Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Brčo »

https://www.cistiacepotreby.sk/pomocky- ... -45cm.html
Presne totok a funguje to excelentne
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Youdo: je dost taky, že se tvoje Laboratoř probudila ze zimního spánku. To co jsi referoval, je pravda hooodne baterek znamená hodně peněz a možná hóódně zbytečně. Všímám si na fóru, že jsou tu umělci, kteří dle toho co píšou, tak proplavou s menšíma systémama a větším výkonem, resp. lepším využitím přebytků.
Dle toho jaký jsi "Youda" bych tipoval, že pokud chytneš dobrou můzu ohledně max. využití vyrobené energie, tak to tu na fóru, jak je již postaveno bude na "Piedestalu"
Ó náš velký šéf Matrixu, kterej to zavinil "Filip"
A na jeho chvostu Kodl69, Volente, a samozřejmě Youda.
Tím jsem chtěl konstatovat, že Piedestal patří všem na tomto FÓRU a každej kdo tu prohodí ať již super nápady nebo blbosti, které inspirují k super nápadům.

Takže dodatečně vše nej v NOVÉM ROCE a maximum kW resp. mW mimo prohnilou a zkorumpovanou DS :celebrate2:
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Tak když blbost tak blbost. Všichni to máte s těmi hůlkami špatně koncipované není to o tom koupit hůlku s kterou se to dá udělat je to o tom najít blbce co vám to s ní udela
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Diablo007: a ty mas jakeho??? :yes:
Ja mam Samo a Seto. Jinej nechtel :cry:
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Popravdě já sem ve fázi kdy mám elektrárnu jen na půl v hlavě a tam naštěstí sních nepadá max nějaké ty piliny a seno. Ale trošku sem se tu inspiroval jedním pánem co pro zimní počasí posílil na štítě domu kde logicky sníh moc nevydrží v zimě je to úhlem lépe ke slunku a tím pádem plánují nové zábradlí na balkoně doplněné designovým sklem ala amorfy. Jedině co mne u amorfu začíná štvát je jejich vysoké napětí
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Zábradlí plánoval Kodl69 pokud tuším. Super nápad.
Jen mít zábradlí ;-(((.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Viděl.sem tu i fotky ze už tu zábradlí někdo snad i měl ale nevím jestli to byl amorf no ale to je asi daleka budoucnost sice je fajn že u amorfu šou malé proudy takže paralelní zapojení a při 70v je 1kw proudové prd nejsou takové ztráty na vedeni
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marko250 »

diablo007>Zábradlí udělej z poly a neplýtvej m2 na amorfy.

Baterky Vám pánové jsou k prdu ,když je není čím nabít(krom DS).Za poslední tři roky bylo v prosinci max 5 dnů s výrobou=spotřebě domu(7.5kWp=12kWh/den),ale nikdy nebyla denní výroba vyšší pro ukládání do baterky na další dny.Letos je to vůbec rekordní prosinec ,protože svítilo jen jeden den z 31!.U mě by musela baterka vykrýt 2 měsíce spotřeby domu,aby to nějak možná vyšlo a musí mezi tím i svítit,čili 800kWh.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Marko, zas tak úplně beznadějný to není:

Podle toho, jak se chová moje laboratoř, jsem došel tomu, že v offgridu je potřeba mít jak velkou baterku, tak velký pole panelů. Mít jen jedno bez druhého nedává pro ostrov smysl.

Například: Typická instalace s 3kWp panelů skutečně nedokáže 100kWh baterku nabít ani za týden, natož když je hnusné počasí. Ovšem, pokud se ke 100kWh AKU dá třeba 50kWp panelů, tak i v zimě stačí jeden slunný den, baterka je opět plná a ješte budou i přebytky. U lithia navíc ani není potřeba dobíjet jej vždy do maxima, tak jak to naopak platí pro olovo.

Vidím to u sebe:
- pod sněhem to nevyrábí, bez ohledu na instalované kWp
- při zatažené obloze beze sněhu to vyrábí na 15-20%
- jakmile se rozjasní a vyleze sluneční kotouč, tak mi z 20kWp pole leze několik hodin výkon 6-8kW. I v zimě se mi v tyto dny stává, že 10kWh AKU se velmi rychle nabije a na střeše mi zůstane hafo přebytků. A to připomínám, že mám pitomou V-Z orientaci.
Viz graf níže, dva dny v Listopadu, kdy byl vidět sluneční kotouč:
14 nov prebytky.PNG
Stávající baterka se nabila brzy dopoledne a pak už nebylo kam dávat, takže regly přestaly tahat.

Pokud bych nyní stavěl nový nízko-energetický dům v offgridu, dal bych si tam cca toto:
- 100kWh LFP AKU
- 50kWp panelů
- pozemní konstrukce, směrováno na jih, téměř vertikální úhel s možností na jaře náklon ručně upravit
- Greenbono AKU
- samostatné regly Studer
- paralelní měniče Studer
- 10kVA dieselagregát s autostartem dle SoC jako zálohu

Levný by to nebylo, ale elektrická soběstačnost by byla téměř dokonalá i v naší zeměpisné šířce.

PS: Potvrzuji, že Prosinec byl hroznej i u mne. Já tam měl cca 4 výborné dny z 31, zbylých 27 tragédie, takže potřebná baterka by byla 270kWh + odpovídající panely nebo 100kWh baterka a každý týden v pondělí dokrmit AKU dieselagregátem.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od ota »

Moje zkušenost je, že pro maximální výtěžnost ongridu je potřeba J orientace.
Pro maximální výtěžnost v pošmourných měsících je V Z orientace dostačující (obzvláště pokud jiná střecha prostě není). Při zatažené obloze dává moje 2,5kWp východní pole plusmínus ten samý co 2,5kWp jižní pole. Pro rozptýlené světlo je to skoro jedno jaká je orientace.

A vůbec, co tam máš za zázračnou technologii že řešíš v prosinci přebytky? Mě se poslední 4 roky nestalo že bych měl v prosinci jakýkoli přebytek :wall:
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ano, toto mohu take potvrdit - u rozptyleneho svetla mi jede V i Z stejnym vykonem bez rozdilu uz od rana. J pole by tedy jiste poskytovalo take uplne stejny vykon...a mozna i pole S.

Pro rychle dobiti velkeho AKU by se mi ale v zime opravdu hodilo Jizni pole, ktere by melo nejlepsi viditelnost slunecniho kotouce. V jasny den by tedy J pole za par hodin dobilo velky AKU a v dalsi dny by uz se opet jelo jen na rozptylene svetlo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od vlkazajac »

"...- 100kWh LFP AKU
- 50kWp panelů
- pozemní konstrukce, směrováno na jih, téměř vertikální úhel s možností na jaře náklon ručně upravit..."

Ak by to bolo na zemi s možnosťou upravovať náklon, bola by práve v zime výhoda v zachytávaní difúzneho svetla pri polohe naležato. Zmenu polohy vyriešiť s ohľadom na sneženie ( ale aj na priame oslnenie, samozrejme ), ktoré býva vlastne veľmi zriedkavé - dobrá téma pre rozmýšľanie.
Je to tiež možnosť, ako to nepreháňať s kapacitou batérie ( uložený kapitál ).
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

ota píše:A vůbec, co tam máš za zázračnou technologii že řešíš v prosinci přebytky? Mě se poslední 4 roky nestalo že bych měl v prosinci jakýkoli přebytek :wall:
Oto :)
Opravdu nic zázračného, jsou to normální polykrystaly.
Podle mne jsou ty moje občasné prosincové přebytky způsobeny tím, že mám poměr panelů vs AKU 2:1. Stačí tedy 2-3hodiny hodiny přímého slunce a AKU je plná i v Prosinci.

U tebe je to 5kWp : 15kWh, tedy panely vs AKU 1:3. Proto nemáš v Prosinci nikdy přebytek, ale vše co přímo nespotřebuješ, si vezme a uskladní tvoje baterka - což je dobře.

Samostatnou věcí pak je samozřejmě geografická poloha, jelikož někde je těch zimních slunečných dní více, jinde méně.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

vlkazajac píše:"...- 100kWh LFP AKU
- 50kWp panelů
- pozemní konstrukce, směrováno na jih, téměř vertikální úhel s možností na jaře náklon ručně upravit..."

Ak by to bolo na zemi s možnosťou upravovať náklon, bola by práve v zime výhoda v zachytávaní difúzneho svetla pri polohe naležato. Zmenu polohy vyriešiť s ohľadom na sneženie ( ale aj na priame oslnenie, samozrejme ), ktoré býva vlastne veľmi zriedkavé - dobrá téma pre rozmýšľanie.
Je to tiež možnosť, ako to nepreháňať s kapacitou batérie ( uložený kapitál ).
Já to vidím opravdu tak, že na zimu je ideální ta konstrukce přímo na zemi, např tři řady panelů nad sebou. Vše na jednoduchém kloubu a doplněno o šnek+ozubené kolo:
- člověk není limitován plochou střechy, ale může si postupně osázet tolik panelů kolik dovolí pozemek, kasička a zdravý rozum
- snadné čištění od sněhu
- možnost nastavit si různý sklon pro zimu i pro zbytek roku
- šnekový převod je možno ovládat snadno ručně, fajnšmekři mohou doplnit menším motorkem
- není třeba řešit hromosvod (je li pole v ochranném pásmu stávajícího hromosvodu na budově či blízkém stožáru)
- pokud zacnou horet panely, nevezme to sebou i cely barak

Samozřejmě, všichni pracujeme s tím, co máme k dispozici. A jelikož jen málokdo má dost velký volný pozemek bez stínění okolními budovami a vegetací, tak to prostě lepíme na střechy, fasády a garáže. Funguje to také, ale účelově vybudovaná kostrukce na vhodném pozemku bude mít parametry prostě vždy lepší, než střecha.

Samozřejmě, pozemní instalace mají i spoustu nevýhod, například:
- větší riziko krádeže
- náraz vozidla
- nutnost odstranovat keře a trávu
- ohryzání kabelů zvěří, škůdci, potomky
- větší riziko úrazu el. proudem
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Polykrystal na zábradlí bude vypadat jako solár amorfy jen jako kouřové sklo takže to tak nebude provokovat ale je pravda že na m2 je vykon amorfu tragicka
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Upoutávka:

Na zítřek mám nachystanej výbornej projekt. Plánuju namontovat 4 pólovej přepínač, kterej mi umožní velmi rychle měnit vzájemné propojení mých FV polí.

- V první poloze to budou 4 pole, tak jak to mám teď, každé napojené na samostatný MPPT vstup. Tedy V1, V2, Z1, Z2.
- V druhé poloze to bude tak, že se paralelně propojí vždy dvě pole, tedy V1+Z1 a V2+Z2.

Ta druhá poloha vlastně zajistí dvounásobné přepanelování MPPT vstupů jednoho Infini a druhý Infini tak budu moct úplně vypnout. Jelikož paralelně bude vždy spojeno východní a západní pole, snad by to v zimě nemělo nic odpálit. V létě bych to provozoval v poloze 1.

Zpětné diody tam dávat nebudu, tak by mne docela zajímalo, jestli třeba nastane ten efekt, že Východní pole ráno pošle proud do paralelně připojeného Západního pole a tím pádem se západní pole ohřeje o pár stupňů a podpoří rozpouštění sněhové pokrývky.

Co myslíte, bude to fungovat, nebo mi to všechno blafne?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od jahodovák »

Pokud vím,tak panely mají v sobě diody,takže by se nemělo nic stát,myslím,že se to tu už probíralo.Pokud se pletu snad mě někdo opraví.jen je možný jeden problém a to při přepínaní může docházet k oblouku mezi kontakty pokud teče větší proud.Pokud zrovna nesvítí tak se nic dít nebude...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Díky za feedback. Na oblouk si samozřejmě dám pozor - takže přepínání jen když budou regly odpojené (mají v sobě vačkové high-voltage vypínače, které fungují suprovně)

Diody v boxech přímo na panelech jsou, ale to jsou Bypass diody. Pokud vím, tak zpětné diody přímo u panelů nejsou...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Pokud budeš přepínat v noci tak by nemusel oblouk vzniknout panely budou mrtve max ještě doplnit nějakým odpojovacem
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Tak hotovo, zapojeno a zatím to funguje.
- V horní poloze jsou to čtyři samostatné stringy.
- V dolní poloze jsou vždy dva stringy paralelně a celé je to svedeno jen do jednoho Infini, tudíž druhý jde vypnout.
Ještě na to musím nakreslit nějaký popisek...
string combiner.JPG
PS: Je to normální AC přepínač I-0-II, ale přepínání ve stavu bez zátěže by snad mohl přežít bez úhony. Uvidíme za půl roku.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek