Batrium

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Batrium

Příspěvek od willcz »

Protože zatím není žádná pořádná náhrada za Cellogy u kterých jsem chtel doplnit vyčítání hodnot, tak jsem baterkám k vánocům koupil Batrium.
Prozatím mám WatchMon4 s 16ti BlockMony M8, bez bočníku, protože ten je součástí BSP od Studeru.

První dojmy celkem fajn, co to trochu kazí je kvalita 3D tištěné krabičky.
WatchMon samotný má USB, Wifi, CAN.
základní IO jsou 2 výstupy a 2 vstupy. (konfigurovatelné)
BlockMony (propojené dvoužílou) měří napětí, teplotu svorky baterky, proud balancování, teplotu balancovacích odporů.

Watchmon může být AP, nebo klient a aplikace do PC pak ukazuje data jako je na screenshotech na batrium.com
Prozatím jsem zapojil jen měření a HVA a LVA do automatizace.

Možná se časem podaří rozchodit napojení po CANu na Studer a pak bych dokoupil i bočník.
V princupu totiz to batrium umí emulovat LGchem baterie, takže by to mohlo na hodně střídačů.

Téma zakladám kdyby měl někdo taky zájem a chtěl info, případně sem napíšu další zkušenosti jak to půjde dál
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Batrium

Příspěvek od willcz »

Prisla otazka na nakup samotny:
objednal jsem primo na eshopu batria.
cena vysla na cca 11500kc + celnice 3130kc (vcetne poplatku DHLku)

Jinak zatim spokojenost, pripojeno k wifi, na notasu se muzu kdykoliv podivat na napeti clanku, atd.

Co mi zatim chybi je poradna dokumentace, jsou jen how to na webu, ale presny popis uplne vsech poloze nikde neni.
Taky jsem uplne nenasel jak napriklad vytahnout logy, nebo jak odesilat data ven do dalsiho systemu.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Batrium

Příspěvek od kodl69 »

To je peněz jak za krávu, když je to bez balancování, jenom monitoring.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Batrium

Příspěvek od dub042 »

Nechci kritizovat, ale to je opravdu hodně peněz. Já jsem si wifi monitoring 16ti článků poskládal s arduinem a jsem spokojen. Cenovkou jsem se vešel do 4 stovek, samozřejmě je nutné umět trochu programovat... Jinak kdyby byly prachy nazbyt,tak bych asi taky koupil něco hotovýho
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Batrium

Příspěvek od willcz »

Rozhodne to neni nijak super levna hracka, ale neni to jen monitoring.
Samotne zarizeni je i 2A balancer a hlavne je to komplet BMSka s moznosti uzivatelskeho nastaveni.
Po CANu to umi povidat se stridacem a rikat mu jak ma nabijet a pripadne vybijet.

Kdyz zvazim cenu me vlastni prace a kolik za tim muselo byt casu tak mi ta cena nejprijde silena. Je to ale o uhlu pohledu. V hospode taky date 500kc za veceri pro dva i kdyz surovin je tam tak za 150kc. Ale toto je jina debata nez o baterkach
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Batrium

Příspěvek od willcz »

Mám malou aktualizaci k BMS Batrium.
Dneska se mi podařilo uchodit komunikaci se Studerem. Je to sice trošku metoda pokus omyl, ale funguje to.

Ke studeru jsem musel koupit XCOM-CAN, nastavil jsem jej do režimu pro BMS, typ LGChem, BYD, atd. rychlost 500kbps.
Batrium samotné Studer v podpoře nemá, ale mělo by umět právě ten LGChem. Email podpora z Batria sice nic moc, ale postupně jsem prošel jednotlivé střídače v nabídce a kupodivu to funguje asi u 4 typů. Nejlépe běží když řeknu že mám Victron :-) Předává se například i teplota.

Po CANu se pak předávají údaje co si nastavím v Batriu, tzn cílové napětí, proud. toto se dá zvolit podle režimu. Tzn nabíjení, vybíjení a stav, jestli omezujeme, nebo ne. Je možné tak říct že top balancujeme a chceme omezit proud co jde do baterií. SW samotný dokáže odečíst vypálený výkon od dodané energie do baterek, atd.
Škoda že neumí měrit vnitří odpor článků a samovybíjení.

Aby komunika po CANu fungovala je potřeba mít i jejich bočník. Jinak se nepředává údaj o napětí a proudu. sice to prodražuje systém, ale co se dá dělat.

Zařízení umí i více stringů baterek v jednom packu, tzn můžu dělat 16S2P, na každé baterce mít svůj balanční a monitorovací obvod a to vše s tváří jako jedna baterie.

Teď už je jen otázka jak to bude spolehlivé zařízení :-)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Batrium

Příspěvek od youda »

Jasně, není to zadarmo, ale zase je to hotové a odladěné řešení. Já po něm jednu dobu také koukal a líbí se mi.

Na bazarové zhuntované baterky asi nedává moc smysl, navíc tam by to chtělo větší balanční proudy nebo přelévání. Ale kdybych si nakoupil nové Lifepo články za 200 tis Kč, tak nějakých 15tis za BMS už je sranda.

Bylo složité to rozchodit?
Nemusel se třeba první a poslední modul nějak speciálně upravovat nebo nastavovat?
Nemůže se něco spálit, když třeba dojde k rozpojení packu někde uprostřed a na balancerech tak najednou vyskočí napětí?

Tu "krabičku" fakt mohli udělat pořádně. Sice je to na DIN lištu, ale je to takové to řešení, kdy tam krabka sedí jako placka a nikoliv jako skutečný DIN modul do rozvaděče. Chjo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Batrium

Příspěvek od willcz »

zadarmo to rozhodně není, ale UTP balancery co dělá BEL jsou za podobné peníze, ale nic moc neumí. navíc je tam vidím to arduino a tomu neveřím ani za mák.

Mám to právě na bazarových baterkách a kupodivu si to s nima poradí celkem dobře. Mám navíc svoje 10A balancery připojené paralelně a tak můžou v případě nouze pomoct.

Složité to nebylo, jen je škoda že není nějaký ucelený návod, ale človek proklikává x how to na webu. Proč není jedo PDF co by popsalo všechny položky nechápu. první rozchození šlo samo, nainstaloval jsem cellmony, propojil, připojil watchmon (řídíci deska) připojil USB, udělal sync, tzn, sw si ošahal co kde je, připojil na wifi v garaží a vše ostatní už se řeší z pohodlí obyváku přes wifinu.

CAN komunikace, to stejné, udělal jsem kabel, pod napětím v klidu propoji se studerem a pak klikal a čekal kdy se to chytne :-)

Rozpojení samotné nevadí. komunikace je na optronech a jsou vytažené oba piny. tzn několikrát jsem odpojoval řídící desku od těch měrících. vše je pěkne oddělené opticky u na straně CANu, bočníku, atd.

nakonec jsem dokoupil i IO desku a pak je to vše už na DINliště, zakrytovené a s odpojitelnýma svorkama.
Mám tak 4 rele vystupy, konfigurovatelné a umí to například v případě krize shodit jističe od panelů. vypnout střídač, zapnout ventilátor.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Batrium

Příspěvek od rottenkiwi »

V Aprili 2019 vyjde WatchMonElite a ten už zvládne 1000 Ah baterku zbalancovať za 10 dní,
resp. 300 Ah baterku za 3 dni.
https://www.batrium.com/pages/watchmon-comparison456
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Batrium

Příspěvek od willcz »

Jo jo, bude prelevaci, ale jen 14S. Kdyz jsem kupoval ten WatchMon4, tak mi nabizel na test ten WM6, ale 14S je malo.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Batrium

Příspěvek od willcz »

Hmm, tak jsem narazil na zajimavou vec, vcera jsem si toho nevsiml.
Batrium jako BMSka hlasi spanou polaritu proudu. tzn BMSka ukazuje proud spravne, ale ve studeru to ukazuje proud obracene.
Jsem zvedavy jak rychle zareaguji, pripadne kde muze byt problem.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Batrium

Příspěvek od willcz »

Tak uz chodi I komunikace spravne :-)
pomohl novy FW v Batriu. Evidentne tam bylo spatne odesilane znaminko.
Ted uz podle toho jake je napeti clanku a jestli probiha balancovani, tak si BMSka sama rekne o snizeni proudu.
batrium.png
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Batrium

Příspěvek od youda »

Nezdá se mi ta hodnota Shunt V a Shunt W. Na bočníku přece nebude napětí celé baterie, tudíž ani 385W ztrátového výkonu. To by bylo trošku topeníčko.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Batrium

Příspěvek od willcz »

to shunt V je napeti ktere meri Shunt sensor, neni to napeti na bocniku.
Shunt W ma v napovede - Shunt Power Watts, co tim basnik myslel nevim. Ze by ztratovy vykon na bocniku?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Batrium

Příspěvek od kybos »

Ono to vypadá, že Shunt V je napětí v místě bočníku (snad proti společnému potenciálu), Shunt A je proud bočníkem a Shunt W je součin toho napětí a proudu, čili výkon procházející bočníkem.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Batrium

Příspěvek od youda »

Při ztrátovém výkonu 385W by ten bočník byl rozpálenej do ruda. Podle mne jen někdo v kódu viděl nějaké napětí a proud a měl hned nutkání to vynásobit. Bohužel, popisek který k tomu výsledku napsal, nedává význam.

"Výkon procházející bočníkem" je sice češtinsky správně, ale technicky je to parametr, který nemá žádný smysl. Kdyby tam bylo napsáno "výkon Z/Do baterie" tak by to smysl dávalo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Batrium

Příspěvek od willcz »

On se da hlavne nastavit co kde bude, takze jsem si tam dal udaj o teplote bocniku ... ted to ukazuje 40 stupnu :-)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Batrium

Příspěvek od youda »

Mě se to Batrium líbí čím dál víc. Koukám, že to ukazuje i balanční proud pro jednotlivé články (a že článek č.15 má nějvětší balanční proud, teplotu i napětí).

Opravdu už dotáhli do konce i to, že člověk může mít jeden WatchMon a k němu milion paralelních baterek 16S, každou s vlastními BlockMony? Tak by se daly krásně přidávat další a další paralelní baterie, aniž by to stálo majlant. Nebo je to omezené na 16S2P, jak jsi psal v úvodu?

A zároveň tímto dávám jednoho bludišťáka, za pořízení krásného vědeckého instrumentu :D
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Batrium

Příspěvek od willcz »

Nevim kolik jde udelat "stringu" ale neni to asi nijak zasadne omezene.
maji ukazku se 196ti clanky.
Je to ale jak rikas, udelas pack 16S, na nej das 16 tech blockmonu.
casem koupis dalsi 16S. baterky pripojis k sobe jen na konich. blockmony das ale normalne do serie, tzn je to 16S2P baterky a 32S blockmony.
a da se pokracovat dal. Kdyz se hecn, tak ten svuj pack predelam na 16S2P. tzn co suplik to baterka s vlastnim jistenim, monitoringem, atd. Jen supervisor by byl spolecny.

Jo jo, ukazuje to vsechny proudy a balancuje to analogove, tzn drzi proud tak aby se napeti drazelo na nastavenem.
kdyz se zacne blockmon prehrivat, stahne to proud na max co se uchladi a muze sepnout rele na nucene chlazeni.

pro Logovani to pak ma UDP vystup, tzn staci jen otevrit port, poslouchat a muzes to stahovat do fibara :-)

tady je stranka s popisem, ale je to na dlouhe cteni a proklikavani. https://support.batrium.com/category/14-watchmon-4
Chvilku mi trvalo nez jsem uplne pochopil koncept, ale uz to celkem zvladam.
Kdyby byl zajem muzu pustim TW a muzes si to proklikat na zivem systemu.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Batrium

Příspěvek od willcz »

Dneska se ozvalo Batrium. V podstate se k problemu se smerem proudu nevyjadrilo :-)
Jen male PS na konci, ze nabizi placene vzdalene pripojeni... a urcite by nasli reseni.
Vytahl jsem z nich ale info ohledne toho ktery protokol z menu je emulace LG RESU. tzn uz mi v menu nesviti Victron, ale "Project Lychee" at uz to znamena cokoliv.
Podpora ze strany Batria je zatim jediny negativni bod ohledne produktu, 2 dny si to po CANu povida bez vypadku spojeni.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek