iSTA Breeze i-2000

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od jahodovák »

Byl jsem na exkuzi kde vyrábí převodovky pro takováto monstra,bylo nám řečeno že několik převodovek si zakoupili čínani a pak nastal útlum výroby ale jen dočasně,ono takovou převodovku aby něco vydržela není vyrobit žádná sranda,hlavně pokud je třeba ty otáčky zvyšovat.Takže netrvalo dlouho a už je zas kupují u nás.Mimo jiné je tam filtrace a ohřev převodového oleje a kdoví co ještě,bylo to zajímavé pokoukání.Mimo jiné stále používají staré obráběcí stroje,protože ty nové prý daleko přesnější skoro nic nevydrží a po několika letech jsou prý do šrotu,nikdo to už neseřídí...ukazovali nám i výrobu pastorku na elektromotor lokomotivy,který je ze dvou dílů a vyrobit ho umí jen dvě firmy u nás a v anglii.Provozovatel už dávno přišel na to,že šmejdy se vždy podraží,pokud ti nezáleží na nákladech na opravy.Jen u nás se razí heslo,musíme se proinvestovat k blahobytu....jen nám neříkají,že to platí jen pro pár vyvolených...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od KUTIL »

Veľké "veterníky" sem nepleťte. Tie poháňajú rýchlobežné asynchrónne generátory s pracovnými otáčkami 750-1500/min a prevodovka je prostriedkom na dosiahnutie zhodných pracovných charakteristík hnacieho a hnaného stroja. Prevodovky bývali aj u nich slabým miestom. "Americké koleso" s plechovými lopatkami má účinnosť cca 20% a rýchlobežnosť okolo jeden. Prevod napríklad reťazový či remeňový by mal veľké koleso o priemere do 1 metra. Straty v prevode sú dosť veľké. Prevodový pomer do rýchla znásobí odpor pri roztáčaní, takže by sa to roztočilo až pri silnejšom vetre.Prevod ozubenými prevodmi by vyžadoval dvojstupňovú prevodovku. Celé to monštrum s odhadovanou hmutnosťou nad 100 kg s rotorom o priemere cca 5 metrov (lebo priemer dva a niečo metra je zúfalo malý) by bolo treba dostať na stožiar vysoký minimálne 10 metrov. S výkonom 2 kW sa treba navždy rozlúčiť, pri slabších vetroch by sa to ledva točilo a potom dávalo pár wattov.Takže je z toho ešte väčší technicky nezmysel než sa na počiatku zdalo. Správna konštrukcia akýchkoľvek strojov má k takýmto prístupom neprekonateľný odpor. Jeden problém tvorí rýchlobežný generátor, ku ktorému sa snažíte pripojiť pomalobežný pohon za pomoci prevodu. Ak som v úvode písal, že pôvodná vrtuľa mala rýchlobežnosť cca 8-9,tak by tomu mala vyhovovať aj nová. Dá sa to dosiahnuť za predpokladu metodického prístupu podloženého analytickými postupmi a pomerne dosť zložitými a presnými výpočtami. Ale to sme v tomto prípade už v ríši fantázie...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od tomas »

Jsou i bez převodovek, např. ENERCON
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od KUTIL »

Iste, ale tam je mechanický prevod nahradený elektrickým- prevod ako prevod. 48-96 pólový alternátor nahradí prevodovku, hmotnosť je síce dosť vysoká, ale v konečnom výsledku je to jedno. Ale ani v ENERCONe nezačínali tak, že skúšali rôzne nezmyselné nápady len tak z hlavy a nakoniec sa presne trafili. Systém pokus -omyl nefunguje ako základný prístup k vývoji. V tomto ponímaní je to potom systém pokus-omyl-omyl- do šrotu ako by skončí aj tento, ak by došlo k realizácii.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od solárník »

Podobný systém (malý Enercon) amatéři konstruovali s Direct Drive motory z praček Whirpool (mají ho i některé LG):
Obrázek
Ovšem bylo nutné předem motor ve funkci vícepólového alternátoru důkladně proměřit.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od kodl69 »

Proč mi to připomíná motor z elektrokola? zkoušel jsem Magic pie jako generátor 24V s pohonem lidským sádlem, a byl jsem schopen dosáhnout 200W při cca 200n/min, charakteristiku jsem neměřil, byla to jenom taková hrátka, ale asi by se takhle ten motor dal použít, maximálně by se musela udělat nová, silnější hřídel na letmý uložení a na obal morotu přidělat to oběžný kolo... Při dosaýení napětí aku to evidentně "ztvrdlo" , na "přetočení" odhaduju min. příkon přes 1kW.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od solárník »

Nepřipomíná, on je to v podstatě shodný motor, jen jinak dimenzovaný. Motory na elektrokola asi půjdou taky použít, ale jsou drahé. Proto kutilové raději prolezou pár šroťáků a z vhodné pračky vyhřeznou už nepotřebný motor. Přizpůsobení otáček se pak dosahovalo různým sériovo-paralelním spojením cívek (což se děje i v pračce při volbě různých rychlostí). Motor z pračky je vhodný i proto, že má už slušně vyřešeno mechanické připevnění, jen se místo bubnu dá vrtule.
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od Marcus81 »

Keby sme tak vedeli s ktorych presnich praciek sa ten motor da zohnat,to by bolo super :D
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od tomas »

No u LG jsou to všechny ty co mají označení Direct Drive.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od solárník »

Já jsem se s tím poptvé setkal někde na zahraničním internetu, byly tam podrobně změřené hlavní typy direct drive motorů s ohledem na konstrukci větrných generátorů. Výhoda byla, že alternátor byl v podstatě hotový, chtěl jen malé mechanické úpravy a přepojení cívek. Byla tam snad i návod. Zkuste hledat, pokud se rozvzpomenu, dám sem link, ale už je to nějaký rok.
Uživatelský avatar
Honza_H
Příspěvky: 50
Registrován: ned říj 23, 2016 11:14 am
Reputace: 16

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od Honza_H »

Ahoj Pánové. Konečně jsem rozebral I-2000 generátor. Zastavenou vrtuli nezpůsobily ložiska, ale shořelý sběrný kroužek v otáčecí hřídeli. Ložiska vrtule jsou 6005, ale ty byly úplně vpořádku. Ložiska otáčení celé turbíny jsou 6008 a ty byly bez vazeliny a drhly. Kroužek jsem koupil nový : https://www.aliexpress.com/item/3293968 ... 4c4dJDGqBH.
Hlavní problém je ale držák listů, který se na hřídeli kompletně vykloktal. Musím to nechat celé předělat a vyměnit pero, které se také uvolnilo v drážce. Snad ty poznatky někomu pomůžou ;) .
FVE 7,6kW, VE 500W, 2x Axpert 4kW, 1x Epewer 2,2 kW, 48x LiFePo 100Ah, 32x LiFePo 280Ah
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm
Reputace: 43

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od rasto1 »

Chlapi zo slovenska, nemate ju niekto nainstalovanu?
Rad by som to videl pracovat pred kupou.
Dik.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek