá mašinu, která dokáže sluneční energii opravdu maximálně zužitkovat. Baterka je tam vlastně proto, aby člověk nemusel přes den prodávat vyrobenou energii za pár haléřů a večer ji nakoupit zpět za 4Kč. Je pochopitelné, že v takové architektuře je to právě High-Voltage AKU. Dokonce k tomu ani není potřeba žádný Wattrouter nebo GreenBono a přesto bude mít tento systém velmi dobré výsledky.

Do ostrova se to moc nehodí, ale pro někoho kdo má smlouvu s DS, je to ideální systém jak mít co nejlepší ROI. Jsem docela zvědavý, jaké budou zkušenosti majitele s účtem za EE po prvním roce :)


Tome, to že SolaX nechce nabíjet baterky do 100% může být naschvál. V tomhle setupu dostávají baterky hodně na prdel. Každý den se nabijí a večer je během pár hodin vycucnou silné spotřebiče jako topení apod. Výrobce to možná věděl a proto je nechce trápit neustálým nabíjením do plna. Pylon si ale umí sám říct přes datový kabel, že potřebuje provést nabití do 100%, aby BMS mohla srovnat články. Tuším, že pokud 5 dní za sebou nenabiješ, tak si o to řekne. Je-li ta komunikace se SolaXem opravdu vyšperkovaná, pak takové chování zpozoruješ. (No, nebo je to jenom bug...)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od tomas »

Tak nakonec se do IdleMode přepnul, ale až 47 minut po půlnoci. A ráno se probouzí (zahajuje výrobu) také zbytečně dříve než by měl, také je chvíli v odběru než výkon ze soláru pokryje vlastní spotřebu. Problém by mohl nastat kdyby celý den byl výkon ze soláru pod vlastní spotřebou. Ale možná to mají nějak podchycené a po nějaké době by se vypnul a potom to zase zkusil.
Aktuálně to vypadá takto:
real
real
Ty fotovoltaické panely jsou rozděleny na dva řetězce a ty se liší jen o jeden panel. Aktuální výkon se ale liší o 1kW asi na ty spodní panely dopadají stíny stromů.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od youda »

youda píše:Podle mne je trochu škoda, že to výrobce neudělal tak, že EPS by byl aktivní stále a to relé jen odpojovalo síťový AC-IN. Pak by výpadek sítě byl pro EPS okruh zcela nepostřehnutelný. Asi k tomu měl konstruktér nějaké důvody, ať už technické nebo potřeboval vyhovět nějaké normě.
Už asi tuším - pokud by EPS výstup jel stále, pak by byla snaha kupovat k tomu zbytečně velké baterky a měnič by také musel pracovat celou noc, což by zhoršovalo efektivitu jeho vlastní spotřebou. Tak jak to funguje teď, je prostě dané, že měnič spotřebuje veškerou výrobu z daného dne a na zbytek noci se prostě vypne. Kdyby to mělo fungovat přes EPS výstup, pak by tam muselo být další relé, které by těsně před vypnutím měniče přehodilo EPS na DS (a ještě by to muselo stihnout pod 20ms a držet takto celou noc).
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvek od youda »

tomas píše:A ráno se probouzí (zahajuje výrobu) také zbytečně dříve než by měl, také je chvíli v odběru než výkon ze soláru pokryje vlastní spotřebu. Problém by mohl nastat kdyby celý den byl výkon ze soláru pod vlastní spotřebou. Ale možná to mají nějak podchycené a po nějaké době by se vypnul a potom to zase zkusil.
Neviděl bych to jako tragédii / pokud nestartuje už ve 4 ráno :D Když mám Infini v charger-only mode, tak se chová úplně stejně - ráno se probudí, půl hodiny žere víc než vyrobí a pak se to srovná. Je to vidět třeba na grafu proudu z baterie. Já to trochu vyladil tím zvednutím startovacího napětí (startovací výkon se zvolit nedá), ale pak jsem nad tím mávnul rukou, není to ani 100Wh denně...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek