Možnosti využití přebytků

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od vlkazajac »

Keby to bolo ako som uvažoval pod chalupou naplocho, rozdelený bazén priečkami, teda aj nejaká stratifikácia by bola možná - potom by tam bola výhoda tej plochy s prestupom strácajúceho sa tepla priamo do podlahy. Bolo by to o niečo menej monštrózne.

Téma ma doviedla k politike. Ono to drevo je produkt fotosyntézy, najlepšej konverzie slnečnej energie. Načo ovčania vymýšľajú a platia za menej účinné možnosti ( diskutované technické ), keď pod zrakom slovenskej vlády sa nenávratne vyhoľujú kopce? Drevo sa ťaží na sprostý kšeft a vláči sa ako surovina na výrobu nábytku do zahraničia. Štát zadotoval spaľovne štiepky a tie sú tak nenažrané, že dnes spaľujú kvalitné drevo. Nezavreli dodnes nikoho. A pravdomluvní nezávislí nepodplatiteľní ( vraj investigatívny - hehe ) novinári zavreli už papuľu.
Z toho mi plynie záver - nepôjdem pri zveľaďovaní mojej FVE nad hranicu, kedy nebudem vedieť, čo s prebytkami. To sú vyhodené peniaze. Idem hľadať niekde kus hory, čo je na predaj.

A teraz okamžite, idem zakúriť do pece. Nepotrebujem k tomu nič iné, len prekonať lenivosť a škrtnúť zápalkou. Sneží, idylka je ako má byť...
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od jahodovák »

Taky jsem si naivně myslel,že nebudu mít přebytky,samozřejmě mám.Sice ne vždy ale jsou,ono to snad ani bez nich nejde.Topím též dřevem a když přikládám,někdy si i vzpomenu,že to polínko už mám asi po páté v ruce...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
nejlevnější způsob ukládání přebytků ve formě tepla je nahřívání zeminy
pod domem fototermikou. Pro tento účel má fotermika opodstatnění .
/ Pro vyšší účinnost 85%. /
Existují na to nejenom studie, ale i prakticky
vyzkoušené a popsané postupy.
V zimě Vám to dům nevytopí, ale zkrátí to hlavní topnou
sezonu. Ale jinak souhlasím s Vámi, že atmosféra krbu a mihotání plamene
je nenahraditelná a dělá pravou správnou tepelnou pohodu v domě.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od marko250 »

Tak stratifikace se dá dosáhnout v jakékoli nádrži,bez velkého proudění,čím větší,tím lépe.Když topím do ležaté 3 kubíkové nádrže samotižně,tak je to přesně navrstvené od teploty zpátečky(45°C) až po stropní teplotu výstupu z kotle(90°C).Jakmile zapne čerpadlo při přetopení nad 90°C,tak se to začne mixovat na jednotnou teplotu a dotopí celou nádrž na 85°C maximálně.Nežádoucí by bylo tu AN mixovat nuceným oběhem od začátku topení,kdy je studená,protože zběr tepla je jen nahoře AN.
Problém té akumulace pod domem je v letním přestupu přez podlahu do něj a nezabrání tomu ani 1m polystyrenu.To by se muselo řešit odvodem třeba průchodem studené vody pro ohřev teplé,nebo nuceným ochlazováním při přebytcích,ale to mě příjde zbytečně složité.Největší průser vidím v ohřívacích panelech,jejich plocha by šla zmenšit koncentrátorama,ale ty zase musí být řízené na elevaci slunce.Takže další složitost a energie.Takový systém prostě nynější paliva překonávají skladností,přístupem,pohodlností,stabilním hořením.Termika pro ohřev denní spotřeby TUV naprosto v pořádku v létě,ale na 150m3 pro zimní zásobu tepla?V Rakousku jsem na jednom statku s penzionem viděl jinou věc a to využití kompostovacího procesu k ohřevu toho penzionu.Jednalo se o jednoduchou věc.Na zimu tam měli takovou opěrnou zeď s podlahou z betonu asi 6x6x3m,kterou v létě využívají pro výsyp plodin z polí.V zimě ji vyprázdní a navezou tam štěpku.Tu postupně vrství,hutní a prolévají vodou,přidávají tam i trávu a olup z plodin.Když dosáhnou asi 1m výšky ,tak tam začnou dávat plastovou trubku metr od hranice obvodu.Tu tam vrství po 20cm a končí zase metr nad vrcholem.Na druhý den z té trubky leze 80°C voda ze studny 5°C.Celé to zakryjí balíky slámy a fólijí.Prý to jede do jara a pak do vyvezou na kompost.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od diablo007 »

Většina z vás ale.presla z využití přebytku na to že potřebují 150kubiku abych nemusel zatapet to se ale pak nedivte že se dostáváte na nesmyslné projekty. Někdo tu prohlásil ze me 0.5mwh nevyužitých prebitku ročně tak na to mít nádrž v baráku je ještě reálné .
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od NOPARasito »

150m3 v teple vode, neni o prebytkach, ale o kompletnim reseni vytapeni a ponejlepe pri novostavbe. Jen to udrzet ohrate by nedal ani Youda ;-(.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od diablo007 »

Sak co píší že 150m3 není o přebytku proto se ta diskuze stočila směrem k plnému topení
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od marko250 »

Tady je nějaké videjko na pochopení principu : https://www.youtube.com/watch?v=sPH9yiZUr10 A tady je vidět jak to rozebírá,nic moc: https://www.youtube.com/watch?v=S2bk3pkaAyk A tady tři verze trochu sofistikovaněji: https://www.youtube.com/watch?v=3hB1g2-k8u0
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od diablo007 »

Mít jako zemědělec pořádnou silážní jámu tak z toho asi nějaké odpadní teplo půjde vytriskat
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od kodl69 »

Mě se kdysi samovznítil kompost, když jsem na něj dal plesnivý seno a nedlouho potom na to čerstvou mokrou trávu... Hromada kompostu tři dny divně smrděla a pak byla najednou o dvě třetiny menší a uvniř byl popel. Ještě že mám komposter betonovej. V každým případě by se mi nechtělo tu hadici z toho každejch pár měsíců vytahovat a zahrnovat novým materiálem, spálit pár polínek dřeva je mi milejší než se drápat v tomhle.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Dé eL
Příspěvky: 1
Registrován: úte pro 22, 2020 7:47 pm
Reputace: 0

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od Dé eL »

Ahojte
Ako to vidíte s Bezdodavatele.cz?? Prebytok elektriny vykupuju za trhovú cenu. Príde mi to ako super nápad na riešenie prebytkov. Máte s tymto niekto skúsenost? Vidíte v ponuke nejaku nevýhodu?
https://www.bezdodavatele.cz/vykup/
Nikde na fóre som ohladne tejto firmy nič nenašiel. Ak sa tu náhodou niečo riešilo bol by som rád ak by ma niekto na vlákno usmernil.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od mypower.cz »

Dé eL píše:Ahojte
Ako to vidíte s Bezdodavatele.cz?? Prebytok elektriny vykupuju za trhovú cenu. Príde mi to ako super nápad na riešenie prebytkov. Máte s tymto niekto skúsenost? Vidíte v ponuke nejaku nevýhodu?
https://www.bezdodavatele.cz/vykup/
Nikde na fóre som ohladne tejto firmy nič nenašiel. Ak sa tu náhodou niečo riešilo bol by som rád ak by ma niekto na vlákno usmernil.
Nevýhodu vidím v tom, že jste nečetl podmínky fóra při registraci.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od marko250 »

Třeba podle tohoto: "Naše náklady jsou nesrovnatelně nižší, a tak si za naši službu účtujeme poplatek pouhých 6 Kč (bez DPH) za den." , bych byl na tom hůř s 400kWh/rok z DS. A nikde tam nepíšou ,že za dodávku do DS se taky musí platit za onu distribuci v drátech,zmiňujou jen tržní cenu energie.Musíte k nim přejít,musíte mít splněné zapojení FVE do DS včetně vzdáleného odpojení distributorem atd.
Dokud stát nezavede netmetering a nepochopí,že třištvrtě roku bude mít čistou energii a ten zbytek roku pojede jako vždy z uhlí a jádra+malinko voda s větrem,tak nenaděláme nic se sdílením sluneční energie a budeme tíhnout k samostatnosti.Mě to nevadí,vše dokážu spotřebovat a stoupá mě komfort bydlení.A je to zábava obsluhovat FVE jako laik :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
StefanK
Příspěvky: 170
Registrován: pon kvě 04, 2020 7:27 pm
Reputace: 3
Bydliště: Orava SK

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od StefanK »

a co tak 3D tlac ?
StefanK
Příspěvky: 170
Registrován: pon kvě 04, 2020 7:27 pm
Reputace: 3
Bydliště: Orava SK

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od StefanK »

vlkazajac píše: Z toho mi plynie záver - nepôjdem pri zveľaďovaní mojej FVE nad hranicu, kedy nebudem vedieť, čo s prebytkami. To sú vyhodené peniaze. Idem hľadať niekde kus hory, čo je na predaj.

A teraz okamžite, idem zakúriť do pece. Nepotrebujem k tomu nič iné, len prekonať lenivosť a škrtnúť zápalkou. Sneží, idylka je ako má byť...
s tou kupou hory je to trosku legislativny problem, ja som musel previezt svojmu znamemu podiely v urbare cez tretiu osobu. Musis zohnat parcelu do 10arov, inac maju prednostne pravo na nakup ti co to obhospodaruju. Ale prajem vela zdaru. Co sa tyka toho plundrovania kvoli stiepke, mam chatu dole pri Dunaji, ked som tam isiel predvlani naskytol sa
mi zalostny pohlad, ako boli vyplundrovane porasty na brehu, vraj to bol nalet v byvalom koryte , co tam nema byt.
Uz len trpnem, co bude buduci rok, teda ak nas nezavru doma
Novo
Příspěvky: 20
Registrován: stř úno 19, 2020 9:32 am
Reputace: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od Novo »

Dé eL píše:Ahojte
Ako to vidíte s Bezdodavatele.cz?? Prebytok elektriny vykupuju za trhovú cenu. Príde mi to ako super nápad na riešenie prebytkov. Máte s tymto niekto skúsenost? Vidíte v ponuke nejaku nevýhodu?
https://www.bezdodavatele.cz/vykup/
Nikde na fóre som ohladne tejto firmy nič nenašiel. Ak sa tu náhodou niečo riešilo bol by som rád ak by ma niekto na vlákno usmernil.
Řeč o tom byla tady https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 74#p125474 osobně určitě nevidím nevýhodu v tom k nim přejít, protože i dodávky účtují za tržní cenu a to mi od nich přijde spravedlivé, v množství se mi ten denní poplatek v podstatě vytratí.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od marko250 »

Ale uvědomujete si,že ta cena je jen za silovou část,za přenos což je dalších 100% platíte opět Vy?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm
Reputace: 23

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od Quickyprd »

Začátkem června jsem pořídil nadzemní bazén pro děcka a jelikož je to v polostínu, tak ohřev byl nutnost. Objem jen 10m3. Koupil jsem malé tepelné čerpadélko pro bazény co pracuje sice jen nad +10st. ale konečně mám kam ukládat přebytky, když ráno vyleze slunce tak se zapne filtrace s čerpadlem, to co přes noc vychladlo se do poledne nahřeje a pak udržuje, děcka přijdou ze školy a jdou se koupat. A desítky kWh neposílám skoro zadarmo ČEZu, ale nechávám si to pěkně doma...večer ho vypnu, uspíme děti a jdeme s ženuškou do vody my :-D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od tomas »

1 litr těžké vody stojí 48 tisíc Kč a k tomu ještě zbude obrovské množství "odpadního" vodíku a kyslíku. ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek