Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

zpětný proud do panelů ti nepoteče, v podstatě už z principu, nebo nějaký zbytkový mA. Dioda v panelu se začne otvírat při 0.6V a to je pro 60čl. panel 36V, napětí naprázdno je sice vyšší, ale zase tam není ten proud. A panel nebude v úplné tmě. Osobní zkušenost, když třeba dnes byla na některejch vrstva sněhu a jiný čistý.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Tak to je výborný, díky!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od tomas »

youda píše: 4) InfiniSolary mají super zatížitelnost, jednoduché ovládání a jsou to fakt robustní bedny. Na druhou stranu, opravdu dost žerou a hybridní režim já osobně nikdy nepoužiji. V létě mi jejich spotřeba nevadí, v zimě ano. Kdybych místo 2x Hybridního Infini koupil 3x Off-Grid Axpert, tak by to celé žralo míň a funkční výsledek by byl úplně stejný.
::facepalm::
A jaký tam máš režim na tom Infini? Tuším že v tom jednom režimu Off-Grid by relé sítě mělo být trvale odpojené od sítě a podobně jako Alxpert se to k síti připojí jen při vybití akumulátorů nebo přetížení. Samozřejmě že to sepnutí relé není okamžité, takže to někdy při přetížení nestihne. Potom by se to mohlo chovat jak Axpert, když po něm toužíš.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

U axperta pozoruju ze prepnuti na bypass a zpet.mi vynuti prepnuti nekolika.UPS na.baterie. zrejmne prepina dost dlouho. Dokonce i halogen dost blikne. Podle.me.by to.pc bez UPS nedal...

Ale to je spis mimo tema :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mobilik »

PC na axperte je úplne v pohode. Zatiaľ som nenašiel spotrebič ktorý by mal s tým problém. Podľa mňa prepína dosť rýchlo.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ahoj Tomasi,

ano, mám tam přesně ten režim co píšeš, je to OffGrid (III). Automatické přepínání DS/INV podle napětí AKU funguje výborně. Je to i celkem rychlé, světla sice bliknou, ale třeba TV si toho ani nevšimne (a před PC krámy mám UPS).

Nicméně, přepínání jen dle napětí AKU není úplně ideální, jelikož LFP má dost plochou charakteristiku. Mnohem lepší by bylo přepínání dle skutečného SoC. To však, pokud vím, neumí bez externího monitoringu udělat Axpert, Infini ani Victron.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rva »

dumi píše:U axperta pozoruju ze prepnuti na bypass a zpet.mi vynuti prepnuti nekolika.UPS na.baterie. zrejmne prepina dost dlouho. Dokonce i halogen dost blikne. Podle.me.by to.pc bez UPS nedal...

Ale to je spis mimo tema :-)
Dal. Běží u nás obvykle 4xPC (ach ty děti a jejich youtube) bez UPS a nevím, že by se něco restartovalo. Ale pokud k přepnutí dojde při vysokém zatížení, tak jsem párkrát zaregistroval, že v rozvaděči cvakl jeden stykač.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení přátelé,

Před týdnem jsem konečně obdržel druhý battery box, čímž se mi povedlo zvednout kapacitu na celkových 20kWh. Při zapojování nového boxu jsem také učesal pár kabelů, takže až budu mít volnou chvilku, vyfotím aktuální stav. Dnes večer jsem nový box přidal do monitoringu, takže můžu samostatně sledovat/grafovat jak AKU1, tak AKU2. Zapojené jsou paralelně.
AKU2.PNG
AKU1AKU2.PNG
Vypadá to, že v dohledné době se nezbavím mé ranní postelové úchylky: sotva se probudím, vždy hned mrknu do apky na telefonu abych zkontroloval, jak baterky dostaly přes noc zabrat :mrgreen:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Mám to podobný, akorát v zimě mi trochu odlehlo, když je vypnutej měnič a jede jenom DC spotřeba, na kterou mám v baterkách jistě na tejden.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Slíbený update:

Původní stav
InfiniSolar.jpg
Aktuální stav
2nd box.JPG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Řekl bych že by se tam ještě do rozku vlezl ještě jeden box z 10kwh co?
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

Krasne uklizene a ucesane. Kam zmizela ta UPS?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ano, pokud by to bylo třeba, tak by se tam vešel i třetí box. Nechce se mi ale přesouvat generátor, jelikož má výfuk napevno vyvedený přes zeď až na zahradu, takže by to byl trošku opruz. Spíše uvažuju o tom, že do budoucna tam dám 19" rack a všechny další baterky půjdou do něj.
Něco jako je toto:
Rack19inch.png
Rack19inch.png (105.02 KiB) Zobrazeno 817 x
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Dumi,
pro UPSku a pár dalších krámů jsem vyrobil poličku, na kterou jsem ji přesunul. Kdybych nebyl osel, tak jsem UPSku i vše další rovnou koupil v rackmount provedení a bylo by to mnohem učesanější. Bohužel, rackmount UPS jsou výrazně dražší, než tower, takže proto jsem tenkrát pořídil rackmount UPS.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Diablo,
ještě na doplnění - pokud jsi měl na mysli ten "rožek" na levé straně, tak ten potřebuju nechat volný, jelikož tam v létě stojí pivní soudek :D
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

No tak on pivní soudek může stát až nad baterkama do dna bych namontoval čidlo sprinklerů a máš hasiči systém a řekl bych že možná rovnou pěnový.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení přátelé, solární odborníci,

jak jistě víte, v uplynulých dnes na velké části našeho území solidně sněžilo, takže i moje panely na střeše skončily schované pod bílou čepicí. Situace jsem využil a učinil několik pozorování.

1)
Musím potvrdit to, co zde již dříve uvedl tuším Kodl69. Tedy, že jakmile vyleze slunce, sníh z panelů sjede sám a to už během prvního dne. Zatímco na střechách sousedů se sníh držel, z panelů opravdu sjel jako první.

2)
Bohužel, bod #1 platí pouze pro střechy s orientací Jih, Jiho-Východ, případně Východ. Zatímco z východní střechy mi sníh opravdu slezl hned první slunečný den, na západní střeše se pokrývka drží již skoro týden.

3)
Jelikož se moje západní střecha skládá ze dvou samostatných solárních stringů, provedl jsem pokus, kdy jsem z prvního stringu shodil většinu sněhu. Kompletní ometení se mi nepovedlo, na panelech zůstala tenká vrstva, nicméně tuto tenkou vrstvu dokázalo i slabé večerní slunce zcela rozpustit. Viz foto níže.
Na druhém západním stringu jsem sníh ponechal. Hlavně také proto, že k němu mám o dost horší přístup. Na grafu níže je pak vidět, že zatímco hrubě ometený a poté "rozpuštěný" string dokázal dnes od rána vyrábět a využít i difuzní světlo, tak string pokrytý sněhem byl úplně k ničemu.

Východní stringy, sníh sám roztál jen působením slunce:
V1V2 arrays.JPG
Západní stringy, druhý den po hrubém ometení od sněhu:
Z1 array.JPG
porovnání výkonů:
snow cover.PNG
Z mého pozorování jsem si dovolil učinit závěr, že pro střešní instalace je opravdu klíčové alespoň částečné natočení panelů k Jihu, v nejhorším případě alespoň k Východu, aby sníh mohl sám roztát. Ráno bývá často i v Zimě jasno a slunečno, odpoledne se však počasí typicky zhoršuje a západní slunce tak bývá slabší. Někdy se odpoledne zatáhne úplně.

U pozemních instalací by ne-jižní orientace neměla být takovým problémem, neboť sníh z takto instalovaných panelů lze celkem pohodlně a bezpečně odstranit. Není třeba ometat do čista, stačí sundat jen tu nejsilnější vrstvu sněhu a druhý den se slunce postará o to, že panely budou opět skoro krišťálové.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od PavelR »

Asi záleží na okolnostech. Moje zkušenost s čistým západem je, že sníh zvetša sjel sám ale jednak byla obleva a střecha má sklon připomínající volný pád - alespoň pro mě. :D
Jen na spodku panelů se vytvořila hromada, kterou jsem postrčil pometlem a jela sama.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Sice to stojí nějaký peníz ale nepřemýšlel někdo na hřeben namontovat pochozí lávku popřípadě se zábradlím kvůli bezpečnosti ale měl by potom možnost ometani obouch stran střechy plus se z něj dá pak jistit v případě že je potřeba nějaký zásah do panelu. U malé instalace asi značně zdražení ale pokud někdo v zimě řeší každou wh tak by mu to ulehčilo praci.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od jahodovák »

diablo007 píše:Sice to stojí nějaký peníz ale nepřemýšlel někdo na hřeben namontovat pochozí lávku popřípadě se zábradlím kvůli bezpečnosti ale měl by potom možnost ometani obouch stran střechy plus se z něj dá pak jistit v případě že je potřeba nějaký zásah do panelu. U malé instalace asi značně zdražení ale pokud někdo v zimě řeší každou wh tak by mu to ulehčilo praci.
Zatím ne ale plánuji lávku ale ne na hřeben mě bude stačit kousek pod severní hřeben abych mohl schnovat sníh z jižní strany,zatím jem vyjmu pár tašek a vylezu na hřeben,pěkně se pokochám výhledem na hory,sousedka je v mrazech zalezlá a sešoupnu to bílé nadělení trochu dolů,zatím bez jištění sedíce obkročmo na hřebeni....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek